در سال ۹۵؛ ۲۲۰ زندانی جرائم غیرعمد از سوی ستاد مردمی دیه کردستان آزادشدند

سنندج- نایب رییس هیئت امناء ستاد مردمی دیه کردستان اعلام کرد: ۲۲۰ زندانی جرائم غیرعمد سال گذشته توسط ستاد مردمی دیه استان آزاد شدند.

اسحاق ابراهیمی امروز سه شنبه در جمع خبرنگاران از آزادی ۲۲۰ زندانی جرایم غیرعمد زندان های استان در سال ۹۵ خبر داد و گفت: از تعداد زندانیان آزاد شده ۹۷ درصد مرد و ۳ درصد زن بودند که از نظر نوع جرایم نیز ۱۰ درصد مربوط به جرایم دیه، ۷۴ درصد جرایم مالی، ۱۰ درصد مهریه، ۶ درصد نیز نفقه بود.
وی عنوان کرد: تعداد آزادی زندانیان جرایم غیرعمد استان در سال گذشته  نسبت به سال ۹۴، ۳۱ درصد افزایش داشته و به نسبت پیش بینی برنامه ۵ ساله هم ۱۹ درصد بیشتر است.
وی با بیان اینکه خیرین و نیکوکاران استان نقش موثری در آزادی این زندانیان داشته اند، بیان کرد: زندانیان جرایم غیرعمد به طور عمده به خاطر ناتوانی مالی در پرداخت دین خود وارد زندان می شوند که در واقع زندان محیط مناسبی برای حضور آنها نیست و متاسفانه حضور آنها در زندان بیشتر خانواده هایشان  را با آسیب های جدی روبرو می سازد.
مدیرکل زندان های کردستان افزود: رسالت اصلی ستاد مردمی دیه بر این است که تا جای ممکن از حضور زندانیان جرائم غیرعمد در زندان جلوگیری و موجبات آزادی آنها را فراهم کند.
ابراهیمی ادامه داد: یکی از موارد قابل توجه که در آزادی زندانیان جرایم غیرعمد موثر بوده است، ایثارگری و نیکوکاری خود شاکیان است که با گذشت از مقداری از مطالبات خود توانسته اند سهم بسزایی را در آزادی زندانیان جرائم غیر عمد به خود اختصاص دهند.
وی اضافه کرد: ستاد دیه وظیفه دارد با انجام کار کارشناسی و مددکاری و راه اندازی گروه های صلح و سازش، زمینه گذشت شاکیان را از کل بدهی یا از بخشی از آن فراهم آورد به طوری که شاکیان پرونده ها به میزان ۸۱ درصد به نسبت سال ۹۴ اقدام به گذشت بیشتری از مطالبات خود کرده اند.
وی عنوان کرد: اعطای وام های قرض الحسنه از سوی بانک های عامل به زندانیان جرائم غیرعمد یکی دیگر از راهکارهای ستاد دیه در آزادسازی این گروه از مددجویان است.
نایب رییس هیئت امناء ستاد مردمی دیه کردستان افزود:  در بخش تسهیلات بانکی نیز در سال ۹۵ شاهد رشد ۶۴ درصدی نسبت به سال ۹۴ هستیم که سزاوار است از همکاری بانک های عامل با ستاد دیه نیز تشکر کرد.
ابراهیمی به نقش صندوق خسارت های بیمه بدنی در آزادی زندانیانی که در اثر سانحه تصادف در زندان به سر می برند نیز اشاره کرد و گفت: یکی دیگر از مولفه های موثر در آزادی زندانیان جرایم غیرعمد کمک صندوق خسارت های بیمه بدنی است که در این بخش نیزآمارها حاکی از آن است که در سال ۹۵، ۱۰ درصد نسبت به سال ۹۴ این صندوق برای آزادی زندانیان جرایم غیرعمد بیشتر کمک کرده است که البته شرکت های بیمه نیز در سال ۹۵ به نسبت سال ۹۴، ۱۳ درصد بیشتر مشارکت داشته اند.
وی از افزایش مبالغ اعطا شده از محل کمک های ستاد دیه استان و مرکز برای آزاد سازی زندانیان جرایم غیرعمد اشاره کرد و افزود: یکی دیگر از عوامل بسیار موثر در راستای آزادی زندانیان جرائم غیرعمد منابع مالی ستاد دیه است که در این خصوص شاهد افزایش  ۴۹ درصدی مبالغ اعطا شده از سوی ستاد دیه استان نسبت به سال ۹۴ بوده ایم.
وی ادامه داد: این امر نشانه ی مشارکت بیشتر خیرین ونیکوکاران استان در کمک مالی به این منظور است و از سوی دیگر ستاد دیه کشور نیز به نسبت سال ۹۴ مشارکت بیشتری داشته که در این خصوص نیز افزایش ۲۳ درصدی را شاهد بودیم.
مدیرکل زندان های کردستان از جمله نهادهای دیگری که در آزاد سازی زندانیان مشارکت داشته است را کمیته امداد امام خمینی (ره) ذکر کرد و گفت:  کمک های کمیته امداد استان نیز به نسبت سال گذشته ۴ درصد رشد داشته است.

شناسهٔ خبر: 3943966 – سه‌شنبه ۱۵ فروردین ۱۳۹۶ – ۱۰:۲۸

این خبر رو هم ببینید

با تایید آیت‌الله خامنه‌ای، محمد مخبر، موقتا جانشین ابراهیم رئيسی شد

آیت‌‌الله خامنه‌ای، در پیامی، «درگذشتِ شهادت گونه‌ی» ابراهیم رئيسی، را تسلیت گفتند و نوشتند: «اینجانب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *