خانه / اقتصادی / در ديدار رئيس مجلس كره‌جنوبي دكتر روحاني: اقتصاد ايران در حال طلوع دوباره است

در ديدار رئيس مجلس كره‌جنوبي دكتر روحاني: اقتصاد ايران در حال طلوع دوباره است

هيچ مانعي براي توسعه روابط ديرينه اقتصادي، علمي، فرهنگي و تجاري ايران و کره جنوبي نمي بينيم

رئيس جمهوري در ديدار رئيس مجلس کره جنوبي گفت: هيچ مانعي براي توسعه روابط ديرينه اقتصادي، علمي، فرهنگي و تجاري ايران و کره جنوبي نمي بينيم و شرايط و زمينه ها براي سرمايه گذاري و فعاليت شرکت هاي کره اي در حوزه هاي مختلف نفت و گاز و انرژي و صنعت مهيا ست.
 
حجت الاسلام والمسلمين دکتر حسن روحاني با اشاره به اين که امروز با شرايط جديد پديد آمده، عمده شرکت هاي مهم تجاري دنيا براي سرمايه‌گذاري و مشارکت اقتصادي در ايران ابراز تمايل مي کنند، گفت: اقتصاد ايران در حال طلوعي دوباره است و اميدوارم در اين رقابت، شرکت هاي با سابقه کره جنوبي فعاليت بيشتري داشته باشند.
 
رئيس جمهوري با ارائه تصويري از برنامه هاي وسيع کشورمان در زمينه هاي مختلف از جمله انرژي، معادن، صنعت و بيان اين که در شرايط فعلي، مذاکرات ما با شرکت هاي اقتصادي بين المللي به سرعت در حال افزايش است، به برخي از زمينه هاي مناسب براي فعاليت شرکت هاي کره جنوبي اشاره کرد و گفت: بخش خصوصي و شرکت هاي کره اي بايد با بخش خصوصي ايران بيشتر نزديک شوند و زمينه‌هاي فعاليت خود را گسترش دهند.
 
روحاني با تاکيد بر اين که فعاليت هاي هسته اي ايران کاملا صلح آميز خواهد بود، تصريح کرد: از نظر موازين ديني و اخلاقي با سلاح کشتار جمعي مخالفيم و آن را محکوم مي کنيم. ما معتقديم سلاح هاي کشتار جمعي موجود در دنيا هم بايد برچيده شود. ما اساسا با جنگ و تنش و بي ثباتي و خشونت و افراط در هرنقطه از جهان مخالفيم و اگر بتوانيم اقدامي براي تنش زدايي در هر نقطه از جهان انجام دهيم، ازآن دريغ نخواهيم کرد، چرا که همواره خواستار آن هستيم که کل آسيا داراي ثبات، امنيت و آرامش باشد.
 
رئيس جمهوري با بيان اين که ايران به برنامه اقدام مشترک ژنو به عنوان اقدامي موقت نگاه نمي‌کند، بلکه آن را پايه اي براي توافقي جامع و دائمي مي داند گفت: از طرف ايران اراده جدي براي رسيدن به توافقي دائمي وجود دارد و چنانچه اين اراده در طرف مقابل هم وجود داشته باشد، در زماني نه چندان دور، به توافقي جامع دست خواهيم يافت.
 
در اين ديدار گانگ چنگ هي، رئيس مجلس کره جنوبي هم گفت: روابط ايران و کره جنوبي بسيار عميق و تاريخي است و ما به دنبال آن هستيم که شاهد آينده درخشان روابط دو کشور باشيم . ما مي خواهيم با توجه به توافق ژنو، روابط اقتصادي ايران و کره جنوبي، در پرتو آينده درخشان روابط دو کشور، به سرعت گسترش يابد.
 
وي بااشاره به سوابق طولاني حضور دکتر روحاني در مجلس ايران، نقش ايشان را در توسعه ديپلماسي پارلماني که مي تواند زمينه ساز توسعه روابط اقتصادي، علمي و فرهنگي دو کشور شود، تعيين کننده خواند و گفت: قصد داريم مشکلات روابط در حوزه اقتصاد را سريعا رفع كنيم و اميدواريم ايرانِ بزرگ و ثروتمند به سرعت مسير پيشرفت را طي کند.
 
گانگ چنگ هي افزود: کره جنوبي خواهان بازگشت به روابط صميمي و بسيار دوستانه گذشته با ايران است. ما به ايران ۱۰۰در صد اعتماد داريم و به طور همزمان روابط دو جانبه را در اسرع وقت احيا خواهيم کرد.
 
رئيس مجلس کره جنوبي گفت : من سخنراني جناب عالي را در اجلاس داووس شنيدم. ما از نظرات عميق جناب عالي ۱۰۰ در صد حمايت مي کنيم و سياست اعتدال، اميد و تدبير شما را مي ستاييم.
 
سرمايه‌گذاري بدون ثبات، امنيت و آزادي شکل نمي‌گيرد
 
رئيس‌جمهوري در ديدارِ مجمع نمايندگان استان هرمزگان تأکيد کرد: بايد کشور را براي سرمايه‌گذاري‌هاي وسيع اقتصادي آماده کنيم و سرمايه‌گذاري بدون آزادي، ثبات و امنيت شکل نمي‌گيرد.
 
حجت‌الاسلام والمسلمين دكتر حسن روحاني در اين ديدار با اشاره به ويژگي‌هاي استان هرمزگان و آشنايي با مشکلات و مسايل آن گفت: استان هرمزگان به دليل موقعيت استراتژيک، از جمله واقع شدن در کنار تنگه هرمز بسيار با اهميت است.
 
رئيس‌جمهوري با اشاره به مشکلات اين استان، از جمله بهداشت و درمان و آب شيرين گفت: دولت برنامه‌هايي براي رفع آن ها خواهد داشت و اکنون بحث‌هاي اصلي براي حل چنين مشکلاتي مطرح است که البته برخي از اين مشکلات در بسياري از استان‌ها وجود دارد.
 
روحاني در ادامه اين جلسه، به سرمايه‌گذاري در کشور، به‌ويژه در استان هرمزگان اشاره کرد و سپس با يادآوري سفر اخير خود به داووس و جلساتي که با بازرگانان، صاحبان صنايع بزرگ جهان و مديران شرکت‌هاي بين‌المللي داشت، گفت، بسياري از کمپاني‌هاي مهم آماده سرمايه گذاري در ايران هستند.
 
رئيس‌جمهوري تصريح کرد: کشور ايران استعداد زيادي براي سرمايه‌گذاري دارد، اما بايد شرايط بهتري براي سرمايه‌گذاري بيشتر بوجود آورد.
 
روحاني خاطرنشان کرد: در کشور ما براي ايجاد توسعه نيازمند کاري بزرگ هستيم. سرمايه داخلي، کفايت لازم براي همه طرح ها را ندارد.
 
وي با اشاره به برخي از لحن هاي تند تعداد معدودي در رسانه ها گفت: برخي انقلابي‌تر از همه شده‌اند؛ آن ها نه در جنگ و نه در انقلاب بودند و اکنون يک‌شبه انقلابي شده اند.
 
رئيس‌جمهوري افزود: توسعه کشور به تعامل مناسب‌تر با جهان گره خورده است، با اين حال حاضر نيستيم حقوق و عزت ما خدشه دار شود. اگر چه دولت، با اتکا به رأي و حمايت مردم توانست با شش قدرت بزرگ جهان سر يک ميز بنشينند و با آن ها گفت‌گو کند و به تفاهم برسد. در واقع اين قدرت و عظمت ملت بود.
 
روحاني با اشاره به سرمايه‌گذاري خارجي در ايران گفت: در سرمايه‌گذاري خارجي، ايرانيان خارج از کشور بايد پيشقدم شوند، اينجا آب و خاک آنهاست. بايد ايرانيان و مديران ارزشمند ايراني را که در شرکت‌هاي بزرگ جهاني مشغول فعاليت هستند، براي سرمايه‌گذاري در ايران ترغيب کنيم.
 
رئيس‌جمهوري در پايان اين جلسه به مشکلات استان هرمزگان پرداخت و با بيان اين که اکنون بزرگترين پايانه‌ دريايي در هرمزگان واقع است، گفت: بايد روابطمان با همسايه‌هاي جنوبي نزديک شود.
 
روحاني مسأله گردشگري در استان هرمزگان را از جمله جاذبه‌هاي اين استان دانست و خواستار آن شد که مسئولان اين شهر، سواحل خليج فارس را براي استفاده گردشگران، مهيا و زيباتر کنند.
 
در ابتداي اين جلسه، نمايندگان استان، هر يک به مشکلات حوزه‌هاي انتخابيه خود پرداختند و خواستار رفع آن ها شدند.
 
رئيس مجلس:برخي اشكالات روابط ايران و کره جنوبي بايد رفع شود
 
رئيس مجلس کشورمان در ديدار با “گانگ‌چنگ هي” رئيس پارلمان کره جنوبي، پيشگامي وي را در استفاده از ظرفيت پارلماني گام مثبتي براي بهبود روابط دو کشورايران و کره جنوبي دانست.
 
به گزارش خانه ملت، دکترعلي لاريجاني پس از اين ديدار در جمع خبرنگاران داخلي و خارجي گفت: جمهوري اسلامي ايران و کره جنوبي از ديرباز روابط نزديکي در حوزه اقتصاد و فرهنگ با يکديگر دارند.
 
وي نگاه ايران و کره جنوبي به يکديگر را مثبت دانست و تصريح کرد: برخي اشکالات وجود دارد که بايد برطرف شود.
 
لاريجاني ابراز اميدواري کرد که سفر رئيس مجلس ملي کره جنوبي به تهران دستاوردهاي مثبتي براي دو کشور داشته باشد وگفت: روابط ايران و کره در دو سال اخير نوساناتي داشته است اما در کل سطح مطلوبي دارد.
 
در ادامه رئيس مجلس کره جنوبي در پاسخ به سئوال خبرنگاري در باره تاثيرگذاري همکاري هاي سياسي ايران و کره جنوبي در حل و فصل مسائل منطقه‌اي گفت: ايران در منطقه خاورميانه کشوري مهم و بزرگ و از معادن بزرگي هم برخوردار است.
 
وي به سوابق روابط ايران و کره در ۵۰ سال گذشته اشاره کرد و افزود: البته امروز اين سفر مرحله جديدي در روابط دو کشور است.
 
گانگ چنگ هي با اشاره به ديدار و گفتگوي خود با لاريجاني اظهار داشت: ما در اين ديدار در باره همکاري‌هاي اقتصادي و مسائل بين‌المللي سخن گفتيم و همديگر را خوب درک کرديم.
 
مقام كره اي با اشاره به توافقات هسته‌اي ژنو تصريح کرد: ايران توافقات هسته‌اي خود را به خوبي اجرا کرد که اين براي کره الگو است.منبع: روزنامه اطلاعات

شناسه خبر : 1883

این خبر رو هم ببینید

استاندار آذربایجان‌غربی: تعدد دستگاه‌های تصمیم گیر در مرزها مانعی برای توسعه است

استاندار آذربایجان‌غربی با تاکید بر ضرورت توسعه پایانه‌های مرزی و مدیرت واحد در مرزهای استان، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + 11 =