در جمع خبرنگاران: کشتی ایرانی به جیبوتی نمی رود/ مذاکره با طالبان بی معنی است/ تغییر استانداران در دستورکار نیست

سخنگوی دولت گفت: تغییر استانداران و وزرا در دستور کار دولت نیست و این موضوع بی‌اساس است. او همچنین اخبار منتشر شده از قول وی درباره حذف ۴ میلیون یارانه‌بگیر را تکذیب کرد. مبارزه با قاچاق ارز و کالا هم شدت می گیرد

زمان انتشار خبر: سه شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ – ۱۴:۰۸
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، سخنگوی دولت در نشست با خبرنگاران علاوه بر تشریح آخرین تصمیم ها و برنامه های دولت، به پرسش های خبرنگاران درباره مسائل مختلف کشور پاسخ گفت.
 
نوبخت بر مورد توجه قرار دادن سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی از سوی دولت تاکید کرد. وی همچنین از ابلاغیه رئیس جمهور درباره صرفه جویی 6هزار میلیارد تومان اعتبارات جاری و افزودن به اعتبارات عمرانی خبر داد و بودجه عمرانی امسال را بیش از 40 هزار میلیارد تومان برآورد کرد.
 
سخنگوی دولت در ادامه سخنان خود با اشاره به تاثیرگذاری تعیین نرخ سود بانکی و فعالیت بانک‌ها در بورس و تاثیرات ناشی از آن اظهارداشت: نرخ‌های جدیدی که برای سود تسهیلات و سود سپرده تعیین شده تاثیر منفی در بازار بورس نخواهد داشت.
وی افزود: اینکه انتظار داشته باشیم بانک‌ها بورس را متعادل کنند، انتظار درستی نیست و بانک‌ها باید از بنگاه‌داری فاصله بگیرند.
روحانی ستاد انتخاباتی ندارد
سخنگوی دولت درباره فعالیت انتخاباتی ستادهای روحانی در زمان انتخابات در سال 92 در شرایط کنونی، گفت: ستادهای انتخاباتی رئیس‌جمهور در انتخابات 92 ستادهای مردمی بوده‌اند که در مقطع زمانی مشخصی شکل گرفته‌ بودند که بعد از انتخابات نیز ما تنها از نظرات کسانی که در این ستادها فعال بودند استفاده کردیم و بهره‌مند شدیم.
 
نوبخت تاکید کرد: ستادی تحت عنوان ستاد انتخابات رئیس‌جمهور مطرح نیست، اینکه آنها می‌خواهند در زمان انتخابات در سال جدید فعالیت داشته باشند به دولت ربطی ندارد و می‌توانند آزادانه فعالیت کنند، نوبخت گفت: هیچ ماموریتی به هیچ ستادی برای ورود به انتخابات داده نشده است.
 
توضیحات نوبخت درباره حذف یارانه‌بگیران
سخنگوی دولت در بخش دیگری از سخنان خود درباره موضوع هدفمندی یارانه‌ها افزود: طبق قانون دولت باید در سال جاری 6 هزار و 300 میلیارد تومان برای پرداخت یارانه به مردم از خزانه برداشت کند. همچنین طبق اعلام قانونگذار مقدار پرداختی یارانه به مردم در سال جاری به 39 هزار میلیارد تومان تقلیل یافت در حالیکه ما در سال گذشته حدود 42 هزار میلیارد تومان باید یارانه پرداخت می‌کردیم. بنابراین این قانون الان دست دولت است و هم‌اکنون در حال فراهم کردن مقدمات کار به منظور اجرایی ساختن آن هستیم.
 
نوبخت با بیان اینکه طبق فراخوانی که دولت در گذشته اعلام کرد، حدود دو میلیون نفر از دریافت یارانه‌ها انصراف داده‌اند، افزود: آیین‌نامه اجرایی تبصره 20 قانون بودجه به دولت ارسال شده و در حال بررسی است که مسئول اجرای این آئین‌نامه هم وزیر کار و رفاه اجتماعی است.
 
نوبخت ادامه داد: سازوکار حذف افراد پردرآمد در سال جاری همانند سال گذشته ادامه یافته و تصمیم جدیدی در این باره اتخاذ نکردیم که ان‌شاءالله با تصویب آئین‌نامه اجرایی تبصره 20 این موضوع یعنی نحوه شناسایی افراد پردرآمد و حذف آنها مشخص خواهد شد.
وی همچنین درباره حذف یارانه‌بگیران نیز گفت، حذف 4 میلیون یارانه‌بگیر صحت ندارد و این کار را نکرده‌ایم
 
 
مبارزه با قاچاق ارز و کالا شدت می گیرد
نوبخت در پاسخ به سئوالی در خصوص مبارزه دولت با قاچاق کالا و ارز گفت: مبارزه با قاچاق کالا و ارز در دستور کار دولت است و برنامه ها و اقدامات و اصلاحات مورد نیاز در هیئت دولت بیان شد و دولت با شدت و قوت در رابطه با هر گونه قاچاق کالا و ارز متناسب با امکانات خود در حال مقابله است.
 
کشتی نجات به یمن می رود
او در پاسخ به سئوالی درباره تغییر مسیر کشتی نجات از یمن به جیبوتی گفت: درباره کشتی نجات هم وزارت امور خارجه و سخنگوی این وزارتخانه توضیح داده اند. در چهارچوب حقوق بین الملل و کمک به مردم جنگ دیده و رنج دیده یمن، یک کشتی از کمکهای بشردوستانه و غذایی در حال ارسال است و با سازمان ها و مجامع بین المللی نیز هماهنگ شده و از لحاظ ما هیچ مشکلی برای رسیدن کشتی وجود ندارد و در صورت اتفاق خاص، نظام متناسب با این شرایط، تصمیم گیری می کند.
 
سرمایه گذاری 161 هزار میلیاردی دولت برای خروج از رکود
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به این که “دولت برای خروج از رکود، حمایت از سرمایه گذاران را در دستور کار قرار دارد، گفت:درست است قیمت نفت بالا رفته و دارایی ها آزاد شده، ولی آنچه آزاد شده محدود است و همه کارها را نیز دولت نباید انجام دهد. دولت در سرمایه های عمرانی، ورود کرده و 103 هزار میلیارد تومان شرکتهای دولتی در سال 94 در این خصوص سرمایه گذاری می کنند و به اعتباری هم 58 میلیارد تومان دولت سرمایه می گذارد و مجموعا 161 هزار میلیارد تومان دولت امسال سرمایه گذاری می کند و آثار این را در جلوگیری از رشد منفی اقتصادی شاهد بودیم.
نوبخت توضیح داد: سال گذشته پس از 2 سال رشد منفی، توانستیم رشد مثبت را در کارنامه دولت ثبت کنیم. اما این رشدها با رسیدن به جایگاه اول اقتصادی که سند چشم انداز رشد 8 درصدی سالانه را تکلیف کرده، هنوز فاصله دارد و لازم است در این بخش سرمایه گذاری توسط بخش غیردولتی انجام شود. در این رابطه نیز آماده سازی فضای کسب و کار و ایجاد امنیت سرمایه گذاری در دستور کار دولت است و سال گذشته دستورالعمل 35 ماده ای در این باره تهیه شده. این که بدنه اجرایی دولت با این سیاستها همسو نباشد، یا موانعی در کار ایجاد کند، متاسفانه باید گفت نسبت به اصلاح و مثبت کردن نگرش درباره سرمایه گذاری، هنوز با شرایط آرمانی فاصله داریم.
 
 آمریکایی ها حرف بی ربط می زنند دل اسرائیل را به دست بیاورند
او درباره موضوع دبه کردن آمریکایی ها و سخنان تحریک کننده آنان درباره مذاکرات گفت: این مسئله به طرح 3 فوریتی مجلس برای توقف مذاکرات هم ربط پیدا می کند. واقعیت این است که مذاکرات در حال انجام است و طرفین در تلاش برای کسب منافع بیشتر برای ملت های خود هستند.
 
تیم هسته ای جمهوری اسلامی ایران نیز تلاش می کنند، حق مسلم هسته ای کشور را تثبیت کنند. ممکن است آمریکایی ها در جمع اسرائیلی ها قرار بگیرند و حرفی بزنند یا جو زده شوند یا بخواهند آنها را آرام کنند و در این باره جملاتی به کار ببرند و تهدیدی هم بکنند، اینها حرف بی ربطی است و 35 سال است پاسخ ما را دیده اند که نظام اسلامی روز به روز قاطع تر و مقتدرتر دارد در عرصه های جهانی حضور می یابد.
سخنگوی دولت گفت: این حرفها تاثیری در قوت و حرکت جمهوری اسلامی ایران ندارد. ممکن است الان هم برخی حرفهای بی ربطی بزنند. مطمئن باشید هیچ یک از حقوق ملت بزرگ ایران تضییع نمی شود و تحریم های ظالمانه و موانع برداشته می شود. شخص آقای رئیس جمهور و دولت با چهارچوبهایی که مقام معظم رهبری بیان کردند، و برای دولت، محترم و عقلانی است، به دنبال منافع مردم هستند و این فرمایشات مقام معظم رهبری مبنای کار ماست.
 
 موسسات مالی غیرمجاز ورشکسته نیستند
او در پاسخ به سئوالی درباره حضور دولت و بانک مرکزی در ساماندهی موسسات مالی غیرمجاز گفت: در ارتباط با برچیده شدن موسسات پولی و مالی غیر مجاز، این اراده بانک مرکزی است و شورای عالی امنیت ملی نیز تصویب کرده و به همه دستگاه های انتظامی تاکید شده که با بانک مرکزی در این باره همکاری کنند.
نوبخت با اشاره به اینکه حرف نادرستی است که بگوییم تعدادی از این موسسات ورشکسته شده اند، گفت: بانک مرکزی نظارت دارد و ابتدا هر جا ورود می کند، چتر حمایت نسبت به حقوق سرمایه گذاران را برافراشته می کند و سپس اقدامات خود را آغاز می کند.
 
توضیح درباره ممنوع التصویری رئیس جمهور اسبق
نوبخت در بخش دیگری از سخنانش با این سئوال مواجه شد: آیا آقای روحانی برای ممنوع التصویری سیدمحمد خاتمی رئیس جمهور سابق، نامه ای نوشته است؟
سخنگوی دولت در این باره توضیح داد: درباره اینکه مجمع روحانیون نامه ای به آقای رئیس جمهور دادند و درخواستی را مطرح کردند، طبیعی است مجامع و جمعیتها به رئیس جمهور به عنوان مجری قانون اساسی، مسائلی را منعکس می کنند و آقای رئیس جمهور با توجه به اختیارات قانونی خود، آنچه را لازم است انجام می دهند.
 
تخلفات آزادسازی قیمت نان را به دولت گزارش کنید
نوبخت در بخش دیگری از سخنانش درباره آزادسازی قیمت نان نیز توضیح داد. او گفت: درباره آزادسازی قیمت نان، سال گذشته تصویب شد که 20 درصد نانوایی ها در کنار نان یارانه ای، برای کسانی که می خواستند از نان های فانتزی، یا آزاد یا باکیفیت استفاده کنند، شرایطی را فراهم کنند. این قانون سرجمع در حد 20 درصد نانوایی ها نیز اجرا نشد و در همانجا هم متوقف شد. نارضایتی وقتی پیش می آید که در محل یک نانوایی باشد و ما بخواهیم آن را هم آزادپز کنیم. از مردم می خواهیم اگر سیاستی مغایر با این مصوبه (آزادسازی 20 درصد از نانوایی ها) می بینند منعکس کنند.
 
او با اشاره به اینکه مشکل مردم، مشکل دولت است، گفت: اجازه دادن برای آزادپزی در حد 20 درصد برای رفاه بخشی از مردم است که می خواهند نان باکیفیت بخرند. دولت همچنان پرداخت یارانه به آرد را ادامه می دهد و به نانوایی ها بر اساس همین فرمول آرد یارانه ای می دهد و مردم استفاده می کنند.
 
دستور روحانی برای پیگیری حادثه ورزشگاه تبریز
نوبخت درباره سئوالی که ارتباط حوادث روز پایانی لیگ فوتبال با سفر هفته آینده رئیس جمهور را مطرح کرده بود، گفت: سفر آقای رئیس جمهور به آذربایجان شرقی، یک سفر استانی است. آقای رئیس جمهور برنامه ای برای توسعه این استان و رهاورد ارزشمندی برای مردم آنجا دارند.
 
دستور دادند960 میلیارد تومان  برای طرح های عمرانی این استان اختصاص یابد و سازمان مدیریت و برنامه ریزی موظف شد به دستور آقای رئیس جمهور کل بودجه این طرحها را 100 درصد تخصیص دهد.
 
این که در یک مسابقه ای اتفاقاتی افتاد، ربطی به دولت ندارد، ولی آقای رئیس جمهور دستور مکتوب داده اند نسبت به این امر رسیدگی شود و اگر حقی از کسی یا باشگاهی تضییع شده باشد، پیگیری می شود.
 
نوبخت درباره این سئوال که آیا شورای تامین استان آذربایجان شرقی درباره قطع ارتباط اینترنتی و تلفنی ورزشگاه تبریز مصوبه ای داشته، گفت: نه، من این موضوع را تایید نمی کنم. این اظهارات مانند قطع اینترنت و مانند آن، در گزارشی که به دست آقای رئیس جمهور می رسد، مشخص خواهد شد.
 
مشکل زندان اوین در دولت بررسی شد
سخنگوی دولت درباره موضوع تحقیق و تفحص درباره زندان اوین گفت: در هیئت وزیران آنچه پیگیری دو وزیر محترم بود و گزارش به آقای رئیس جمهور دادند و ایشان نیز اقدامات لازم را دستور می دهند.
 
 جزئیاتی از بدهی دولت به صندوق های حمایتی و پیمانکاران
نوبخت در بخش دیگری از سخنانش به سئوالی درباره میزان بدهی دولت پاسخ داد و گفت: نکته دیگر در ارتباط با بدهی دولت به تامین اجتماعی، صندوق های بازنشستگی و بدهی به پیمانکاران، است.
ما چند بار بدهی به پیمانکاران را تقلیل داده ایم و البته تا صورت وضعیت بدهند، بخشی از مطالبات آنها خواهد ماند. این که گفتم 6 هزار میلیارد تومان صرفه جویی از بودجه جاری کنیم و به اعتبارات عمرانی اضافه کنیم، به ما فرصت می دهد بخشی از این مبلغ را به پیمانکاران اختصاص دهیم و در برنامه زمان بندی باید این بدهی ها را نیز دولت مستهلک کند و برای پرداخت به پیمانکاران مصمم هستیم. البته برای کمبود منابع نیز درگیر هستیم.
 
 جلسه دولت با طالبان با عقل جور درنمی آید
نوبخت در پاسخ به سئوالی درباره حضور یک گروه از طالبان در کشور و جلسه دولت با آنها گفت: بنده بی خبر هستم و با عقلم جور نمی آید با طالبان جلسه ای داشته باشیم. این مطلب از سوی من تایید نمی شود.
 
 روحانی به استان تهران سفر می کند
سخنگوی دولت درباره تعویق سفر رئیس جمهور به غرب استان تهران هم توضیح داد: سفر آقای روحانی به غرب تهران نیز انجام می شود.
 
سازمان مدیریت و برنامه ریزی برای حضور هیئت دولت و رئیس جمهور در مناطق مختلف استان تهران، برنامه ریزی می کند و حتما این سفرها انجام می شود.
 
 برای استخدام کارمندان جدید 550 میلیارد تومان بودجه کنار گذاشته ایم
نوبخت درباره آزمون استخدامی پارسال که دولت برگزار کرد توضیح داد: از کسانی که همه مراحل قانونی استخدام را سپری کرده اند در سال گذشته، تعدادی حدود 38 هزار و 675 نفر را در ذهن دارم، اعتباری هم برای استخدامشان بود 550 میلیارد تومان بود که در بودجه گذاشتیم و اینها هیچ مشکلی برای استخدام ندارند. تنها مشکل ممکن بود تامین اعتبار باشد که این مشکل نیز دیگر نیست و تامین اعتبار هم شده است.

این خبر رو هم ببینید

روز قلم، این شمشیر غلاف نشدنی عدالت مبارک/ تانیا شعفی

روز قلم، را تنها با یک بیت شعر از «احمد خانی»، شاعر و نویسنده کُرد، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *