دیدار 2 ساعته اوباما و رئیس منطقه کردستان عراق

رئیس‌جمهور آمریکا روز سه‌شنبه با رئیس منطقه کردستان عراق که به واشنگتن سفر کرده، دیداری 2 ساعته داشت.

به گزارش بلاغ، باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا و مسعود بارزانی رئیس منطقه کردستان عراق روز سه‌شنبه در واشنگتن دیدار کردند.
«برت مک‌گورک» معاون دستیار امور خاورنزدیک وزیر خارجه آمریکا با بیان اینکه این دیدار 2 ساعت به طول انجامیده، گفت اوباما در این دیدار بر حمایت واشنگتن از «عراقی متحد، فدرالی و دموکراتیک، آنطور که در قانون اساسی این کشور عنوان شده»، تأکید کرده است.
در این دیدار «جو بایدن» معاون رئیس‌جمهور آمریکا نیز حضور داشته است.
آقای بارزانی سپس در نشستی به میزبانی اتاق بازرگانی آمریکا حاضر شد و به سخنرانی پرداخت. وی در بخشی از این سخنرانی گفت: «امروز با اوباما و معاون رئیس‌جمهور دیدار کردم و مراتب قدردانی خود از حمایت‌های آن‌ها از مردم کردستان را ابراز کردم.»
وی همچنین دیدار خود با اوباما و بایدن را «بسیار موفق» ارزیابی کرد و در مورد روند درگیری‌ها در عراق گفت: «پیشمرگه داعش را در خط مقدم شکست داده است. اوضاع در میدان تغییر کرده است.»
آقای بارزانی افزود: «تروریسم هیچ جایی در آینده کردستان ندارد. اینجا فقط آزادی و دموکراسی آینده دارد.»
در هفته‌های اخیر طرح کنگره آمریکا برای ارسال مستقیم کمک‌های نظامی به کردستان عراق و مناطق سنی‌نشین و «کشور» فرض کردن این مناطق، جنجال زیادی به راه انداخته است. همین امر موجب شد تا بایدن دو روز قبل در تماس با حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق، تأکید کند که واشنگتن از وحدت عراق حمایت می‌کند.

این خبر رو هم ببینید

دلنوشته عبدالسلام كريمي در پي شهادت رئيس‌جمهوري اسلامي ايران و هيأت همراه

سقوط بالگرد حامل آيت‌الله رئيسي؛ خادم محبوب مردم ايران، دكتر امير عبدالهيان؛ ديپلمات نجيب، آیت‌الله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *