خانه / فرهنگی / رئيس جمهوري در بيست و هفتمين جشنواره خوارزمي: آزادي لازمه پيشرفت و شكوفايي است اختناق، جامعه علمي را دچار رخوت مي‌كند

رئيس جمهوري در بيست و هفتمين جشنواره خوارزمي: آزادي لازمه پيشرفت و شكوفايي است اختناق، جامعه علمي را دچار رخوت مي‌كند

رئيس جمهوري با تاکيد بر اين که علم و دانش زماني رشد مي‌يابد که استقلال باشد و استعمار برود گفت: مردم ما با انقلاب اسلامي، دوران احياء و بالندگي را در زمينه علم، فناوري و پژوهش در ايران بوجود آوردند

رئيس جمهوري با تاکيد بر اين که علم و دانش زماني رشد مي‌يابد که استقلال باشد و استعمار برود گفت: مردم ما با انقلاب اسلامي، دوران احياء و بالندگي را در زمينه علم، فناوري و پژوهش در ايران بوجود آوردند.
 
حجت الاسلام والمسلمين دکتر حسن روحاني که در بيست و هفتمين جشنواره بين‌المللي خوارزمي سخن مي‌گفت با اشاره به اين که جشنواره‌هاي رازي، فارابي و خوارزمي نماد پيوند ميان دانش، پژوهش و فناوري هستند گفت: پيام جشنواره خوارزمي ارتباط علمي و فناورانه ايران با کشورهاي ديگر است؛ امروز در وضعيتي قرار داريم که بايد فضاي ارتباط علمي با جهان بيش از پيش برقرار شود.
 
دکتر روحاني افزود: برگزاري جشنواره خوارزمي به معناي آن است که در فضاي مثبت ارتباط جهاني و بين‌المللي، جمهوري اسلامي ايران مي‌تواند به سرعت در مسير علم و دانش بيشتر حرکت کند،ما توانستيم در اوضاع فشار و تحريم به فناوري صلح‌آميز هسته‌اي دست يابيم و خودمان راديو داروها را توليد کنيم؛ ما توانستيم در وضعيت فشار بين‌المللي در زمينه نانو، بيوتکنولوژي، فناوري در فضا، ‌آي‌سي‌تي، دستاوردهاي خوبي داشته باشيم و اکنون در فضاي بازتر مي‌توانيم اين تحرک را تسريع کنيم.
 
رئيس جمهوري با اشاره به تحولات شگرف علمي در ايران به‌ويژه پس از در کنار هم قرار گرفتن تمدن ايراني و تمدن اسلامي؛ از اين که قدرت‌هاي بزرگ از علم، دانش و فناوري به عنوان ابزاري براي تفوق و سلطه بر ديگران و رسيدن به توسعه انحصاري استفاده کردند، ابراز تاسف کرد.
 
دکتر روحاني اظهار کرد: از ديدگاه اسلام زکات علم، تعليم و تعلّم است. زکات علم آن است که علم را در اختيار ديگران قرار دهيم. آن دوراني که ايران اسلامي و انديشمندان مسلمان اين سرزمين، پرچمدار علم و دانش بودند بدون منّت اين دانش را در اختيار ديگران قرار دادند.
 
 
 
رئيس جمهوري در ادامه با بيان اين که در زمان حاضر کشورهاي صنعتي همواره براي حفظ سلطه و قدرت، علم و دانش را انحصاري کرده اند، گفت: در اوضاع کنوني کار بدان جا رسيده است که دستگاه‌هاي جاسوسي و اطلاعاتي آنها به خود اجازه مي‌دهند انديشمندان و دانشمندان ما را ترور کنند.
 
دکتر روحاني از شيوه رفتار برخي اعضاي «ان پي تي» که به تعهد خود براي قرار دادن فناوري صلح‌آميز در اختيار ساير کشورهاي عضو پايبند نيستند انتقاد کرد و گفت: علم و فناوري از ديدگاه اسلام بدون مرز است. دوراني در اين سرزمين علم توليد مي شد و فناوري شکوفا بود و اين توليدات بدون منت در اختيار ديگران قرار گرفت، اما از زماني که سلطه‌گران و ديکتاتورها بر ايران مسلط شدند کشور ما افول علمي پيدا کرد و اين نشان مي دهد که در دوران سلطه خارجي و حکومت استبدادي علم و فناوري رشد نخواهد کرد.
 
رييس جمهوري تصريح کرد: در دوراني که به علم و فناوري نياز داشتيم‏، دستمان را به سمت ديگران دراز کرديم اما آنها آن مقدار که به مصلحت منافع خود ‌ديدند در اختيار ما گذاشتند. اين دوران، دوران توقف و ايستادگي ايران بود که چند قرن به طول انجاميد.
 
دکتر روحاني تاکيد کرد: هر جا اختناق باشد جامعه علمي دچار رخوت مي شود و هر جا آزادي باشد کشور شاهد حرکت رو به جلو خواهد بود.
 
رئيس جمهوري در بخش ديگري از سخنان خود با تاکيد بر اينکه جشنواره خوارزمي و همه جشنواره‌ها عدالت علمي را مد نظر قرار دهند، گفت: عدالت علمي بايد بين تهران، استان‌ها، شهرستان‌ها و بين مرد و زن و بين اقوام مختلف باشد، زيرا ما نياز به عدالت علمي داريم.
 
دکتر روحاني خطاب به حاضران جشنواره خوارزمي تاکيد کرد: بگذاريد زمينه براي رشد علمي و مديريتي و رشد حضوردر جامعه براي همه اقوام، اقليت‌ها، زنان جامعه و دختران دانش‌پژوه که فرهيختگان ما هستند فراهم شود؛ چراکه دنياي علم، دانش و فناوري بسيار وسيع است.
 
راه اندازي بيمارستان هاي ويژه
 
دکتر سورنا ستاري معاون علمي و فناوري رياست جمهوري هم از توافق اين معاونت با وزارت بهداشت براي تجاري سازي دستاوردهاي حوزه پزشکي خبر داد و گفت: در اين زمينه به دنبال ايجاد بيمارستان هاي تخصصي هستيم تا اين دستاوردها به تجاري سازي نزديک شود.
 
وي افزود: براي اين گروه
 
مکانيزم هاي حمايتي خاصي در نظر گرفته شده است که از آن جمله مي توان به حمايت مالي از اين محققان براي توسعه
 
ايده هاي آنها اشاره کرد.
 
معاون علمي و فناوري رياست جمهوري در اين باره توضيح داد: به منظور حمايت از اين دسته از نخبگان کريدورهاي تجاري سازي در پارک فناوري پرديس مستقر در تهران، شهرک علمي تحقيقاتي اصفهان و در تبريز ايجاد شده است که اين کريدورها با تاييد مراجع ذيصلاح به هر ميزان که لازم باشد از اين مخترعان حمايت مالي مي کنند.
 
رئيس بنياد ملي نخبگان با اشاره به توافقات اخير اين معاونت با وزارت بهداشت، يادآور شد: بر اساس اين توافق ۶۰ نفر از فارغ التحصيلان برتر دوره هاي پزشکي مورد حمايت اين طرح قرار داده مي شوند که اين دسته از فارغ التحصيلان براي گذراندن دوره يک تا دو ساله به خارج از کشور مي روند ولي مجددا به کشور باز
 
مي گردند.
 
سخنان وزيرعلوم
 
رضا فرجي دانا وزير علوم هم با بيان اين که دانشجويان دوره دکتري بايد در شرکت هاي دانش بنيان به تحقيق و توسعه بپردازند، گفت: مطالعات نشان داده است که در بيشتر کشورهاي موفق يک سازمان متولي حقوق مالکيت فکري است که اميدواريم يک سازمان ملي واحد به اين امر رسيدگي کند.
 
وي با اعلام اين که يکي از
 
برنامه هاي مهم دولت يازدهم تکميل زنجيره تبديل علم به ثروت است افزود:در بخش تجاري سازي توليدات علمي به زيرساخت هاي لازم براي تبديل علم به ثروت توجه شده است که از آن جمله مي توان به ايجاد ۳۴ پارک علم و فناوري و شهرک تحقيقاتي براي تجاري سازي محصولات پژوهشي اشاره کرد.
 
وي ايجاد ۱۳۴ مرکز رشد را از ديگر اقدامات در اين زمينه نام برد که اين مراکز عهده دار تبديل ايده هاي خام به ايده هاي نوآورانه است.
 
وزيرعلوم ايجاد شرکت هاي دانش بنيان را از ديگر زمينه هاي تبديل علم به ثروت نام برد و ادامه داد: علاوه بر اين اقدام به ايجاد آزمايشگاههاي ملي و مرجع براي فاز تجاري سازي محصولات دانش بنيان شده است.
 
وزير علوم توجه به حقوق مالکيت معنوي را از ديگر زمينه هاي تبديل علم به ثروت نام برد و در
 
اين باره توضيح داد در حال حاضر ما دو نوع حقوق مالکيت فکري چون حقوق مالکيت ادبي و حقوق مالکيت صنعتي داريم که با بررسي هاي انجام شده در کشورهاي موفق در اين زمينه نشان داد که يک سازمان متولي مالکيت فکري است.
 
وي با اشاره به تکليف نقشه جامع علمي کشور در زمينه حقوق مالکيت فکري گفت: بر اساس اين نقشه بايد حقوق مالکيت فکري در قوه مجريه ساماندهي شود که اميدواريم سازماني تحت عنوان سازمان ملي حقوق مالکيت فکري متولي اين امر شود.
 
وزارت علوم مهمترين وزارتخانه
 
پروفسور مجيد سميعي رييس فدراسيون جهاني انجمن جراحان اعصاب هم در اين مراسم گفت: براي قرار گرفتن در زمره کشورهاي برتر جهان در زمينه علم و دانش بايد وزارت علوم، تحقيقات و فناوري مهمترين وزارتخانه کشور باشد.
 
وي گفت: توجه به علم در تک تک خانواده هاي ايراني بسيار قوي است و باعث شده تعداد زيادي از جوانان ما در تحصيلات موفق شوند و خود را در سطح بين المللي مطرح کنند .
 
وي ادامه داد: وظيفه ما در اين زمينه اين است که سعي کنيم امکانات جوانان را براي ادامه تحصيلات بيشتر کنيم.
 
سميعي با اشاره به سخنان رييس جمهوري گفت: دکتر روحاني در سخنان خود اعلام کردند که ايران اين آمادگي را دارد که جزو ۱۰ کشور مهم اقتصادي جهان باشد. من مطمئنم که رييس جمهوري خوب مي دانند زماني کشور مي تواند به اين مقام برسد که جزو ۱۰ کشور بهتر جهان در عرصه علم و دانش باشد.
 
سميعي مهمترين چالش جوانان را موقعيت آنان بعد از تحصيلات دانشگاهي عنوان کرد و گفت: هدف بايد اين باشد که مراکز علمي تحقيقاتي در کشور ايجاد کنيم که ارزش آنها بالاتر از مراکز علمي تحقيقاتي اروپا و آمريکا باشد.
 
اين استاد جراح مغز و اعصاب ادامه داد: من آينده اي بسيار درخشان براي جوانان کشور مي بينم زيرا اعتماد من به جوانان بسيار زياد است و مطمئنم ايران مي تواند در عرصه هاي علم موفق شود و هيچ مشکلي در اين زمينه نخواهيم داشت.
 
بنا براين گزارش در ابتداي اين مراسم، دکتر احمد اکبري، رئيس سازمان پژوهش‌هاي علمي و صنعتي ايران با بيان اين که فراخوان اين جشنواره از ارديبهشت ماه سال جاري در داخل و خارج از کشور اعلام شد، تصريح کرد: در نهايت ۷۸۷ طرح در ۱۷ گرايش به دبيرخانه جشنواره ارسال شد که در مجموع ۵۶ طرح به هيات داوران جشنواره ارائه شد و هيات داوران نيز پس از بررسي و ارزيابي نهايي طي چندين جلسه ۱۶ طرح از بخش داخلي، پنج طرح از بخش خارجي و سه طرح از دانشمندان ايراني مقيم خارج را به عنوان برگزيدگان نهايي انتخاب کردند.
 
به گفته اکبري، برگزيدگان خارجي از کشورهاي آلمان، انگلستان، استراليا، چين و مجارستان هستند. منبع: روزنامه اطلاعات ۹۲/۱۲/۱۲
 

شناسه خبر : 5057

این خبر رو هم ببینید

سروده‌های شعرای کُرد، مصداق ارادت اهل سنت به امام مهربانی‌ها

 هنر و ادبیات از عرصه‌های عمده ظهور و تجلی اعتقادات و باورهای دینی، مذهبی و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − شانزده =