خانه / اجتماعی / در پی اعتراض دانشجویان پردیس شهید مدرس کردستان؛

در پی اعتراض دانشجویان پردیس شهید مدرس کردستان؛

دانشجویان: دانشگاه بزور از ما پول می گیرد/ رئیس دانشگاه: اخذ وجه برابر با قانون متعهدین خدمت در آموزش و پرورش است

سنندج- رئیس دانشگاه پردیس شهید مدرس کردستان در پاسخ به اعتراض دانشجویان مبنی بر اخذ وجوه غیر قانونی از آنها گفت: برابر با قانون متعهدین خدمت در آموزش و پرورش هزینه امورعمومی، دانشجویی، غذا و خوابگاه دانشجو باید از حقوقش کسر شود.
دانشجویان پردیس شهید مدرس کردستان در پی اعتراض به تصمیمات اخیر هیئت مدیره این مرکز مبنی بر کسر بخشی از حقوقشان برای امکانات رفاهی عمومی کار را به کمیسیون آموزشی مجلس کشاند.
این جریان در حالی اتفاق افتاد که تبصره ماده ۶ آیین نامه اجرایی ‌قانون متعهدین خدمت به وزارت آموزش و پرورش در خردادماه سال ۶۹ به تصویب رسید و حال دانشجویان این دانشگاه وجوه مطالبه شده را غیرقانونی می دانند.
یکی از دانشجویان این دانشگاه در این باره به خبرنگار ما گفت: هر ماه بیش از ۲۰۰ هزارتومان از حقوق ما کسر میشود و این در حالی است که مسئولان دانشگاه ازما به زور پول اخذ می کنند.
 وی با بیان اینکه پردیس شهید مدرس کردستان یک دانشگاه سراسری محسوب می شود، افزود: دانشگاه این پول ها را با عنوان هدیه از طرف دانشگاه حساب می کند.
این دانشجو از عدم اجازه ورود به کلاس دانشجویانی که هزینه پرداخت نکرده اند از سوی دانشگاه خبر داد و گفت: سایت پردیس قیمت ها را از روی صفحه خود حذف کرده است.
 
در نامه ای هم که دانشجویان این دانشگاه به خبرگزاری کردپرس ارسال کرده بودند ضمن نارضایتی از تصمیم اتخاذ شده از سوی مسئولین پردیس از خبرگزاری بین المللی کردپرس در راستای تحقق بخشیدن به رسالت خطیر خود مبنی بر نشان دادن واقعیات موجود و پرهیز از افراط و تفریط و جناح گرایی، خواستار رسانه ای شدن این اقدام شدند.
 
اخذ هزینه خدمات دانشجویی قانونی است
 
رئیس پردیس شهید مدرس کردستان در گفتگو با خبرنگار کردپرس گفت: برابر با قانون متعهدین خدمت در آموزش و پرورش هزینه امورعمومی، دانشجویی، غذا و خوابگاه دانشجو باید از حقوقش کسر شود.
 
محی الدین امجدیان اظهار کرد: دانشگاه ما هم باتوجه به این مصوبه مجلس دانشجویان را بر اساس میزان استفاده از امکانات دانشگاهی تقسیم بندی کرد.
 
وی همچنین اضافه کرد: جهت رعایت عدالت دانشجویانی که از کل امکانات رفاهی استفاده می کنند کل مبلغ را باید پرداخت کنند و دانشجویانی که از خوابگاه استفاده نمی کنند مبلغ کمتری کسر می شود.
 
امجدیان با بیان اینکه حقوق این دانشجویان را آموزش و پرورش پرداخت می کند، اضافه کرد: چون حکم دانشجویان تأخیر داشته است، پس این حق دانشگاه بود که هزینه خدمات را از دانشجو دریافت کند.
 
تقسیط پرداخت خدمات دانشجویی با موافقت شورای صنفی دانشجویان
 
رئیس پردیس شهید مدرس کردستان با تصریح بر اینکه با شورای صنفی دانشجویان، معاونین، هیئت مدیره، مسئولین اداری و مالی دانشگاه جلسه ای داشتیم و به توافق رسیدیم که بدهی هر دانشجو در چهار قسط پرداخت شود، افزود: این اقدام با موافقت همه صورت گرفته است.
 
وی با اشاره به اینکه قسط اول بعد از انتخاب واحد دانشجو و اقساط بعد در طول ترم پرداخت شود، خاطرنشان کرد: دانشگاه در حال حاضر بدهی و مطالبات پرداخت نشده دارد و اگر این دانشگاه از دانشجویان هزینه اخذ نکند، نمی تواند به آن ها ارائه خدمات کند.
 
امجدیان همچنین یادآور شد: چون این دانشجویان شاغل محسوب می شوند و بر اساس قانون متعهدین به خدمت باید هزینه امکانات رفاهی را پرداخت کنند.
 
در تبصره ماده ۶ آیین نامه اجرایی ‌قانون متعهدین خدمت به وزارت آموزش و پرورش مصوب سال ۶۹ آمده است: پرداخت حقوق کارآموزی و حقوق به دانش ‌آموزان و دانشجویان مذکور مانع از استفاده آنان از امکانات رفاهی عمومی از قبیل خوابگاه و ‌وام صندوق رفاه و غیره که دانش سراها و مراکز تربیت معلم و آموزشکده‌ های فنی و دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی و حوزه‌های علمیه معمولاً در‌اختیار آنان قرار می ‌دهند نخواهد بود، اما هزینه‌ های شبانه ‌روزی و هزینه خوابگاه از وجوه پرداختی کسر خواهد شد.
 
اعتراض دانشجویان این دانشگاه در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در روز ۲۹ مرداد ماه مطرح شد.
 
سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس٬ در این جلسه از مطرح شدن شکواییه دانشجویان پردیس شهید مدرس کردستان در کمیسیون متبوعش مبنی بر اخذ مبالغی تحت عنوان تغذیه و مواردی از این دست از آنان خبر داد و گفت: برای روشن شدن موضوع و درک قانونی بودن یا نبودن دریافت چنین وجهی این موضوع در جلسه بعدی کمیسیون بررسی می شود.
 
اما در تماس خبرنگار کردپرس با برخی نمایندگان استان کردستان هیچ گونه پاسخ روشنی دریافت نشد و این نمایندگان اظهار کردند که از وجود چنین مشکل و اعتراضی بی خبر هستند.
 
کد مطلب: ۶۹۱۲۴  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۶/۱۰  |  ساعت: ۹ : ۳۹ – کرد پرس

شناسه خبر : 8455

این خبر رو هم ببینید

الزامات مدیریت و توسعه روستایی/ یحیی دباغی *

قش روستاییان و روستا به عنوان یکی از اجزای تشکیل دهنده توسعه از اهمیت به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × پنج =