دیدگاه چهره‌های سیاسی اهل‌سنت جهان اسلام درباره گروه تکفیری داعش/ بخش اول  

بیش از سه هفته از بحران عراق می‌گذرد و در این مدت شخصیت‌های سیاسی کشورهای منطقه ضمن اعلان برائت از گروه تروریستی تکفیری داعش، تأکید کرده‌اند که حضور آنها در عراق نه مشروعیت دارد و نه بر اساس منافع کشورهای اسلامی تعریف می‌شود.
 

به گزارش خبرگزاری فارس، از ابتدای حمله تکفیری‌ها به مناطقی از شمال غرب عراق بنگاه‌های خبرپراکنی غربی و مرتجع عربی تلاش کردند این اقدام تروریستی را «انقلاب عشایر» بنامند و تا نیمه‌های هفته دوم این بحران نیز موفق به القای چنین رویکردی شدند لیکن با اقداماتی که تکفیری‌ها علیه شهروندان اهل تشیع و تسنن عراق توامان صورت دادند، نقاب از چهره حتی حامیان رسانه‌ای آنان نیز برداشته شد و به این ترتیب این روزها کمتر کسی می‌تواند جنایات این گروه‌ها را در قالب انقلاب یا مطالبه اجتماعی تعریف کند.
اعدام 375 تن از علمای اهل تسنن در الانبار،‌ تخریب قبور صحابه و تابعین در نینوا ، تلاش برای تخریب اماکن مذهبی اهل تشیع، تجاوز به دخترکان عراقی عمدتاً در مناطق سنی نشین به بهانه جهاد نکاح،‌ انهدام اماکن مقدس متعلق به مسیحیان، اعدام 1700 تن از دانشجویان دانشکده نیروی هوایی در تکریت(بنا بر اعلام داعش) و.. تنها نمونه‌های کوچکی از جنایاتی است که هیچ راهی برای اندیشمندان سنی و شیعه نگذاشت تا زبان به مذمت و تقبیح اندیشه تکفیر نگشایند که بی اعتنا به اندیشه‌های ناب اسلامی به تفریق اسلام و تزلزل در وحدت اسلامی همت کرده است.
تقریبا تمامی شخصیت‌هایی که با خبرنگاران خبرگزاری فارس در خارج از کشور گفت‌وگو کرده‌اند، گروههای تکفیری این روزهای عراق و سوریه را آلت دست آمریکا و رژیم صهیونیستی می‌دانند و معتقدند که حضور آنها در عراق و تحرکاتشان، در راستای منافع و امنیت سازی برای رژیم صهیونیستی است. آنها معتقدند که خطر اول داعش برای جهان اسلام و کشورهای اسلامی منطقه است و در مراحل بعدی خدمت به استعمارگران تا منطقه و کشورهای اسلامی را به سمت تجزیه پیش ببرند. البته کارشناسان تأکید کرده‌اند که بساط تکفیری‌ها در عراق جمع می‌شود.
آنچه در پی می‌آید، بخشی از اظهارات شخصیت‌های برجسته سیاسی منطقه در مورد بحران این روزهای عراق است.
 
رئیس شورای استانداری صلاح‌الدین: داعش مدافع اهل سنت نیست
«احمد الکریم»، رئیس شورای استانداری صلاح‌الدین در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در بغداد تصریح کرد که نیروهای امنیتی و ارتش و پلیس عراق پیشروی‌های چشمگیری را در نبردهای جاری علیه گروه تروریستی داعش محقق کردند و این عناصر این گروه تروریستی در حال فرار به سمت مناطق الجزیرة و کوه‌های حمرین هستند و هم اکنون اغلب مناطق از لوث وجود داعش پاکسازی و آزاد شده‌اند.
الکریم با بیان اینکه پس از تامین امنیت شهر «القضاء» و پاکسازی کامل آن از عناصر داعش پیشروی نیروهای امنیتی و نظامی عراق به سمت بیجی و الشرقاط با هدف آزادی سازی آنها آغاز خواهد شد، تاکید کرد که هماهنگی بسیاری بالایی میان عشایر تکریت با نیروهای امنیتی و نظامی و ارتش عراق وجود دارد و این عشایر همچنان نقش اساسی و محوری را در آزادسازی استان از لوث وجود داعش ایفا می‌کنند.
داعشی‌ها با لباس‌زنانه و خودرو خانوادگی از صلاح‌الدین فرار می‌کنند رئیس شورای استانداری صلاح‌الدین با اشاره به اینکه ظرف ساعات آینده تمام مناطق این استان از تروریست‌های داعشی پاکسازی خواهد شد و بسیاری از آنها در پوشش لباس زنانه و خودروهای خانوادگی و غیر نظامی در حال فرار از این استان هستند، گفت: داعش، گروه تروریستی است که مورد حمایت کشورهای منطقه است و تلاش دارد، منطقه را به هرج و مرج و آشوب بکشاند و بدون تردید برخلاف آنچه برخی تبلیغ می‌کنند، برای حمایت و دفاع از اهل سنت پای به عراق نگذاشته است، بلکه سازمان تکفیری است که در پوشش دین و مذهب از کشتن هیچ کس و غارت هیچ چیز واهمه ندارد و اسلام از آنها مبراست.
عضو پارلمان افغانستان:«داعش» خطرناک‌تر از القاعده و طالبان
«خداداد عرفانی» عضو پارلمان افغانستان در گفت‎وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در کابل، با اشاره به افزایش فعالیت‎های تروریستی گروه داعش در منطقه گفت: آمریکا و همپیمانان آن کشور می‎خواهند توسط این گروه تروریستی منطقه را ناامن سازند.
عرفانی افزود: داعش یک گروه تروریستی است که توسط کشورهای متحد و همپیمان آمریکا تأمین و تجهیز شده و برای جنگ و ناامن‎سازی منطقه فعالیت دارند.
به اعتقاد وی، برخی کشورهای عربی با تمام توان از داعش حمایت می‌کنند زیرا این کشورها همواره در تلاش شکست کشورهای منطقه به ویژه کشورهای غیر همسو با خود هستند.
این عضو پارلمان افغانستان تأکید کرد: داعش نیز مانند گروه‎های تروریستی از جمله طالبان و القاعده، با حمایت‎های مالی و سیاسی برخی کشورهای عربی و آمریکایی در حال رشد و بزرگ شدن است.
وی در ادامه با تأکید بر اینکه داعش از سوی آمریکا نیز حمایت می‎شود، تصریح کرد: آمریکا برای برقراری و به دست آوردن منافع خود از گروه‎های تروریستی را حمایت می‎کند.
به اعتقاد عرفانی، یکی از سیاست‌های آمریکا حضور نظامی در مناطق کلیدی جهان است و به همین منظور در عراق حضور نظامی پیدا کرد اما پس از آن که دولت این کشور حضور نظامی آمریکا را نپذیرفت، این کشور با یک ناکامی بزرگ مواجه شد.
وی تصریح کرد: آمریکا با حمایت از داعش هم‎اکنون در تلاش برای ناامن‎سازی منطقه و عراق است تا بتواند حضور نظامی پیدا کرده و منافع سیاسی و اقتصادی خویش را از این کشور به دست آورد.
این عضو پارلمان افغانستان در ادامه تأکید کرد: داعش نشان داد که می‎تواند یک گروه بزرگ و خطرناک تروریستی در منطقه باشد و امنیت و ثبات را از این منطقه جغرافیایی برباید.
عرفانی معتقد است: با آنکه داعش برخی حملات بزرگ را در کشورهای عربی به ویژه عراق انجام داده اما این گروه نمی‎تواند به عنوان یک گروه بزرگ تروریستی و یک مکتب فکری در منطقه فعالیت داشته و به حیات خود ادامه دهد.
وی در ادامه تأکید کرد: یکی از دلایلی که داعش با شکست مواجه خواهد شد، ضعف مدیریتی در این گروه است، زیرا این گروه همواره و همیشه به دستورات حمایت کنندگان خود عمل نمی‎کند.
وی افزود: داعش گروه خطرناک و در عین حال تندروتر از طالبان و القاعده است که همین امر سبب فنای این گروه در منطقه خواهد شد.
خداداد عرفانی در پایان سخنان خود تصریح کرد که اگر ضعف مدیریتی داعش برداشته شده و حمایت‎های آمریکا و برخی کشورهای عربی از این گروه تروریستی ادامه یابد، بدون شک افغانستان و شماری از کشورهای منطقه نیز هدف تهدیدات امنیتی بیشتری قرار خواهند گرفت.
سخنگوی پیشمرگه: عمر داعش طولانی نیست
«جبار یاور» سخنگوی نیروهای پیشمرگه اقلیم کردستان عراق در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در اربیل، در خصوص ماهیت گروه تروریستی دولت اسلامی عراق و شام (داعش) اظهارداشت: داعش یک گروه تروریستی است که بخشی از خاک عراق و سوریه را هدف حملات تروریستی قرار داده و کردستان عراق را نیز را نیز یکی از ولایت‌های خود می‌داند.
ی تاکید کرد: نیروهای پیشمرگه در مرزهای اقلیم کردستان و مناطقی که به دنبال عقب‌نشینی ارتش عراق به کنترل آنها در آمده، با شبه نظامیان تروریست داعش درگیر هستند.
جبار یاور درباره آینده گروهک تروریستی داعش در عراق نیز خاطر نشان کرد: طول عمر گروه‌های تروریستی از جمله داعش زیاد نخواهد بود، اگر مناقشات موجود در بین گروه‌ها و جناح‌های مختلف عراقی از طریق گفت‌وگو و در چارچوب یک دولت فراگیر ملی پایان بپذیرد این گروه‌ها جایی در میان مردم عراق نخواهند داشت.
پژوهشگر عراقی:داعش موصل را به بعثی‌ها سپرد
عبدالخالق پژوهشگر عراقی گفت: اولاً نحوه تصرف موصل به دست داعش آن هم بدون شلیک حتی یک گلوله نشان می‌دهد که ارتش خیانتکاری متشکل از 30 هزار سرباز و افسر و 30 نیروی امنیتی وجود داشتند که محل انجام وظیفه و ماموریت خود را هنگام حمله داعش ترک کرده بودند، آنها در واقع پیش از حمله داعش ماموریت یافته بودند تا به خانه‌های خود باز گردند و سربازان زیر دست خود را نیز مرخص کرده بودند، این درحالی است که برخی از آنها نیز به داعش ملحق شده بودند و این جدای از کانون‌های خفته‌ای است که منتظر ساعت صفر بودند تا ماموریت خود را به صورت حساب شده و با نهایت دقت به انجام برسانند.
دوم اینکه پس از سقوط موصل، داعش اداره این شهر را به دست بعثی‌ها سپرد، در حالی‌که عناصر داعش به جنایات خود علیه اهالی در صورت عدم همراهی با آنها و عدم تسلیم شدن ادامه دادند، به گونه‌ای که حتی روحانیون اهل سنت نیز از دست جنایات آنها در امان نماندند و همه از دیگر جنایات آنها اطلاع کامل دارند و نیازی به بیان آنها نیست و تمام این جنایات زنده کننده جنایات بعثی‌ها در تعامل با مردم عراق طی سال‌های گذشته بود.
وزارت داخلی نوار غزه: «داعش» در غزه وجود خارجی ندارد
سخنگوی وزارت امور داخلی دولت حماس در غزه هر گونه وجود خارجی عناصر «داعش» در نوار غزه را تکذیب کرد.
«ایاد البزم» سخنگوی وزارت امور داخلی دولت حماس در غزه نفوذ برخی از عناصر گروه تروریستی «داعش» از شبه جزیره سینا در مصر از طریق تونل‌ها به نوار غزه را تکذیب کرد.
البزم در صفحه فیس بوک خود نوشت که اظهارات منبع امنیتی مصری مبنی بر ورود برخی از عناصر گروه تروریستی داعش از طریق تونل‌های نوار غزه به صحرای سینا کذب و محض و افترا و ادامه سیاست تخریب وجهه نوار غزه است.
تحلیلگر قرقیز:«تل‌آویو» داغ‌ترین مشتری داعش در منطقه؛ تلاش پنتاگون برای تجهیز تروریست‌ها
«اسن اوسوب علیف» رئیس مرکز پژوهشی «Prudent Solutions» در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری فارس در بیشکک گروه تروریستی «داعش» را دست‌پروده آمریکا و متحدان عرب آن دانست که در راستای منافع واشنگتن به منظور تشدید اختلاف بین تشیع و تسنن عمل می‌کند.
به گفته این تحلیلگر سیاسی قرقیز، در حال حاضر مهم‌ترین تهدید تروریسم در جهان گروه «داعش» بوده که در پی شکست سیاست‌های آمریکا در عراق، به دنبال تشدید درگیری بین مسمانان شیعه و سنی در این کشور و سایر مناطق است؛ ضمن اینکه اقدامات آنها نشان‌دهنده سیاست‌های تفرقه‌افکنانه کاخ سفید در میان مسلمانان است.
رئیس مرکز پژوهشی «Prudent Solutions» تشدید اختلافات قومی در عراق و اجرای طرح‌های آمریکا درباره ضربه زدن به یکپارچگی عراق و تلاش برای تجزیه آن را از دیگر اهداف ترسیم شده برای این گروه تروریستی از جانب هدایت‌کنندگان منطقه‌ای و جهانی آن برشمرد.
این کارشناس قرقیز در پاسخ به این پرسش فارس که با توجه به جنایت‌های گروه تروریستی داعش علیه مسلمانان و مسحیان، در پس‌زمینه برنامه‌های اربابان این گروه چه اهدافی دنبال می‌شود، تصریح کرد:  واضح است که آنان در درجه نخست به دنبال تشدید اختلاف و درگیری بین شیعه و سنی هستند.
وی در ادامه اظهار داشت: حقوق بشر تنها در زمانی که برای غرب سودمند باشد، مورد استفاده قرار می‌گیرد و هنگامی که به نفعشان نباشد، همگی سکوت می‌کنند و اگر به طور ناگهانی تروریست‌ها در جایی که با منافع آنها تضادی نداشته باشد دوباره مرتکب جنایت شوند، آنها نیز خاموش می‌مانند.
به باور رئیس مرکز پژوهشی «Prudent Solutions»، در آن هنگام شورای امنیت سازمان ملل هیچ قطعنامه‌ای صادر نمی‌کند با این استدلال که این حملات را «جبهه‌النصره» داعش و دیگر سازمان‌ها انجام می‌دهند و هیچ اقدامی صورت نمی‌گیرد بنابراین نباید انتظار هیچ گام مثبتی را از سوی آنها در این زمینه داشت.
عضو مجمع تحقیقات اسلامی مصر:«داعش» نماینده «اهل سنت» نیست/ سلاح داعش علیه مسلمانان
«محمد الشحات الجندی»، اندیشمند اسلامی و عضو مجمع تحقیقات اسلامی مصر در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در قاهره تاکید کرد که داعش گروه تروریستی است که خط مشی خشونت و قتل و کشتار را سرلوحه خویش قرار داده و سلاح خود را به روی مسلمانان نشانه رفته است و این اقدامی تحریم شده در اسلام است.
به همین منظور الجندی خواهان اتحاد و همبستگی تمام نیروهای جهان اسلام برای مقابله با این گروه تروریستی شد، چون بر هیچ کس پوشیده نیست که داعش بر راه باطل است.
این اندیشمند اسلامی تاکید کرد که داعش نماینده اهل سنت نیست، بلکه خود را تحت این عنوان معرفی می‌کند، چون اهل سنت هیچ‌گاه حق جنگیدن و مبارزه کردن با شیعیان را ندارند و این امر نمی‌تواند،‌ بهانه‌ای به دست آنها دهد تا عراق را نا امن کنند.
الجندی افزود: داعش با این اقدامات خود نشان می‌دهد که اسلام دین گفت‌وگو و مذاکره نیست و تنها راه حل اختلافات در آن جنگ و کشتن دیگران است و در واقع باید گفت که این گروه تروریستی، گروهی است که ضربه بزرگی به اسلام می‌زند، چون دین را براساس برداشت‌های خود تفسیر می‌کنند و تنها درپی قدرت و نفوذ هستند.
وی درباره سکوت جامعه بین المللی درباره حوادث جاری در عراق گفت: آنگونه که شواهد نشان می‌دهد، این گروه ابزاری در دست قدرت‌های امپریالیستی غربی است، چون داعش پیاده کننده اهداف و خواسته‌های آمریکا و غرب در منطقه است که مهمترین آن در تضعیف مسلمانان نمود پیدا می‌کند که به سود رژیم صهیونیستی است.
وزارت حقوق بشر عراق: به ثبت جنایات «داعش» ادامه می‌دهیم
وزارت حقوق بشر عراق تاکید کرد که این وزارتخانه همچنان به ثبت و مستند سازی جنایات گروه تروریستی داعش در مناطق مختلف این کشور جهت ارائه آنها به نهادها و سازمان‌های جامعه بین المللی ادامه می‌دهد. «کامل امین»، سخنگوی وزارت خارجه عراق در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در بغداد تاکید کرد که این وزارتخانه در ادامه ثبت و مستند سازی جنایات گروه تروریستی «داعش» در مناطق تحت تصرف این گروه ادامه می‌دهد.
امین ادامه داد: این وزارتخانه همچنین به ارتباط و تماس خود با سازمان ملل و دیگر سازمان‌ها و نهادهای بین المللی و منطقه‌ای با هدف ارائه این جنایات و نقض‌ حقوق بشر که برای همه آشکار و عیان است، ادامه می‌دهد.
کارشناس مرکز الاهرام: داعش بهانه حضور آمریکا در عراق
«سعید اللاوندی»، کارشناس مرکز مطالعات سیاسی و استراتژیک الاهرام با محکوم کردن دخالت آمریکا در عراق تاکید کرد که آمریکا هیچ‌گاه از عراق خارج نخواهد شد و این امری آشکار و عیان برای همه است که آمریکا از نفت عراق چشم پوشی نخواهد کرد و داعش دستاویزی برای آمریکا جهت حضور در عراق است، همانگونه که القاعده را دستاویزی برای دخالت در افغانستان قرار داد.
شخصیت‌های اسلامی و مسیحی فلسطین اشغالی در بیانیه‌ای:«داعش» برای دوری اذهان از خطر اسرائیل، آتش جنگ را بین مسلمانان برافروخته است
جمعیت شخصیت‌های اسلامی و مسیحی فلسطین اشغالی در بیانیه‌ای تاکید کرد که گروه تروریستی «داعش» ساخته و پرداخته آمریکا برای مشغول کردن مسلمانان از خطر صهیونیسم و حفظ موجودیت رژیم صهیونیستی است.
در این بیانیه آمده است: قضیه فلسطینی به دلیل تشدید و افزایش تجاوزهای رژیم صهیونیستی علیه ملت فلسطینی و مقدسات اسلامی و مسیحی در شرایط بسیار سختی به سر می‌برد.
در این شرایط گروه‌های تروریستی تکفیری از جمله داعش آتش جنگ علیه اعراب و مسلمانان را برافروخته‌اند تا با مشغول کردن آنها با یکدیگر خطر را از رژیم صهیونیستی دور کنند.
عجیب آن است که حملات صهیونیستی که ملت فلسطین و مقدسات و کلیساهایش را هدف گرفته است، بدون واکنش گروه‌های مدعی مسلمانی مانند داعش مواجه است که به نام اسلام و جهاد مقدس به قتل و کشتار کودکان و سالمندان می‌کنند.
تضعیف جهان اسلام برای تأکین امنیت رژیم صهیونیستی ما کاملاً می‌دانیم که دلیل اصلی حمایت غرب از این گروه‌های تکفیری تضعیف جهان اسلام با هدف تضمین امنیت رژیم صهیونیستی است، همانگونه که باور داریم دشمن تلاش می‌کند، با برافروختن آتش فتنه‌های طایفه‌ای و سیاست دیرینه خود، «تفرقه بیانداز و حکومت کن» را در جهان عرب و اسلام پیاده کند.
این بیانیه در ادامه افزوده است، این گروه‌های تکفیری ساخته و پرداخته غرب هیچ‌گاه خواهان وحدت و یکپارچگی جهان اسلام نبوده و تلاش دارند، با برافروختن آتش میان کشورهای اسلامی و عربی و آنها را از خطری که رژیم صهیونیستی برای آنها دارد، غافل کنند.
به همین منظور این بیانیه از تمام علما و روحانیون و موسسات و نهادهای اسلامی و مسیحی فلسطین اشغالی می‌خواهد به مقابله با این گروه ضاله بپردازند که تلاش دارد، با تحریف نگاه‌ها از مهمترین قضیه جهان اسلام و عرب، مسلمانان را به نشانه گرفتن سلاح‌هایشان به روی یکدیگر وادارد.
همچنین این بیانیه نسبت به خطر این گروه‌های تکفیری علیه وحدت و یکپارچگی جهان اسلام و مبارزه با آنها به هر طریق ممکن هشدار داده است.
رئیس حزب صوفی «النصر» مصر: «داعش» بازوی نظامی آمریکا برای تجزیه عراق است
شیخ الازهر در بیانیه‌ای اعلام کرد که حوادث جاری در عراق و تشدید اختلافات طایفه‌ای و مذهبی در این کشور را با نگرانی بسیار دنبال می‌کند و از تمام طرف‌های عراقی خواست مفهوم توافق و تفاهم را میان گروه‌ها و طیف‌های مختلف جامعه عراق احیا کنند.
در این بیانیه الازهر از تمام مسئولان امر خواست هرآنچه در توان دارند، برای مقابله با ریختن خون بیگناهان در عراق از هر دین و آیین و مذهب و نژادی و در هر منطقه جغرافیایی انجام دهند و به شدت با هرگونه تعدی و تجاوز به رهبران و یا موسسات و نهادی دینی و مذهبی برای حفظ وحدت امت اسلامی مقابله کنند.
در این راستا «محمد صلاح زاید»، رئیس حزب صوفی «النصر» مصر تصریح کرد: داعش بازوی نظامی آمریکا و اروپا در عراق است.
وی در این خصوص توضیح داد: هنگامی‌که اتحاد شوروی سابق افغانستان را اشغال کرد، آمریکا به تشکیل القاعده در سال 1979 میلادی اقدام کرد و از آن حمایت مالی و نظامی بعمل آورد و نیروهای آن را آموزش داد تا اینکه آنها توانستند، نظامیان شوروی سابق را از افغانستان بیرون کنند.
زاید در ادامه این سوال را مطرح کرد که آیا منطقی است که داعش در همه جا از جمله عراق و سوریه مبارزه کند و در آن واحد بتواند، پیروزی‌هایی را محقق کند؟
وی تاکید کرد: تمام تروریست‌هایی که از اروپا راهی عراق می‌شوند، در سطحی بالا آموزش دیده‌اند و مزدور غرب هستند و در صفوف داعش مبارزه می‌کنند.
زاید افزود: آنچه هم اکنون در عراق به واسطه داعش در حال انجام است، آخرین اقدامات و تلاش‌ها به سود آمریکا و اسرائیل است و دلیل این مدعا فروش نفت اقلیم کردستان به اسرائیل و تصمیم آمریکا به ارسال 300 مشاور نظامی به عراق است که این رقم آشکار است و در خفا بدون تردید بیش از اینهاست و چه بسا این امر مقدمات تقسیم عراق باشد.
نماینده پارلمان عراق: طرح سعودی‌-‌داعشی جایگزین طرح ترکی‌-قطری در عراق شده است
«محمد الصیهود»، نماینده پارلمان عراق از فراکسیون ائتلاف دولت قانون تصریح کرد: آنچه در عراق رخ می‌دهد، اجرای طرح سعودی – داعشی است که جای طرح ترکی – قطری را گرفته، اما سرانجام آن موجب بیرون راندن خاندان «نجیفی» رئیس پارلمان عراق از کشور و برملا کردن نقش وی در این بازی‌ها خواهد بود.
این نماینده پارلمان عراق افزود: اقلیم کردستان مجری طرح ترکی – قطری بود و ابزارهای اجرایی آن برخی مقامات کُرد و آل نجیفی بودند و هدف از آن تقسیم عراق به سه کشور کُردنشین، سنی‌نشین و شیعی‌نشین بر اساس نقشه جدید خاورمیانه بود، اما طرح سعودی – داعشی اجازه اجرای این طرح را نداد و آن را به سرعت در نطفه خفه کرد.
الصیهود گفت: آنچه هم اکنون داعشی‌های مورد حمایت عربستان سعودی در پی اجرای آن هستند، تشکیل اقلیمی سنی در عراق نیست، بلکه هدف آنها تشکیل دولتی وهابی است، تاکنون عربستان نشان داده که در اجرای طرحش موفق بوده، چون توانسته آل النجیفی را از بازی خارج کند.
وی توضح داد: وهابیت سلفی به معنای اهل سنت به طور عام نیست، بلکه به طور خاص وهابیت سعودی داعشی است که فرهنگ آن فرهنگ قتل و کشتار است.
نماینده پارلمان عراق:داعش مزدور دیگر کشورهاست
«شاکر الدراجی» نماینده پارلمان عراق از فراکسیون ائتلاف دولت قانون افزود: هم اکنون گروه‌های تروریستی فعال در عراق از جمله داعش و القاعده و بعثی‌ها از سلاح‌های آمریکایی استفاده می‌کنند که به ویژه به دست گروه‌های تروریستی مسلح فعال در سوریه رسیده تا از آنجا به دست تروریست‌های فعال در عراق برسد و این موضوعی است که دولت عراق بارها خطر آن را به طرف‌ آمریکایی یادآور شده و تاکید کرده که این سلاح‌ها سرانجام علیه مردم عراق استفاده خواهند شد.
این نماینده پارلمان عراق افزود:‌ طرف آمریکایی با عدم اجرای توافقنامه استراتژیک دو جانبه امضا شده بین دو طرف که آمریکا را ملزم می‌کند، سلاح‌های مورد نیاز بغداد را در اختیار آن بگذارد، در واقع از دولت عراق و حمایت مردمش از هرگونه تجاوز و تعدی خارجی چشم پوشی کرده است.
وی ادامه داد: آنچه امروز در عراق رخ می‌دهد، تجاوز خارجی است، چون عناصر داعش مزدوران کشورهای دیگر هستند که برای کشتار مردم عراق پای به این کشور گذاشته‌اند و در این راه اگر آمریکا به تعهدات خود عمل نکند، عراق به دنبال کشورهای دیگری برای تامین نیازهای تسلیحاتی خود خواهد رفت.
نماینده پارلمان لبنان: پر کردن شکاف ریاستی و حفظ مراکز حکومتی، لبنان را از خطر داعش حفظ می‌کند
«میشل موسی»، نماینده پارلمان لبنان از فراکسیون «توسعه و آزادی»: همگی از نفوذ داعش در لبنان بیم دارند و تنها راه مقابله با این خطر پر کردن شکاف انتخابات ریاست جمهوری و فعال کردن موسسات و دستگاه‌های امنیتی در سریع‌ترین وقت ممکن است.
وزارت حقوق بشر عراق: جنایات داعش در نشست امروز ژنو مطرح می‌شود
وزارت حقوق بشر عراق اعلام کرد که هیأتی را راهی ژنو کرده است تا جنایات گروه تروریستی داعش علیه شهروندان عراقی در مناطقی که به تصرف این گروه درآمده است، را مطرح کند.
«کامل امین»، سخنگوی وزارت حقوق بشر عراق با بیان این مطلب تصریح کرد که وزارتخانه متبوعش به همراه وزارت خارجه عراق هیأتی را به همراه مدارک و مستندات و عکس و فیلم که بیانگر جنایات گروه تروریستی داعش مانند قتل‌ها و کشتارها و شکنجه‌ها و آزار و اذیت‌های سازمان یافته است را به کنفرانس حقوق بشر که امروز جمعه در ژنو برگزار می‌شود، جهت طرح و ارائه راهی کرده است.
امین ادامه داد: وزارت حقوق عراق بشر به کار مستندسازی جنایات داعش از طریق منابع و فعالان خود در مناطق تحت سیطره داعش ادامه می‌دهد، چراکه جنایات داعش نمود آشکار و عیان نقش حقوق بشر است. وی تاکید کرد: این موضوع به شکلی مستقیم و قدرتمند از سوی هیأت عراقی مطرح و از جامعه بین المللی و حقوق بشر خواسته می‌شود، به نقش خود در برملا کردن جنایات این گروه و تصویب قطعنامه‌ای ویژه در خصوص مبارزه با تروریسم در مجمع عمومی سازمان ملل تلاش می‌شود.
امین همچنین گفت: تلاش داریم، طرف‌ها و کشورهای حامی و کمک کننده این گروه‌های تروریستی و دیگر گروه‌های تروریستی مسلح را نیز محکوم کنیم و در مواردی حتی مورد بازخواست قرار دهیم.
وی تاکید کرد که تاکنون نیم میلیون نفر از اهالی استان نینوا از خانه و کاشانه خود به دللیل تصرف مناطق مختلف این استان به دست داعش آواره شده‌اند و خروج اهالی از مناطق مختلف نینوا همچنان ادامه دارد.
کارشناس مرکز مطالعات الاهرام: داعش منطقه را تهدید می‌کند
«محمد السعید ادریس»، کارشناس مرکز مطالعات سیاسی و استراتژیک الاهرام و نماینده سابق پارلمان مصر در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در قاهره تصریح کرد که خطر ترویسم داعش منطقه خاورمیانه را به شدت تهدید می‌کند و پس از ربودن تعدادی از اتباع ترکیه در موصل تهدیدی مستقیم علیه منافع این کشور به شکلی خاص به شمار می‌آید.
وی تاکید کرد که تجاوز گروه تروریستی داعش علیه بارگاه‌های مقدس شیعیان هشدار یک فاجعه بزرگ را می‌دهد، چون شیعیان اجازه نمی‌دهند که به مقدسات آنها توهین شود و ادامه چنین وضعیتی بدون تردید جنگ داخلی را در عراق به دنبال خواهد داشت.
رئیس مرکز مؤسسات جامعه مدنی کویت: خطر داعش نه تنها عراق که تمام منطقه را تهدید می‌کند
«انور الرشید»، رئیس مرکز موسسات جامعه مدنی کویت تصریح کرد: در این تردید نیست که گروه تروریستی داعش خطری نه تنها علیه عراق بلکه برای تمام منطقه به شمار می‌آید.
الرشید افزود: بدون تردید کشورهای عربی حوزه خلیج فارس از این گروه احساس خطر می‌کنند و به همین دلیل ما با جدیت خواهان بررسی اوضاع جاری در عراق پس از نزدیک شدن این گروه به دروازه‌های بغداد هستیم.
وی در ادامه از کشورهای عربی حوزه خلیج فارس خواست تا موضع متحد و یکپارچه‌ای در قبال خطر و تهدید گروه تروریستی داعش اتخاذ کنند و تصریح کرد که من ایمان و باور دارم که کشورهای عربی حوزه خلیج فارس باید موضع متحد و یکپارچه‌ای در برابر این گروه اتخاذ کنند و هیچ گزینه دیگری در این خصوص وجود ندارد. الرشید ابراز امیدواری کرد: روزی فرا برسد که ملت عراق و تمام منطقه از تهدید و خطر این گروه رهایی یابد. تروریست‌های داعش از هفته گذشته با تسلط بر بخش اعظم استان نینوا اعلام کرده‌اند که قصد حمله به بغداد و تصرف آن را دارند.
 
فعال سیاسی بحرینی:خواهان شکایت از وزیر بحرینی به خاطر حمایت وی از «داعش» هستیم
«ابراهیم العرادی»، فعال سیاسی و حقوقدان بحرینی از دولت عراق خواست تا ضمن تقدیم شکایتی به پلیس بین‌الملل خواستار بازداشت «سمیره رجب»، وزیر اطلاع رسانی و سخنگوی رسمی حکومت بحرین شود که عناصر گروه تروریستی داعش را به «انقلابیون علیه ظلم و جور» توصیف کرده بود.
العرادی افزود: وزیر اطلاع رسانی بحرین ماهیت واقعی و اندیشه‌های حقیقی خود را در برابر افکار عمومی جهان عرب آشکار کرد و نشان داد که وی از هواداران و طرفداران تکفیری‌های داعشی و بازماندگان حزب بعث عراق است.
این فعال بحرینی تاکید کرد که سمیره رجب نماینده ملت بحرین شمرده نمی‌شود و ما از دستگاه قضایی عراق می‌خواهیم که با شکایت نزد اینترپل به اتهام حمایت و پشتیبانی از بزرگ‌ترین گروه تروریستی تهدید کننده امنیت عراق خواستار بازداشت وی شود. وی تاکید کرد که انقلاب بحرین انقلابی مسالمت آمیز علیه افرادی همچون سمیره رجب است که انقلابیون بحرینی را گروهی تروریستی و مخرب می‌داند، در حالی‌که داعش را گروهی ضد ظلم می‌خواند.
العرادی تاکید کرد که رژیم حاکم بر بحرین و همچنین خاندان آل خلیفه متهم به حمایت از تروریسم تکفیری از گذر نمایندگانی است که زمینه ارسال کمک‌های مالی برای این گروه‌ها را فراهم می‌کنند.
این فعال بحرینی در خصوص اقدام حکومت عراق در شکایت از نظام بحرین در دادگاه بین المللی به اتهام حمایت از داعش گفت: عراق اولین طرفی است که حق تقدیم شکایت از هر مسئول در هر کشوری را دارد که از تروریسم در انواع و اشکال آن حمایت می‌کند و سمیره رجب یکی از این افراد است.
سمیره رجب، وزیر اطلاع رسانی و سخنگوی حکومت بحرین جمعه گذشته در سخنانی تصریح کرد، آنچه تحت عنوان داعش در عراق خوانده می‌شود، بیانگر خواست و اراده مردم این کشور برای دستیابی به آزادی و کرامت است. این وزیر بحرین درباره حوادث بحرین در صفحه توئیتر خود نوشت که علامت سوال‌های بی‌شماری درباره حوادث عراق و پیروزی‌های داعش در برابر سکوت بین‌المللی وجود دارد و نشانه‌هایی دال بر تقسیم عراق به چشم می‌خورد.
رجب افزوده بود: حوادث الانبار انقلاب علیه ظلم و جوری است که بیش از 10 سال است بر عراق حاکم است و این از خوی و طبیعت عراقی‌ها نیست که در برابر اهانت و ظلم صبر و سکوت کنند.
مشاور مفتی مصر: «داعش» دستاویزی برای دخالت خارجی در عراق و سوریه است
«ابراهیم نجم»، مشاور مفتی مصر تصریح کرد که گروه تروریستی داعش با اندیشه‌های افراط گرایانه خود بسیاری از جوانان را تحت عنوان دین گمراه کرد و امارتی که تلاش دارد آن را بنا کند، چیزی جز تحریف دین و نابودی کشورها و ریختن خون مردم نیست.
نجم افزود: داعش و دیگر گروه‌های تندرو و افراطی در فهم و دریافت شریعت دچار اشتباه شده و راه را به خطا رفتند. آنها در واقع از این متون و نصوص برای توجیه اقدامات جنایتکارانه خود استفاده می‌کنند و از ارتکاب هیچ جنایتی واهمه ندارند.
وی با تاکید بر حرام بودن خون‌هایی که این گروه و دیگر گروه‌های تروریستی مسلح در کشورهای مختلف بر زمین می‌ریزند و موجب تحریف و تخریب وجهه اسلام می‌شوند، تصریح کرد: باید با چنین افکار و اندیشه‌های ویرانگر و مخرب مقابله شود.
نجم تاکید کرد: اقدامات و جنایت‌هایی که داعش در عراق و سوریه و کشورهای دیگر دست به آن می‌زند، تنها به سود دشمنان اسلام است و نابودی و ویرانی کشورهای عربی و اسلامی را در بر دارد و بهانه و دستاویزی به دست بیگانگان می‌دهد تا در منطقه و کشورهای آن دخالت کنند.
از سوی دیگر «محمد مختار جمعه» وزیر اوقاف مصر نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس تصریح کرد که داعش هیچ‌گاه یکباره و بدون حمایت برخی طرف‌های منطقه‌ای و بین‌المللی نمی‌تواند، در منطقه ظاهر شود، طرف‌هایی که هیچ‌گاه نمی‌خواهند، وحدت اسلامی و عربی و امنیت منطقه محقق شود، چون این عوامل را به زیان منافع خود می‌بینند.
جمعه تاکید کرد که این طرف‌ها در حمایت از این گروه‌های دچار اشتباه شدند، به ویژه آنکه این گروه‌ها دین را پوششی برای توجیه جنایات خود قرار داده‌اند.
فرمانده عملیات سامرا: 1.5 میلیون نفر برای نبرد با داعش داوطلب شده‌اند
صباح الفتلاوی فرمانده عملیات سامرا اعلام کرد که یک میلیون و نیم داوطلب از سراسر عراق برای نبرد با داعش در سامرا اعلام آمادگی کردند.
فتلاوی گفت که استحکامات زیادی شامل اسحله‌ها مختلف از بغداد به سامراء رسیده است.
وی برخی از اخبار در مورد هجود عناصر داعش به این شهرستان و افتادن آن به دست داعش را تکذیب و تاکید کرد که این شهرستان در اختیار نیروهای امنیتی و عشایر قرار دارد.
نماینده پارلمان لبنان:گروه‌های تکفیری در صدد برافروختن فتنه مذهبی فجیع در عراق هستند
«حسین الموسوی»، نماینده پارلمان لبنان از جناح «وفا به مقاومت» تاکید کرد که آنچه گروه‌های جنایتکار تکفیری در عراق و سوریه دست به آن می‌زنند، مسئولیت بزرگی بر دوش کشورهای منطقه و عرصه بین المللی جهت مبارزه با این خطر بزرگ و فراگیر می‌گذارد که شریعت الهی و ارزش‌های اسلامی و بشری را در همه نقاط جهان مورد تهدید قرار می‌دهد.
الموسوی افزود: این گروه‌های جنایتکار تلاش می‌کنند، مسلمانان را به فتنه مذهبی و فاجعه‌ای بزرگ سوق دهند که مهمترین هدف آن تعدی و تجاوز به بارگاه‌های مطهر فرزندان رسول الله و ائمه هدی است.
نماینده اتحادیه میهنی کردستان عراق: ورود داعش با تسلیحات جدید و نیروهای خارجی
«ناظم دباغ» نماینده اتحادیه میهنی کردستان عراق داعش با استفاده از سلاح‌های پیشرفته و نیروهای خارجی که در اختیار دارد قدرت بیشتری کسب کرده و بتدریج در پی تصرف کل منطقه است.
کارشناس عراقی: سلاح‌های در اختیار تروریست‌ها، بیانگر میزان حمایت خارجی از آنهاست
«ابو الفقار الشمری»، کارشناس امور امنیتی عراقی تاکید کرد که استفاده گروه‌های تروریستی مسلح از سلاح‌های پیشرفته بیانگر میزان حمایت‌های صورت گرفته از این گروه‌ها از سوی کشورهای منطقه‌ای دشمن عراق است.
وی این امر را بیانگر میزان تلاش‌های کشورهای منطقه‌ای خصم عراق برای مقابله با روند سیاسی جاری در این کشور دانست و تاکید کرد که این گروه‌ها اکنون تمام تلاش خود را بر انتقال نبردها از مناطق دیگر عراق به بغداد متمرکز کرده‌اند.سایت کردنور : منتظر ارسال نظرات ارزشمند شما عزیزان هستیم.

این خبر رو هم ببینید

با تایید آیت‌الله خامنه‌ای، محمد مخبر، موقتا جانشین ابراهیم رئيسی شد

آیت‌‌الله خامنه‌ای، در پیامی، «درگذشتِ شهادت گونه‌ی» ابراهیم رئيسی، را تسلیت گفتند و نوشتند: «اینجانب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *