در پایان نشست سه جانبه ظریف، کری و اشتون پس از 2ساعت کری:گفتگوهای خوبی داشتیم

نشست سه جانبه وزیران خارجه ایران و آمریکا و مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که در هتل «پله کوبورگ» وین برگزار شده بود پس از 2 ساعت پایان یافت

۱۳۹۳ سه شنبه ۲۴ تیر ساعت 00:57
 نشست سه جانبه محمد جواد ظریف، جان کری و کاترین اشتون وزیران خارجه ایران و آمریکا و مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که در هتل «پله کوبورگ» وین برگزار شده بود پس از 2 ساعت پایان یافت.
به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری برنا، «محمد جواد ظریف»، «جان کری» و «کاترین اشتون» در این نشست سه جانبه مذاکرات فشرده و محتوایی دو روز خود را جمع بندی کرده اند.
کری پس از پایان این نشست در حالی که هتل کوبورگ را ترک می کرد، به خبرنگاران گفت: «داریم سخت کار می کنیم.» گفت و گوهای خوبی داشتیم و باید ادامه دهیم.
ظریف و کری از روز گذشته تاکنون بیش از چهار ساعت به همراه معاونان خود بصورت دو جانبه با یکدیگر مذاکره کرده اند.
یک دیپلمات ایرانی، مذاکرات میان ایران و آمریکا را «فشرده، مفصل و محتوایی» خواند و گفت: هنوز زود است بتوان قضاوت کرد که تا 20جولای (29 تیرماه) به توافق می رسیم.
این دیپلمات ایرانی که خواست نامش فاش نشود، عصر امروز (دوشنبه) در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار اعزامی ایرنا به وین درباره آخرین وضعیت مذاکرات ایران و گروه 1+5 بویژه مذاکرات با هیات آمریکایی افزود: مذاکرات فشرده ادامه دارد و بحث های مفصل و محتوایی در حال انجام است.
این دیپلمات در پاسخ به این پرسش که با توجه به مذاکرات رو در روی محمدجواد ظریف و جان کری وزیران امور خارجه ایران و آمریکا از روز گذشته، آیا نشانه هایی مبنی بر رسیدن به توافق شکل گرفته است؟، گفت: هنوز برای جمع بندی زود است.
وی با بیان اینکه «در محتوا، نظرات طرفین تغییر چندانی نکرده است»، اظهار داشت: «هنوز زود است بتوان قضاوت کرد که تا 20 جولای به توافق میرسیم یا نه و ما همچنان تلاشمان را انجام می دهیم.»
وزیران خارجه آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان در دوازدهمین روز مذاکرات وین6 میان ایران و گروه 1+5 به این مذاکرات پیوستند تا درباره موضوعات اختلافی مهم در سطح وزیران خارجه تصمیم گیری شود.
وزیران امور خارجه سه کشور اروپایی بلافاصله بعد از دیدار گروهی و دیدارهای دوجانبه با ظریف و دیگر همتایان خود وین را ترک کردند و راهی پایتخت های خود شدند اما کری همچنان در هتل ماریوت وین اقامت دارد زیرا بخش مهمی از موضوعهای اختلافی از جمله جدول زمان بندی لغو تحریم ها مربوط به آمریکا است.
ظریف شب گذشته بعد از رایزنی های پنج ساعته با همتایان آمریکایی و اروپایی خود و همچنین دیدار با اعضای هیات های مذاکره کننده روسیه و چین در گفت وگو با خبرنگاران تاکید کرد: در مذاکرات هسته ای هنوز به نتیجه نرسیده ایم اما هفت روز سخت و سنگین را برای ادامه مذاکرات پیش رو داریم.
یک مقام ارشد وزارت امور خارجه امریکا نیز امروز اعلام کرد، جان کری برای بحث مفصل با وزیر خارجه ایران وقت گذاشته است.
همچنین وی گفت در ارتباط با این مذاکرات هنوز موضوع های زیادی برای بحث وجود دارد؛ بویژه اینکه مهلت 20 جولای نیز به زودی فرا می رسد.
این مقام آمریکایی یکی از اهداف سفر کری به وین را « انجام بحث هایی دقیق» با ظریف و «سنجش میزان آمادگی ایران برای انتخاب های اساسی لازم» عنوان کرد.

این خبر رو هم ببینید

با تایید آیت‌الله خامنه‌ای، محمد مخبر، موقتا جانشین ابراهیم رئيسی شد

آیت‌‌الله خامنه‌ای، در پیامی، «درگذشتِ شهادت گونه‌ی» ابراهیم رئيسی، را تسلیت گفتند و نوشتند: «اینجانب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *