دستیابی به موافقتنامه موقت با ایران طی چند روز آینده

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا گفت: امیدوار است در صورتی که ایران بتواند نشان دهد برنامه هسته ای این کشور اهداف صلح آمیز را دنبال می کند ، طی چند روز آینده به یک موافقتنامه موقت با تهران دست یافت

۱۳۹۳۱۲۲۴ – ۷:۵۴ AM
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از  خبرگزاری رویترز، کری که این اظهارات را در آستانه سفر روز یکشنبه به شهر لوزان سوییس به منظور ازسرگیری مذاکرات هسته ای با ایران بیان می کرد ، درمورد احتمال دستیابی به یک موافقتنامه چارچوب تا ضرب الاجل پایان این ماه خوش بین تر به نظر می رسید. دو طرف پس از دستیابی به موافقتنامه چارچوب ، برای دستیابی به یک موافقتنامه جامع نهایی تا پایان ماه ژوئن تلاش خواهند کرد.
 
وزیر امور خارجه آمریکا پیشتر در روز شنبه گفته بود مشخص نیست آیا دستیابی به یک موافقتنامه موقت نزدیک است یا خیر. یک موافقتنامه دست‌کم برای مدت 10 سال حساس ترین فعالیت هسته ای ایران را محدود خواهد کرد و در ازای آن برخی تحریم ها علیه تهران به تدریج کاهش خواهد یافت.
 
کری در مصاحبه با شبکه سی بی اس گفت :« ما بسیار معتقدیم هیچ چیزی وجود ندارد که بخواهد در ماه آوریل یا مه یا ژوئن تغییر کند و نشان دهد تصمیمی که شما اکنون نمی توانید اتخاذ کنید ، در آن زمان گرفته خواهد شد. اگر برنامه هسته ای ایران صلح آمیز باشد ، اکنون چنین موافقتنامه ای به دست خواهد آمد. و من امیدوارم طی چند روز آینده چنین چیزی امکانپذیر باشد.»
 
کری این نامه را یک « مداخله مستقیم » در مذاکرات هسته ای نامیده و هشدار داده است این اقدام می تواند تلاش ها را برای دستیابی به یک موافقتنامه به خطر اندازد.
 
کری تصریح کرد: برای مذاکره کنندگان ایرانی و دیگر مذاکره کنندگان ( انگلیس ، روسیه ، فرانسه ، چین و آلمان ) که در این مذاکرات دخیل هستند توضیح خواهد داد که کنگره حق ندارد یک موافقتنامه اجرایی را تغییر دهد.
 

این خبر رو هم ببینید

دلنوشته عبدالسلام كريمي در پي شهادت رئيس‌جمهوري اسلامي ايران و هيأت همراه

سقوط بالگرد حامل آيت‌الله رئيسي؛ خادم محبوب مردم ايران، دكتر امير عبدالهيان؛ ديپلمات نجيب، آیت‌الله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *