خانه / سیاسی / دولت در مقابل توطئه نفتی منفعلانه عمل کرد/ مواضع ما در اوپک مثل عربستان بود!

دولت در مقابل توطئه نفتی منفعلانه عمل کرد/ مواضع ما در اوپک مثل عربستان بود!

عضو کمیسیون انرژی مجلس با انتقاد از ضعف دیپلماسی دولت در قبال توطئه نفتی گفت: وقتی روسیه اروپا را تهدید به تحریم گازی کرد آقای زنگنه بلافاصله مصاحبه کرد که ما گاز آنان را تامین می کینم. وقتی هم که داعش بعضی تاسیسات نفتی عراق را گرفت قیمت نفت داشت بالا می‌رفت اما آقایان همزمان با وزیر نفت عربستان اعلام کردند که ما جبران می‌کنیم!
 

 
مسعود میرکاظمی وزیر نفت دولت محمود احمدی‌نژاد عصر امروز (جمعه) در مراسم ختم والده رئیس‌جمهور سابق کشورمان که در مسجد ولیعصر تهران برگزار شد به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.
وی در پاسخ به این پرسش که اخیرا یک شخصیت دولتی گفته که مشخص نیست درآمد نفتی در دولت نهم و دهم کجا هزینه شده است؟ گفت: هزینه یک بحث جدا و پول نفت و کجا رفتن پول نفت نیز بحث دیگری است.
میرکاظمی تصریح کرد: امروز بخش‌هایی که در صنعت نفت افتتاح می‌شود قابل رویت است، مثلا فاز ۱۲ با ۹۴ درصد پیشرفت در دولت قبل به این دولت تحویل داده شد و با این حساب باید اکنون ۷۵ میلیون مترمکعب در روز گاز بدهد.
میرکاظمی با بیان اینکه جای تعجب است که چرا این اقدامات تاکنون به طول انجامیده، گفت: ۶ درصد باقی مانده از ۹۴ درصد پیشرفت در بخش‌های گازی و نفتی نباید یک سال و نیم طول بیانجامد.
میرکاظمی اضافه کرد: بقیه بخش‌ها نیز به همین ترتیب بوده، مثلا در بخش راهسازی سرمایه‌گذاری‌هایی صورت گرفت؛ بنابراین آقایان می‌توانند بگویند این پروژه‌ها مناسب نیست و یا درصد پیشرفت را اعلام کنند.
وی با تاکید براینکه اگر دولت یازدهم بخواهد دولت قبلی را زیر سوال ببرد کار بسیار ناشایستی است گفت: باید صبر کنیم تا این دولت تا آخر پیش برود و ببینم آیا در دولت بعدی هستند یا خیر چرا که در دولت بعدی احتمالا این آقایان حضور نخواهند داشت.
وزیر نفت دولت گذشته در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس مبنی براینکه ارزیابیتان از توطئه نفتی چیست؟ گفت: توطئه نفتی مشخص و مبرهن است؛ متاسفانه دولت در اوپک ضعیف عمل کرد به گونه‌ای که عملکرد ایران مثل عملکرد عربستان بود و این سوالی است که من از وزیر نفت فعلی دارم.
میرکاظمی در پاسخ به این پرسش که آقای زنگنه اخیرا گفته که در پس کاهش قیمت نفت یک اراده سیاسی وجود دارد گفت: ما دیپلماسی انرژی را که دولت یازدهم در پیش گرفته، نمی‌پسندیم.
وی ادامه داد: آقای پوتین و دولت روسیه در رابطه با گاز اعلام کردند که اگر اروپا تحریم های خود را جدی کند گاز را برا روی آنان قطع می‌کنیم اما آقای زنگنه بلافاصله مصاحبه کرد که ما گاز آنان را تامین خواهیم کرد. در مورد داعش نیز وقتی حمله کردند و بعضی از تاسیسات نفتی را گرفتند قیمت نفت داشت بالا می‌رفت اما آقایان همزمان با دبیرکل اوپک و وزیر نفت عربستان اعلام کردند که ما جبران می‌کنیم.
وزیر نفت دولت احمدی‌نژاد ادامه داد: اگر کسی بخواهد در اوپک جلسه اضطراری برگزار کند وزیر باید از قبل اعلام و با چند وزیر دیگر جلسه بگذارد و نماینده ما در اوپک با نمایندگان همسو در کشورهای دیگر مذاکره و رئیس‌جمهور نیز با چند رئیس‌جمهور دیگر صحبت کند. آن موقع می‌شود جلسه اضطراری برگزار کرد تا به کاهش تولید بینجامد.
میرکاظمی در پایان، علت اصلی کاهش قیمت نفت را عرضه زیاد آن عنوان کرد و گفت: باید به این موضوع در صحن علنی مجلس رسیدگی شود.

شناسه خبر : 16433

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 4 =