خانه / اجتماعی / در طول عملیات آبگیری سد تالوار؛ شهر قدیمی مدفون شده در بیجار کشف شد

در طول عملیات آبگیری سد تالوار؛ شهر قدیمی مدفون شده در بیجار کشف شد

بر اثر کاوشگری در منطقه چنگ الماس شهرستان بیجار استان کردستان آثار باستانی مربوط به ۱۷۵۰ سال قبل از میلاد مسیح به دست آمد

۱۳۹۳ شنبه ۸ شهریور ساعت ۱۲:۱۱
یکی از شهروندان بیجاری در گفتگو با خبرنگار ما، با بیان اینکه بر اثر این کاوشگری ها به یک معدن تولید آهن دست پیدا کرده اند ادامه داد: کاوشگران از تاریخ ۱۵ مرداد مشغول به کاوش در این منطقه هستند و در آثار باستانی ای که پیدا کرده اند تعدادی استخوان و جمجمه مشاهده کرده اند و کاوش ها همچنان ادامه دارد.
 
وی با بیان اینکه برای ساخت سد تالوار قرار است این منطقه زیر آب برود اضافه کرد: ما در این کاوش به تپه های باستانی دست پیدا کرده ایم و آثاری از خانه های قدیمی و حتی چیزی شبیه به نانوایی نیز در اینجا مشاهده شده است.
 
این شهروند با بیان اینکه مسئولان استانی اصرار عجیبی بر روی آبگیری این سد دارند اضافه کرد: متاسفانه تاکنون کسی در استان توجهی به این آثار باستانی کشف شده نکرده است. این آثار کشف شده مربوط به هزاره ششم قبل از میلاد مسیح با نقش و نگارهای مربوط به آن دوره است. وسایلی همچون سر نیزه و زره جنگی نیز در این کاوش استخراج شده است که نشان از تولید زره های جنگی و دیگر تولیدات آهنی در آن دوره در این مکان دارد.
 
احمدرضا قاسمی بخشدار بخش چنگ الماس شهرستان بیجار در خصوص آثار کشف شده در کاوشگری اخیر این بخش از استان کردستان گفت: آثار مکشوفه گواهی بر تاریخ چندهزار ساله خطه کردستان دارد و باید حتماً حفظ شود.
 
وی در گفتگو با خبرنگار سرویس میراث فرهنگی خبرگزاری برنا افزود: البته صحبت در این خصوص در صلاحیت من نیست اما ما برای اقدامات موثر در این حوزه ، از مسئولان میراث فرهنگی و گردشگری کشور درخواست کمک کرده ایم و همینک کارشناسان پژوهشگاه میراث فرهنگی برای بررسی های بیشتر در منطقه حضور دارند.
 
قاسمی با بیان اینکه باید تا قبل از آبان ماه که سد تالوار آبگیری می شود نسبت به حفظ میراث فرهنگی کشف شده اقدام عاجلی صورت گیرد گفت: برای حفظ این میراث نیازمند اعتبار و وجود نیروهای لازم هستیم که متاسفانه در هر دوی این موارد دچار کمبود هستیم. از دکتر مسعود سلطانی فر رئیس میراث فرهنگی و دکتر سیدمحمد بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی می خواهیم تا اعتبار ویژه ای برای ما قائل شوند و با تدبیر ویژه شان اجازه از بین رفتن تاریخ کردستان را ندهند.
 

شناسه خبر : 8461

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × چهار =