دلایل بروز خشونت در سقز در گفتگو با جامعه شناسان  

در شهر هر روز خبری از کشته یا زخمی های ناشی از دعوا و نزاع های خیابانی به گوش می رسد چنان که خانواده ها نگران حضور جوانان خود در خیابان ها شده اند. میزان این خشونت ها در ماه های اخیر بسیار بیشتر شده و به همان نسبت نگرانی از وضعیت آینده این شهرهم دوچندان شده است. 
 

چند جامعه شناس سقزی در مورد دلایل این وضعیت تاسف بار با شارنیوز به گفتگو پرداختند و سرفصل هایی از دلایل بروز چنین رفتارهایی را در سقز مطرح کردند به این امید که باب گفتگو در این خصوص گشوده شده و با حضور نخبگان به همه زوایای موضوع پرداخته شود.
دکتر خالد توکلی رواج خشونت را منحصر به سقز ندانسته و آن را معضلی عمومی و مربوط به همه مناطق ایران می داند اگرچه نوع خاصی از خشونت یعنی چاقو کشی در سقز را چشمگیر تر می داند. وی با اشاره به سابقه تاریخی موضوع گفت: از اولین ریشه های تاریخی این مسئله می توان به حمله ی “رشید خان بانه” به این شهر اشاره کرد که منجر به تحقیر شهر سقز در ان مقطع تاریخی شد و این حس زمینه ی بروز این رفتارها را فراهم کرد.  هر چند این یک فرضیه است و برای اثبات ان نیاز به تحقیق زیادی است.
وی در ادامه به عامل دیگری اشاره کرد: عامل دیگر را می توان وجود  فرهنگ پهلوانی بدون توجه به فرهنگ سازی و توجه کامل به آن دانست. به ورزش هایی که مروج این فرهنگ هستند در سقز توجه بیشتری می شود.  برخی از افراد که ادعای پهلوانی داشتند بدون توجه به فرهنگ اصیل آن به جای ترویج روح جوانمردی و گذشت، خشونت و نوچه پروری را ترویج میکردند.
دکتر توکلی همچنین افزود: تاثیر افراد تبعیدی از مناطق مختلف ایران در مقاطع تاریخی به این شهر از جمله دلایل قابل ذکر است که در برخی موارد به عنوان گروه مرجع قرار گرفتند.
وی همچنین گفت: می توان به  نبود گروههای مرجع برای یک نوع نظارت غیر رسمی (ریش سفیدی) اشاره کردکه در هنگام وقوع چنین نزاع هایی به انان مراجعه شود.
دکتر “مهدی رضایی”  مورد بروز چنین رفتارهایی گفت: وجود تعداد زیادی قهوه خانه و باشگاه های ورزشی در سطح شهر که در مواردی تاثیرات منفی خشونت باری را ترویج می کنند را می توان به عنوان مکان های جدیدی برای جامعه پذیری نوجوانان و جوانان دانست که بعضا تاثیرات منفی داشته اند.
وی افزود: زمانی در میان شهرهای اطراف تنها سقز سالن  سینما داشت و در آن مقطع اکران فیلم های که مروج خشونت بودند بدون ملاحطاتی که امروزه در نظر گرفته می شود اکران می شدند و همین مسئله موجب شد سینما و کاراکترهای سینمایی به عنوان گروه مرجع مطرح شده و الگوهای رفتاری خاص در جامعه سقز ترویج یابد که این الگو ها به نسل های بعد هم تسری پیدا کرد.
“جمشید مظفری” از نگاهی متفاوت به مسئله می پردازد: نقش اقتصاد را نمی توان در این میان نادیده گرفت که متاسفانه در سقز به ان پرداخته نمی شود. تحقیقات و مشاهدات نشان می دهد که افراد با پایگاه اجتماعی و اقتصادی پایین نسبت به افرادی که در پایگاه اقتصادی و اجتماعی بالاتری قرار دارند بیشتر چنین رفتارهایی را بروز می دهند.
وی در پیش گرفتن سیاست های ورزشی درست، الگو سازی مناسب از جانب اموزش و پروش، فراهم سازی امکانات بهتر و بیشتر در جهت جامعه پذیری نوجوانان و جوانان در مسیر صحیح، نظارت دقیق و جلوگیری از سازمان یافتن افراد بزهکار در محلات جرم خیز شهری را از جمله راهکارهایی برای کاهش خشونت در سقز دانست.
 
 

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به چشم انداز صدساله سنندج! / دکتر سید هاشم هدایتی

سنندج همانند هر شهر نامدار دیگر پیشینه ای دارد به قدمت سالیان حیات آن. پیشینه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *