خانه / اجتماعی / رئیس اتحادیه میوه فروشان سنندج در گفتگو با کردپرس: قانون شکنی مجریان قانون، از مشکلات اصناف سنندج است/ وجود دستفروش ها و وانت بارهای میوه فروش از معضلات اصلی سنندج

رئیس اتحادیه میوه فروشان سنندج در گفتگو با کردپرس: قانون شکنی مجریان قانون، از مشکلات اصناف سنندج است/ وجود دستفروش ها و وانت بارهای میوه فروش از معضلات اصلی سنندج

سنندج-رئیس اتحادیه میوه و سبزی فروشان سنندج گفت: بیشتر اتحادیه و صنوف دارای مشکلاتی هستند ولی مشکلات ما بیشتر به قانون شکنی نهادهای خدمات رسان بر می گردد که در راستای خدمات ما به جای حمایت و همکاری جهت رفاه شهروندان به مقابله و رقابت نابه سامانی دست زده اند.

به گزارش خبرگزاری کردپرس کمال الدین انصاری در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: این اتحادیه در قالب اتحادیه بارفروشان و میدان بار سنندج از سال ۴۲ فعالیت داشته یعنی دو اتحادیه بارفروشان و میوه و سبزی فروشان که اکنون جداگانه فعالیت دارند زمانی با هم ادغام بوده اند ولی از سال ۸۵ این اتحادیه جدا شد و تا سال ۸۷ با سرپرستی اداره شد و از ۸۷ به صورت مستقل و اتحادیه ای جداگانه فعالیت دارد.
انصاری افزود: اتحادیه دارای ۲۷۰ نفر عضو رسمی دارای پروانه کسب می باشد و حدود ۳۰ نفر نیز بدون پروانه کسب در حال فعالیت هستند که نسبت به صدور جواز کسب در حال اقدام هستند.
وی تصریح کرد: اتحادیه دارای وظایفی طبق قانون اصناف مرکز کردستان است و خدمات رسانی به اعضاء و جواب دهی به شهروندان و مهمتر از آن قانونمند کردن اعضاء از وظایف آن است.
رئیس اتحادیه میوه و سبزی سنندج با بیان اینکه بیشتر اتحادیه ها و اصناف دارای مشکلاتی هستند ولی مشکلات ما بیشتر به قانون شکنی نهادهای خدمات رسان بر می گردد اذعان داشت: قانون شکنی مجریان قانون از اصلی ترین موضوعات و معضلات صنف ماست که برای نمونه بی توجهی شرکت تعاونی روستایی سنندج است که در راستای خدمات ما به جای حمایت و همکاری جهت رفاه شهروندان به مقابله و رقابت نابه سامانی دست زده است.
او در ادامه افزود: شرکت تعاونی روستایی سنندج ۲ بازارچه میوه و سبزی در چهارراه شهید بروجردی (حاجی آباد) و فیض آباد دایر کرده است در حالی که اتحادیه میوه و سبزی و همه اتحادیه ها ملزم به رعایت قوانین هستیم آنها بدون در نظر گرفتن قوانین اصناف اقدام به چنین کاری کرده و خود که از مجریان قانون هستند قانون شکنی کرده اند زیرا بدون بهره از توان و کمک اتحادیه و ضوابط اداری با اصناف این مهم را اجرایی کرده اند.
انصاری افزود: شهرداری سنندج هم دست به چنین اقدامی زده و می زند و بدون در نظر گرفتن شرایط شهروندان و نیاز آنان و نظرخواهی و مشورت با اتحادیه اقدام به احداث بازارچه های میوه و سبزی می کند که ضمن متضرر شدن برای اعضا ما، اقدامشان نیز به نتیجه نمی رسد.
این فعال عرصه کسب و کار میوه و سبزی سنندج گفت: ما حاضر بودیم و هستیم که با شرکت تعاونی روستایی و شهرداری اقدام به احداث و تأسیس بازارچه های میوه و سبزی بکنیم تا هم نیاز شهروندان براساس وضعیت شهر تحقق پیدا بکند و هم اعضاء و کاسبین با روال قانونی مشغول به کسب معیشت خود بشوند اما هیچ توجهی به قوانین و نظرات اتحادیه نشده است و البته خود شهرداری قوانین و ضوابط سخت و ویژه ای دارد که کمتر درخواست کننده ای بتواند در این بازارچه ها مشغول به کار بشود.
رئیس اتحادیه میوه و سبزی سنندج در ادامه تصریح کرد: دستفروشان میوه فروش معضل سنندج هستند که باید ساماندهی شوند چون ضمن سدمعبر و ایجاد فضایی ناخوشایند بر چهره شهر، به اعضاء فعال نیز ضرر می رسانند.
وی افزود: در میدان بار سنندج هر روز ۸۰ الی ۱۰۰ تن میوه وارد بازار شهر می شود که ۱۸ الی ۲۲ تن توسط واحدهای دارای پروانه کسب توزیع می شود، اما مابقی توسط دستفروشان و وانت بارهای سطح شهر توزیع می گردد در حالی که واحدهای صنفی ما دارای جواز کسب بوده و عوارض شهرداری، دارایی، اتاق اصناف و اتحادیه را باید بپردازند و پول آب و برق و گاز و هم جای خود دارد حالا فکرش را بکنید با این وضعیت چه درآمدی باید داشته باشند اما دستفروشان و وانت بارها از این شرایط بدور و مبرا هستند.
وی اظهار داشت: دستفروشان و وانت بارها در بیشتر مراکز اصلی شهر و خیابان های مرتبط به معضل تبدیل شده اند و طبق ماده ۵۵ ، تبصره ۱ شهرداری موظف به جمع آوری و اسکان آنها می باشد اما شهرداری نیز قانون شکنی می کند.
انصاری افزود: اتحادیه مایل به جمع آوری آنها و ممانعت از رزق و معیشت این قشر که از بیکاران جامعه هستند نیست بلکه درخواست ساماندهی و اسکان آنها را دارد تا هم چهره شهر از این وضعیت خارج شود و هم رفاه و آرامش برای شهروندان و واحدهای صنفی میسر شود.
وی در ادامه با بیان اینکه طرح و ایده این اتحادیه این است که شهرداری و انتظامی نیز پای کار بیایند تا با هم اندیشی و همکاری هم این وضعیت را ساماندهی کرد اذعان داشت: می شود به شیوه اصولی و مناسب و براساس نیاز شهر بازار روز برای دستفروشان و وانت بارها دایر کرد و اتحادیه نیز برای آنها جواز موقت صادر کند و در مکانی مشخص و روباز آنها را اسکان بدهد که سبب آرامش و امنیت و رفاه برای شهروندان می شود و زمینه کسب درآمد برای این دستفروشان و وانت بارها هم  فراهم می شود.
انصاری گفت: مثلاٌ می شود در بهاران و فیض آباد و یکی از میدان حاجی آباد یا بلوار شبلی یا میدان گاز این طرح را اجرایی کرد که هم معضل کنونی تا حدود زیادی برطرف می شود و هم این قشر دستفروش بیکار نمی شوند و هم شهروندان نیز راحت تر در سطح شهر تردد کرده و نیاز خود را از این طریق تأمین خواهند کرد.
رئیس اتحادیه میوه و سبزی فروشان سنندج افزود: از اوایل سال جاری تاکنون ۵۴ واحد صنفی این حوزه به دلیل نداشتن درآمد و مالیات های بالا و همچنین وجود وانت بارها فعالیت خود را رها کرده که ۲۷ مورد سبب ابطال پروانه کسب شده است.
وی گفت: اتحادیه در تلاش است مشکلات و معضلات را با همکاری اعضا و مسئولان مرتبط برطرف کند که با همکاری هئیت مدیره مکانی ثابت برای اتحادیه خریداری شده است اما وقتی بیشتر از ۳۰ درصد از اعضاء لیسانس و ۵۰ درصد فوق دیپلم و دیپلم هستند و بیشتر جوان و از قشر تحصیل کرده جامعه هستند انتظار داریم مسئولان برای رفع موانع و مشکلات، ما را همراهی کنند.
انصاری در پایان اظهار داشت: مالیات و عوارض بالا که بر اساس درآمد صنوف تعیین نمی شود، اجاره زیاد مغازه ها برای اعضاء و درآمد پایین سبب مشکلات زیادی برای واحدهای صنفی این اتحادیه شده است که درخواست داریم مسئول مرتبط جلساتی را برای هم اندیشی و رفع این موارد با اتحادیه مذکور برگزار کنند و از شهروندان نیز درخواست ما این است خریدهای خود را از واحدهای دارای پروانه کسب انجام بدهند چون فردا اگر موردی برایشان پیش بیاید اتحادیه جوابگو نخواهد بود و از واحدها هم باز هم درخواست داریم که اقلام خود را با نصب اتیکت قیمت ارائه بدهند و فقط درصد مشخص و قانونی را برای سود در نظر گرفته شده برای فروش اعمال کنند تا شاهد اعتراض شهروندان نباشیم.

 
کد مطلب: ۹۹۰۶۴  |  تاريخ: ۱۳۹۴/۱۰/۲۷
لینک گروه تلگرام پایگاه خبرگزاری کردنور

شناسه خبر : 7047

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × پنج =