خانه / اجتماعی / دورهمی اقوام ایرانی در مریوان/مشق اتحاد در لوای هنر

دورهمی اقوام ایرانی در مریوان/مشق اتحاد در لوای هنر

امروز مریوان صحنه و تابلوی تمام قد از زیباترین جلوه‌های اتحاد اقوام ایرانی است، ترک، لر، بلوچ، فارس، عرب و کرد همه در کنار هم بزم هنر برپا کرده و عشق، اتحاد و همبستگی را به بهترین شیوه مشق می‌کنند..


به گزارش خبرگزاری فارس از مریوان، حال و روز این روزهای مریوان دیدنی است، برگ‌های تقویم یکی پس از دیگر ورق خورد تا به روزهایی برسد که چشم‌انتظاران زیادی در داخل و خارج از کشور و خارج از مرزهای جغرافیایی مریوان داشت…

شور و شوق، جنب و جوش، لبخند و شادی در مریوان موج می‌زند، تکاپوی قریب به یک سال عوامل و ستاد اجرایی چهاردهمین جشنواره تئاتر خیابانی مریوان به ثمر نشسته مهمانان از تمام استان‌های سرزمین اسلامیمان و چندین کشور در دیار فرهنگ و هنر و سرزمین ایثار و فداکاری‌ها گرد هم آمده‌اند تا با زبان هنر و آوای خوش موسیقی به هم بپیوندند و لحظات خوش بر برگ‌های دفتر چهاردهمین دوره این جشنواره مردمی بنگارند.

امروز جشنواره تئاتر خیابانی مریوان دیگر یک جشنواره خاص مردمان صفری‌ترین نقطه مرزی کردستان نیست، جشنواره تئاتر خیابانی مریوان در اوج رشد و بالندگی به برندی تبدیل شده که به گفته بسیاری از متولیان و مجریان و گروه‌هایی که از جای‌جای کشور برای شرکت در این فستیوال گرد هم آمده اند به برندی جهانی تبدیل شده است.

کمتر شهروند مریوانی را می‌توان این روزها دید که برنامه‌اش را بر مدار روزشمار و ساعت‌های اجرای نمایش‌های چهاردهمین جشنواره تئاتر خیابانی مریوان کوک نکرده باشد..

امروز مردم این دیار با نمایش‌هایی که گروه‌های داخلی و خارجی اجرا می‌کنند خو گرفته و به نوعی خود گرداننده اجراها شده اند، با موسیقی‌ها هم‌آوا و هم نوا می‌شوند، دست می‌زنند، برخی‌ها می‌خندند و عده‌ای اجراها را مورد نقد قرار می‌دهند.

امروز مریوان صحنه و تابلوی تمام قد از زیباترین جلوه‌های اتحاد اقوام ایرانی است، ترک، لر، بلوچ، فارس، عرب و کرد همه در کنار هم بزم هنر برپا کرده و عشق، اتحاد و همبستگی را به بهترین شیوه مشق می‌کنند..

هنر همواره در جوامع بشری به عنوان فراگیرترین و تاثیرگذارترین زبان ارتباطی در مسیر جریان‌سازی و اثربخشی فرهنگی میان عموم مردم شناخته می‌شود.

بدون شک برای تقویت فرهنگ اتحاد و همبستگی تحت نام وحدت اسلامی، می‌توان از زبان هنر برای تقویت روحیه وحدت میان ملت ایران و تمامی مسلمانان و مردم جهان بیشترین استفاده را برد.

وحدت امری سازنده در مسیر قوام یک ملت در ابعاد جهانی است وحدت موجب قوام فرهنگی، ملی و ایدئولوژی افراد جامعه می‌شود و در حقیقت وحدت، عاملی است که ارتقای مقاومت هر ملتی در برابر تعرض دشمنان را به دنبال خواهد داشت.

ارتقای سطح کمی و کیفی جشنواره مریوان بعد از چهارده دوره کاملا محسوس است

لباس ترکمن به تن دارند از دیار گلستان مهمان کردستانی‌ها شده‌اند تا بزم هنر را در لوای اتحاد و برادری از نو مشق کنند.

سیدعلی فخرحسینی از گنبد کاووس که برای دومین بار است در  جشنواره تئاتر خیابانی مریوان شرکت می‌کند، ارتقای سطح کمی و کیفی جشنواره را بعد از گذشت چهارده سال قابل توجه می‌داند و ادامه می‌دهد: نخستین با در سال‌های نخست برگزاری این جشنواره در مریوان حضور پیدا کردم و امروز در چهاردهمین گام جشنواره می‌توانیم واقعا پیشرفت را در جشنواره ببینیم.

بچه‌های برگزارکننده واقعا در کارشان حرفه‌ای شده‌اند و گروه‌های خوبی در چهاردهمین گام شرکت در این جشنواره حضور پیدا کرده‌اند.

این جشنواره واقعا به صورت خیلی برنامه‌ریزی شده پیش می‌رود و زحمات عوامل ستادی برگزار کننده جشنواره بین‌المللی مریوان کاملا مشهود است.

مردم مریوان هم بسیار پرانرژی و پای کار این جشنواره را که امروز به یک برند تبدیل شده دنبال می‌کنند و همین همراهی و هم‌‌پایی مردم یکی از مهم‌ترین دلایل موفقیت این جشنواره است.

برگزاری کارناوال هم در خور شأن جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان بود و امیدواریم این سیر رشدی که این جشنواره طی این سال‌ها داشته با سرعت هرچه بیشتری ادامه داشته باشد.

نمایش اتحاد با زبان هنر

هادی گلی‌پور از بازیگران تئاتر «بهار میاد» از استان تهران است گروهی که هر کدامشان لباس قومی از اقوام ایرانی را پوشیده‌اند، می‌گوید: به شخصه نخستین باری است که در فستیوال تئاتر خیابانی مریوان شرکت می‌کنم.

ایده خلق این اثر با نگاه نمایش دادن اتحاد بین تمام اقوام شکل گرفته و سعی کرده‌ایم با پوشیدن لباس اکثر اقوام کشور سعی کردیم با زبان هنر و موسیقی تمام اقوام ایرانی را متحد و در کنار هم نشان دهیم و ایران پهناور و با فراوانی قومیتی که دارد به زبان بدن بیان کنیم!

اولین باری است که در این فستیوال شرکت می‌کنم واقعیتش انتظار دیدن این همه شور و شادی و نشاط را در یک نقطه با هم نداشتم.

جشنواره تئاتر مریوان جشنواره واقعا شادی است که به صورت کاملا مردم و برخواسته از دل مردم برگزار می‌شود البته بی‌نظمی‌هایی در اجرا وجود دارد اما در مجموع اقدام ارزشمند و کار بزرگ و مفرح بخشی است.

اینکه مریوان به عنوان پایتخت تئاتر خیابانی ایران معرفی و شناخته شده است واقعا انتخاب در خور شأن و بجایی است!

استقبال مردم فوق‌العاده است شهرهای کردنشین به شادنشین مشهور هستند و هرجا اسم از کرد و مناطق کردنشین می‌آید حرف از شاد بودند و رقص و آواز آنهاست مطمنا برنامه شادی که برگزار شود با استقبال بی‌نظیر مردم مواجه خواهد شد هر جای این منطقه آوا و نوا است.

مردم مریوان صاحبان اصلی جشنواره تئاتر خیابانی هستند

باقر شکوهی‌فر خراسانی هم مهمان کردستان که با نمایش حنایی و برای سومین دوره به تئاتر خیابانی مریوان آمده است، می‌گوید: این جشنواره در نوع خود واقعا بی‌نظیر است.

مردم مریوان به عنوان صاحبان اصلی جشنواره تئاتر خیابانی این شهر به واسطه فرهنگ و روحیه مهمان‌نوازی که دارند بیشترین تاثیرگذاری را در موفقیت این جشنواره داشته‌اند.

کارناوال نیز خیلی جالب بود از همه فرهنگ‌ها و اقوام ترک، کرد، عرب، فارس، لر و غیره در قالب این کارناوال در عین تنوع آهنگ اتحاد و همبستگی را نواختیم.

سال‌های سال است این جشنواره در مریوان برگزار می‌شود و هر سال در سایه تلاش عوامل اجرایی و مردم فرهنگی این دیار جشنواره پله‌های رشد را طی می‌کند البته نقاط ضعفی هم وجود دارد که مختص به این جشنواره نیست.

مریوان باید به عنوان پایگاه اصلی جشنواره تئاتر خیابانی جهان ثبت شود

احمد شمبنیا از استان هرمزگان بندر خمیر می‌گوید: مریوان باید به عنوان پایگاه اصلی جشنواره خیابانی ثبت شود امروز مردم کشور واقعا تئاتر را به اسم مریوان می‌شناسند و حضور تعداد قابل توجهی از گروه‌های تئاتر داخلی و کشور در این دوره از برگزاری جشنواره سندی بر این گواه است.

جشنواره از لحاظ کمی و کیفی در سطح بالایی است دست تک‌تک افرادی که در برگزاری این جشنواره نقش داشته‌اند می‌بوسم.

مردم مریوان صاحبان اصلی تئاتر خیابانی هستند

شاطر علی هم ضمن ابراز خرسندی از حضور این میزان از هنرمنان در چهاردهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان اذعان داشت: به نوبت خودم ضمن خیر مقدم به همه مهمانان امیدواریم شاهد رشد و بالندگی هر چه بیشتر این جشنواره در صفری‌ترین نقطه مرزی کردستان عزیز باشیم.

جشنواره تئاتر خیابانی مریوان امروز در سایه تلاش همه عوامل اجرایی و غیره به یک برند موفق در کشور تبدیل شده و مردم هر سال برای برگزاری آن روزشماری می‌کنند.

مردم مریوان قدر این ظرفیتی را که در این نقطه به برکت فرهنگ و مهمانوازی خود آنان در قالب جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان فراهم شده است را می‌دانند و برای حفظ و ماندگاری آن تلاش می‌کنند.

چهاردهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان در هشت بخش شامل مسابقه ایران، دیگر گونه‌های اجرایی، نمایش‌های آیینی و سنتی، مسابقه تئاتر ملل، تئاتر کودک و نوجوان، مهمان برگزیده جشنواره‌های سراسری تئاتر خیابانی، پژوهش و کارگاه‌های آموزشی از اول شهریور امسال آغاز و تا پنجم شهریور ماه جاری ادامه دارد.

شناسایی، تقویت و ترویج نمایش‌نامه‌های خیابانی با طرح و ایده فاخرو مورد نیاز جامعه که با ایده‌های خلاقانه و تأثیر گذار همراه باشند و معرفی استعدادهای تازه در این حوزه و گسترش دیگر گونه‌های اجرایی مانند تئاتر محیطی، تئاتر شورایی، تئاتر کاربردی و هنرهای اجرایی بینرشته‌ای و … مسابقه سراسری ایده‌پردازی و نمایشنامه‌نویسی برای فضاهای بیرونی از مهم‌ترین اهداف برگزاری چهاردهمین جشنواره بین‌المللی تئاتر خیابانی مریوان است.

جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان با حضور ۳۷ گروه داخلی و خارجی و گروه هایی از ۱۱ کشور از یکم ماه جاری آغاز شده و فردا با معرفی برترین ها به کار خود پایان خواهد داد.

انتهای پیام/۲۳۳۰/۷۱/ق

شناسه خبر : 23206

این خبر رو هم ببینید

رکورد سه استان کُردنشین در تورم آبان ماه / جایگاه اول و دوم تورم نقطه به نقطه آبان ماه به نام کرمانشاه و کردستان ثبت شد

کرمانشاه و کردستان در تورم نقطه به نقطه منتهی به آبان ماه رکورد زدند و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 + 9 =