دیوان عدالت اداری حکم شهردار بانه را ابطال کرد  

دیوان عدالت اداری طی حکمی با استناد به 6 تخلف صورت گرفته در حکم شهردار بانه، انتخاب وی به این سمت را پس از چند ماه فعالیت، باطل اعلام کرد.
 

چندی پس از آغاز دوره چهارم فعالیت شوراهای اسلامی در استان کردستان زمزمه‌هایی مبنی بر وجود اختلاف در برخی شوراهای این استان شنیده شد.
بارزترین نمونه آنها ماجرای انتخاب شهردار بانه توسط شورای این شهر بود که موجب ایجاد حاشیه‌های فراوان در این شهر و کل استان شد، به گونه‌ای که هر از چند گاه یک بار ماجرای اختلاف در میان اعضای شورا بر سر این موضوع سوژه رسانه‌ها شد.
پس از آنکه اعضای شورای شهر بانه برای انتخاب فرد اصلح به عنوان شهردار به اجماع نرسیدند، طی فعل و انفعالاتی تعدادی از اعضا بر سر انتخاب بختیار علیزاده به عنوان شهردار به اجماع رسیدند که این امر با واکنش طیف دیگر شورا مواجه شد.
در حالی که مخالفان علیزاده بر سر حرف خود باقی مانده بودند سرانجام با تصمیمی که استانداری کردستان اتخاذ کرد این فرد به عنوان شهردار بانه منصوب شد و سکان هدایت شهر را در دست گرفت.
به دنبال این اتفاق مخالفان حاضر در شورا اقدام به شکایت به دیوان عدالت اداری کردند و در نهایت با حکم اخیر این دیوان انتخاب شهردار باطل اعلام شد.
دیوان عدالت اداری برای لغو این انتخاب در حکم اولیه  خود به چند مورد استناد کرده است که دقیقا همان موارد و خواسته‌های طیف مخالفان شورای شهر سنندج است.
               
در حکم دیوان عدالت اداری با اشاره به شکایت چهار تن از اعضای شورای شهر بانه به نام‌های شب‌بو محمدیانی، وریا وثوقی، فریده مولوی و محمدعلی مسلمی در تاریخ 20 آبان ماه سال 92 آمده است: به دلیل آنکه طرف شکایت، پاسخی در این رابطه ارسال نکرده است جلسه دیوان تشکیل و رأی خود را صادر کرده است.
در رأی دیوان عدالت اداری با بیان اینکه روال قانونی انتخاب شهردار صورت نگرفته به برخی از دلایل باطل شدن حکم شهردار اشاره شده است که در بند نخست آن اعلام شده است: استانداری کردستان با وجود ابلاغ مراتب به آنها در 28 آبان ماه سال 92 پاسخی ارسال نکرده است.
در بند دوم این حکم با اشاره به برگزاری جلسه مذکور در شورای شهر به تاریخ 30 مهر ماه سال 92 عنوان شده است که آن جلسه  پیرامون تعیین اعضای کمیسیون‌ها و بررسی نامه‌های واصله از شهرداری بوده و انتخاب شهردار در دستور کار جلسه نبوده است.
در بند سوم این حکم آمده است: ظاهرا پس از پایان جلسه مذبور در شورای شهر بانه 5 نفر از اعضا بدون رعایت مقررات و ضوابط  و بدون حضور رئیس و نائب رئیس و منشی «رأساً و بدون اینکه موضوع در دستور کار باشد» بختیار علیزاده را به عنوان شهردار به استانداری معرفی کرده‌اند که این موضوع خلاف بند دوم ماده 6 آئین نامه داخلی شورای اسلامی شهر مصوب 78 هیئت وزیران بوده است.
در بند چهارم این حکم با اشاره به اینکه انتخاب شهردار  با حضور و امضای  5 نفر از اعضای شورای شهر بانه  انجام شده، آمده است: مطابق ماده 11 آئین‌نامه شورای اسلامی و بخشنامه‌های مرتبط مورخ 20 مرداد ماه 92 وزیر کشور حدنصاب لازم برای تشکیل جلسات در شوراهای 9 نفره 6نفر است.
در بند پنجم این حکم با اشاره به بند دوم ماده 7 آئین‌نامه شورای اسلامی شهر آمده است: صورت جلسه مطروحه در شورای شهر بانه بدون مکاتبات رسمی، امضای رئیس و یا نائب رئیس بوده است و توسط منشی شورا شماره‌گذاری و تهیه و تنظیم نشده است.
در بند ششم این بیانیه آمده است: مطابق بند 13 ماده ششم همه مکاتبات شورا با رئیس شورا است و طبق تبصره ذیل آن نائپ رئیس شورا در غیاب رئیس وظایف او را انجام می‌دهد لذا نظر به اینکه در روند رسیدگی به شرح مذکور مقررات قانونی رعایت نشده است حکم ابطال ابلاغ استانداری کردستان در تاریخ 16 آبان ماه 92 را صادر و ابلاغ می‌نماید.
در انتهای این حکم آمده است: رأی صادره وفق ماده 65 قانون تشکیلات و آئین دادرسی دیوان عدالت اداری ظرف 20 روز پس از ابلاغ قابل تجدیدنظرخواهی در شعب تجدید نظر دیوان عدالت اداری است.

اکنون باید منتظر ماند و دید در صورت نهایی شدن این حکم چه سرنوشتی برای شهر بانه رقم می‌خورد و آیا این مسئله بر آتش اختلافات در شورای این شهر خواهد افزود؟
 

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به چشم انداز صدساله سنندج! / دکتر سید هاشم هدایتی

سنندج همانند هر شهر نامدار دیگر پیشینه ای دارد به قدمت سالیان حیات آن. پیشینه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *