خانه / سیاسی /  رئیس جمهور ترکیه دچار «کُردوفوبیا» (کُردهراسی) شده است

 رئیس جمهور ترکیه دچار «کُردوفوبیا» (کُردهراسی) شده است

سرویس جهان – روزنامه فیلادلفیا اینکوایرر نوشت اقدامات شدید ترکیه علیه کردهای سوریه نتیجه ترس رئیس جمهور ترکیه از گسترش نفوذ و قلمرو کُردها در سوریه است.

به گزارش کردپرس، روزنامه فیلادلفیا اینکوایرر آمریکا امروز در گزارشی در اشاره به حملات هوایی و زمینی ترکیه به نیروهای کُرد سوریه نوشت: زمانی اردوغان با عبدالله اوجالان، رهبر پ.ک.ک بر سر صلح مذاکره می کرد و صالح مسلم، رهبر مشترک حزب اتحاد دموکراتیک سوریه یا pyd آزادانه به ترکیه رفت وآمد می کرد اما به دلیل گسترش قلمرو و نفوذ کردهای سوریه، رئیس جمهور ترکیه، نیروهای کرد سوریه را تروریست می خواند و آنها را به پ.ک.ک نسبت می دهد. ان کشور نیرو و تجهیزات را ظاهرا برای مقابله با داعش روانه سوریه کرده است اما در واقع این اقدامات برای مقابله با کردهای سوریه صورت گرفته زیرا آنها تصمم گرفته اند مناطق کردنشین را در نزدیکی مرز ترکیه به هم متصل کنند.
این روزنامه آمریکایی اقدامات ترکیه در شمال سوریه علیه نیروهای کُرد را نتیجه هراس رجب طیب اردوغان از قدرت گرفتن نیروهای کرد دانسته و آن را «کُردوفوبیا» ی اردوغان توصیف کرده است.
به نوشته فیلادلفیا اینکوایرر، این کُردهراسی اردوغان به اندازه ای است که آمریکا هم تلاش کرده است از شدت آن بکاهد برای همین به کردها دستور داده است به شرق رود فرات در شمال سوریه عقب نشینی کرده و بیشتر از این به سمت غرب سوریه پیشروی نکنند.
به نوشته این روزنامه، آمریکا حتی از طریق سازمان اطلاعات مرکزی این کشور (سیا) به نیروهای طرفدار اردوغان در سوریه کمک کرده است. حتی به کُردها فشار آورد از شهر منبج که از کنترل داعش خارج کرده بودند، بیرون روند.
اما این اقدامات از هراس ترکیه از کردها نکاسته است و بر آزادسازی شهر رقه تاثیر گذاشته است به طوری که کردهای سوریه که همیشه آمادگی خود را برای شرکت در عملیات آزادسازی رقه اعلام کرده بودند، اکنون نگران هستند با گسیل داشتن نیروهای کرد به سمت رقه، ترکیه از پشت به آنها ضربه بزند و به اشغال مناطق کردنشین سوریه اقدام کند. صالح مسلم، رهبر حزب pyd به این روزنامه گفته است از این بیم داریم که به محض حرکت به سمت رقه، ترکیه از پشت ما را هدف قرار دهد.
کد مطلب: ۱۱۷۲۳۶  |  تاريخ: ۱۳۹۵/۸/۹  |  ساعت: ۱۳ : ۳

شناسه خبر : 12683

این خبر رو هم ببینید

لزوم تبیین اهمیت روز قدس در رسانه‌ها و فضای مجازی

مدیرکل صدا و سیمای مرکز کردستان گفت: فضای مجازی و رسانه‌های جمعی نقش مهمی در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × یک =