خانه / اقتصادی / دعوت رئيس جمهور از سرمايه گذاران ​خارجي

دعوت رئيس جمهور از سرمايه گذاران ​خارجي

فرصت هاي کم نظيري براي سرمايه گذاري هاي پرسود در ايران در حال پديدار شدن است.

 
حضور رئيس جمهور کشورمان در چهل و چهارمين اجلاس مجمع جهاني اقتصاد در داووس سوئيس علاوه بر آن​که فرصتي براي ديدارهاي ديپلماتيک حسن روحاني بود، به رايزني هاي اقتصادي براي رشد سرمايه گذاري در ايران نيز منجر شد به طوري که روحاني در حاشيه اين سفر در جمع صاحبان صنايع تاکيد کرد: فرصت هاي کم نظيري براي سرمايه گذاري هاي پرسود در ايران در حال پديدار شدن است.
    حسن روحاني به مديران شرکت هاي نفتي هم گفت که «فرصت ها در ايران بسيار فراوان و ريسک‎ها و هزينه ها بسيار پايين است.» رايزني هاي روحاني چنان با استقبال سرمايه گذاران اروپايي مواجه شد که ديروز وزارت خزانه داري آمريکا مجبور شد به سرمايه گذاران علاقه مند به سرمايه گذاري در طرح هاي نفتي ايران يادآوري کند بخشي از تحريم ها عليه کشورمان هنوز پابرجاست.
    با اين همه روحاني که ديروز به کشورمان بازگشت، روز پنجشنبه در سخنراني خود در اجلاس داووس، تعامل را نياز ضروري جهان امروز خواند و گفت: واقعيت اين است که در ميان کشورهاي در حال توسعه، و همچنين در منطقه خاورميانه، ايران از بالاترين نرخ در شاخص هاي توسعه انساني برخوردار است. ما نهايت کوشش خود را به کار خواهيم گرفت، تا اين منبع عظيم ملي خود را، با بهينه سازي در راستاي توسعه کشور به کار گيريم.
    او صلح و امنيت در خاورميانه را در گرو گسترش روابط اقتصادي دانست و تصريح کرد: با اجراي توافق ژنو و قدم هاي بعدي و رفع تحريم ها، روابط ايران با حوزه اروپا کاملابه حالت عادي باز خواهد گشت. تعاملات ايران و آمريکا نيز در ماه هاي گذشته، وارد مرحله جديدي شده و براي اولين بار، سياستمداران دو کشور براي حل اختلافات در موضوع هسته اي با هم مذاکره، تبادل نظر و حتي اتخاذ تصميم کرده اند. اين تحولي مهم در دوران پس از انقلاب اسلامي ايران است.
    روحاني با تاکيد بر اين که ايران، در دنبال کردن برنامه هسته اي خود، جز استفاده صلح آميز از آن را نمي خواسته و نمي خواهد، تاکيد کرد: ايران هيچ مانعي را بر سر راه پيشرفت علمي خود نمي پذيرد. بر اين مبنا، کساني که تحت تاثير القائات تبليغاتي، هنوز تصور مي کنند که ايران به دنبال اِعمال قدرت از طريق ايجاد رعب و تهديد، يا دستيابي به تسليحات هسته اي است، با قاطعيت و صراحت اعلام مي کنم که: «سلاح هسته اي و توسل به زور، هيچ جايگاهي، در راهبرد کلان امنيت ما نداشته و ايران، هيچ انگيزه اي براي چنين گرايشي ندارد.»
    او ادامه داد: ايران هر زمان که تغييري ملموس و واقعي، در عدول از خصومت ورزي ديگران مشاهده کند، متناسب با آن، پاسخ مثبت مناسب خواهد داد؛ آن گونه که نمونه بارزي از اين جهتگيري متناسب را، در موضوع هسته اي و تحولاتي که طي همين پنج ماه که مسئوليت اداره کشور را برعهده گرفته ام، شاهد بوده ايم.
    او تاکيد کرد: آنچه که در مذاکرات اخير به دست آمد، نتيجه اراده اي بود که دو طرفِ اصلي اين نزاع، براي نيل به يک راه حل مرضي الطرفين، نشان دادند. طرف مقابل، پس از ده سال تاکيد و اصرار بر موضعي غيرمنطقي و ناصحيح، در نهايت به اين نتيجه رسيد که ملت ايران، تحت هيچ شرايطي، از حقوق خود در دستيابي به فناوري صلح آميز هسته اي، صرف نظر نخواهد کرد؛ و ادامه بدبيني ها و اعمال و تشديد تحريم ها، جز هزينه هاي مستقيم و غيرمستقيم براي همه طرف هاي درگير، حاصلي نخواهد داشت.
   
    اين واقع نگري، روزنه اي براي حل اين بحران گشود، و طرفين با تلاش و جديت، توانستند يک توافق اوليه را که شالوده و بنياد توافق جامع و نهايي خواهد بود، ترسيم و تائيد کنند.
    رئيس جمهور کشورمان يادآور شد: آنچه در دست داريم، نه تنها يک توافق مقطعي و موقت در يک موضوع خاص نيست، بلکه پيش درآمد و زمينه اي براي توافق و تعاملات بعدي است؛ و اگرچه اختلاف نظرات، با طرف مقابل کم نيست و برخي از آنها در واقع کهنه و مزمن شده و بسختي قابل رفع اند، اما منافع و زمينه هاي مشترک زيادي نيز وجود دارند که امنيت و ثبات جهاني، توسعه اقتصادي، حراست از محيط زيست، مقابله با خشونت و افراط گرايي، نمونه هايي از اين اهداف مشترک محسوب مي شوند.
    روحاني پس از سخنراني در پاسخ به پرسشي درباره سياست هاي هسته اي کشورمان گفت: ايران همه مقررات بين المللي در زمينه فناوري هسته اي را مي پذيرد و به آن عمل مي کند. ما قصد داريم از انرژي هسته اي در مسير صلح آميز از قبيل توليد انرژي برق، پزشکي وديگر امور استفاده کنيم.
    وي ادامه داد: مانع در اين مسير آن است که طرف مذاکره ما تصميم جدي و اراده جدي نداشته باشد يا تحت فشار ديگران قرار بگيرد. رئيس جمهور ادامه داد: ما آماده ايم و به اعتقاد من گرچه اين راه دشوار و طولاني است، اما با اراده جدي مي توانيم اين مسير را با اطمينان ادامه دهيم و پايان آن به نفع ايران و ۱+۵، اروپا، غرب و کل جهان خواهد بود. رئيس جمهور با اشاره به اين که کاربرد دوگانه از فناوري هسته اي در مورد همه کشورها ممکن است، افزود: امروز بيش از ۴۰ کشور هم توان دارند و هم غني سازي مي کنند؛ ايران در اين زمينه تبعيض را نمي پذيرد؛ اما همه مقررات بين المللي را مي پذيرد و به آن عمل مي کند.
   
    استقبال از سرمايه گذاري؛ چه ايراني و چه غيرايراني
    بخش ديگري از سفر رئيس جمهور کشورمان به داووس به ديدارهاي او با برخي رهبران کشورها و نيز فعالان اقتصادي در اروپا بازمي گشت. چنين بود که روحاني در جلسه اي با صاحبان صنايع و شرکت هاي بزرگ از تمام سرمايه گذاران و صاحبان صنايع جهان دعوت کرد تا با حضور و سرمايه گذاري و فعاليت در تمامي شاخه هاي صنعتي بويژه انرژي و خودرو، در تجربه توسعه اقتصادي ايران مشارکت کنند.
    حسن روحاني تاکيد کرد: ريسک هاي مختلف سياسي و اقتصادي ايران در حال کاهش و اقتصاد ايران در حال طلوعي دوباره است و فرصت هاي کم نظير براي سرمايه گذاري هاي پرسود در ايران در حال پديدار شدن است. وي با بيان اين که ثبات، مهم ترين عامل در تصميم براي هرگونه سرمايه گذاري است، يادآور شد: مفتخرم، رئيس جمهور کشوري هستم که در يک منطقه پرآشوب، کانون ثبات است. او همچنين در جمع مديران ارشد شرکت هاي بزرگ نفتي جهان يادآور شد: ما در توسعه ميدان هاي نفتي غرب ايران از جمله ميدان هاي آزادگان، يادآوران، دارخوين، ياران و چند ميدان ديگر، قادر به افزايش ظرفيت توليد نفت ايران به ميزان يک ميليون بشکه در روز هستيم. وزارت نفت ما در برنامه خود در افقي چهار ساله، افزايش ظرفيت توليد نفت از اين ميدان ها را به ميزان ۷۰۰ هزار بشکه در روز منظور کرده است.
   
    تبديل ۳ دهه دشمني به دوستي، امکان پذير است
    حضور رئيس جمهور کشورمان در اجلاس داووس انعکاس گسترده اي در رسانه هاي بين المللي داشت. واشنگتن پست در گزارش خود درباره اين سفر نوشت: رئيس جمهور ايران روز پنجشنبه گفت که کشورش عزم جدي براي دستيابي به توافقي دارد که ترديدهاي بين المللي را درباره برنامه هسته اي اين کشور رفع مي کند، اما فناوري صلح آميز هسته اي را واگذار نخواهد کرد.
    روحاني همچنين در ديدار با مديران ارشد جرايد و رسانه هاي بين المللي در پاسخ به پرسشي درخصوص اين که آيا ايران قصد ايجاد رابطه با اسرائيل را خواهد داشت، گفت: ما نسبت به اسرائيل نظرات روشني داريم. ما ظلم و تجاوزي را که امروز در منطقه از سوي اين رژيم صورت مي گيرد، نمي پذيريم و معتقديم بايد تمامي قطعنامه هاي سازمان ملل که شايد برخي از آنها بيشتر از ۴۰ سال باقي مانده، عملي شود، همه فلسطيني ها به سرزمين خود بازگردند و در انتخاباتي آزاد، حکومت خود را تعيين کنند.
   
    گلايه روحاني از عملکرد آمريکا در مذاکرات
    روحاني در پاسخ به پرسشي درخصوص اين که آيا عزم جدي براي رابطه با آمريکا وجود دارد يا خير، گفت: ما مسائل و مشکلات زيادي با يکديگر داريم و آنان در همين موضوع اخير هسته اي ايران نيز متناقض عمل کردند و تصويرهاي غيرقابل قبولي از توافق ارائه دادند.
    رئيس جمهور با بيان اين که در مذاکره دو هدف وجود دارد، يکي موضوع هسته اي و ديگري ايجاد اعتماد متقابل بين ايران و غرب و قدرت هاي بزرگ، تصريح کرد: نحوه عمل آمريکا آن طور نبود که مورد قبول ما باشد.
   
    روحاني: سانتريفيوژهاي کنوني را برنمي چينيم
    رئيس جمهور کشورمان همچنين در مصاحبه با شبکه سي.ان.ان تصريح کرد که دولت سانتريفيوژهاي کنوني را برنمي چيند.
    به گزارش فارس، حسن روحاني ادامه داد: ما آمادگي داريم اطمينان دهيم که هيچ نگراني درباره برنامه (هسته اي) وجود نداشته باشد.
    اين در حالي است که جي کارني، سخنگوي کاخ سفيد ديروز مدعي شد: برچيده شدن تاسيسات در توافق جامع پاسخ داده مي شود و ايران در اين توافق بايد بخش قابل ملاحظه اي از زيرساخت هاي هسته اي خود را برچيند. رئيس جمهور در حاشيه سفر خود به داووس، در گفت وگو با شبکه آر.تي. اس اين کشور نيز ابراز کرد که بيش از سه دهه دشمني بين ايران و ايالات متحده در صورت تلاش دو طرف مي تواند به دوستي بدل شود. وي همچنين عربستان سعودي و قطر را متهم کرد که براي افزايش نفوذ خود در خاورميانه از تروريست ها در سوريه حمايت مي کنند.
   
    براي سازمان ملل متاسفم
    حسن روحاني همچنين در گفت وگويي با يورونيوز، در پاسخ به پرسشي درباره بحران سوريه و پس گرفته شدن دعوت از ايران براي حضور در ژنو۲ از سوي دبيرکل سازمان ملل گفت: ما وظيفه انساني خود مي دانيم هر اقدامي که بتوانيم براي جلوگيري از خونريزي و راحتي مردم سوريه انجام بدهيم زيرا ثبات در منطقه براي ما بسيار مهم است و جنگ داخلي در سوريه چيزي نيست که قابل تحمل باشد، اما نسبت به دعوت، ما آمادگي حضور در هر جمعي را که بخواهد به مردم سوريه کمک کند داريم. من متاسفم از آنچه پيش آمد نه براي خودمان يا ايران، متاسفم براي سازمان ملل متحد، براي دبيرخانه اين سازمان به دليل اين که اعتبار اين دبيرخانه لطمه خورد از اين نظر ما نگرانيم.
   
    تاکيد بر آغاز هرچه سريع تر مذاکرات هسته اي
    رئيس جمهور همچنين در حاشيه اجلاس داووس در ديدار نخست وزير هلند، درباره توافق هسته اي ژنو گفت: در صورتي که طرف مقابل ايران به تعهداتش پايبند باشد، ايران هم مصمم است در مورد توافقات هسته اي به تعهدات خود عمل کند.
    روحاني در ادامه ديدارهاي خود در حاشيه مجمع جهاني اقتصاد، در ديدار جوزه مانوئل باروسو، رئيس کميسيون اروپايي که کاترين اشتون، مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا و ظريف وزير امورخارجه کشورمان نيز حضور داشتند، مساله هسته اي ايران، موضوع سوريه و راه هاي توسعه همکاري ايران با اتحاديه اروپايي را مورد بحث و بررسي قرار دادند. وي در اين ديدار با ابراز اميدواري نسبت به آغاز سريع تر مذاکرات جامع ميان ايران و ۱+۵ گفت: مي دانم کار سخت و پيچيده اي است، ولي با اراده دو طرف اين مهم مي تواند در کوتاه ترين زمان ممکن شود.
   
    ديدار اشتون با ظريف براي تعيين تاريخ از سرگيري مذاکرات
    مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا عصر پنجشنبه به وقت محلي با حضور در محل اقامت وزير امور خارجه کشورمان در داووس با وي ملاقات و گفت وگو کرد.
    به گزارش ايرنا، محمدجواد ظريف و کاترين اشتون در اين ديدار ضمن بررسي تاريخ هاي پيشنهادي براي ادامه روند مذاکرات، بر ضرورت تعامل براي نهايي کردن تاريخ موردنظر تاکيد کردند. پيش از اين اعلام شده بود تاريخ آغاز مذاکرات ايران و ۱+۵ درباره گام نهايي توافق ژنو، در ديدار ظريف و اشتون مشخص مي شود.
   
    با انهدام توانمندي هايمان موافقت نکرده ايم
    در همين حال شبکه سي. ان. ان آمريکا اعلام کرد: وزير امور خارجه ايران با اشتباه خواندن ادبيات دولت باراک اوباما درباره امتيازات داده شده به ايران در چارچوب توافق نامه هسته اي صورت گرفته تاکيد کرد که ايران با انهدام و برچيدن هيچ چيز موافقت نکرده است.
    به گزارش ايرنا و به نقل از اين شبکه آمريکايي، ظريف گفت: واژگاني که کاخ سفيد براي تشريح اين توافق نامه استفاده مي کند با متن توافق شده از سوي ايران و ديگر کشورهاي حاضر در مذاکرات ۱+۵ فرق دارد.
    وزير امور خارجه ايران خاطرنشان کرد: کاخ سفيد تلاش مي کند تا آن توافق نامه را در حکم انهدام و برچيدن برنامه هسته اي ايران به تصوير بکشد. اين ادبياتي است که آنها استفاده مي کنند. وي تکرار کرد: ما هيچ سانتريفيوژي را از بين نمي بريم، هيچ يک از تجهيزات را نابود نمي کنيم و بالاي ۵ درصد نيز اورانيوم توليد و غني سازي نمي کنيم. نيازي به تاکيد بيش از حد نيست.
    وزير امور خارجه ايران با اشاره به فشار سياسي که دو طرف(ايران و آمريکا) در داخل با آن مواجهند، از احضار خود به مجلس ايران به منظور پاسخگويي به برخي پرسش ها گفت و افزود، همه ما با مشکلات، فرصت ها، نگراني ها و سوءظن هايي مواجهيم.
   
   
 
 روزنامه جام جم، شماره ۳۸۹۴ به تاريخ ۵/۱۱/۹۲

شناسه خبر : 1887

این خبر رو هم ببینید

استاندار آذربایجان‌غربی: تعدد دستگاه‌های تصمیم گیر در مرزها مانعی برای توسعه است

استاندار آذربایجان‌غربی با تاکید بر ضرورت توسعه پایانه‌های مرزی و مدیرت واحد در مرزهای استان، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − چهار =