دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور اقلیت‌های دینی، اقوام:   باید با جانبازان سردشت سخاوتمندانه تر برخورد کرد/شهرهای مرزی از منافع مرزنشینی بهره‌مند شوند

دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور اقلیت‌های دینی، قومی و مذهبی ضمن مطرح کردن این درخواست که شهرهای مرزی از منافع مرزنشینی بهره مند شوند گفت: بنیاد شهید و امور ایثارگران باید با جانبازان سردشت سخاوتمندانه تر برخورد کند.
 

 
” علی یونسی” عصر روز چهارشنبه(4تیرماه) در همایش بیست و هفتمین سالگرد حادثه بمباران شیمیایی مردم سردشت اظهار داشت: به کارگیری سلاح‌های کشتار جمعی علیه غیر نظامی ها در همه مکاتب و ادیان از جمله اسلام محکوم شده است،
وی ادامه داد: در 8 سال دفاع مقدس ایران از هر جهت مظلوم واقع شد و شهرهای بسیاری از ایران تخریب شدند، که سردشت یکی از این شهرهاست.
یونسی هدف صدام از بمباران شیمیایی سردشت را تخریب روحیه ملی کشورو انتقام گرفتن از کُردها دانست و تاکید کرد: بمباران شیمیایی سردشت جزء رموز و اسرار جنگ بود و در این بحران هم اکثر کشورهای عربی و هم بیشتر کشورهای غربی با صدام همراه بودند.
وی توجه روحی و روانی به احساسات مردم به ویژه مرزنشینان را حائز اهمیت دانست و افزود: بسیاری از کارهای مختلف نظیر ساختن فیلم، برگزاری جشنواره یا همایش یا بازدید مسئولان می‌توان انجام داد تا مردم سردشت احساس نکنند که فراموش شدند و بدانند که مورد توجه هستند.
 این مقام مسئول در دولت روحانی در ادامه از دولت در خواست کرد تا مشکلات شهرهای مرزی را به حداقل برسانند و تصریح کرد: مردم این نواحی باید از منافع مرز‌نشینی بهره‌مند شوند اول باید تلاش شود تا امنیت مرزها با کمک مردم مرزنشین تامین شود و از سویی باید بازارچه‌های مبادلات مرزی تقویت شود وجمهوری اسلامی تاکنون به این امر توجه کرده است اما باید ادامه پیدا کند تا مشکلات مردم سردشت و مناطق مرزنشین حل شود.
یونسی در ادامه به برخی مسائل مرتبط با جانبازان سردشت اشاره و اظهار داشت: سختگیری‌های بنیاد شهید دلایل خاص خود را دارد که البته شرایط و زمان آن گذشته است،باید در این امر سخاوتمندانه عمل شود و همه مردمی را که در این امر آسیب‌دیده‌اند باید تحت پوشش قرار دهیم .
 دکتر “اسعد اردلان ” دیگر سخنران این مراسم ضمن تشریح ابعاد حقوقی بمباران شیمیایی سردشت خواستار پاسخگو بودن دولت وقت عراق و کشورهای حامی و تولیدکننده و فروشنده مواد اولیه به این دولت در دادگاه های بین المللی شد.
وی در ادامه از جامعه جهانی درخواست کرد که نسبت به جنایت های جنگی و حملات وحشیانه نسبت به جوامع دیگر بی تفاوت نباشند و سکوت نکنند.
“احسان هوشمند” پژوهشگر مسایل اجتماعی نیز در این همایش به سخنرانی پرداخت و از از مسولان خواست شهر سردشت را شهر صلح نام دهند.
در ادامه عثمان مزین، عضو انجمن دفاع از مصدومان شیمیایی سردشت سخنرانی کرد و در بخشی از سخنان خود اظهار داشت: تاکنون تنها هفده درصد از قربانیان توسط بنیاد شهید به عنوان جانباز شناسایی و ثبت شده اند و از مزایای آن برخوردارند مابقی قربانیان هنوز بعد از گذشت 27 سال نه تنها نام آنها به طور رسمی به عنوان قربانی ثبت نگشته بلکه از هیچگونه حمایت و تسهیلات پزشکی و خدمات درمانی برخوردار نیستند و این جای تاسف و تعجب است.
بیست و هفتمین سالگرد بمباران شیمیایی شهر سردشت عصر روز چهارشنبه(4تیرماه) به مدت دو با حضور دستیار ویژه رییس جمهور و جمعی از فعالان سیاسی، مدنی و خبرنگاران در دفتر وی در تهران برگزار شد.

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به چشم انداز صدساله سنندج! / دکتر سید هاشم هدایتی

سنندج همانند هر شهر نامدار دیگر پیشینه ای دارد به قدمت سالیان حیات آن. پیشینه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *