خانه / اجتماعی / رئيس شوراي هماهنگي مديران وزارت نيرو:  لزوم بهينه سازي مصرف برق در مساجد  

رئيس شوراي هماهنگي مديران وزارت نيرو:  لزوم بهينه سازي مصرف برق در مساجد  

        رئيس شوراي هماهنگي مديران وزارت نيرو در ديرار با نماينده ولي فقيه در استان با اشاره به رايگان شدن هزينه برق مصرفي مساجد گفت: در سالهاي قبل با توجه به بخشنامه وزارت نيرو تعرفه برق مساجد و حسينيه ها رايگان شده است و از اين رو متأسفانه شاهد افزايش بي رويه مصرف برق در اين اماكن مقدس به ويژه استفاده از لامپ هاي پر مصرف و كولرهاي گازي هستيم و انتظار ما اين است كه متوليان امر مسئوليت بيشتري ازخود نشان دهند و در جهت كاهش مصارف اهتمام بيشتري داشته باشند.
 

مهندس محمد مصطفي نجفيان در ادامه به پايداري شبكه در روزهاي گرم اخير  اشاره و  تاكيد كرد:‌ خوشبختانه عليرغم گرماي شديد هوا در ماه تير و فرا رسيدن گرماي زودتر از موعد،  توانستيم تا الان بدون خاموشي و قطعي برق ناشي از كمبود نيرو خدمت رساني به مردم شريف استان را تداوم بخشيم .
وي افزود: در ۴ ماه نخست سال جاري رشد مصرف برق در استان در حد ۶ تا ۷ درصد بوده است كه كمي بيشتر از حد معمول و طبيعي مي باشد و بيم آن مي رود در صورت تدام اين روند در آينده دچار مشكل جدي شويم.  از اين رو لازم است از اكنون با برنامه ريزي بلند مدت و فرهنگ سازي صحيح به فكر كنترل رشد مصرف و جلوگيري از تداوم آن باشيم.
نجفيان با بيان اينكه روحانيون و ائمه جمعه و جماعات با تاثير و نفوذ بالاي كلام خود در بين اقشار مختلف مردم مي توانند وزارت نيرو را  در فرهنگ سازي مديريت مصرف كمك كنند به سفر اخير وزير نيرو به قم و ديدار با مراجع عظام اشاره كرد و افزود: انتظار ما از روحانيون معزز استان نيز اين است كه در اين جهت به ياري شركت هاي آب و برق بشتابند و الگوهاي صحيح ديني و اسلامي را براي مصرف بهينه انرژي تبليغ كنند.
رئيس شوراي هماهنگي مديران وزارت نيرو در استان در ادامه تاكيد كرد: متاسفانه در سالهاي اخير عامل قيمتي نقش خود را در كنترل مصرف انرژي از دست داده است و عليرغم رشد ۲۵ درصدي قيمت برق مصرفي در بهمن ماه سال گذشته بازهم شاهد افزايش مصرف هستيم و اين نشان مي دهد قيمت هاي تعيين شده براي برق مصرفي در سبد هزينه هاي خانوار ناچيز است و منجر به كنترل مصرف نمي شود.
وي افزود: در سالهاي اخير اين شركت گامهاي خوبي در جهت توسعه  استفاده از انرژي هاي نو در استان برداشته است و به منظور الگو سازي استفاده از اين انرژي ها در   ادارات و دستگاههاي اجرايي،  در  ساختمان ستاد شركت مجموعه اي از انرژي هاي تجديد پذير با قدرت ۱۱ كيلووات ساعت راه اندازي شده است. همچنين مقرر است در سال جاري ۱۵ مدرسه در سطح استان با هزينه شركت توزيع برق به نرژي خورشيد تجهيز شوند.
وي در پايان به مشوق هاي وزارت نيرو براي مشتركين كم مصرف اشاره كرد و افزود: طبق بخشنامه اي كه در ابتداي سال جاري از سوي وزارت نير صادر شد كشاورزاني كه در ساعات اوج مصرف موتورها و پمپاژهاي چاه كشاورزي خود را خاموش كنند هزينه برق آنها در بقيه ساعات رايگان مي شود كه اميدواريم كشاورزان استان با اين مشوق ها توجه كنند و با اين شركت همكاري لازم را انجام دهند. اين در حالي است مشوق هاي بخش صنعت نيز كمفي السابق به قوت خود باقي است.
 

شناسه خبر : 8517

این خبر رو هم ببینید

الزامات مدیریت و توسعه روستایی/ یحیی دباغی *

قش روستاییان و روستا به عنوان یکی از اجزای تشکیل دهنده توسعه از اهمیت به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − هجده =