خانه / اجتماعی / دو اثر کتابت کامل قرآن حکیم در سنندج رونمایی می‌شود

دو اثر کتابت کامل قرآن حکیم در سنندج رونمایی می‌شود

رئیس حوزه هنری کردستان گفت: همزمان با دهمین روز از ماه مبارک رمضان از دو اثر کتابت کامل قرآن حکیم بخط استاد علی اشرف زانیار در محل پردیس سینمایی بهمن سنندج رونمایی می‌شود.


پایگاه اطلاع رسانی کردنور به نقل از امین مرادی در گفت‌وگو با فارس در سنندج، اظهار کرد: هنر خوشنویسی به عنوان یک هنر قدسی همواره در خدمت اشاعه کلام وحی بوده و هنرمندان جهان اسلام هنر خود را در خدمت قرآن قرار داده و آثاری ماندگار از خود به جا گذاشته‌اند.

وی افزود: کتابت قرآن از صدر اسلام تا به امروز به عنوان یکی از مهم‌ترین وظیفه‌های هنرمندان خوشنویس مورد توجه بوده است و در این بین حضرت علی ابن ابی‌طالب(ع) و زید بن‌ثابت به عنوان اولین کاتبان وحی دارای مقامی برجسته در امر نگارش قرآن حکیم است.

مرادی تصریح کرد: با ایجاد اعراب و همچنین  پیدایش خطوط مختلف کتابت قرآن با شیوه‌های خطی مختلف همچون کوفی، ریحان، نسخ وثلث توسط کاتبان وحی ادامه پیدا نمود و بسیاری از بزرگان خوشنویس آثاری گران سنگ از کتابت  قرآن را به ثبت رساندند.

وی نقش هنرمندان خوشنویس ایرانی را نیز در این زمینه بسیار پر اهمیت دانست و گفت: با ورود اسلام به ایران کتابت قرآن کریم هم توسط هنرمندان خوشنویس ایرانی آغاز شده و از آن زمان تاکنون شاهد تداوم این مهم توسط هنرمندان خوش‌نویس هستیم.

مرادی تصریح کرد: در استان کردستان نیز با توجه به دین‌مداری مردمان کرد کتابت آیات قرآنی و احادیث و توسط خوشنویسان استان به صورت عام وجود داشته و تمامی خوش‌نویسان بخش اعظمی از آثار خود را در نگارش آیات قرآنی قرار داده‌اند و بسیاری نیز به صورت جد کتابت کامل قرآن را به انجام رسانده‌اند که استاد علی اشرف زانیار از اساتید خط نسخ در این زمینه فعالیت‌های گسترده‌ای را داشته‌اند.

وی افزود: علی اشرف زانیار در سال ۱۳۳۰ در شهر سنندج دیده به جهان گشود و از همان زمان کودکی به واسطه خط خوشِ برادرِ بزرگش، به سمت زیبا نوشتن و خوشنویسی گرایش پیدا کرد و در دوران دبیرستان بیشتر به خوشنویسی به ویژه خط نسخ علاقه‌مند شد.

مرادی گفت: شوق و اشتیاق او به نوشتن آیات و احادیث قرآنی بیشتر او را به سمت خوشنویسی هدایت می‌کرد و هرچند او استادی را نیافت که وی را در این زمینه آموزش دهد، اما در سال ۱۳۶۷ برای اولین بار جزء ۳۰ قرآن کریم را کتابت کرد.

وی به کتابت مجدد دو جزء ۲۹ و۳۰  قرآن کریم در سال ۱۳۷۱ توسط این استاد فرزانه اشاره کرد و افزود: نوشتن چندین کتاب، ادعیه و اذکار و خوشنویسی تابلوهای خوشنویسی از آیات و سوره‌های مختلف قرآن مجید را نیز به انجام رساند.

مرادی با اشاره به انس خانواده استاد زانیار به قرآن کریم و تشویق های مادر باز هم علاقه به کتابت قرآن کریم سبب شد در سال ۱۳۸۱ نخستین  کتابت کامل آیات قرآن را شروع و در مدت سه سال ۳۰ جزء کامل قرآن کریم را در ۸۶۱ صفحه به اتمام رساند.

رئیس حوزه هنری انقلاب اسلامی استان کردستان گفت: این خوشنویس سنندجی از رمضان سال ۱۳۹۱ باز هم به کتابت قرآن کریم همت گماشته و توانسته که کتابت کلام وحی را در ۷۳۰ صفحه به اتمام برساند که این گنجینه نفیس چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت همزمان با دهمین روز از ماه مبارک رمضان ۱۴۴۰ قمری از ساعت ۱۷:۳۰ در محل پردیس سینمایی بهمن سنندج با حضور مشتاقان کلام وحی رونمایی می‌‌شود.

وی افزود: همزمان با رونمایی از این دو اثر کتابت قرآن حکیم نمایشگاهی از آثار این هنرمند توانمند عرصه هنر خوشنویسی مشتمل بر ۴۰ تابلوی خوشنویسی در محل گالری سوره پردیس سینمایی بهمن سنندج افتتاح و تا ۲ خردادماه آماده بازدید علاقه مندان خواهد بود.

مرادی ضمن دعوت از علاقه‌مندان برای بازدید از این نمایشگاه گفت: نمایشگاه همه روزه در ایام برگزاری در دو نوبت صبح و عصر از ساعت ۱۰ الی  ۱۲ و ۱۷ الی ۲۰ آماده بازدید خواهد بود.

گفتنی است؛ در کارنامه استاد علی اشرف زانیار  برپایی و مشارکت در چندین نمایشگاه فردی و گروهی، برگزاری کلاس‌های آموزش خوشنویسی و تعلیم و تربیت شاگردان بسیاری در این زمینه و فعالیت در موسسات خیریه و امور خیرخواهانه از جمله موسسه امام محمد غزالی دیده می‌شود

شناسه خبر : 22993

این خبر رو هم ببینید

اراضی ملی؛ معضلی که دست از سر سقزی ها بر نمی دارد

اراضی ملی یا تداخل مالکیت اراضی داخل محدوده یا روستاهای شهرستان سقز، معضلی است که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + 20 =