خانه / سیاسی / دکتر روحانی:سانتریفیوژها هرگز متوقف نمی شوند/چرخ زندگی مردم هم بهتر خواهد چرخید

دکتر روحانی:سانتریفیوژها هرگز متوقف نمی شوند/چرخ زندگی مردم هم بهتر خواهد چرخید

رییس جمهوری:امروز طرفهای مذاکره باور دارند که فشار و تحریم برابر ایران بی نتیجه است

رییس جمهوری با تاکید بر اینکه آینده روشن است و پیروزی نهایی در مذاکرات هسته ای با ملت ایران خواهد بود، اظهارداشت: منطق ایران، مذاکره و گفت و گو است و مذاکرات هسته ای با جدیت تا رسیدن به توافق نهایی ادامه می یابد.
به گزارش خبرگزاری برنا،حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی دوشنبه شب در یک گفت وگوی تلویزیونی با اشاره به اینکه از حقوق هسته ای ایران کوتاه نیامده و نخواهیم آمد، تصریح کرد: تردیدی در فعال ماندن فناوری و تاسیسات هسته ای ایران اسلامی وجود ندارد و امروز طرفهای مذاکره باور دارند که فشار و تحریم در برابر ایران بی نتیجه است.
 پیروزی مهم آن است که امروز مثل سال های قبل نیست. امروز در جایگاهی هستیم که هیچ کسی در دنیا نمی گوید برای اینکه ایران حرف گروه ۱+۵ را قبول کند، باید تحریم ها ادامه پیدا کند. هیچ کس نمی گوید باید فشار بیشتری به ایران وارد شود.
وی در ادامه افزود:  امروز دنیا می داند که با ایران تنها باید از راه گفت وگو، منطق و مذاکره کار را پیش برد و راهی وجود ندارد برای اینکه کسی بخواهد از مسیر یا ابزار دیگری استفاده کند.
رییس جمهوری تاکید کرد: ما دو هدف بزرگ را از ابتدای مذاکره مدنظر داشتیم و آن دو هدف را دنبال می کنیم؛ اولین هدف حفظ فناوری هسته ای و ادامه این راه و هدف دوم برداشتن تحریم است در این مدت ما فناوری ها را ادامه دادیم، یعنی همواره سانتریفیوژها در حال چرخش بود و به ملت ایران قول می دهم که هیچ وقت حرکت سانتریفیوژها متوقف نخواهد شد.
روحانی تصریح کرد: اما از آن طرف چرخه زندگی مردم باید روز به روز بهتر شود و در این مدت حرکت بسیار خوبی مردم و دولت در کنار هم انجام دادند و این راه ادامه خواهد یافت.
رییس جمهوری اظهار داشت: هدف دوم در جریان مذاکرات این بوده که تحریم ها قدم به قدم برداشته شود، امروز بخشی از تحریم ها برداشته شده و بخشی باقی است، اما آنچه مهم است اینکه در این مذاکرات طرف مذاکره کننده کاملاً قبول داشت که تحریم باید برداشته شود و صرفاً اینکه چگونه و از چه زمانی آغاز شود، مورد بحث است. امروز هیچ کس در دنیا تردید ندارد که ایران باید فناوری هسته ای از جمله غنی سازی را در خاک خودش داشته باشد و هیچ کس هم تردید ندارد که تحریم باید برداشته شود.
رییس جمهوری کشورمان با بیان اینکه امروز همه دنیا می دانند که راهی که انتخاب شده تحت عنوان تحریم و فشار، راه نادرستی بوده و به نتیجه نمی رسد ادامه داد: بنابراین راهی که انتخاب کرده ایم که مسیر تعامل با دنیا است مسیر درستی بوده و پاسخ داده و بعد هم پاسخ خواهد داد.
وی ضمن قدردانی از تلاش های شبانه روزی هیات مذاکره کننده هسته ای کشور خاطرنشان کرد: مذاکره کنندگان کشورمان در این مدت بویژه در روزهای اخیر به صورت شبانه روزی در حال تلاش بودند و با توجه به مسئولیتی که دارم به طور مداوم با آنها در تماس بودم، به هرحال ۶ کشور بزرگ با هیأت های بسیار مفصل در برابر ما هستند، اما بحمدالله گام هایی به پیش گذاشتیم.
رییس دولت تدبیر و امید تصریح کرد: درست است که در این مذاکرات ما هنوز به توافق نهایی نرسیده ایم، اما می توانم بگویم که برای رسیدن به توافق نهایی گام هایی به جلو برداشته ایم و شرایط امروز با ۳ ماه و ۶ ماه پیش کاملاً متفاوت است و منطق ها بسیار به هم نزدیک شده و بسیاری از شکاف ها برداشته شده است. اما هنوز گام ها و مسیرهایی پیش رو است که باید طی شود.
وی افزود: آنچه امروز توافق شده بر این مبنا است که شرایطی که از توافق ژنو بوده برای چند ماه دیگر باقی بماند نه اینکه فقط این توافق ژنو چند ماه باقی بماند، بلکه فرصت ادامه مذاکره برای دستیابی به هدف و توافق نهایی و این چیزی است که مورد اتفاق نظر همه است.
روحانی بیان کرد: ملت ایران پیروز خواهد شد و به پیروزی نهایی خواهد رسید و من در توفیق راهی که انتخاب کرده ایم هیچ تردیدی ندارم و هیچ راهی برای دنیا جز مذاکره با نمایندگان ملت ایران وجود ندارد و این راه مذاکره به توافق نهایی منجر خواهد شد.
رییس جمهوری ادامه داد: یک مرحله مباحث پشت پرده است که در آن منطق ها به هم نزدیک می شود و در این زمینه پیشرفت هایی داشته ایم. یک مرحله دیگر هم این است که این تفاهم ها روی کاغذ وارد شده و به توافق قطعی و نوشته شده تبدیل می شود. ما با این مرحله دوم هنوز فاصله داریم ولی در مرحله اول گام های خوبی برداشتیم ، مطمئن هستم که شرایط پیش روی ما به طور مرتب از آن حالت خاکستری به سمت سپیدی و روز روشن رو به پیش می رود و گام های ما تاکنون در این راستا بوده و در آینده نیز اینچنین ادامه خواهد یافت.
دکتر حس روحانی اظهار داشت: روند مذاکرات اخیر به طور کلی مثبت ارزیابی می شود. یک زمانی بود که طرف مذاکره کننده ما اصلا به اینکه در داخل خاک ایران به طور مستمر غنی سازی ادامه داشته باشد، حاضر نبود، ولی امروز هیچ کس تردید ندارد که در داخل ایران غنی سازی ادامه یابد و فناوری هسته ای ما ادامه خواهد داشت.
رییس جمهوری بیان کرد: یک زمانی تردید وجود داشت که آیا در اراک، ما نیاز به رآکتور داریم، یا نداریم. اما امروز در این زمینه تردیدی وجود ندارد و صرفاً ممکن است در خصوص نوع رآکتور و ویژگی هایش، مباحثی داشته باشیم اما اصل موضوع مورد اتفاق نظر است.
وی افزود: امروز در اینکه ایران باید تحقیق و توسعه را ادامه دهد اتفاق نظر وجود دارد و در اینکه باید تحریم برداشته شود و پرونده ایران از شورای امنیت خارج شود، هیچ کس تردید ندارد. منتها بحث روی زمان بندی هاست که چه اقداماتی ما انجام دهیم و چه اقداماتی جهان انجام دهد. بنابراین در مسیر موفقیت و توفیق قرار داریم و مردم ما همواره موفق و پیروز بوده و در این راه هم پیروز خواهد بود.
رییس دولت تدبیر و امید گفت: دولت برنامه مشخصی برای توسعه کشور دارد و این برنامه را ادامه خواهد داد. در طول یک سال گذشته مردم مشاهده کردند که در زمینه مسایل اقتصادی، اجتماعی و رفاه عمومی قدم ها و گام های بلندی برداشته شده است و این گام ها برای اینکه به هدف نهایی برسیم، ادامه خواهد یافت.
روحانی تاکید کرد: هیچگاه از حقوق ملت ایران کوتاه نخواهیم آمد. هیچ وقت از چارچوب هایی که به عنوان خط قرمز از طرف ملت ایران و از طرف رهبری معظم انقلاب پیش روی ما است، عبور نکرده و نخواهیم کرد و در همین چارچوب هم در مسأله هسته ای و سایر مسایل به موفقیت رسیده و خواهیم رسید.
وی ادامه داد: امروز تمام شرکت های و تمام بخش های اقتصادی و تمام سیاسیون دنیا وقتی با ما مذاکره می کننده صراحتاً اعلام می کننده که راهی جز توافق و پایان تحریم وجود ندارد و این همه، موفقیت مردم بزرگ ایران است و ان شاء الله پیروزی نهایی نیز در سایه تلاش و برکت خون شهیدان و از جمله شهدای هسته ای مان از آن ملت ایران خواهد بود.
رییس جمهوری عنوان کرد: ما باید مذاکرات را ادامه دهیم و این مذاکرات را با جدیت ادامه خواهیم داد. منطق ما منطق مذاکره و تعامل و این است که حق ما باید گرفته شود، ما تحریم را ظالمانه می دانیم و باید قدم به قدم تحریم را برداریم ما باید حقوق هسته ای مان مورد اذعان و اعتراف جهانیان باشد که امروز بحمدالله چنین است.
وی در پایان اظهار داشت: آینده ما هم برای موفقیت و هم برای ادامه مذاکره روشن است و هیچ تردیدی ندارم که ملت ایران پیروز خواهد بود.
 

شناسه خبر : 17027

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 3 =