دولت برای کمک به فرهنگ و زبان باید مداخله نکند

مدیر مرکز کردستان‌شناسی دانشگاه کردستان توسعه فرهنگ را نیروی محرکه و موتور جامعه دانست و گفت: برای کمک به فرهنگ و زبان باید از تصدی‌گری دولت رها شد و به منبع اصلی آن بازگردیم

امید قادرزاده اظهار داشت: فرهنگ و زبان کردی مبنایی برای همگرایی در جامعه ایران به طور عام و کردستان به طور خاص به حساب می‌آیند.
وی گفت: مرکز کردستان‌شناسی دانشگاه کردستان تنها مرکز تخصصی است که در کشور در حوزه فرهنگ و زبان و ادبیات کردی فعالیت می‌کند.
وی افزود: تا امروز دو همایش منطقه‌ای و یک همایش ملی را برگزار کرده‌ایم و با این گونه فعالیت‌ها به عنوان تکیه‌گاه نویسندگان این استان و حتی منطقه به شمار می‌رویم.
مدیر مرکز کردستان‌شناسی دانشگاه کردستان با بیان اینکه امروز در ادبیات جدید توسعه صحبت از مدل انسان‌شناسی می‌شود بر نقش اساسی فرهنگ و ادبیات در توسعه تأکید کرد.
قادرزاده یکی از اهداف برگزاری این همایش را پاسداشت مفاخر فرهنگی و معرفی آنها به نسل جدید مردم کردستان عنوان کرد و گفت: بهتر است در زمان حیات این مشاهیر از آنها یاد کنیم.
مدیر مرکز کردستان‌شناسی دانشگاه کردستان با اذعان به اینکه نتوانسته‌ایم مشاهیر و مفاخر را به عنوان الگو برای نسل جوان معرفی کنیم، گفت: خانواده معتمدی کتابخانه این چهره برجسته را به دانشگاه کردستان اهدا کرده‌اند.
قادرزاده با بیان اینکه این کتابخانه می‌تواند به عنوان منبع ارزشمندی برای تدریس رشته ادبیات در دانشگاه به شمار آید از انتشار بخشی از آثار مهیندخت معتمدی که تاکنون چاپ نشده‌اند در مرکز کردستان شناسی خبر داد.
وی شعر این ادیب کرد را مجرایی برای تقویت همگرایی در جامعه امروز عنوان و بیان کرد: باید این گنجینه عظیم معرفتی را به نسل بعد نیز منتقل کنیم.
مدیر مرکز کردستان‌شناسی داشنگاه کردستان گفت: برای کمک به فرهنگ و زبان باید از تصدی‌گری دولت رها شد و به منبع اصلی آن بازگردیم.

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *