ذخایر نفت اقلیم کردستان به اندازه تأمین 200 سال نیاز ترکیه است  

آژانس خبری- تحلیلی زریان؛ بر اساس اطلاعات منابع بین المللی ذخایر نفتی اقلیم کردستان به اندازه تأمین 200 سال نیاز ترکیه به انرژی است.
 

به گزارش  زریان، خبرگزاری کردپرس به نقل از آژانس خبری آناتولی تخمین زده می شود که در مناطق تحت نفوذ دولت اقلیم کردستان عراق بیش از ٦.١٤ میلیارد تن نفت خام وجود داشته باشد.
بر این اساس نفت اقلیم کردستان عراق قادر است نیازمندیهای 200 سال ترکیه به انرژی را تأمین کند. همچنین نفت اقلیم کردستان عراق می تواند نیاز همه کشورهای جهان را برای مدت 1 سال و نیم تأمین کند.
روزانه 54 هزار تن نفت خام از چاه های نفتی تق تق، تاڤگە، خورمەڵە و شێخان استخراج می شود. انتظار می رود دولت اقلیم کردستان میزان استخراج نفت خود را تا سال 2015 به 136.5 هزار تن در روز افزایش دهد و تا سال 2019 این میزان به 273 هزار تن در روز برسد.
کارشناسان حوزه نفتی بر این باورند که کشور ترکیه تنها راه مناسب و به صرفه برای صدور نفت اقلیم به بازارهای جهانی است. ترکیه برای صدور نفت عراق و اقلیم کردستان از طریق خطوط لوله انتقال نفت کرکوک- جیحان به اروپا به دلیل شرایط جغرافیای استراتژیک اهمیت بسزایی دارد.
عراق با میزان 20 میلیارد تن نفت خام بعد از کشورهای عربستان، ونزوئلا، ایران و کانادا یکی از بزرگرتین کشورهای جهان برای تأمین نفت است.
قسمت اعظم از درآمدها و اقتصاد کشور عراق از محل فروش نفت خام تأمین می شود. 60 درصد این میادین نفتی در بصره قرار گرفته است.
بخش بسیار اندک نفت عراق در مرکز این کشور واقع شده است.
در حال حاضر در 17 منطقه اقلیم کردستان استخراج نفت صورت می گیرد. شرکت هایی مانند اکسون موبیل، شورون آمریکا، توتال فرانسه و گازپروم روسی مسئول کشف و استخراج نفت در اقلیم کردستان هستند. دو شرکت بزرگ ترکیه نیز در اقلیم کردستان عراق در این حوزه فعال هستند.
کشور آمریکا با 19 درصد، هندوستان 13 درصد و چین 19 درصد در شمار مشتری های خرید نفت عراق هستند.
ترکیه از طریق خط لوله انتقال نفت کرکوک- جیحان نفت عراق را خریداری می کند. در کنار این خطوط لوله دو لوله خط انتقال دیگر به طول 1000 کیلومتر وجود دارد و توانایی انتقال روزانه ١.٦٥ میلیون بشکه را دارد اما به دلیل مشکلات متعدد هر چند روز یک بار این خطوط لوله با مشکلات فنی مواجه و در حال حاضر عملیات انتقال نفت از این خط لوله متوقف شده است.
اقلیم کردستان عراق قسمت اعظمی از صدور نفت خود را از طریق ترکیه انجام می دهد. در حال حاضر روزانه نزدیک به 100 هزار بشکه نفت از طریق خطوط انتقال نفت به ترکیه روانه و در مخازن بندر جیحان نگهداری می شود.

این خبر رو هم ببینید

با تایید آیت‌الله خامنه‌ای، محمد مخبر، موقتا جانشین ابراهیم رئيسی شد

آیت‌‌الله خامنه‌ای، در پیامی، «درگذشتِ شهادت گونه‌ی» ابراهیم رئيسی، را تسلیت گفتند و نوشتند: «اینجانب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *