خانه / اجتماعی / دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور اقلیت‌های دینی، اقوام:   باید با جانبازان سردشت سخاوتمندانه تر برخورد کرد/شهرهای مرزی از منافع مرزنشینی بهره‌مند شوند

دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور اقلیت‌های دینی، اقوام:   باید با جانبازان سردشت سخاوتمندانه تر برخورد کرد/شهرهای مرزی از منافع مرزنشینی بهره‌مند شوند

دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور اقلیت‌های دینی، قومی و مذهبی ضمن مطرح کردن این درخواست که شهرهای مرزی از منافع مرزنشینی بهره مند شوند گفت: بنیاد شهید و امور ایثارگران باید با جانبازان سردشت سخاوتمندانه تر برخورد کند.
 

 
” علی یونسی” عصر روز چهارشنبه(۴تیرماه) در همایش بیست و هفتمین سالگرد حادثه بمباران شیمیایی مردم سردشت اظهار داشت: به کارگیری سلاح‌های کشتار جمعی علیه غیر نظامی ها در همه مکاتب و ادیان از جمله اسلام محکوم شده است،
وی ادامه داد: در ۸ سال دفاع مقدس ایران از هر جهت مظلوم واقع شد و شهرهای بسیاری از ایران تخریب شدند، که سردشت یکی از این شهرهاست.
یونسی هدف صدام از بمباران شیمیایی سردشت را تخریب روحیه ملی کشورو انتقام گرفتن از کُردها دانست و تاکید کرد: بمباران شیمیایی سردشت جزء رموز و اسرار جنگ بود و در این بحران هم اکثر کشورهای عربی و هم بیشتر کشورهای غربی با صدام همراه بودند.
وی توجه روحی و روانی به احساسات مردم به ویژه مرزنشینان را حائز اهمیت دانست و افزود: بسیاری از کارهای مختلف نظیر ساختن فیلم، برگزاری جشنواره یا همایش یا بازدید مسئولان می‌توان انجام داد تا مردم سردشت احساس نکنند که فراموش شدند و بدانند که مورد توجه هستند.
 این مقام مسئول در دولت روحانی در ادامه از دولت در خواست کرد تا مشکلات شهرهای مرزی را به حداقل برسانند و تصریح کرد: مردم این نواحی باید از منافع مرز‌نشینی بهره‌مند شوند اول باید تلاش شود تا امنیت مرزها با کمک مردم مرزنشین تامین شود و از سویی باید بازارچه‌های مبادلات مرزی تقویت شود وجمهوری اسلامی تاکنون به این امر توجه کرده است اما باید ادامه پیدا کند تا مشکلات مردم سردشت و مناطق مرزنشین حل شود.
یونسی در ادامه به برخی مسائل مرتبط با جانبازان سردشت اشاره و اظهار داشت: سختگیری‌های بنیاد شهید دلایل خاص خود را دارد که البته شرایط و زمان آن گذشته است،باید در این امر سخاوتمندانه عمل شود و همه مردمی را که در این امر آسیب‌دیده‌اند باید تحت پوشش قرار دهیم .
 دکتر “اسعد اردلان ” دیگر سخنران این مراسم ضمن تشریح ابعاد حقوقی بمباران شیمیایی سردشت خواستار پاسخگو بودن دولت وقت عراق و کشورهای حامی و تولیدکننده و فروشنده مواد اولیه به این دولت در دادگاه های بین المللی شد.
وی در ادامه از جامعه جهانی درخواست کرد که نسبت به جنایت های جنگی و حملات وحشیانه نسبت به جوامع دیگر بی تفاوت نباشند و سکوت نکنند.
“احسان هوشمند” پژوهشگر مسایل اجتماعی نیز در این همایش به سخنرانی پرداخت و از از مسولان خواست شهر سردشت را شهر صلح نام دهند.
در ادامه عثمان مزین، عضو انجمن دفاع از مصدومان شیمیایی سردشت سخنرانی کرد و در بخشی از سخنان خود اظهار داشت: تاکنون تنها هفده درصد از قربانیان توسط بنیاد شهید به عنوان جانباز شناسایی و ثبت شده اند و از مزایای آن برخوردارند مابقی قربانیان هنوز بعد از گذشت ۲۷ سال نه تنها نام آنها به طور رسمی به عنوان قربانی ثبت نگشته بلکه از هیچگونه حمایت و تسهیلات پزشکی و خدمات درمانی برخوردار نیستند و این جای تاسف و تعجب است.
بیست و هفتمین سالگرد بمباران شیمیایی شهر سردشت عصر روز چهارشنبه(۴تیرماه) به مدت دو با حضور دستیار ویژه رییس جمهور و جمعی از فعالان سیاسی، مدنی و خبرنگاران در دفتر وی در تهران برگزار شد.

شناسه خبر : 8919

این خبر رو هم ببینید

ستاد مرکزی انتخاباتی آیت الله رییسی در کردستان افتتاح شد

ستاد مرکزی انتخاباتی آیت الله رییسی نامزد سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری؛ ذیل عنوان شورای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 5 =