خانه / کلام و عقیده / در همایش بین المللی خطر جریانهای تکفیری مطرح شد؛ امام جمعه سنندج: قرآن و شریعت اسلام جوابگوی نیازهای بشریت می باشد/ مشاور رئیس جمهور در اهل سنت:مسلمانان تشنه اسلام حقیقی هستند

در همایش بین المللی خطر جریانهای تکفیری مطرح شد؛ امام جمعه سنندج: قرآن و شریعت اسلام جوابگوی نیازهای بشریت می باشد/ مشاور رئیس جمهور در اهل سنت:مسلمانان تشنه اسلام حقیقی هستند

سرویس ایران- همایش بین المللی «خطر جریانهای تکفیری در دنیای امروز؛ مسئولیت علمای جهان اسلام» صبح پنجشنبه در قم آغاز به کار کرد.

به نقل از شفقنا ، همایش بین المللی «خطر جریانهای تکفیری در دنیای امروز؛ مسئولیت علمای جهان اسلام» با حضور آیت الله عظام سبحانی، آیت الله مکارم شیرازی، آیات حسینی بوشهری مدیر حوزه های علمیه ایران، اعرافی رئیس جامعه المصطفی العالمیه، تسخیری، حجت الاسلام سعیدی امام جمعه قم، ولایتی و مولوی عبدالحمید در مدرسه امام کاظم(ع) آغاز به کار کرد.
 
علمای اسلام با صدای واحد از گروههای تکفیری برائت جویند
 
آیت الله مکارم شیرازی در همایش بین المللی جریانهای افراطی و تکفیری؛ مسئولیت علمای جهان اسلام که در مدرسه امام کاظم(ع) برگزار شده است، ضمن تشکر از اندیشمندان و سفرای کشورهای مختلف و میهمانان گفت: امیدوارم این همایش برای جهان اسلام و بشریت مفید باشد.
 
او بیان کرد: این همایش یک همایش کاملا علمی است و محور بحثها همان محورهای بحثهای علمی است. همچنین به مقدسات همه مذاهب اسلامی احترام گذاشته و آن را اصل مسلم می دانیم ضمن آنکه سعی داریم در این همایش به دو هدف نزدیک شویم که اول ریشه های افکار تکفیری را بیشتر شناخته و با دلایل منطقی آنها را پاسخ دهیم تا جوانان ساده لوح فریب رهبران جاه طلب گروههای تکفیری را نخورند.
 
استاد حوزه علمیه قم ادامه داد: دیگر آنکه علمای اسلام با صدای واحد از گروههای تکفیری برائت جسته و دامن اسلام را از لوث تکفیری ها بشویند. ما باید اعلام کنیم آنانکه اسلام را دین قساوت و خونریزی و ویرانی و خشونت معرفی می کنند از ما نیستند، اینها بهانه به دست اسلام ستیزی داده و سبب گسترش اسلام هراسی در جهان می شوند در حالیکه اسلام دین رحمت و محبت است.
 
او با بیان اینکه ما همه روزه خدا را به رحمانیت و رحیمیت توصیف می کنیم؛ افزود: پیامبر ما طبق مفاد آیه ۱۰۸ سوره انبیا وسیله رحمت برای همه جهانیان بود اما برعکس، تکفیری ها مصداق وحشت للعالمین محسوب می شوند. خداوند پیوند همه انسانها را با محبت و رحمت قرار داده است نه وحشت و نکبت و جنایت.
 
این مرجع تقلید عنوان کرد: خداوند در سوره بقره می فرماید «قولوا للناس حسنا» یعنی قرآن به ما دستور می دهد با همه مردم جهان سخن نیک گفته و رفتار نیک داشته باشیم مگر انانکه سر دشمنی با ما دارند؛ به این ترتیب می توان به همه مردم جهان اعلام کرد اسلامی که محمد(ص) آورده است که در این همایشها و مانند آن در کشورهایی چون مصر مطرح است با آنچه تکفیری بی خبر از اسلام می گویند در تعارض است.
 
او ابراز داشت: خسارتی که این قوم گمراه و شجره خبیث تکفیر برای اسلام به بار آورده است بیش از حد تصور است از یکسو به کشتار مسلمانان و غیرمسلمانان به بدترین صورت چون سربریدن مانند گوسفند، در قفس کردن و آتش زدن دامن می زنند و از همه بدتر که هنگام انجام جنایات، شعار الله اکبر سر می دهند، از سوی دیگر آواره کردن میلیونها نفر از مسلمانان و مردم بی گناه که برخی به کشورهای دیگر پناهنده شده و برخی در دریا غرق شده اند.
 
آیت الله مکارم شیرازی گفت: خسارت سوم این گروه، تخریب مساجد و آثار باستانی است که هرکدام فوق العاده ارزشمند بوده است. خسارت چهارم، تخریب زیربناهای اقتصادی که شاید تا ۵۰ سال دیگر نتوان تعمیر و بازسازی کرد، موضوع پنجم همکاری گروههای تکفیری با دشمنان اسلام چون اسرائیل و برخی کشورهای غربی و کمک گرفتن از آنها برای نابودی کشورهای اسلامی است و نیز کشتار گروهی از مردم در نیجریه که هیچ دشمنی با مسلمانان نداشته و به صورت مسالمت آمیز زندگی می کردند به علاوه زنان غیرمسلمان را به صورت اسیر در بازارها می فروشند و لکه ننگ دیگری بر دامان اسلام و مسلمین گذاشتند درحالیکه قرآن توصیه می کند:« اشخاصی که با شما سرجنگ ندارند متعرض آنها نشوید بلکه به آنها نیکی کنید و عدالت را در مورد آنها رعایت کنید که خداوند عدالت پیشگان را دوست دارد» بنابراین نه تنها نباید متعرض آنها شد بلکه می توان با آنها پیمان دوستی بست.
 
او افزود: متاسفانه این جماعت تکفیری یک نوع احساس ناامنی در تمام دنیا به وجود آورده اند چون مقید به هیچ  قانون و برنامه اخلاقی و اسلامی نیستند و صغیر و کبیر رحم نمی کنند.
 
این مرجع تقلید با بیان اینکه  شاید برخی آنها را به گروه خوارج صدر اسلام تشبیه کنند، گفت: خوارج پیشین هرگز چنین جنایاتی را مرتکب نشدند. آنها این همه کشتار و جنایات وحشتناک به راه نینداختند، مساجد بزرگ و آثار اسلامی را تخریب نکردند، زنان غیرمسلمان را به بازار نبرده و نفروختند و فحشای بسیار زشتی به نام جهاد نکاح به راه نینداختند. خوارج زمان ما قابل مقایسه با صدر اسلام نیستند بلکه به مراتب از آنها خطرناک تر و زیانبارتر هستند.
 
او وظیفه علمای اسلام در مقابل این گروه جنایتکار تکفیری را سوزاندن ریشه افکار تکفیری ها با استدلال و منطق با وحدت و اتحاد با یکدیگر عنوان کرد و افزود: عداوت تکفیریها تنها با شیعیان و پیروان مکتب اهل بیت(ع) نیست بلکه با تمام مذاهب اسلامی  مخالفند و خون همه آنها را مباح می شمارند.
 
آیت الله مکارم شیرازی در مورد صحت سخنان خود به سندی از محمدبن عبدالوهاب اشاره کرد که  خطاب به پیروان خود چنین می نویسد: «علمای مشرکان اقرار کرده اند مردم حرمین شریفین و بصره و عراق و یمن و دیگر شهرهای مسلمان نشین تاکنون مشرک بوده اند».
 
او ادامه داد: همانطور که می دانید وقتی وهابیت مکه و مدینه را به تصرف درآوردند، منشوری نوشته و مردم را وادار به امضای آن کردند و آنها به اجبار اذعان کردند توحیدی که عبدالوهاب آورده توحید ناب است و مردم مکه و مدینه و شام و سایر کشورهای اسلامی تاکنون مشرک بوده اند و خون و مال آنها مباح است و در جهنم می مانند. واضح است که این نامه در سایه شمشیر و توسط علمای سنت مکه و مدینه برای حفظ جانشان امضا شد.
 
استاد برجسته حوزه علمیه قم تصریح کرد: تکفیر آنها شامل همه کشورهای اسلامی می شود نه تنها شیعیان البته غیرمسلمانان به طریق اولی مشمول این عقیده آنها می شود.
 
او دست اندازی وهابیت به دانشمندان علوم  طبیعی را محور دیگر سخنان خود برشمرد و گفت: همه کسانی که اعتقاد به ثابت بودن خورشید دارند از نظر اینها کافر هستند و در رساله خود اعلام می کند «در این گفتارم خون کسی که بگوید خورشید در منظومه شمسی ثابت است و جریان ندارد، پس از توبه دادن اگر توبه نکند، خونش را حلال می شمارم».
 
آیت الله مکارم شیرازی تصریح کرد: مسئله تکفیر در جهان اسلام تا آنجا پیش رفته که حتی بدتر از تفتیش عقاید در اروپا ست و ضربه زیادی به حیثیت اسلام و مسلمین وارد آورده است؛ اشتباه در تفسیر آیات، نداشتن پیش زمینه علمی و بی اطلاعی از حقایق عالم و معانی آیات قرآن، از جمله عواملی هستند که موجب می شوند فتاوای وحشتناک توسط مفتیان وهابی صادر شود. تصور کنید این افکار اشتباه چه ضربه ای به اسلام وارد می کند.
 
او با بیان اینکه سرچشمه تکفیر خطای بزرگی است که در مساله توحید و شرک دارند؛ بیان کرد: اشتباه در این دو مقوله آنها را به پرتگاه تکفیر همه مسلمانان انداخته است. آنها چنین می پندارند که توسل به انبیا و اهل بیت و بزرگان دین شرک و کفر است درحالیکه آنها حتی از معانی متعدد کفر غافلند.
 
استاد حوزه علمیه قم افزود: تکفیری ها از این آموزه اسلامی بی خبرند که شرک یعنی کسی را همتای خداوند دانستن و صفات الهی را برای دیگران متصور بودن، اما اگر کسی اولیای الهی را در محضر خداوند به شفاعت بطلبد و از آنها بخواهد در نزد خداوند سفارش کنند کاری صورت بگیرد، عین توحید و بلکه تاکید بر توحید است زیرا همه منتهی به ذات پاک پروردگار می شود.
 
او ادامه داد: ۱۴۰۰ سال است که مسلمانان به قبور بزرگان اسلام احترام گذاشته و به زیارت آنها می روند و از آنها تقاضای شفاعت در درگاه الهی می کنند، آیا همه مسلمانان در این ۱۴۰۰ سال کافر بودند و خونشان مباح بوده است؟
 
آیت الله مکارم شیرازی تصریح کرد:شما علمای برجسته اسلام و فضلای محترم و آنانکه پیام ما را می شنوند باید با این خرافات مبارزه کرده و همه مردم جهان را نسبت به تعلیمات صحیح اسلام آشنا ساخته و جلوی این خونریزی های بیرحمانه را بگیرند و تعلیمات اسلام را شفاف سازند.
 
او در پایان سخنان خود چند پیشنهاد ارائه کرد و با اینکه تکفیر بلای مهم جهان اسلام و بشریت است، گفت: همگان معترفند راه حل سیاسی و نظامی به تنهایی پاسخگو نیست و باید کار فرهنگی، فکری و رسانه ای کرد تا ریشه های این افکار خشکانده شود. اگر فعالیتهای سیاسی و نظامی با کوششهای شما علمای اسلام همراه نشود، به نتیجه ای منجر نخواهد شد بنابراین باید با دلیل و منطق این ریشه های تکفیر را بخشکانند.
 
این مرجع تقلید بیان کرد: ما سال گذشته پس از برگزاری نخستین همایش در قم برآن شدیم دبیرخانه دائمی تشکیل داده و به تولید کتابهای مختلف بپردازیم و با این افکار به مبارزه برخیزیم امیدوارم علما و سفرای کشورهای مختلف از محصولات این دبیرخانه بیشتر استفاده کنند.
 
او خطاب بع علمای وهابی ابراز داشت: به علمای وهابی دوستانه توصیه می کنم که تا دیر نشده بنشینند افکاری که به تکفیر مسلمانان می انجامد از متون آموزشی خود جدا ساخته و از تکفیر اهل قبله مطلقا بپرهیزند. توصیه می کنیم تعلیمات تکفیری را هرچه زودتر جمع آوری کنند و در بیانیه های خود تکفیر را محکوم کنند و کتابخانه های خود را از این کتاب ضلال پاک کنند.
 
برخورد فکری و فرهنگی با جریان تکفیری باید جدی تر شود
 
آیت الله مکارم شیرازی ادامه داد: از همه رهبران سیاسی دنیا می خواهیم کشورهایی که از گروههای تکفیری حمایت مالی و سیاسی و رسانه ای می کنند مورد فشار قرار دهند چون فتنه تکفیر دامن همه آنها را خواهد گرفت همانگونه که آثارش ظاهر شده است؛ این گروه هیچ حد و مرزی نمی شناسند.
 
او افزود:از سفرای کشورهای اسلامی و رسانه ها می خواهیم پیام این همایش و همایشهای دیگر را به کشورهای خود و همه مناطق جهان برسانند تا بیش از این شاهد کشتار و ناامنی نباشیم.
 
این مرجع تقلید یادآور شد: در کشور خود موارد بسیار ناچیزی از فعالیت تکفیری می بینیم  در عین حال پرچم مبارزه با آنها را بر دوش می کشیم و برای رهایی همه جهان اسلام و بشریت تلاش می کنیم.
 
او عنوان کرد: موضوع برخورد فکری و فرهنگی با جریان تکفیری باید جدی تر شود لذا پیشنهاد دارم شبکه تلویزیونی به زبانهای زنده دنیا برای مقابله فکری با این پدیده ایجاد شود و همه کشورهای اسلامی در آن سهیم باشند تا ذهن جوانان مسلمان از ویروس تکفیر پاک شود. ما نیز به نوبه خود کمک خواهیم کرد تا ماهیت واقعی شعارهای به ظاهر فریبنده و جذاب تکفیری ها آشکار شود.
 
آیت الله مکارم شیرازی گفت: ما هرگونه دامن زدن به اختلاف مذهبی در میان مسلمانان را گناه بزرگی می دانیم. اگر برخی مزدوران وابسته در برخی شبکه ها اهانت را وظیفه خود می دانند، اعتنا نکرده و از آنها تبری جویند. علمای اسلام باهم باید بنشینند و بدانند برخی نسبتها که به فرق اسلامی داده می شود دروغ و تهمت است.
 
او در پایان دعا کرد: خدایا به سیاستمداران دنیا هوشیاری به جنگجویان مبارزه با تکفیر قدرت و علمای اسلام توفیق بیشتر دهد تا دست در دست هم فتنه تکفیر را خاموش سازند و جهانی امن و امان بسازند.
 
دشمنان اسلام برای ایجاد اختلاف بین مسلمانان تلاش می کنند
 
حجت الاسلام والمسلمین حکیم الهی صبح امروز در همایش بین المللی خطر جریان های تکفیری در دنیای امروز و مسئولیت علمای جهان اسلام ضمن عرض خیرمقدم به مهمانان ابراز داشت: امروز جهان اسلام یکی از سخت ترین دوران های خود را می گذارد و شریعت شاهد گسترش جریان های افراطی و تکفیری است؛این جریان ها علاوه بر اقدامات خود با هتک حرمت و تخریب چهره های بزرگ اسلام ضربات جریان ناپذیری را به پیکره جهان اسلام می زنند.
 
او ادامه داد: آنچه که امروز در جهان اسلام وجود دارد این است که دشمنان اسلام با استفاده از نام اسلام برای ایجاد اختلاف بین مسلمانان تلاش می کنند،آنها در حمایت از گروه های افراطی و دامن زدن به اختلافات قومی و مذهبی بدنبال معرفی چهره ای خشن از اسلام و مسلمانان به جهانیان می باشند.
 
دبیر این همایش با تشکر از آیت الله مکارم شیرازی عنوان کرد:ایشان با برگزاری اولین کنگره جهانی جریان های افراطی در سال گذشته و همه ی علمایی که فارغ از تعصبات علمی ، قانونی و مذهبی در آن همایش حضور پیدا کردند به دنیا نشان دادند که جریان های تکفیری نماینده اسلام و مسلمانان نیستند و مسلمانان در مقابله با این جریان ها جدی و متعهد هستند.
 
او در ادامه ضمن ارائه گزارش دبیرخانه این کنگره گفت:اسقبال گسترده از برگزاری اولین همایش خطر جریان های تکفیری در دنیای امروز،این مرجع تقلید را بر آن داشت تا با ایجاد دبیرخانه بین المللی این کنگره موافقت نمایند و به مقابله علمی با جریان های تکفیری استمرار بخشیده و آن را نهادینه کنند.
 
حکیم الهی ادامه داد:در این کنگره اهداف بزرگی دنبال خواهد شد که از مهمترین آنها می توان به تدوین و ترویج اسلام اعتدالی،شناسایی-بررسی و نقد علمی تفکرات افراطی و تکفیری،آگاه سازی و دوری از مشکلات حاصل از وجود این نوع تفکرها،اهمیت ویژه به اتحاد علمای بزرگ اسلام در مقابله با این تفکر و بررسی راه های برون رفت از بحران های تکفیری اشاره کرد.
 
او ضمن اشارهبه اینکه برای تحقق این اهداف تاکنون تلاش های فراوانی نیز انجام شده است بیان کرد:برگزاری پنج نشست علمی در خارج از ایران با موضوع راه های برون رفت از این تفکر،سیزده نشست در ایران با موضوع شناسایی ریشه های جریان های افراطی و تکفیری،تولید بیش از ۸۳۰ مقاله در باب این موضوع،چاپ و انتشار مقالات برتر در ده جلد،۴۰جلد عنوان کتاب به زبان های مختلف بین المللی،انتشار نخستین مجله دررابطه با این موضوع به دو زبان عربی و فارسی،تولید نرم افزار همه آثار دبیرخانه کنگره،برگزاری کلاس های حضوری و غیرحضوری در موضوع جریان شناسی و پاسخ به شبهات از جمله این اقدامات می باشد.
 
دبیر این همایش ادامه داد:تولید ۱۳۰۰ دقیقه برنامه تلویزیونی به ۵ زبان ، ارتباط گسترده با رسانه های داخلی و خارجی و تاسیس و راه اندازی وب سایت کنگره و فعالیت در فضای مجازی از جمله ی فعالیت های حوزه روابط عمومی می باشد،علاوه بر این همکاری و تعامل با بیش از دو هزار نفر از علما در جهان،ارسال منشورات به علما و مراکز علمی،میزبانی و دیدار با شخصیت های بزرگ اسلام و انجام سفرهای داخلی و خارجی و دیدار با شخصیت های سیاسی و علمی اقدامات حوزه ارتباطات این کنگره می باشد.
 
حکیم الهی در پایان تاکید کرد: بعنوان یکی از مراکز مهم علمی تحقیقی آمادگی خودرا برای ارتباط با تمام مراکز علمی و پژوهشی در مقابله با جریان های افراطی و تکفیری و هرگونه انتقاد و پیشنهاد استقبال می نماییم.
 
با برداشته شدن تحریمها راه ایران برای موضوعات دینی بازتر شده است
 
علامه صاحب زاده نیز در همایش بین المللی خطر جریان های تکفیری در دنیای امروز و مسئولیت علمای جهان اسلام ضمن عرض تشکر از مسئولین جمهوری اسلامی ایران و حضرت آیت الله مکارم شیرازی ابراز داشت:بدون شک اکر این اجلاس ها ادامه پیدا کند می تواند به تمام مردم مسلمان کمک کند .
 
او ادامه داد:وضعیت ایران پس از برداشته شدن تحریم ها متفاوت تر از گذشته خواهد شد و این باعث می شود تا فضا برای فعالیت های اقتصادی ،سیاسی و فرهنگی گسترش پیدا کند و این مسئله به نفع دشمنان ایران و اسلام نخواهد بود چراکه ایران در گذشته نیز مشغول به خدمت بوده است و حال نیز با قدرتی بیشتر به این مسئله می پردازد.
 
این استاد دانشگاه با اشاره به اتحاد۳۴ کشور بیان کرد:این اتحاد در واقع  آن چیزی که باید باشد نیست و بعنوان یکی از علمای کشورهای اسلامی که در این مکان جمع شده ایم وظیفه داریم تا پیام آن را به تمام بزرگان سیاسی و فرهنگی کشورهای خود برسانیم و سعی در اجرایی کردن آن داشته باشیم.
 
او با تاکید بر اینکه اگر ما سعی کنیم حتما موفق خواهیم شد ادامه داد:ایران سعی کرد و موفق شد و من امروز این موفقیت را تبریک می گویم.
 
علامه صاحب زاده در پایان گفت:این موفقیت ایران بی شک در جریان های اسلامی نیز تاثیر گذار است چراکه این کشور می تواند بعنوان یک قدرت بزرگ در دنیا ظاهر شود.
 
فعال شدن کمیته بررسی راهکارهای جهان اسلام
 
دکتر کمال حلباوی در همایش بین المللی خطر جریان های تکفیری در دنیای امروز و مسئولیت علمای جهان اسلام ضمن تقدیر و تشکر از مسئولین برگزاری این کنگره ابراز داشت:افتخار پیداکردم که در چنین اجلاس مهمی شرکت کنم،اجلاسی که تلاش می کند خطر جریان های ظالمانه تکفیری را برای امت اسلام نمایان کند.
 
او ادامه داد:با عنایت خاصی به سخنان و فرمایشاتی که از سوی آیت الله مکارم مطرح شد، مطالب ایشان نکات مهمی را محوریت قرار می دهد و نکات بسیار مهمی را بیان می کند که ما وظیفه داریم تا آنان را در این راه الگوی راه خود قرار دهیم.
 
حلباوی بیان کرد:جریان های تکفیری خطری برای جهان است که موضوع بسیاری از مقالات و کتاب ها شده است،ما باید در این راه حکمت و عقلانیت را به کار ببریم و از نظر اینجانب لازم است تا در این راه کمیته های کاری در همه ی کشورهای اسلامی تشکیل شود و فعالیت های مهمی را که آیت الله مکارم پیشنهاد کردند در این کمیته ها انجام شود.
 
او ادامه داد:خطرها روز به روز افزایش پیدا می کنند و کاهش پذیر نخواهند بود؛این خطرها کسانی هستند که در همه جا حضور دارند و هیچ زمینه علمی نیز ندارند به همین دلیل ما نیاز به تیم های علمی داریم تا این جریان هارا مورد بررسی قرار دهند.
 
این استاد دانشگاه مصر تاکید کرد:بی شک امید تمام جوامع اسلامی به علما می باشد،چه سنی و چه شیعه و ما وظیفه داریم همانطور که در گذشته دارای وحدت و همکاری بوده ایم امروز نیز همان را ه را در پیش گیریم و به حال پیشین خود بازگردیم.
 
او خطاب به حاضران پیشنهاد داد:باید کمیته هایی که می توانند راهکارهایی را برای جهان اسلام روشن کنند فعال کنیم تا در شهرها و کشورهای اسلامی و غیراسلامی شروع به فعالیت کنند چراکه این ارتباط می تواند به همه ی جوامع بشری کمک کند؛این کمیته بسیار مهم مربوط به جنبه های سیاسی و مذهبی می باشد.
 
حلباوی در پایان تاکید کرد:بعنوان سخنگوی حزب اخوان المسلمین که مدتی پس از حسنی مبارک در مصر توسط مردم انتخاب شد و حکومت را در دست گرفت باید بگویم تنها عاملی که باعث شد تا در مقابله با تروریسم در این کشور پیروز شویم دو نیروی ارتش کشور و توان و قدرت اخوان المسلمین بوده است.
 
وهابیت در صدد سوق دادن جهان به وقوع جنگ جهانی سوم است
 
شیخ سلمان سی در همایش بین المللی خطر جریان های تکفیری در دنیای امروز و مسئولیت علمای جهان اسلام ضمن تقدیر و تشکر از مسئولین برگزاری این کنگره ابراز داشت: امروز تنها به نمایندگی از کشور سنگال در این مراسم حضور پیدا نکرده ام،بلکه از سوی۱۴کشور موجود در غرب آفریقا امروز در این مراسم حاضر شدم و تشکر می کنم از اینکه مقامات ایرانی امروز این فرصت را به ما دادند.
 
او عنوان کرد:برای بازبینی وضعیت موجود تکفیری در دنیای امروز تشخیص مشکل است و نظریه ای که مطرح شد این بود که امروزه کشورهای مسلمان تقسیم شده اند و گروهی در این میان از روحیه تهاجمی برخوردار هستند که ناشی از کمک های عربستان و وجود وهابیت است و این گروه مارا به سمتی می برد که جنگ جهانی سوم رخ دهد.
 
سلمان سی بیان کرد:بیش از صدها کتاب و مقاله که تنها و تنها از وهابیت سخن می گوید هر روزه در حال انتشار است و هدفشان تنها این است که دیگران را به عنوان نابود کننده نشان دهند و برما لازم است تا موضعی را که تمام مسلمانان بدنبال آن هستند روشن و بررسی کنیم.
 
استاد دانشگاه سنگال گفت:باید در کشورهای اسلامی حضور پیدا کنیم و به تمام ملت مسلمان این حالت ازهم گسیختگی کشورهای اسلامی را یادآوری نماییم تا بدانند آنچه را که امروزه در حال رخ دادن است.
 
او تاکید کرد:ما باید بر دو نکته ی ویژه یعنی استقرار صلح و مسئله محیط زیست توجه ویژه داشته باشیم و هرکدام از ما باید وظایف خود را در این باره بدانیم و به خوبی آن را به سرانجام برسانیم چراکه هدف از این گردهمایی چیزی جز واحد شدن و همراه شدن ما در برابر تکفیری ها نیست.
 
دشمنان اسلام با تجهیز تروریستها به دنبال خدشه دار کردن تصویر اسلام هستند
 
شیخ ابوبکر از علمای اهل نیجریه با بیان اینکه اسلام به معنای صلح است؛ اظهار داشت: همه مسلمانان طبق اصول قرآنی باید بدون توجه به اختلافات به صورت صلح آمیز زندگی کنند.
 
او افزود: از حضرت محمد(ص) می خواهم که صداقت و صلح را در میان امت اسلامی گسترش دهند همچنانکه دشمنانش محمد را امین نامیدند و تعالیم قرآن از این حمایت می کنند. در قرآن آمده است که خداوند مردم را در گروههای مختلف قرار داد تا یکدیگر را بهتر بشناسند و اختلافات خود را متوجه شوند.
 
این عالم نیجریه ای فهم تکفیری ها از جهاد را نادرست خواند و گفت: این اشتباه است که یکدیگر را بکشیم. این جهاد نیست چون اسلام از پیروان خود خشونت را نمی خواهد.
 
او بیان داشت: از این مساله تنها یهودیان و دشمنان بهره می برند و سبب می شود جایگاه اسرائیل به رسمیت شناخته شود. به همین دلیل این تروریستها را ایجاد کردند تا تصویر اسلام را خدشه دار کنند و اینها قطعا درراستای منافع اسلام در آینده نیست بلکه توطئه ای علیه اسلام است و آنها قصد دارند با ایجاد این حرکات بیش از ۴۰۰ هزار نفر را در اروپا جذب کنند.
 
شیخ ابوبکر ابراز داشت: با این تغییر، کل دنیای اسلام علیه اسلام خواهند بود لذا این گروهها به وجود آمدند تا توجه مردم را منحرف کنند. براساس آیات قرآن کریم اینها سبب خدشه دارشدن اسلام و مکدرشدن چهره اسلام می شوند و در این صورت هیچ قوم و ملتی به اسلام روی نخواهند آورد.
 
عدم درک صحیح حقیقت اسلام به جهل نسبت به اسلام دامن می زند
 
خلیل ابراهیم القبیسی در همایش بین المللی خطر جریانهای تکفیری در دنیای امروز و مسئولیت علمای جهان اسلام در مدرسه امام کاظم(ع) اظهار داشت: اگر ما بخواهیم به عقب برگردیم و پیامبر و اصحاب ایشان ما را در این شرایط ببینند حتما از ما خواهند خواست درود بر پیامبر بفرستیم.
 
او افزود: امروز سخن از مساله ای است که قرآن ما را به آن دعوت کرده است. در این شرایط بحرانی آنچه سبب کرامت و استحکام وحدت ما می شود برادری اسلامی است. ما امروز در چه جایگاهی قرار گرفته ایم؟ دشمنان ما را تضعیف کرده و اختلاف ایجاده کرده اند و تلاش کرده اند با هیاهوی تبلیغاتی و جاهلانه اختلاف بین ما ایجاد کنند.
 
این عالم عراقی گفت: امروز زمانی است که باید به داد اسلام برسیم. زمانی که سلمان سرباز ارتش اسلام بوده است و وقتی برای فتح عراق آمدند پرچم لا اله الا الله را بلند کردند و به صلاح الدین یک سرباز کردی که فرمان وحدت کردها را خواست، هرگز اجازه نداد فرمان به قومیت خاص دهد.
 
او تصریح کرد: امروز موضوع خطر تکفیری محور مهم این کنگره است و مسلما اساتید و علمای بزرگی در این اجلاسها شرکت می کنند و من تلاش دارم مطالبی بیان کنم که سبب اتخاذ تصمیمات جدی ما باشد به نحوی که امت اسلام را از این شرایط بحرانی نجات دهد.
 
القبیسی با بیان اینکه ریشه گروههای تروریستی عوامل خارجی هستند؛ افزود: پیامبر همواره از ما خواسته هرگز به جز قرآن به چیز دیگری تمسک نجوئیم و همچنین می فرماید از قرآن باید بهره کامل را برد اما ما نتوانسته ایم حقیقت اسلام را درک کنیم و همین سبب جهل و نادانی ما نسبت به اسلام شد و سبب گردید که قرآن را کنار گذاریم.
 
او ادامه داد:اولین درسی که قرآن به آدم و حوا می دهد اینکه او را متوجه وجود دشمنان می کند اما تا این لحظه بشر نتوانسته دشمن خود را بشناسد؛ قرآن گفته یهودیان را دوست خود قرار ندهید و هیچ یک از حکمرانان مسلمانان نتوانسته اند این مساله قرآنی را سرلوحه قرار دهند.
 
این عالم عراقی تاکید کرد: باید ببینیم هویت اصیل ما چیست که جز تمسک به آیات قرآن نمی تواند ما را به این هویت اصیل برساند .فقط آمده ایم خود را به مذاهب مختلف تقسیم کرده و هویت خود را فراموش کرده ایم در حالیکه قرآن دستور داده بگوئید مسلمانیم و پیرو مکتب ابراهیم هستیم لذا باید حقایق را در همه جا مطرح کنیم که قانون اساسی مسلمانان قرآن است اگر به قرآن عمل کنیم این مشکلات را نخواهیم داشت.
 
او بیان داشت: دشمنان ما آمده اند از اختلاف مسلمین استفاده کرده و هرروز جنایتی علیه مسلمانان کنند درحالیکه اگرمسلمانان در گذشته دارای مجد و عظمت بودند به دلیل تمسک به قرآن بوده است.
 
القبیسی با بیان اینکه قرآن کریم نقطه قوت و اقتدار ماست، عنوان کرد: خلیفه دوم می گوید اگر علی نبود من هلاک می شدم بنابراین برادری می تواند عامل وحدت بخش در جهان اسلام باشد.
 
تکفیری ها با اقدامات خود سبب وهن جامعه بشری از اسلام شده اند
 
دکتر علی اکبر ولایتی در همایش خطر جریانهای تکفیری در دنیای امروز و مسئولیت علمای جهان اسلام در مدرسه امام کاظم(ع) اظهار داشت: علت مهم به وجود آمدن تکفیری ها در جهان اسلام نوعی تقابل با بیداری اسلامی بود.
 
او تصریح کرد: بیداری اسلامی از ابتدای قرن ۱۹ میلادی بوجود آمد و در زمان های گذشته به نوعی وارد مسلمانان شد که آنها را بیدار کرد و هریک در گوشه ای از دنیا و دیار خود قیام کردند و اینک تاریخچه بیداری اسلامی از آسیای غربی و آسیای شرقی گذشته است و از شرق و غرب آفریقا نیز عبور کرده است و در جای جای جهان، بزرگانی از بیداری اسلامی داریم.
 
مشاور رهبر انقلاب ادامه داد: در موج جدید بیداری اسلامی که از انقلاب اسلامی شروع شد،پاتک ها و به نوعی سنگ اندازی ها نیز شروع شد؛آنها سعی کردند تا در ظاهر با اسلام باشند و در باطن چیزی دیگر،این ها به نام اسلام موجب وهن جامعه بشری از اسلام شده اند.
 
او گفت: در حقیقت تقابل با امواج بیداری اسلامی از ایران شروع شد و اکنون نیز این حرکت به سرعت در کشورهای مختلف در حال استمرار است بنابراین فضای بسیاری ایجاد شد و این افراد سعی کردند تا ارزشمند ترین و آسیب پذیرترین حلقه را از بین ببرند.
 
ولایتی ابراز داشت: با به وجود آمدن مخالفان بیداری اسلامی،عده ای روی کار آمدند و ستون فقرات داعش در عراق و سوریه شدند؛عده ای که از باقی مانده های حزب بعث عراق و جانشینان صدام بودند همانند عزت ابراهیم که یکی از سران داعش محسوب می شد و زمانی نیز نفر دوم حزب بعث بود.این اقلیت ترکیبی از بعثی ها و سلفی ها هستند که همانطور که کلینتون در دفتر خاطرات خود بیان می کند آمریکا داعش را بوجود آورده است.
 
تکفیری های با منطق و سخن هدایت نمی شوند
 
روشن احمدعباس اف در همایش بین المللی خطر جریان های تکفیری در دنیای امروز و مسئولیت علمای جهان اسلام ضمن تقدیر و تشکر از مسئولین برگزاری این کنگره ابراز داشت:ما باید به دور از تعصب ها از علم و بصیرت استفاده کنیم که خداوند بر اساس آن این اراده را در انسان قرارداده است،ما باید برای پاکسازی فضا از هرگونه آلودگی و بیماری تلاش کنیم.
 
او عنوان کرد:ما امیدواریم یک راهبرد بسیار خوبی را پس از این گردهمایی ارائه دهیم تا با این بیماری را که ریشه اسلام را هدف قرار گرفته است مقابله کنیم؛ بهترین راه حل تجدید عهد با خداوند و التزام به آموزش های الهی است و باید بدانیم در این راه چگونه با خدا ارتباط برقرار کنیم.
 
مهمان منتخب این همایش بیان کرد:بنابر فرموده پیامبراکرم(ص) هرکس از امت اسلام بخواهد خارج از وظایف اسلامی عمل کند همانند کسی خواهد بود که از دین خارج شده باشد بنابراین خداوند کسانی را که بعنوان دین جنایتی را مرتکب می شوند را به هیچ وجه از اسلام نمی داند.
 
او ادامه داد:امروز شاهد جنایت های بسیاری هستیم که علیه مسلمانان در جای جای جهان رخ می دهد و این دلیل محکمی است تا ما در برابر این افراد که می خواهند در هر فرصتی به اسلام ضربه بزنند کوتاه نیاییم و لازم است تا با آنها مبارزه کنیم؛در این راه باید هدف خودرا مشخص کنیم و اگر لازم است با مشرکان وارد جنگ شویم باید هدف و ماهیت خودرا مشخص کنیم و در برابر آنها بایستیم.
 
این استاد دانشگاه روسیه با تاکید براینکه تکفیری ها هیچگاه بخشیده نخواهند شد،بیان کرد:آنها کسانی هستند که در برابر اسلام جنایت می کنند بنابراین هیچگاه بخشیده نخواهند شد و من فکر میکنم که امروز وضعیت و شرایط به گونه ای است که هرگز آنان با منطق و سخن هدایت نمی شوند لذا لازم است تا برای مقابله جدی با آنها فکری کنیم.
 
او ادامه داد:ما باید یک موضع بسیار قاطع بگیریم و بدون هیچگونه تردیدی باید بدانیم که امت اسلام با یک شرایط خاصی مواجه شده که نیازمند همفکری علمای اسلام است تا راهکاری مناسب انتخاب شود.
 
عباس اف در پایان تاکید کرد:مرجعیت واحد و یکپارچه می تواند بعنوان راهکاری اساسی برای رهایی از جریان های تکفیری عمل کند.
 
گروههای تکفیری جزئی از نقشه دشمنان در به راه انداختن جنگ مذهبی هستند
 
عضو مجلس خبرگان رهبری امروز در همایش بین المللی خطر جریانهای تکفیری در دنیای امروز و مسئولیت علمای جهان اسلام در مدرسه امام کاظم(ع) اظهار داشت: امروزه مقابله با جریان های تکفیری یکی از ضروریات امت اسلامی به شمار می رود، من بر این باورم که بعد از جنگ های صلیبی و پس از اینکه قدرت های غربی به این اذعان رسیدند که نمی توان قدرت های اسلامی را از پا در آورد برای مقابله با آن تلاش های فراوانی کردند که به سه دسته ی استشراق،جهانی شدن و لائیسم تقسیم می شود.
 
او افزود: حق و باطل همیشه و در همه جا با یکدیگر در نبرد بوده اند و هیچگاه نیز به اهداف خود نرسیدند،بعد از آنکه غرب در این مواجهه شکست خورد آنها بر این امر برآمدند تا اسباب پیروزی اسلامی را بررسی و در لابه لای آن نیز اهداف خود را دنبال کنند.
 
مولوی سلامی بیان کرد: در عرصه جهانی شدن نیز این فعالیت را شروع کردند که مسلمانان را از اسلام و قرآن دور کنند که تا حدودی نیز موفق شدند و علاوه بر آن تلاشی مضاعف کردند تا در میان آنها اختلافات مذهبی بوجود آوردند؛آنها در تلاش هستند که این اختلافات را به جنگ های مذهبی تبدیل کنند و این گروه های تکفیری جزئی از این نقشه هستند.
 
او ادامه داد: یکی دیگر از عوامل گسترش تکفیری ها پیروزی انقلاب اسلامی و بیداری اسلامی در منطقه می باشد که به غیر از ایران متاسفانه در کشورهای دیگر با شکست روبرو شد و دلیل آن تنها نبود شخصیت های موثر بود که فرصتی را مهیا کرد تا اهداف خودرا تقویت و پایه ریزی کنند.
 
او افزود: این جریان های تکفیری از شکل گیری تا امروز یک قرن زمان برده است تا اینکه توانسته اند این بحران را ایجاد کنند،اینان را می شود کنترل کرد اما باید قبول کرد نمی توان آنها را به این زودی ها نابود کرد؛تکفیری ها امروزه یکی از عوامل موثر به شمار می روند و دلیل وضعیت موجود اختلافی است که میان مسلمانان از ساده لوحی و دسیسه های دشمن بوجود آمده است. آنها توانستند از این ابزار های موجود استفاده کنند و تقویت شوند.
 
قرآن و شریعت اسلام جوابگوی نیازهای بشریت می باشد
 
امام جمعه سنندج امروز در همایش بین المللی خطر جریانهای تکفیری در دنیای امروز و مسئولیت علمای جهان اسلام در مدرسه امام کاظم(ع) اظهار داشت: مهمترین علت بوجود آمدن این گروه را می توان اختلافاتی دانست که مسلمانان در مسائل دینی و مذهبی خود دارند؛دشمنان اسلام از تاریخ های دور بر اختلاف مسلمانان کار کرده بودند و بارها اعلام کردند که قرآن بر قلب و جامعه مسلمانان حکومت می کند و هیچکس قادر بر پیشگیری این امر نخواهد بود.
 
او افزود: دین اسلام یک دین غنی می باشد به این معناکه قرآن و شریعت اسلام جوابگوی نیازهای بشریت می باشد و غیر از وحی هیچ چیز نمی تواند بر قلوب جامعه حکومت کند و این امر نیز موجب نگرانی های بیشتر این افراد شده است، مطمئنا روزی خواهد رسید که دین اسلام بر تمامی جهان حکومت خواهد کرد.
 
ماموستا راستی ابراز کرد: ما باید خود بگوییم که نتوانسته ایم رسالتی را که بردوشمان هست را انجام دهیم و اسلام که دینی واقعی است را به دنیا نشان دهیم تا این داعش بوجود نیاید؛تمام سیاست های سیاست گذاران ما تفکرات دشمنان را به هم ریختند و باعث شده اند تا راهی جز اختلاف افکنی برای دشمن وجود نداشته باشد.
 
او تصریح کرد: بر ما لازم است تا اسلام واقعی را به مردم نشان دهیم و اگر این امر را به خوبی و بی نقص انجام دهیم یقینا هیچگاه هیچ فردی به سمت تکفیری شدن نمی رود.
 
مسلمانان تشنه اسلام حقیقی هستند
 
مشاور رئیس جمهور در اهل سنت در همایش بین المللی خطر جریانهای تکفیری در دنیای امروز و رسالت علمای اسلام در مدرسه امام کاظم(ع) اظهار داشت: ما خیلی مسائل را آسان و سهل می گیریم و همه وحدت نظر داریم که همه اینها بد هستند اما باید دید چرا اینها نفوذ دارند؟
 
او افزود: نقطه مغفول واقع شده اینکه ما دو دسته عالم داریم؛ علمای مطالعی و علمای سنتی به این معنا که گروه اول اسلام را مطالعه می کنند و عربی را خوب بلدند اما گروه دوم قرآن را به خوبی یاد گرفته و به آن عمل می کنند.
 
اسحاق مدنی بیان داشت: علمای اسلامی مدتی است که اسلام سیاسی را به غیر واگذار کرده اند ولی باید دید آیا دین حقیقی همان چیزی است که امروز ارائه می شود یا خیر؟
 
مشاور رئیس جمهور در امور اهل سنت با بیان اینکه اسلام رحمانی از سوی پیامبر اسلام(ص) عرضه می شد گفت: امروز تکفیری ها هیچ نسبتی با دین حقیقی ندارند ولی تبلیغاتی دروغین دارند که سبب می شود جوانان دنیای اسلام به سمت آنها جذب شوند.
 
او ادامه داد: وقتی علمای اسلامی وارد میدان نشوند، گروه هایی مانند تکفیری ها خود را به عنوان کسانی که درد اسلام را دارند وارد شده و میدان را در دست می گیرند.
 
مولوی اسحاق مدنی عنوان کرد: مسلمانان تشنه اسلام حقیقی هستند ولی تکفیری ها با سوء استفاده از این وضعیت، جریان های کنونی را به راه انداخته اند بنابراین لازم است علمای بزرگوار به فکر بیفتند و ببینند چرا عده ای به نام اسلام به جای آنها نشسته و مردم را به گمراهی می کشانند.
 
مشاور رئیس جمهور در امور اهل سنت با بیان اینکه برخی از کسانی که به گروه های تکفیری می پیوندند واقعا برای اسلام این کار را انجام می دهند و گمان می کنند به دین حقیقی پیوسته اند گفت: لازم است علمای اسلامی حقیقت را به گوش همگان برسانند و مانع از تبلیغات دروغین تکفیری ها شوند.
 
از بازتولید انحرافات فکری نباید غفلت کرد
 
دکتر علی اکبر ولایتی در نشست بعدازظهر کنگره بین المللی خطر جریانهای تکفیری در دنیای امروز و رسالت علمای اسلام در مدرسه امام کاظم(ع) اظهار داشت: تکفیری های جدید مانند تکفیری های قدیم به تدریج تاریخ مصرف خود را از دست می دهند مانند تکفیری های سوری که مشروعیت خود را به زودی از دست دادند.
 
او بیان داشت:غربی ها برای نشان دادن این تفکر کاذب که اسلام دین خشونت است ،سوزاندن خلبان سنی را در تلویزیونها نشان دادند غافل از اینکه این جنایت تبلیغی بر ضد خود آنها شد یا در قضیه سوریه گفتند اسد مشروعیت ندارد و مردم خواهان دموکراسی هستند و لذا با دادن مبالغی پول به افرادی خارج از سوریه سعی در القاءعدم مشروعیت دولت سوریه شدند.
 
مشاور عالی رهبر انقلاب ادامه داد: اینها در شورای امنیت به گروههای غیر سوری مشروعیت دادند اما بعد که رسوا شدند آمدند حرف از ائتلاف ضدتروریست زدند و به این منظور نیروهای خود را در عراق و سوریه مستقر کردند که درحقیقت نوعی بازگشت استعمار به بهانه مبارزه با خشونت است.
 
او افزود: بنابراین آینده این شکل از افراطی گری دراز مدت نیست و خیلی زود به تاریخ می پیوندد اما ما باید بیدار باشیم و ابتکار عمل را در دست بگیریم و بتوانیم آینده را بخوانیم و راه چاره ای جز احیا و تقویت بیداری اسلامی و بیان واقعیتهای اسلام برای امت اسلامی نیست.
 
در ادامه این میزگرد که پیرامون آینده گروههای افراطی برگزار شد، ماموستا راستی در سخنانی عنوان کرد: آینده تکفیری ها به خود ما باز می گردد به این معنا که ما چگونه می توانیم اسلام واقعی را نشان دهیم اگر بتوانیم اسلام واقعی را نشان دهیم دیگر تکفیری ها و داعشی وجود نخواهد داشت.
 
امام جمعه سنندج بیان داشت: از ما در قیامت سئوال می کنند که در مقابل این نعمت که به شما دادیم چه کردید؟ ما نباید بگذاریم تکفیر ظهور کند و راه آن معرفی اسلام واقعی است.
 
باید به زمینه های نارضایتی جوانان در کشورهای اسلامی پایان داد
 
در ادامه این میزگرد، مولوی نذیر سلامی گفت: تحلیلگران غربی دو تحلیل دارند که موجب نگرانی آنها ست که اگر مسلمانان به دو نعمتی که خداوند داده درست عمل کنند، دیگر نمی توانیم کمترین ضرری به مسلمانان و اسلام بزنیم.
 
او تصریح کرد: در یکی از روزنامه های غربی نوشته بود خداوند یکبار با قرآن و یکبار با منابع زیرزمینی با مسلمانان صحبت کرده است.
 
عالم اهل سنت سیستان و بلوچستان گفت: اگر مسلمانان به این دو متوسل شده و بهره برداری بهینه از این دو نعمت کنند و در سایه اتحاد و خردجمعی به عنوان ابزار اقتصادی استفاده کنند هیچ گروهی نمی تواند تعرضی به آنها کرده و سبب اختلاف شوند.
 
او با بیان اینکه در مورد داعش باید به اسباب تشکیل دهنده آنها اشاره کرد؛ ابراز داشت: زمینه در جوانان برای ملحق شدن به داعش فراهم است. داعشی ها پایگاه حاکمیتی ندارند البته زمینه نارضایتی جوانان در کشورهای اسلامی را باید پایان داده و زمینه جلب آنها را فراهم کنیم در این صورت داعش از بین رفتنی است اما در غیر اینصورت طبیعتا جوانان ملحق به داعش و موجب تقویت و گسترش داعش می شوند.
 
 دسیسه های بیرونی زمینه را برای بازتولید اندیشه های افراطی فراهم می کند
 
در ادامه این نشست، اعرافی دبیر علمی این همایش گفت: در مورد آینده گروههای افراطی پیش بینی های زیادی کرده اند اما مجموع این پیش بینی ها را در سه دسته می توان قرار داد؛ یک دسته نگاه خوشبینانه نسبت به پایان حرکتهای افراطی است که می گویند این علل و عوامل با سرعت جمع خواهد شد و این پدیده پایان خواهد یافت.
 
او ادامه داد: گروه دوم بدبینانه هستند که طیف وسیعی از آن عوامل فکری، اجتماعی، تاریخی و سیاسی را قوی دانسته و می گویند این حرکت تمام نمی شود اما به نظر بنده، دیدگاه سوم واقع بینانه است یعنی نباید بدبینانه به تمام شدن این دوره پرمحنت نگاه کنیم چون بیداری امت اسلامی، ریشه دار است و حضور امت در این عرصه نشان دهنده آن است که نخبگان آماده معالجه این زخم هستند بنابراین نباید بدبین بود اما باید بدانیم تنوع این مسائل و دسیسه های بیرونی زمینه را برای بازتولید اندیشه های افراطی فراهم می کند.
 
امام جمعه قم اظهار داشت: قطعا امت اسلام با نگاه تمدنی جدید بر این مشکلات فائق خواهد آمد اما انواع ریشه ها وجود دارد که باید به آنها توجه کرد لذا این میزگرد هم به علل و عوامل حرکتهای افراطی، تندروی ها، افراط و سبَ توجه کرد و اینکه باید آینده را خوب و روشن دیده اما از بازتولید انحرافات فکری هم نباید غفلت ورزید.
 
نقش اساسی نخبگان و مراجع دینی از طریق تولید آثار و متون وحدت آفرین برجسته تر شود
 
آیت الله علیرضا اعرافی در سخنانی در این همایش اظهار کرد: ما اکنون با نظامهای آموزشی مواجهیم که تولید فکر خشونت و پرخاشگری مذهبی توسط آنها تولید می شود. در سطوح مختلف و مراکز علمی در قالب متون درسی افکار تکفیری ترویج می شود و این اصلاح نظام آموزشی را می طلبد.
 
او با تاکید براینکه گفتمان موردنظر ما لیبرالیستی و متحجرانه نیست، اظهار داشت: مبارزه با ریشه های خارجی ظهور جریان های تکفیری یکی از مهمترین ارکان مبارزه با افراطی گری است.
 
امام جمعه قم با بیان اینکه حرکت به سمت مردم سالاری های دینی، بسیاری از مشکلات امروز دنیای اسلام را کاهش می دهد، افزود: تاکید بر مشترکات مسلمانان و پایه ریزی یک فکر مشترک در دنیای اسلام از جمله ظرفیت های موجود هستند که باید مورد توجه قرار گیرند.
 
او ادامه داد: همایش خطر جریان های تکفیری حرکت و پیامی نو از سوی مرجعیت شیعه و از قم به جهان اسلام است که می تواند موجب وحدت بیشتر میان مسلمانان شود.
 
اعرافی بیان کرد: امت اسلام امکانات و سرمایه فراوان در دست دارد اما با این افکار متحجرانه همه اینها را بر باد می دهد لذا باید نقش اساسی نخبگان و مراجع دینی از طریق تولید آثار و متون وحدت آفرین برجسته تر شود.
 
رونمایی از آثار منتشر شده در زمینه خطر جریانهای تکفیری
 
آثار برتر همایش بین المللی خطر جریان های تکفیری در دنیای امروز با حضور آیت الله مکارم شیرازی رونمایی و از پژوهشگران برتر این عرصه تجلیل شدند.
 
به گزارش شفقنا، آثار برتر دبیرخانه دائمی این کنگره با حضور آیت الله مکارم شیرازی و حجت الاسلام محمدی گلپایگانی در سالن رسول اعظم(ص) مدرسه علمیه امام کاظم(ع) رونمایی و از ۱۰ پژوهشگر برتر تجلیل شد.
 
مجید فاطمی نژاد، کامیار صداقت ثمر حسینی، حجت الاسلام والمسلمین یدالله حاج زاده، عبدالمحمد شریفات، محمد اسماعیل نباتیان، حسین علی رمضانی، عبدالوهاب فراتی، حجت الاسلام والمسلمین حسین قاضی زاده، حجت الاسلام والمسلمین محمد طاهر رفیعی و یاسر قزوینی حائری  پژوهشگران برتر در زمینه مبارزه با تکفیری ها بودند.
 
از حرکت های نوپا نباید انتظار درمان سریع داشت
 
حضرت آیت الله اعرافی عصر پنجشنبه در نشست خبری خود که در مدرسه علمیه امام کاظم(ع) برگزار شده بود ضمن تقدیر و تشکر اهالی رسانه ابراز داشت:این همایش دومین نشست جامعی بود که توسط دبیرخانه این کنگره برگزار شد؛این کنگره توسط حضرت آیت الله مکارم شیرازی پایه ریزی شد و پس از برگزاری همایش سال گذشته با درخواست های مکرر از ایشان و با تایید دفتر مقام معظم رهبری این دبیرخانه به صورت دایمی شروع به فعالیت کرد.
 
 او ادامه داد:در فاصله یکسال گذشته برگزاری پنج نشست علمی در خارج از کشور،برگزاری ۱۳نشست علمی در ایران،انتشار ۸۳۰عنوان مقاله،انتشار ۴۰عنوان کتاب به پنج زبان،انتشار مجله امت واحده اسلامی و کلیپ ها و برنامه های تلویزیونی متعدد از دستاورد های این کنگره به حساب می آید.
 
اعرافی با اشاره براینکه هم اکنون دو هزار اندیشمند با این کنگره همکاری می کنند،عنوان کرد:در این منظومه ارتباطی،دبیرخانه با بیش از دو هزار نفر از اندیشمندان در ارتباط است که منشورات منتشره به ایشان خواهد رسید.
 
رییس جامعه المصطفی العالمیه گفت:برای تحقق هدف نهایی برگزاری این همایش یعنی همبستگی با علمای اسلام خوشبختانه امروز به نتایج مهمی رسیده ایم که از مهمترین آنها می توان به “تنوع مذهب در مدعوین و تنوع ملیت آنها”،”سطح عالی این همایش”،”تاکید بر اندیشه های معرفتی و اخلاقی” و “تنوع در سخنرانی ها،میزگرد و بیانات تحلیلی حضرت آیت الله مکارم” اشاره کرد.
 
او ادامه داد:براساس برنامه ریزی های انجام شده این همایش در سه مقطع “علل و عوامل پیدایش تفکرات تکفیری”،”آینده این جریانات” و “راهکار ها و راهبردها برای فائق آمدن بر مشکل تکفیر” برگزار شده بود.
 
اعرافی اظهار داشت:استعمار و مظالمی که در قرن اخیر بر جهان اسلام تحمیل شده است شرایط نابسمانی را برای آن بوجود آورده است که مهمترین آن فقدان مردم سالاری دینی است،این فقدان به فعال شدن دشمنان جهان اسلام کمک کرد و آنها توانستند گسل های مذهبی و قومی را ایجاد کنند که بی شک افکار سطحی نیز در فعال شدن این گسل نقش مهمی داشته است.
 
او ادامه داد:این کنگره بر تنوع این عوامل و شناخت همه جانبه ی آن تاکید داشت؛بدون شک فرد برای اینکه کسانی را به کفر متهم کند باید معیارهای محکمی داشته باشد،شهادتین و ضروریات های دینی از شاخص های مهم اسلامی است که شیعه و سنی هر دو به آن معتقد و پایبند هستند که این امر نیز از عوامل مورد تاکید در این همایش بود.
 
امام جمعه قم گفت:نباید ساده اندیش باشیم و بدین فکر که این جریانات به راحتی از بین خواهند رفت؛این اجلاس براین موضوع تاکید داشت که آینده جهان اسلام باید به سمت گفتمان عدالتی،مردم سالار و انقلابی مدیریت شود و بدین ترتیب این جریانات تکفیری موجود نیز خود نابود می شوند.
 
او درباره علت برگزاری این نشست در ایران بیان کرد:ایران کمتر مواجهه با تکفیر و مشکلاتی از قبیل ترور و افراطی گری دارد،اما از آنجاکه اسلام دینی همگرایانه می باشد ، برگزاری این کنگره تجربه ای است تادرب این همگرایانه بودن به روی جامعه اسلامی گشوده شود.
 
این استاد حوزه و دانشگاه در مورد آینده این کنگره گفت:نشست های قطعا ادامه پیدا خواهند کرد و بدون شک برگزاری همایش ها نیز در کنار آن لازم است که زمان آنها اعلام خواهد شد اما از آنجاکه دبیرخانه درحال گسترش ارتباطات خود می باشد و پدیده های انسانی به این سادگی قابل شناخت و ارزیابی نیست این مسئله کمی زمان بر خواهد بود.
 
اعرافی در پایان با تاکید براینکه ما در ابتدای راه هستیم اظهار داشت:از این نوع حرکت های نوپا نباید انتظار داشت تا بدین سرعت بیماری های موجود را درمان کنند علاوه براین موج تکفیر و افراط چنان رشد پیدا کرده است که گاهی حس می کنم علما توانایی برای عرض اندام در این رابطه ندارند.
 
بیانیه پایانی همایش بین المللی خطر جریانهای تکفیری در دنیای امروز و مسئولیت علمای اسلام در مدرسه امام کاظم(ع) قرائت شد.
 
متن بیانیه پایانی به شرح زیر است:
 
و لا تقولوا لمن القی الیکم السلم لست مومنا تبتغون عرض الحیوه الدنیا (نساء آیه ۹۴)
 
الحمد لله رب العالمین و صلی الله علی سیدنا محمد و علی آله الطاهرین و صحبه المنتجبین و من تبعهم باحسان الی یوم الدین
 
در شرایط کنونی، جهان اسلام یکی از تلخ ترین دوره های خود را پشت سر می گذارد. جریان های افراطی و تکفیری با سخنان، فتاوا و اقدامات تفرقه افکنانه خود، موجبات کشتار، خشونت، جنگ مذهبی، انحراف مسلمین از مسائل اصلی جهان اسلام و تقویت جبهه دشمنان اسلام می شوند. در چنین شرایطی بر علمای اسلام لازم است ضمن طرد و نفی این گروهها و معرفی اسلام اصیل، رسالت تاریخی خود ر ایفا نمایند.
 
بر همین اساس همایش بین المللی جریان های افراطی و تکفیر در روز ۸/۱۱/۹۴ به دعوت مرجع عالیقدر جهان تشیع و با حضور صدها تن از علمای شیعه و سنی در شهر قم برگزار شد و ضمن محکوم کردن رفتارهای افراطی در هر فرقه و مذهبی، مصوبات زیر را اعلام می دارد:
 
اسلام دین رحمت و رافت و از قتل و خشونت مبراست. الگوی مسلمین، رسول مصطفی است که ملقب به <انک لعلی خلق عظیم> شده است. از این رو همه مسلمین زندگی مسالمت آمیز را با دیگر ادیان و مذاهب را سرلوحه رفتار اجتماعی خود قرار داده و از هر نوع پرخاش وعملی که موجب بهم زدن همزیستی مسالمت آمیز میان پیروان ادیان و مذاهب گردد، پرهیز می کند.
 
بر اساس سیره عملی و سنت قطعی پیامبر خدا، هر کس شهادتین را به زبان جاری کند، مسلمان و خون و مال و ناموس و آبروی او محترم است و استنباطات شخصی در این زمینه، اجتهاد در مقابل نص است.
 
به اجماع علمای اسلام، کفر زمانی محقق میشود که انکار صریح ضروری دین صورت گیرد و حال آن که هیچ یک از موضوعات اختلافی موجود در جهان اسلام از ضروریات دین نبوده و بر همین اساس فردی یا گروهی حق تعرض به دیگران را به بهانه های واهی ندارد.
 
ضمن محوم کردن جنایات گروه های تکفیری در کشورهای مختلف اسلامی و گفتارهای و اقدامات عده قلیلی تفرقه افکن در شبکه های ماهواراه ای، از همه علمای اسلام در تمامی فرقه ها و مذاهب اسلامی می خواهیم تا بدون ملاحظات سیاسی و مذهبی، از افراطیون خود تبری جسته و به صورت رسمی با فتاوا و بیانیه های خود، مسلمانان را از ورود به جنگ مذهبی پرهیز دهند.
 
از آنجا که دشمنان اسلام از این تندرویها برای پیشبرد اهداف استکباری خود و تسلط بر منابع جهان اسلام استفاده می کنند و با راه اندازی پروژه اسلام هراسی از نفوذ و گسترش اسلام در جهان جلوگیری می کنند، علمای حاضر در کنگره با صراحت اعلام می کنند مخالف تمامی جریانهای افراطی و تکفیری بوده و این گروهها هیچ ربطی به اسلام و مسلمین ندارند.
 
ما علمای حاضر در همایش از تمام سیاست مداران منطقه می خواهیم از رفتارهایی که باعث گسترش خشونت و تکفیر می گردد و گام های عملی در راستای جنگ مذهبی است ، پرهیز کنند و در تمام مسائل منطقه ، مذاکره بهترین راه حل و صلح بهترین عاقبت است که به تصریح قرآن <الصلح خیر>.
 
رمز موفقیت امت اسلام در گرو وحدت و بازآفرینی تمدن نوین اسلامی و نشر فرهنگ اصیل و حیات بخش اسلام در سطح جهان با همکاری و همیاری یکدیگر است. در این راستا باید تمام توان و قدرت خود را برای اعتلای کلمه الله و ایجاد تمدنی جدید به کار گیریم و از هر نوع سخن یا رفتاری که می تواند ما را از هدف اصلی دور کند ، پرهیز نماییم.
 
با توجه به تشکیل دبیرخانه دائمی کنگره جهانی مقابله با جریان های افراطی و تکفیری از سوی مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی مدظله ، دست اتحاد به سوی همه علمای اسلام در سرتاسر عالم گشوده و از تمامی علما می خواهیم که ما رادر این راه خطیر یاری دهند. این دبیرخانه وظیفه خود می داند با همه کسانی که در راه وحدت و تعالی جهان اسلام تلاش می کنند همراه گردد و در برابر افراط و تکفیر با شفقت و نصیحت برادرانه از همه جوانان مسلمان می خواهد که از رفتارهایی که میتواند به ضرر اسلام ومسلمین باشد ، بپرهیزند.
 
امید می رود سیره نیکوی رسول خدا صلی الله علیه وآله سرمشق همه مسلمانان و وجهه همت همه علما و اندیشمندان جهان گردد.
 
کد مطلب: ۹۹۹۱۱  |  تاريخ: ۱۳۹۴/۱۱/۹  |  ساعت: ۱۹ : ۳۰

شناسه خبر : 19835

این خبر رو هم ببینید

ضربت تیغ تکفیر بر فرق ایمان

خوارج اولیه که بعداز جنگ صفین و ماجرای حکمیت پدید آمدند، درباره موضوعات مختلف، باورهایی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − شانزده =