در سالروز بمباران شيمايي “حلبچه” از امروز استان نوزدهمین عراق شد

دولت اقليم کردستان عراق تصميمي را به امضا رساند، که براساس آن بخش حلبچه از اين پس به جاي بخشداري به استان و استانداري ارتقاء يافت، و به چهارمين استان اين اقليم و نوزدهمين استان عراق انتخاب تعيين شد.

به گفته نخست وزیر اقلیم کردستان عراق امروز مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق قرار است با امضای این تصمیم استانی شدن حلبچه را امضا و رسما این موضوع محقق شود.
 
 
 به نقل از پايگاه خبري الشرق الاوسط؛ دولت اقليم کردستان عراق تصميمي را به امضا رساند، که براساس آن بخش حلبچه از اين پس به جاي بخشداري به استان و استانداري ارتقاء يافت، و به چهارمين استان اين اقليم و نوزدهمين استان عراق انتخاب تعيين شد.
 
اين تصميم يعني تعيين بخش حلبچه به عنوان استان جديد عراق بعد از موافقت پارلمان اقليم کردستان با اين مساله و امضاي اين تصميم از سوي نيچروان بارزاني نخست وزير اقليم کردستان عراق رسميت يافت.
 
تصميم براي تعيين حلبچه به عنوان استان جديد عراق در مراسم امضاي اين تصميم از سوي نخست وزير اقليم و با مشارکت کوران ادهم قائم‌قام بخشداري حلبچه و حضور حضر کريم رئيس شهرداري اين بخش و شماري از چهره هاي سرشناس حلبچه و مسئولان اقليم کردستان برگزار شد.
 
نيچروان بارزاني نخست وزير اقليم کردستان بعد از امضاي اين موافقت پارلمان در جمع خبرنگاران در اين رابطه گفت: تصميم براي تعيين بخش حلبچه به استان بعد از موافقت پارلمان اقليم با اين مساله صورت گرفت، و از اين پس حلبچه به عنوان استان چهارم اقليم و استان 19 عراق شناخته خواهد شد.
 
وي در ادامه گفت: ما در اين راستا تنها صلاح دانستيم موافقت نهايي خود و تصميم اتخاذ شده مبني بر تعيين حلبچه به عنوان استان چهارم را به دولت مرکزي ارسال کنيم تا از اين مساله مطلع باشند و در تعيين حدود نقشه داخلي عراق براي استان ها و نيز براي امور شناسنامه و و کارت هاي مواد غذايي و شايد تصميم آنها براي تعيين نمايندگاني براي خود در اين استان مطلع شوند و اقدام مقتضي را در اين خصوص به عمل آورند.
 
وي در اين خصوص افزود: البته ما براي پارلمان عراق در بغداد هم در اين خصوص متن موافقت پارلمان اقليم را ارسال کرديم، اما به موجب قانون پارلمان عراق در صورت موافقت دولت مرکزي تنها مي تواند براي اطلاع تصميم بگيرد وهيچ اختيار ديگري ندارد، از اين رو ما منتظر تصميم آنها نمانديم و بعد از تاخير در ارسال موافقتشان نخست وزيري اقليم تصميم گرفت بدون در نظر گرفتن موافقت پارلمان مرکزي در بغداد استان شدن حلبچه را به رسميت بشناسد.
 
به گفته نخست وزير اقليم کردستان عراق امروز مسعود بارزاني رئيس اقليم کردستان عراق قرار است با امضاي اين تصميم استاني شدن حلبچه را امضا و رسما اين موضوع محقق شود.منبع: کردنیوز
 

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به چشم انداز صدساله سنندج! / دکتر سید هاشم هدایتی

سنندج همانند هر شهر نامدار دیگر پیشینه ای دارد به قدمت سالیان حیات آن. پیشینه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *