در مسیر سفر به کردستان / استان کردستان را بیشتر بشناسید

استان کردستان با جاذبه های فراوان تاریخی وطبیعی یکی از مقاصد سفر گردشگران است که لبخند زیبایش را در تمامی ایام سال خصوصا فصل زیبای بهار و تعطیلات نوروز به میهمانانش تقدیم می‌کند

استان کردستان با جاذبه های فراوان تاریخی وطبیعی یکی از مقاصد سفر گردشگران است که لبخند زیبایش را در تمامی ایام سال خصوصا فصل زیبای بهار و تعطیلات نوروز به میهمانانش تقدیم می‌کند.
در استان کردستان بیش از 1800 اثر باستانی فرهنگی و گردشگری وجود دارد که حدود 820 اثر آن به ثبت ملی رسیده است.ثبت 759 بنای تاریخی ، 8 میراث طبیعی ، 41 میراث معنوی ، 4 میراث منقول ، 12 رشته قنات و 106 مکان طبیعی از جمله آثار ثبت شده استان کردستان در فهرست میراث ملی کشور است. مناطق زیبا و بکری همچون تالاب زریوار، منطقه شکار ممنوع بدر و پریشان قروه، منطقه کومالان مریوان، منطقه ثامر، اوراما نات و منطقه حفاظت شده بیجار همه و همه بهشت‌های کوچک و زیبا در استان کردستان است.وجود بیش از 93 غار زیبا و بی‌نظیر این دیار نیز بهانه خوبی برای انتخاب کردستان از سوی غارنوردان مشتاق به کشف زیبایی‌ها و حرکت در دل کوه‌ها و زمین است. این استان با جاذبه های زیاد در سالهای اخیر شاهد رشد ورود گردشگران آن از نقاط مختلف بوده ومسافرانی که از هر چهار جهت جغرافیایی که وارد این استان بشنوند با آثارتاریخی، طبیعی ،فرهنگی وصنایع دستی متنوعی روبرو خواهند شد که آشنایی مختصری با آنها مسافران را در ادامه مسیر کمک خواهد کرد..
اگر قصد سفر هوایی به کردستان را دارید می توانید با پرواز تهران – سنندج میهمان کردستانیهای میهمان نواز باشید. اما اگر از مسیر زمینی و با خودرو می خواهید به استان فرهنگی کردستان سفر کنید مسیرهای مختلفی پیش روی شماست که انتخابتان را آسان می کند. هموطنانی که از نقاط مرکزی کشور قصد سفربه این استان زیبا را دارند دو مسیر پیش رو دارند. از مرکز کشورگردشگرانی که پس از دیدن هکمتانه وگنج نامه همدان به کردستان سفر کردند می توانند از همان دروازه کردستان یعنی روستای بزرگ وینسار علاوه بر دیدن جاذبه های این روستا از جمله سراب ، کوه فرهاد تاش وغار آن از بزرگراه همدان سنندج به سمت قروه رهسپار شوند تا جاذبه های این شهر را ببینند. حمام تاریخی قصلان در 5 کیلومتری شمال قروه با معماری زیبا مربوط به دوره زندیه ، تفرجگاه سراب قروه و زیارت امام زاده بابا گرگر وبهره گیری از چشمه جوشان اطراف این امام زاده از ظرفیتهای گردشگری این شهر است. آب این چشمه در استخری عمیق به علت وجود املاح معدنی به ویژه گوگرد ورنگین بودن ، برای امراض سودایی و پوستی مناسب است و در درمان سوء هاضمه و دیگر بیماری های دستگاه گوارش و نیز راشیتیسم و درمان تورم مؤثر می افتد.
مسافران در ادامه مسیر به مرکز استان یعنی شهر زبیای سنندج می رسند.این شهر در 512کیلومتری جنوب غربی تهران با ارتفاع هزارو480 متری دریا در بین کوههای زیادی محصور شده است. شهرسنندج درغرب بر دامنه کوه وپارک آبیدربا چندین باغ وچشمه طبیعی قرار دارد که چشم انداز زیبایی به شهر می دهدواز محبوبیت خاصی در بین مردم برخوردار است. در سطح شهر سنندج جاهای متنوعی برای دیدن وجود دارد. از جاهای متبرکی که هر مسافری با شنیدن نام آن شوق دیدار از این دیار را در سر خواهد پروراند، وجود مرقد مطهر امام زاده هاجر خاتون خواهر امام رضا (ع) است که در سفر به خراسان در کردستان رحلت نموده ودر مرکز سنندج ( محله سرتپوله) به خاک سپرده شده و بارگاه ایشان زیارتگاه عاشقان اهل بیت است . امام زاده پیرمحمد،امام زاده پیر عمر،عمارت خسروآباد،موزه،بازار قدیمی سنندج ،مسجد جامع وخانه کرد از دیگر نقاط دیدنی شهر است.عمارت آصف یا خانه کرد یکی از بزرگترین عمارت‌های اعیانی شهر سنندج است که دارای ارزش های ویژه معماری از لحاظ آجر کاری و گچبری واروسی سازی است و حمام آن زیباترین حمام خصوصی در بین حمام های سنندج می‌باشد. بنای اولیه این عمارت در دوره صفویه بوده و در دوره های قاجار و پهلوی تکمیل شده است.
مسافران وگردشگران پس از دیدن سنندج اگر طالب دیدن نگین غرب کشور یعنی دریاچه زریوار مریوان هستند می توانندبا ادامه راه به سمت غرب در بین راه 130کیلومتری ضمن دیدن جنگلهای زیبا، قرآن تاریخی نگل با قدمتی بیش از هزارو200 سال را زیارت کرده و سپس به دیدن دریاچه زیبای زریوار در مریوان بروند و از بازار مرزی مریوان نیز دیدن کنند. دریاچه زریوار در سه‌ کیلومتری‌ شمال‌ باختری‌ مریوان‌ و در ارتفاع‌ 1285 متری‌ از سطح‌ دریا قرار داردو از زیباترین‌ میراث‌های‌ طبیعی‌ استان‌ کردستان‌ به‌ شمار می‌آید. آب‌ این‌ دریاچه‌ از چشمه‌های‌ جوشان‌ و رودخانه‌های‌ اطراف تأمین‌ می‌شود. دریاچه‌ 6کیلومتر طول و 1700 تا 3000 متر عرض و720 هکتار مساحت موقعیت خوبی برای قایق رانی بر روی دریاچه که دور تا دور آن را کوههای مملو از جنگل در بر گرفته فراهم کرده است. به گردشگران این منطقه توصیه می شود یکی از زیبا ترین مناطق کردستان یعنی اورامان در جنوب شرقی مریوان را از دست ندهند. معمارى اورامانات و سرسبزى این منطقه کوهستانى رویاى پله‌هایى به سمت بهشت را متصور مى‌کند. خانه‌هاى این روستا با سنگ و اغلب به صورت خشکه و به صورت پلکانى ساخته شده است وبه ماسوله کردستان معروف است. مردم منطقه معتقدند اورامان تخت زمانى شهرى بزرگ بوده و مرکزیتى خاص داشته به همین دلیل از آن به عنوان تخت یا مرکز (حکومت) ناحیه‌اى اورامان یاد مى‌کرده‌اند.
اما مسافران اگر از سمت استان زنجان در شمال شرقی استان یعنی شهر تاریخی بیجار وارد کردستان شوند می توانند به دیدن جاذبه های مختلفی از جمله یکی از قلعه های تاریخی این منطقه که مربوط به سده های 8 و9قبل از میلاد است بروند. بقایای قلعه قمچقای در 45 کیلومتری بیجار قرار دارد واطراف قلعه را دره های ژرف در بر گرفته که یک سوی آن مسلط به دره ای به نام دره شاهان است. این قلعه ظاهرا تا دوره‌های ساسانی و اوایل دوره اسلامی نیز مورد استفاده قرار می گرفت. در این قلعه سفال‌هایی از دوره اسلامی (قرن 6 و 7 قمری) به چشم می‌خورد. بیرون قلعه و در سمت شمال‌غربی، بقایایی از دیواره‌ها و تراس بندی‌ها دیده می‌شود. این پشته از طریق پلکانی که از سنگ کوه تراشیده شده با اراضی مرتفع شمالی مرتبط است.
البته اگر مقداری بالاتر یعنی شمال استان از سمت تخت سلیمان تکاب یا دریاچه ارومیه وارد استان کردستان شوید می توانید علاوه بر سرکشی از بازار مرزی بانه با دیدن یکی از جذاب ترین غارهای دنیا یعنی غار کرفتو وقلعه زیویه سفری به زندگی اولین اقوام آریائیها بکنید. غار کرفتو در فاصله 60 کیلومتری از شمال دیواندره و در نزدیکی روستای یوزش باش کندی بر بالای یک کوه قرار دارد. غار کرفتو از غارهای طبیعی و آهکی است که در ادوار مختلف جهت استفاده و سکونت تغییر حالت داده شده و مهمترین ویژگی غار، معماری صخره ای آن است که در چهار طبقه با دهلیزهای بسیار تودرتو واتاقهای دست ساز در دل کوه حفر شده است. کتیبه‌ای یونانی بر سر در یکی از اتاق های طبقه سوم وجود دارد که از این غار به عنوان معبد هراکلس نام برده است. در معماری این غار علاوه بر ایجاد اتاق ها و راهروهای عبوری، سعی شده تا اتاق ها با هم مرتبط باشند و نور گیرهایی به سمت بیرون تعبیه شده و بر دیوارهای غار در بعضی از اتاق ها نقوشی به صورت تجریدی از حیوانات، انسان و گیاه حجاری شده است. قلعه باستانی زیویه نیزدر 55 کیلومتری جنوب شرقی سقز روی تپه ای نسبتا مرتفع که به محیط اطراف اشراف کامل دارد بنا شده واز حفاریهای غیر مجازی که در گذشته در این قلعه انجام شده اشیای زیادی که مربوط به هزاره اول قبل از میلاد است به دست آمده والان در موزه های داخل وخارج از کشور نگهداری می شود.
هر چه از مرکز استان کردستان به سمت استان کرمانشاه حرکت کنید هوا چند درجه ای گرمتر می شودودر طول مسیر هم شاهد طبیعت زیبایی خواهید بود.پس از کامیاران می توان ناهار را به روستای پالنگان رفت و در آن منطقه دیدنی وغیر قابل توصیف می توانید ضمن نفس کشیدن در مناظری دل انگیز صرف ناهار را با ماهیهای قزل آلای پرورش یافته در چشمه های سرد وجوشان منطقه خاطره ای بیاد ماندنی برای خودتان بجا بگذارید. روستای پالنگان از دهه 70باافتتاح طرح پرورش ماهی ورساندن تولید آن به بیش از 600 تن در سال به یکی از نقاط کشور با مهاجرت معکوس تبدیل شده است. در ادامه مسیر به سمت جنوب می توان به دیدن جاذبه های استان کرمانشاه رفت. این تنها قطره کوچکی از توصیف دریای زیبای استان کردستان بود تا گردشگران برای دیدن آنها آشنایی مختصری داشته باشند.منبع: صداوسیمای کردستان

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *