دیپلمات ارشد سابق ترکیه خبر داد: احتمال عملیات مشترک ترکیه و حزب دموکرات علیه پ.ک.ک در شنگال

سرویس جهان- آیدین سلجان درباره ارتباط ترکیه با تنشها در شنگال می گوید یکی از گزینه های ترکیه برای مقابله با پ.ک.ک، انجام عملیات مشترک با پیشمرگ های حزب دموکرات کردستان عراق علیه این گروه مخالف ترکیه در شنگال است.

به گزارش کردپرس، درگیری میان نیروهای پیشمرگ سوریه موسوم به «پیشمرگ های روژ» نزدیک به مسعود بارزانی رهبر حزب دموکرات کردستان عراق و نیروهای نزدیک به پ.ک.ک در شنگال، بعد از بازگشت بارزانی از سفر ترکیه این شائبه را بوجود آورده که ممکن است این درگیریها با هماهنگی میان حزب بارزانی و دولت ترکیه بوجود آمده باشد.
آیدین سلجان، سرکنسول سابق ترکیه در اربیل این فرضیه را رد نمی کند زیرا به گفته وی ترکیه به دنبال نابودی کامل پ.ک.ک است و یکی از گزینه های آنکارا برای مقابله با پ.ک.ک، انجام عملیات مشترک نظامی ارتش ترکیه و نیروهای پیشمرگ حزب دموکرات علیه پ.ک.ک در شنگال است.
این دیپلمات ارشد سابق ترکیه به VOA گفت: «آنکارا به دنبال راههای جایگزین برای ضربه زدن به پ.ک.ک است. یکی از این گزینه ها که مشکل ترین آنها نیز هست، عملیات نظامی آنکارا در قندیل مرکز اصلی استقرار پ.ک.ک است. یکی دیگر از گزینه ها، انجام عملیات نظامی در شنگال با همکاری مستقیم یا غیرمستقیم نیروهای پیشمرگ وابسته به حزب دموکرات کردستان است.»
اما هلدون سولمزترک، بازنشسته نظامی ترکیه و مدیر انستیتو «قرن 21» هشدار می دهد که دخالت نظامی ترکیه در شنگال موجب برخورد مستقیم نیروهای ترکیه و نظامیان شیعه و نیز ارتش عراق خواهد شد.
آیدین سلجان نیز هشدار می دهد که «شنگال محل تلاقی همه تنشها است. نیروهای حشد شعبی و ارتش عراق در نزدیکی شنگال قرار دارند. نیروهای آمریکا و مسعود بارزانی هم در این منطقه حضور دارند.»
کد مطلب: 125983  |  تاريخ: ۱۳۹۵/۱۲/۲۵  |  ساعت: ۱۰ : ۵۹

این خبر رو هم ببینید

با تایید آیت‌الله خامنه‌ای، محمد مخبر، موقتا جانشین ابراهیم رئيسی شد

آیت‌‌الله خامنه‌ای، در پیامی، «درگذشتِ شهادت گونه‌ی» ابراهیم رئيسی، را تسلیت گفتند و نوشتند: «اینجانب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *