در نشست خبری مشترک مطرح شد؛ پوتین:ترکیه شریکی مهم است/ اردوغان:به دنبال اعتماد متقابل هستیم

رؤسای جمهور دو کشور ترکیه و روسیه نشست خبری مشترکی برگزار کردند.

اسپوتنیک، «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه و «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه در مسکو نشست خبری مشترکی برگزار کردند.
«ولادیمیر پوتین» در این نشست خبری گفت: امروز ۶ نشست در بالاترین سطح داشتیم و فضای حاکم بر آن نیز سازنده بود.
رئیس جمهور روسیه ادامه داد: ترکیه یکی از شرکای تجاری مهم ما است. ما درباره صندوق سرمایه گذاری مشترک نیز با یکدیگر توافق کردیم. حوزه انرژی یکی از اولویت های ما است.
وی با اشاره به بررسی بحران سوریه گفت که اقدامات بین‌ المللی در مبارزه با تروریسم باید متحد شده و روسیه و ترکیه نیز نقش مهمی در آن دارند.
«رجب طیب اردوغان» نیز در نشست خبری مذکور پس از تشکر از همتای روس خود و ابراز امیدواری از ادامه همکاری های طرفین گفت: به دنبال اعتماد دوجانبه هستیم.
وی با ابراز امیدواری از لغو تحریم های ترکیه از سوی روسیه افزود: به دنبال ارتقای تبادلات تجاری فیمابین با استفاده از پول رایج دو کشور هستیم.
رئیس جمهور ترکیه در ادامه تأکید کرد: معتقدیم که تمامی مشکلات در سوریه را می توان حل و فصل نمود. کانال های ارتباطی ما برای رایزنی های آتی باز خواهند ماند.
لازم به ذکر است، جنگنده سوخو-۲۴ روسیه در ۲۴ نوامبر سال ۲۰۱۵ میلادی در حال بازگشت از یک مأموریت نظامی علیه تروریست های تکفیری-صهیونیستیِ مورد حمایت محور غربی-عبری-عربی به فرودگاه «حمیمیم» در سوریه بود که با اصابت موشک هوا به هوای یک فروند جنگنده اف-۱۶ ساخت آمریکا توسط ترکیه سرنگون گردید؛ اقدامی که به گفته مسکو و به دلیل قرار داشتن این جنگنده در حریم هوایی سوریه غیر قابل قبول محسوب گردید.
درپی این حادثه روابط دو کشور برای مدت نزدیک به ۹ ماه به تنش و تقابل نیز کشیده شد. اما «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه در ٢٧ ژوئن سال ٢٠١٦ در نامه­ ای رسمی به پوتین، با ابراز تأسف از سرنگونی جنگنده روس و غیرعمدی خواندن این رویداد، مراتب عمیق همدردی خود را به بستگان خلبان کشته شده ابراز داشته و از آنان تقاضای بخشش کرد؛ اقدامی که سخنگوی کاخ کرملین آن را با عنوان عذرخواهی رسمی رئیس جمهوری ترکیه از روسیه رسانه ­ای کرد.

شناسهٔ خبر: 3928680 – جمعه ۲۰ اسفند ۱۳۹۵ – ۲۰:۱۹

این خبر رو هم ببینید

با تایید آیت‌الله خامنه‌ای، محمد مخبر، موقتا جانشین ابراهیم رئيسی شد

آیت‌‌الله خامنه‌ای، در پیامی، «درگذشتِ شهادت گونه‌ی» ابراهیم رئيسی، را تسلیت گفتند و نوشتند: «اینجانب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *