خانه / اجتماعی / دلالان سوی چشم دختران قالیباف کردستان را به یغما میبرند

دلالان سوی چشم دختران قالیباف کردستان را به یغما میبرند

علیرغم تمام زحماتی که برای فرش این دیار و اصالت آن کشیده میشود نیاز به دلسوزانی محسوس است که طرح های زیر بنایی فرش این استان را که روی میز مسئولان خاک می خورد با دلسوزی و مدیریت صحیح و نه بودجه ای کلان دولتی اجرایی کنند.

قالی بافی در کردستان بسیار رایج است و نام کردستان همیشه مترادف با مهمترین قالیهای دستبافت بوده که با کمال ذوق و سلیقه پدید آمده است و قالی افشار و سنندج و بیجار و بوکان امروز شهرت جهانی دارد و یکی از پر ارزشترین فرشهای ایران است.
 
این روزها بر در و دیوار شهر و روستای شهرستان کامیاران بیشتر از هر آگهی دیگر با آگهی بافت تابلو فرش با دستمزد عالی روبه رو میشویم. این مسئله برای بسیاری از افرادجویای کار و درآمد حلال خوشحال کننده است و بسیار فریبنده. شاید مادر دو فرزند که شوهرش در زندان است و یا همسری که میخواهد کمک خرج خانواده باشد و یا دختری دانشجو و… بسیار بیشتر از هرکس دیگری خوشحال شوند و هر چه زودتر با ان شماره تماس درج شده در آگهی برای سفارش و دوره آموزش کوتاه مدت تماس بگیرند.
اما برای من خبرنگار که حتی حداقل دستمزد را در جامعه دارم، هر بار دیدن این آگهی تداعی لحظه ایست که آگهی فروش کلیه ای نصب شده بر دیوار را میبینم و میدانم که فروش یک عمر سلامتی با نازکترین قیمت برای بعضی ها چه راحت است. جدای از این مسئله شاید هم دیگر همه مشتاق به فروش اصالتها شده اند و درآمد را بر سلامتی و اصالت و این حرفها ترجیح میدهند.
روزگاری صدای خواندن نقشه های قالی که با عشق برای جهیزیه عروس خانم ها بافته میشد و یا برای درآمدی کافی در کنار حفظ اصالت و عدالت از هر کوچه و هر خانه ای به گوش میرسید. اما امروز برخلاف آن روزها کسانی را میبینیم که برای درآمد بیشتر ورسیدن به آرزوهای کوچک خود، بی سرو صدا گنج با ارزش جسم و روح و خصوصا چشم خود را در قبال حداقل دستمزد حاصل از بافت تابلو فرشهای بی اصالت وبیگانه با فرهنگ کردستان به حراج میگذارند.
این فرشها را به این دلیل بیگانه میدانم که در بافت آنها خبری از طرح ماهی درهم (هراتی)، ریز ماهی نقش بته ای، گل وکیلی، گل میرزا علی، گل مینا و شاخ گوزن و میناخانی که طرحهای شاخص فرش کردستان و یا حتی طرح کلافرنگ که خاص شهرستان کامیاران است در آنها دیده نمیشود. بلکه اسطوره های رقص و آواز غربی و یا گلستانهای فرنگ و بیگانگان طرح اصلی آنهاست. شاید آن مربی بافت و یا آن دلال فرش از این طرحها حرفی نزده اند و یا اگر هم گفته اند به کارشان نمی آید.
حال اگر از بحث حفظ اصالت فرش کردستان بگذریم شاید باورش سخت باشد که به دلیل نامرغوب بودن مواد اولیه این فرشها اخیرا مواردی از نوعی بیماری قارچی دستها در روستاهای این شهرستان مشاهده شده است.
علاوه براین بر اثر تحقیقات و معاینه های پزشکی به دست آمده ۷۰ درصد از قالیبافان دچار بیماری های جسمی می شوند، ساعات کار طولانی، شرایط نامطلوب محیط کارگاه قالیبافی از نظر روشنایی، تهویه نامطلوب و وضعیت ارگونومیکی نامناسب بدن و ابزار کار، از جمله مهمترین مشکلات بهداشتی پیش روی این گروه از شاغلان است که با توجه به ظریف و دقیق بودن کار قالیبافی کمبود نور و تاریکی فضای کارگاه‌های قالیبافی، علاوه بر خستگی اعصاب، سبب ایجاد سردرد، سرگیجه و بروز مشکلاتی برای چشم به ویژه خستگی و کاهش میدان بینایی می‌ شود. همچنین به علت طراحی نادرست ابزار دستی، دار و ایستگاه کار قالیبافی و نشیمن ‌گاه نامناسب، اندام‌های بدن مثل گردن، کمر، شانه‌‌ها، بازوها، ساعدها، مچ دست‌ها و زانوها از حالت طبیعی و خنثی خارج شده و در دراز مدت دچار آسیب می ‌شوند.
بنابراین به امید آنکه شاید گفتگو با یک کارشناس و فعال عرصه فرش کردستان با سابقه ۲۲ ساله در این شغل بتواند به راهکاری ختم شود من رابر آن داشت تا با رییس اتحادیه صنفی فرش دستباف کامیاران گفتگو داشته باشم.
علیرضا امانی فر که مدیر عامل تعاونی فرش کامیاران هم میباشد گفت: مشکلات بافت فرش و وجود افراد و کارگاههای غیر بومی سودجو را بارها به صورت مکتوب و یا شفاهی به مجمع امور صنفی تذکر داده ایم تا شاید بخش نظارت و بازرسی از فعالیت این گروهها که نمایندگان محلی در شهرستان دارند را بگیرد اما تاکنون جواب قانع کننده ای از آنها نگرفته ایم.
وی با ابراز تاسف ازبکارگیری افراد با حداقل دستمزدها از سوی این تجار سودجو گفت: بافت فرش دستباف یک شغل طاقت فرسا و پرزحمت است و از این بابت، بسیار به این افراد ظلم میشود و این بزرگترین خیانت در استفاده از پتانسیل های شهرستان است.
 امانی فر گقت: قالی بافی در کردستان بسیار رایج است و نام کردستان همیشه مترادف با مهمترین قالیهای دستبافت بوده که با کمال ذوق و سلیقه پدید آمده است و قالی افشار و سنندج و بیجار و بوکان امروز شهرت جهانی دارد و یکی از پر ارزشترین فرشهای ایران است. اما در این برهه از زمان، نبودن نظارت کافی، وجود دلالان و سرمایه گذاران سوداگر و فرصت طلب تاثیر بسیار منفی بر این شهرت گذاشته است.
مدیرعامل تعاونی فرش دستباف کامیاران تاکید کرد: باید تلاش و برنامه ریزی شود تا حمایت های دولت از فرش دستباف جنبه عملیاتی داشته باشد.
 وی با اشاره به قیمتهای میلیونی این تابلو فرشهای بیگانه در شهرستان ادامه داد: بافندگان حتی ۱۰ درصد از قیمت واقعی این فرشها را بابت حق الزحمه خود نمی گیرند و بخش اعظمی از این فرش‌های دستباف بعد از بافت، توسط دلالان و واسطه‌ها به مرحله صادرات می رسد که این امر موجب می‌شود ارزش افزوده فرش به بافنده نرسدو در نهایت سود اصلی حاصل از فروش فرش را دلالان و واسطه ها در شهرستان ببرند.
وی با ابراز امیدواری از اینکه مسولان با ساماندهی صنعت پول آور فرش در استان بتوانند در ایجاد شهرک و سوله های صنعتی ویژه به قالی بافان و ایجاد اشتغال پایدار ارزش افزوده بیشتری را نصیب تولیدکنندگان داخل استان  و شهرستان کنند گفت: اجرای این طرح‌ها علاوه بر افزایش اشتغال هدفمند وکیفیت تولیدات، سبب افزایش صادرات این کالا با برند خوب و مستقیم  می شود.
وی درپایان تاکید کرد: دولت با مصوبات خود در راستای حمایت از قالیبافان گام برداشته است و لازم است که تشکل های فرش دستباف در سراسر کشور از این فرصت به دست آمده استفاده کنند و با جذب تسهیلات مصوب از محل صندوق ذخیره ارزی در راستای رونق بازار تولید و تجارت فرش دستباف اصیل کردستان  گام بردارند.
شایان ذکر است که علیرغم تمام زحماتی که برای فرش این دیار و اصالت آن کشیده میشود نیاز به دلسوزانی محسوس است که طرح های زیر بنایی فرش این استان را که روی میز مسئولان خاک می خورد با دلسوزی و مدیریت صحیح و نه بودجه ای کلان دولتی اجرایی کنند.
هر چند تحریم‌های اقتصادی، نوسانات بازار خارج، تغییر قیمت ارز، گران شدن مواد اولیه بافت، وجود دلالان فرش، بروز مشکلات جسمی و… گریبانگیر فرش و بافندگان فرش است اما  این سنت اصیل با وجود اینکه همچنان زنده و فعال است حکایت نقشه خوانی اش (دو تا قرمز، یکی زرد به زیر، دو تا نارنجی و…) بس ناجوانمردانه، این بار برای سوداگران سوی چشم دختران کورد در شهر و روستا های کامیاران ادامه دارد.
شایداجرای چهار طرح بنیادی ایجاد ایستگاه تهیه و توزیع مواد اولیه مرغوب، ایجاد نمایشگاه دائمی فرش دستباف، ایجاد فروشگاه اینترنتی سفارش پذیرفرش دستباف و آموزشگاه جامع، بتواند حرف فرش دستباف اصیل کردستان را به کرسی بنشاند.
 
 
گزارش:‌یعقوبی- کامیاران به نقل از کرد پرس

شناسه خبر : 9673

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + هفده =