خانه / سیاسی / در پایان سفر هیات عالی رتبه عراقی به تهران صادر شد؛ بیانیه مشترک معاون اول رییس جمهوری اسلامی ایران و نخست وزیر جمهوری عراق

در پایان سفر هیات عالی رتبه عراقی به تهران صادر شد؛ بیانیه مشترک معاون اول رییس جمهوری اسلامی ایران و نخست وزیر جمهوری عراق

طرفین بر اهمیت ثبات در منطقه تاکید و خطر تروریسم را تهدیدی برای امنیت جهانی برشمرده و بر تمرکز تلاش های سیاسی بین المللی جهت مقابله با این خطر روزافزون تاکید نمودند

تهران – جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق در بیانیه مشترک مطبوعاتی که در پایان سفر نخست وزیر عراق به تهران منتشر شد، با اشاره به ابعاد راهبردی مناسبات تهران – بغداد که براساس احترام متقابل و منافع مشترک بین دو کشور استوار است، نسبت به رشد روزافزون روابط دوجانبه ابراز خشنودی کرده و بر تمایل خود در افزایش این روابط در تمامی سطوح تاکید کردند.
 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری اسلامی ایران، در بیانیه مشترک دفتر معاون اول رییس جمهوری اسلامی ایران و نخست وزیر جمهوری عراق آمده است: در پاسخ به دعوت رسمی جناب آقای اسحاق جهانگیری معاون اول محترم رییس جمهوری اسلامی ایران، جناب آقای حیدر العبادی نخست وزیر محترم جمهوری عراق در صدر هیاتی عالی رتبه از تاریخ ۲۸ لغایت ۳۰ مهر ماه ۱۳۹۳ به جمهوری اسلامی ایران سفر کرد.
 
در این سفر نخست وزیر جمهوری عراق و هیات همراه از سوی مقام معظم رهبری مورد استقبال قرار گرفتند.
 
نخست وزیر عراق همچنین با رییس جمهوری اسلامی ایران و مسوولین عالی رتبه دیدار کرد و در فضایی برادرانه و صمیمی مذاکراتی به عمل آوردند.
 
طرفین طی این دیدارها، ابعاد مختلف روابط دوجانبه و مسایل منطقه ای را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند و با تاکید بر ابعاد راهبردی مناسبات دوجانبه فی ما بین دو کشور همسایه که براساس احترام متقابل و منافع مشترک بین دو کشور استوار است، نسبت به رشد روزافزون روابط فیمابین ابراز خشنودی کرده و بر تمایل خود در افزایش این روابط در تمامی سطوح و از جمله روابط سیاسی، اقتصادی، امنیتی و تجاری تاکید ورزیده و توافق نمودند سومین نشست کمیسیون عالی مشترک ظرف ماه های آینده در بغداد برگزار شود.
 
در این سفر دیدارهایی در سطح وزیران با همتایان خود در زمینه های نفت، انرژی، آب و بازرگانی به عمل آمد و بر فعال نمودن یادداشت های تفاهم قبلی امضا شده فی ما بین در این زمینه ها موافقت به عمل آمد.
 
طرفین بر اهمیت ثبات در منطقه تاکید و خطر تروریسم را تهدیدی برای امنیت جهانی برشمرده و بر تمرکز تلاش های سیاسی بین المللی جهت مقابله با این خطر روزافزون تاکید نمودند.
 
جمهوری اسلامی ایران بار دیگر بر حمایت کامل خود از دولت و ملت عراق در مبارزه با گروه های تروریستی تاکید نمود. در این زمینه طرف عراقی مراتب تشکر و امتنان خود را از موضع ایران در حمایت از این کشور در مبارزه با تروریسم ، ابراز داشت. ضمنا طرفین بر تداوم همکاری های فی مابین در این زمینه تاکید کردند.
 
هیات عراقی از دولت و ملت جمهوری اسلامی ایران بخاطر میهمان نوازی و استقبال گرم تشکر و تقدیر به عمل آورد.»
 
کد مطلب: ۷۲۱۲۵  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۸/۱  |  ساعت: ۱۰ : ۱۵

شناسه خبر : 17319

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 4 =