رئيس جمهوري در ديدار معاون نخست وزير يونان: ايران آماده گفتگو با اروپا درباره مسائل استراتژيك است

رئيس جمهوري، توسعه مناسبات ايران و اتحاديه اروپا را به نفع منطقه و جهان دانست و بر اراده جمهوري اسلامي ايران در راستاي توسعه روابط في مابين تاکيد کرد

رئيس جمهوري پيش از ظهر ديروز در ديدار “اوانجلوس ونيزلوس”، معاون نخست وزير و وزير امور خارجه يونان، توسعه مناسبات ايران و اتحاديه اروپا را به نفع منطقه و جهان دانست و بر اراده جمهوري اسلامي ايران در راستاي توسعه روابط في مابين تاکيد کرد.
 
حجت الاسلام والمسلمين دکتر حسن روحاني در اين ديدار روابط ايران و يونان را ديرينه و تاريخي توصيف کرد و توسعه مناسبات ميان دو کشور را به نفع دو ملت و دو کشور دانست وگفت: ظرفيت هاي بسيار خوبي براي تقويت و تحکيم روابط اقتصادي دو کشور وجود دارد.
 
دکتر روحاني با اشاره به رياست دوره اي يونان بر شوراي اتحاديه اروپا اظهار داشت: بهانه هسته اي نبايد وسيله اي براي فاصله انداختن ميان ايران و اتحاديه اروپا شود و معتقدم روابط سنتي و تاريخي ايران و اتحاديه اروپا که به نفع منافع مشترک دو طرف خواهد بود، بايد بازسازي شود.
 
دکتر روحاني با بيان اين که اعتماد متقابل زيربناي توسعه مناسبات است، گفت: البته در گذشته معضلات و سوءظن هايي ميان ايران و برخي کشورهاي اروپايي وجود داشته که هنوز هم ادامه دارد؛ در اين زمينه هر دو طرف بايد براي رفع اين بي اعتمادي تلاش کنند .
 
رئيس جمهوري با بيان اين که ايران جداي از روابط اقتصادي، تجاري و فرهنگي با اتحاديه اروپا آمادگي گفتگو در باره مسائل استراتژيک را هم دارد، موضوع انرژي ، ترانزيت ، ثبات و امنيت منطقه اي و مبارزه با تروريسم ، خشونت و افراطي گري را از جمله اين مسائل دانست.
 
دکتر روحاني با اشاره به تصويب پيشنهاد جمهوري اسلامي ايران در مجمع عمومي سازمان ملل متحد مبني بر مبارزه با خشونت و افراطي گري، گفت: جمهوري اسلامي ايران با جديت آمادگي دارد با اتحاديه اروپا بر عليه خشونت ، تروريسم و افراطي گري درچارچوب قطعنامهWave همکاري کند.
 
و ي با بيان اين که جمهوري اسلامي ايران در اجراي تعهدات خود در باره توافق ژنو متعهد بوده است، گفت: ايران نسبت به همه توافق هاي بين المللي در باره سلاح هاي کشتار جمعي متعهد است و اين در حالي است که ملت ايران از لحاظ اخلاقي و مذهبي هم نگهداري، ساخت و استفاده از سلاح هاي کشتار جمعي را امري مذموم و حرام مي داند .
 
رئيس جمهوري تاکيد کرد: البته ملت ايران در باره حقوق خود هيچ گاه تبعيض را نمي پذيرد و فناوري هسته اي صلح آميز را حق خود مي داند.
 
گفته هاي معاون نخست وزير و وزير امور خارجه يونان
 
معاون نخست وزير و وزير امور خارجه يونان هم در اين ديدار با اشاره به روابط تاريخي و طولاني‌مدت دو کشور گفت: هيچ مانعي در روابط ايران و يونان وجود ندارد و دو کشور آمادگي دارند همکاري اقتصادي خود را در زمينه حمل و نقل، تجارت، دارو و کشاورزي توسعه دهند.
 
وزير امور خارجه يونان با اشاره به رياست دوره اي کشورش بر اتحاديه اروپا، گفت: يونان در جهت روابط دوجانبه ايران و اتحاديه اروپا تلاش مي کند.
 
وي افزود: معتقديم دولت جديد در ايران مي‌تواند در زمينه ايجاد اعتماد و اطمينان متقابل نقش قابل توجهي را ايفا کند .
 
اوانجلوس ونيزلوس گفت: من به عنوان معاون نخست وزير و وزير امور خارجه يونان و رئيس دوره اي اتحاديه اروپا در خدمت شما هستم تا ديالوگ سياسي بين ما برقرار باشد و نتايج سفرم را به اطلاع اتحاديه اروپا خواهم رساند.
 
وي حفظ اعتماد به وجود آمده ميان ايران و اروپا را وظيفه مشترک و تاريخي همگان دانست و تصريح کرد: امروز جامعه بين الملل به يک اطمينان هميشگي نياز دارد و نقش بالقوه ايران مي تواند در حل بسياري از مشکلات و مسائل منطقه اي و بين المللي از جمله موضوع سوريه، مصر، بحران اوکراين و مساله افغانستان تاثير گذار باشد.
 
وي با بيان اين که يونان مواضع راهبردي و قابليت‌هاي ايران که مي تواند نقش بالقوه اي را در منطقه و جهان ايفا کند باور دارد گفت: مطمئناً بدون حضور، مشارکت و همکاري ايران در موضوع سوريه هرگز نمي توان به راه حلي مطمئن رسيد.
 
وزير امور خارجه يونان همچنين بر ضرورت تقويت و گسترش مناسبات و همکاري هاي بخش‌هاي خصوصي ايران و يونان با يکديگر تاکيد کرد و افزود: يونان هميشه دروازه ايران به اروپا خواهد بود.
 
ديدار وزير خارجه يونان با دبير شوراي عالي امنيت ملي
 
معاون نخست وزير و وزير امور خارجه يونان صبح ديروز با علي شمخاني نماينده مقام معظم رهبري و دبير شوراي عالي امنيت ملي هم ديدار و گفتگو کرد.
 
به گزارش مهر، شمخاني در اين ديدار با اشاره به سوابق تاريخي و تمدني دو کشور، بر لزوم گسترش همکاري ها و تقويت مناسبات در زمينه هاي مختلف سياسي و اقتصادي تاکيد کرد.
 
نماينده مقام معظم رهبري در شوراي عالي امنيت ملي با اشاره به حوادث اوکراين و سوريه، التزام به قواعد دموکراسي و احترام به خواست مردم را يگانه راه حل اين کشورها دانست و افزود: همه کشورها بايد در زمينه فراهم کردن شرايط براي انتخاب آزادانه مردم براي تعيين سرنوشت دلخواهشان همکاري کنند.
 
شمخاني گفت: دخالت خارجي و گسترش خشونت و تروريسم نه فقط بر ضد امنيت و ثبات بين‌الملل است بلکه حاميان آنها را نيز درگير مشکلات لاينحل خواهد کرد.
 
اوانجلوس ونيزلوس معاون نخست وزير و وزير امور خارجه يونان هم در اين ديدار با تاکيد بر ديپلماسي به عنوان يگانه راه حل موضوع هسته اي گفت: يونان به عنوان رئيس دوره اي اتحاديه اروپا با استقبال از توافقات ميان ايران و کشورهاي 1+5 وظيفه دارد فضاي همکاري هاي اقتصادي و سياسي ميان ايران و اين اتحاديه را تسهيل کند .
 
وي با اشاره به پيوندهاي محکم تاريخي و فرهنگي ميان ايران و يونان افزود: جمهوري اسلامي ايران کشوري با ثبات و شکوفاست که غرور ملي، خودباوري و نظم در آن نهادينه شده است.
 

این خبر رو هم ببینید

سید ابراهیم رئیسی خادم‌الرضا (ع) و هشتمین رئیس جمهوری اسلامی ایران عصر یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ در سانحه بالگرد به شهادت رسید.

إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَيْهِ رَاجِعُونَ سید ابراهیم رئیسی خادم‌الرضا (ع) و هشتمین رئیس جمهوری اسلامی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *