دولت یارانه ثروتمندان را قطع کند، تا نان گران نشود

با توجه به شرایط اقتصادی فعلی مردم به هیچ وجه نباید قیمت نان گران شود و حتی اگر لازم باشد دولت باید از هزینه های دیگر بکاهد و این منابع را برای تامین قوت غالب مردم که نان است هزینه کند.

نمایندگان اردوی نطنز را به شرکت در صحن علنی ترجیح دادنددر حال حاضر دولت هرکیلوگرم گندم را به قیمت تضمینی۱۰۵۰ تومان خریداری می‌کند و به نرخ ۴۶۵ تومان به کارخانجات آردسازی می‌فروشد؛ یعنی در هر کیلوگرم ۵۸۵ تومان (بدون در نظر گرفتن هزینه‌های جانبی) یارانه پرداخت می‌کند. ضمن اینکه یارانه نقدی نان به‌ازای هر نفر۴۵۰۰ تومان در ماه را نیز پرداخت می‌کند.
به گزارش تابناک، در کنار همه این واقعیت‌ها دولت تصمیم دارد تا بزودی قیمت آرد و نان را افزایش دهد. البته سخنگوی دولت با اظهارات اخیر خود به نوعی مردم را برای افزایش قیمت نان آماده کرد.
معاون اجرایی رئیس‌جمهوری و رئیس ستاد تنظیم بازار به‌طور تلویحی درباره اصلاح قیمت آرد و نان سخن گفت اما پس از آن تایید و تکذیب‌های افزایش و ثبات قیمت نان اوج گرفت که همه در راستای این هدف بود که درنهایت اجماع غیرمستقیم بر سر افزایش قیمت آرد و نان صورت گیرد.
علاوه‌بر این سخنگوی دولت نیز در جلسه هفتگی خود از کوچک و بی‌کیفیت‌شدن نان‌ها گله کرد و گفت اگرچه ناظران ما بر این مساله نظارت دارند و با آن برخورد می‌کنند اما نانوایان می‌گویند به جای اینکه با ما برخورد کنید واقعیت‌ها را در نظر بگیرید تا هیچ نانوایی مرتکب تخلف نشود.
تعبیر سخن نوبخت این است که قیمت نان را باید افزایش داد. البته دولت کلید این افزایش قیمت را به‌گونه‌ای دیگر و آن هم با افزایش قیمت خرید تضمینی گندم، تضمین کرد. دولت تعهد کرد هر کیلوگرم گندم معمولی را در سال زراعی ۱۳۹۴ به قیمت ۱۱۵۵ و هر کیلوگرم گندم دروم را به قیمت ۱۱۸۸ از کشاورزان بخرد.
اما این سخنان با واکنش بسیاری از مردم و نمایندگان در خانه ملت مواجه شد، به طوری که اغلب نمایندگان بر این عقیده بودند که دولت به جای افزایش قیمت نان، قانون هدفمندی را به درستی اجرا کند، از جمله ایراداتی هم که به دولت گرفته شد حذف نشدن یارانه پردرامدها بود.
غلامعلی جعفر زاده ایمن آبادی در خصوص این موضوع در گفت و گو با تابناک اظهار داشت، در مورد هدفمندی یارانه ها اولویت های مهمتری غیر از گران کردن نان داشتند ما دو تا ردیف داشتیم که یکی اصلاح قیمت حامل های انرژی و منابع درامدی دولتی و درامد یارانه ای نان است.
وی گفت: دولت در شش ماه اول سال بجای 50 درصد حدود 63 درصد رشد داشته است ولی در مورد منبع دوم که 19 درصد درآمد هدفمندی را تشکیل می داد دچار مشکل نشده است، بنابراین نیازی به افزایش قیمت هم ندارد، در اصلاح قیمت حامل های انرژی در رنج 37 درصد هستیم و این جا نکته ای است که مشکل ایجاد کرده است.
وی گفت، دلیل آن هم به خاطر این است که 81 درصد از منابع درامدی کشور مربوط به آن می شود، پس بنا براین دولت در این موقعیت زمانی فورس آنچنانی برای افزایش قیمت نان ندارد.
وی گفت، اینجا به نظر می رسد که باید یک بازنگری در قیمت حامل های انرژی صورت گیرد و آن چیزی که در قانون آمده مبنی بر افزایش باشیب ملایم انجام شود، همچنین با توجه به اینکه ما کاهش درامدی نفت را داریم و اینکه معتقد به این نیستیم که دولت بودجه متمم دهد، پس دولت استراتژی سرفه جویی را پیش بگیرد.
وی افزود، بخش دیگری از اقدامات دولت این است که دولت باید پرداخت یارانه ها را به صورت صحیح انجام دهد از جمله اینکه یارانه پردارامد ها را حذف کند، این کار باید انجام می شد که نشد، و فقط کاری که در اینجا انجام شد حذف 125 هزار نفر یارانه بگیر بود که در خاج از کشور بودند. که خیلی اتفاق عجیب و غریبی نبود.
همچنین  عضو کمیسیون کشاورزی، آب ومنابع طبیعی مجلس با تاکید بر اینکه با توجه به وضعیت اقتصادی مردم افزایش قیمت نان به صلاح نیست،گفت: دولت باید به جای گران کردن نان یارانه پردرآمدهارا حذف و برای تامین معیشت مردم هزینه کند.
حبیب برومند داشقاپو در گفت وگو با یکی از خبرگزاری ها  در خصوص افزایش 30 درصدی قیمت نان از ابتدای آذرماه با یادآوری اینکه تا کنون حدود 4 میلیون تن گندم وارد کشور شده است، گفت: وضعیت مردم از لحاظ اقتصادی وضعیت مناسبی نیست و اکثر مردم در  تامین معیشت روزانه خود با مشکل مواجه هستند.
عضو کمیسیون کشاورزی، آب ومنابع طبیعی مجلس تاکید کرد: با توجه به شرایط اقتصادی فعلی مردم به هیچ وجه نباید قیمت نان گران شود و حتی اگر لازم باشد دولت  باید از هزینه های دیگر بکاهد  و  این منابع را برای تامین قوت غالب مردم که نان است هزینه کند.
برومند داشقاپو گفت: اینکه دولت  بخواهد به مردم سوبسیت و  یا یارانه بدهد و از سوی دیگر نان مردم را گران کند منطقی نیست و این کار فقط مشکلات مردم برای تامین معیشت روزانه را تشدید می کند چرا که در شرایط فعلی هم  مردم به سختی می توانند مایحتاج اولیه روزانه خود را تامین کنند.
عضو کمیسیون کشاورزی، آب ومنابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حداقل 4 میلیون نفر جز گروه های پردرآمد جامعه هستند که نیازی به یارانه ندارند، تصریح کرد: در حال حاضر این افراد یارانه می گیرند و بهتر است دولت یارانه این گروه ها را  قطع و منابع حاصله را برای هزینه های تامین آرد و گندم  و ارائه نان با کیفیت به مردم هزینه کند چرا که اکثر مردم فقیرند و اگر نان گران شود به مردم فشار بیشتری وارد می شود.

این خبر رو هم ببینید

استاندار آذربایجان‌غربی: تعدد دستگاه‌های تصمیم گیر در مرزها مانعی برای توسعه است

استاندار آذربایجان‌غربی با تاکید بر ضرورت توسعه پایانه‌های مرزی و مدیرت واحد در مرزهای استان، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *