خانه / فرهنگی / رئیس جمهور در آئین گشایش نمایشگاه بین المللی کتاب: ما با کتاب با دنیا حرف زدیم/زبان اسلام ما کتاب است نه شمشیر

رئیس جمهور در آئین گشایش نمایشگاه بین المللی کتاب: ما با کتاب با دنیا حرف زدیم/زبان اسلام ما کتاب است نه شمشیر

آقای روحانی در آئین گشایش بزرگ ترین رویداد فرهنگی کشور تاکید کرد: ما با کتاب با دنیا حرف زدیم و تمدن ما با کتاب به جهان معرفی می شود. اگر بگوییم بخش بزرگی از دیپلماسی فرهنگی ما از کتاب است سخنی به گزاف نگفتیم

زمان انتشار خبر: سه شنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۴ – ۱۰:۴۸
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، رئیس جمهور در آئین گشایش بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران،  با خیر مقدم به شرکت کندگان خارجی و همه کسانی که در طول زندگی انس با کتاب دارند، گفت: اگر بگوییم انس ما با کتاب است و افتخارمان و هدایتمان با کتاب است و فرهنگ و ادب و شعر ما و بخش بزرگی از دیپلماسی فرهنگی ما  از کتاب است سخنی به گزاف نگفتیم.
 
رئیس جمهور گفت : ما دارای آیین و دینی هستیم که معجزه پیامبرش و میراث امامش کتاب است، آن قرآن و این نهج البلاغه است.
دکتر روحانی در مراسم افتتاح  بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران در سخنانی به تمام فرهیختگان، فرهنگ دوستان، ناشران، مولفان، صاحبنظران، میهمانان کشورهای دوست و خارجی، وزرای فرهنگ کشورهای عراق و عمران و نیز همه کسانی که در طول زندگی با کتاب انس گرفته اند برای گشایش بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران تبریک و تهنیت گفت.
رئیس جمهور افزود: اگر ما بگوییم انس و افتخار ما با کتاب است و هدایت ما و فرهنگ و ادب و شعر ما از کتاب است و بخش بزرگی از دیپلماسی فرهنگی ما برعهده کتاب است سخنی به گزاف نگفته ایم.
وی گفت: اگر ما بگوییم افتخارات سرزمین ما، فرهنگ اسلام و ایران ما در شاهکاری چون شاهنامه، در تحفه ای چون بوستان و گلستان و در اثر گران بهایی چون دیوان حافظ جمع شده ، این واقعیتی است که ما از طریق کتاب با دنیا حرف زده ایم.
 
رئیس جمهور گفت: پشتوانه ما و راه توسعه ما کتاب خواهد بود.
دکتر روحانی در ادامه سخنان خود در مراسم افتتاحیه نمایشگاه بین المللی کتاب تهران افزود : مگر نه این است که قانون ابن سینای ما در همه دانشگاه های بزرگ و کتابخانه های بزرگ شرق و غرب ، زیبایی کتاب و کتابخانه های جهانیان و محل مراجعه اندیشمندان و دانشمندان بوده است ؟
وی گفت : منطق ما در کتاب است و اسلام ما هم زبان گویایش کتاب است نه شمشیر.
رئیس جمهور افزود: با کتاب و قرآن وآیات و کلمات پیامبر عظیم الشان اسلام (ص) و صحابه بزرگوار و امامان، واقعیت اسلام برای جهانیان تبیین شده است.
دکتر روحانی گفت: هنوز قرن دوم هجری بود که صدها کتاب در تفسیر قرآن و تدوین احادیث و بیان فقه اسلامی تدوین شد و نشر پیدا کرد که یک مجموعه آن «اربعمائه» است، یعنی ۴۰۰ کتاب و رساله در زمینه فقه و کلمات امام باقر (ع) و امام صادق (ع) و تفسیر قرآن و حدیث وکلام و فلسفه اسلامی است .
آقای روحانی افزود: پس مفخر و پشتوانه ما کتاب است و راه توسعه ما کتاب خواهد بود .
وی گفت: بعضی فکر می کنند در جدالی بین کتاب کاغذی و دنیای دیجیتال، این کتاب کاغذی است که روز به روز مغلوب و مغلوب تر می شود و کم کم جای کتاب، موبایل های هوشمند و تبلت ها جایگزین می شود گر چه شکل کتاب ممکن است به صور گوناگون در جامعه نشر پیدا کند؛ اما هیچ چیز جای کتاب را نخواهد گرفت.
رئیس جمهور افزود: کتاب مانده است و می ماند و پایدار خواهد ماند.
آقای روحانی گفت: مگر می شود خانه ای باشد با همه ابزار الکترونیکی که وجود دارد و کتابی به نام قرآن مجید و ده ها کتاب دینی و صدها کتاب روایی و تاریخی و ادبی در قفسه خانه نباشد و اوراق آن کتاب ها دیده نشود و زیارت نگردد؟
وی گفت: کتاب می ماند و خواهد ماند، اما ما هم در جوار کتاب وظایفی را بر دوش و بر عهده داریم.
 
رئیس جمهور گفت : اصول ما برای نشر باید کاملا شفاف‌، روشن و کوتاه باشد .
 
دکتر روحانی در ادامه سخنان خود افزود : مجموعه ای از مولف ، مترجم ، ویراستار ، حروفچین، چاپخانه، توزیع و نشر همه دست به دست هم می دهند تا کتابی نوشته و به دست اهل آن رسانده شود .
وی گفت : برای این کار دولت حداقل در زمینه سخت افزاری احساس وظیفه می کند برای اینکه ما بتوانیم همه وسایل سخت افزاری را در اختیار مولفان ، مترجمان، ناشران ، نمایشگاه ها و فروشگاه ها قرار دهیم .
رئیس جمهور افزود : در زمینه نرم افزاری باید کار را سهل و سهل تر کنیم فضای ما باید فضای امن و آزادی باشد البته اصولی همچون احترام به فرهنگ دینی ، چارچوب امنیت و منافع ملی و توجه به هویت اسلامی ، ملی و دینی باید مورد توجه همگان باشد .
وی گفت: نمی توان آن چنان دروازه ها را باز کرد تا هر خرافه ای به نام کتاب در اختیار دیگران قرار گیرد یا هر سخن افراطی نباید به نام کتاب ، دین و انقلاب در اختیار نوجوانان وجوانان قرار گیرد ، نمی توان هم آن چنان سختگیرانه و سوگرایانه عمل کرد که برای مولف و ناشر هر روز زحمت ایجاد شود و ورود به کوچه های پر پیچ و خم را در برابر آنها قرار داد .
رئیس جمهور گفت: اصول ما برای نشر باید کاملا شفاف‌، روشن و کوتاه باشد اگر بنا شد نظارت ها سلیقه ای شود آن وقت چنان می شود که چاپ اول مجاز و چاپ دوم ممنوع و چاپ سوم مستحب می شود چون سلیقه ای است و هر کس به سلیقه ای عمل می کند و خدا نکند که روزی این موضوعات جناحی شود ، منافع شخص ، گروه و جمع مد نظر قرار گیرد.
دکتر روحانی افزود : کتاب برای بیان واقعیت ها، تاریخ گذشته و نیازمندی های امروز، مهارت آموزی و رسیدن به قله های دانش است .
رئیس جمهور: باید کتابخوانی را رونق دهیم
 
رئیس جمهور گفت: کتاب برای آن است که جامعه بتواند از طریق آن مشکلات خود را به راحت ترین شیوه حل کند.
دکتر روحانی در ادامه سخنان خود در مراسم افتتاحیه بیست و هشتمین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب تهران افزود: خوشبختانه این نمایشگاه هر ساله و همواره در تهران به صورت پررونق برگزار می شود.
رئیس جمهور افزود: اینکه گفته می شود ۳۰۰ هزار عنوان کتاب داخلی و ۱۶۰ هزار عنوان کتاب خارجی در نمایشگاه عرضه می شود و اینکه هزاران ناشر داخلی و خارجی در این مکان حضور دارند جای بسی افتخار است.
آقای روحانی گفت: اینکه در سال گذشته ۳ میلیون نفر از نمایشگاه بازدید کرده اند جای خوشوقتی است اما به هر نسبت باید کتاب فروشی های ما در سراسر کشور پررونق باشند و کتابخانه های عمومی نیز مراجعه کننده داشته باشند.
رئیس جمهور افزود: اگر کتابخانه های عمومی ما خلوت باشد و ناشر در انتظار مشتری ساعت ها چشم به ورودی مغازه بدوزد ، پیداست هنوز مشکل داریم و در جامعه آشتی و دوستی کامل با کتاب تحقق پیدا نکرده است.
آقای روحانی تاکید کرد: هم دولت و هم ناشران، مردم و جوانان همه باید این بار مسئولیت را بپذیریم و کتابخوانی را رونق دهیم.
رئیس جمهور: آثار کتاب باید در جامعه و اخلاق اجتماعی دیده شود     
رئیس جمهور گفت: راهی وجود ندارد مگر آنکه کتاب خریدن و کتابخوانی وارد سبک زندگی ما شود.
دکتر روحانی در ادامه سخنانش در مراسم افتتاحیه بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران افزود: تا چنین نشده است نمی توانیم این مشکل را حل کنیم اینکه فکر کنیم کتاب گران است یا ارزان، کتاب را ارزان تر کنیم تا بخرند، کتاب را مجانی کنیم ؛ این تجربه شخصی بنده است ان شاء الله که اشتباه می کنم اما هر کتابی را که مجانی به کسی بدهیم او ورق می زند و نمی خواند.
رئیس جمهور افزود: کتاب را باید پول داد تا صفحه صفحه آن را خواند گاهی آمار و ارقام به ما می گوید فلان کتاب این قدر نشر یافته است چون من برخی از موارد را به دلایلی نه حالا، قبلا پیگیری کرده ام فلان نهاد پولی دارد و نمی داند چه بکند، کتابی را نشر داده است و مجانی به همه جا می فرستد آمار بالا می رود اما چند نفر خوانده اند؟ چه مقدار این کتاب تاثیرگذار بوده است؟
دکتر روحانی گفت: آثار کتاب را در جامعه، در اخلاق اجتماعی و در رقابت های سالم یا خدای نکرده ناسالم میان احزاب، گروه ها و جناح ها باید مشاهده کرد.
رئیس جمهور افزود: معیار در جامعه ادب، اخلاق، متانت، اعتدال، تدین، کشوردوستی، جامعه دوستی و مردم دوستی است.
آقای روحانی گفت: کتاب خوب و بد به این نیست که به نفع یا به ضرر من است کتاب خوب کتابی است که با استدلال و ادب همراه است، آن کتاب خوب است ولو اینکه به نفع من نباشد.
رئیس جمهور گفت: کتابی که با بی ادبی همراه است ولو اینکه به ظاهر با شعار زیبا و مدافع حق و حقیقت باشد. لحن ناصحیح، توهین و بی ادبی ارزش کتاب را به صفر تنزل می دهد.
آقای روحانی افزود: کتاب خوب یعنی کتاب مستدل یعنی کتابی که با اخلاق و ادب همراه است.
رئیس جمهور تاکید کرد: باید کاری کنیم که فضا را برای نویسندگان آماده تر کنیم و کتاب راحت تر در دسترس باشد.
آقای روحانی تصریح کرد: چرا در مترو ، اتوبوس شهری ، قطار میان شهری و هواپیماهای ما کمتر دیده می شود که کسی کتاب بخواند؟
 
رئیس جمهور گفت: یکی از راههای رونق انقلاب و فرهنگ یک ملت باید کتاب باشد.
دکتر روحانی در مراسم افتتاحیه بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران افزود: در بسیاری از کشورهای منطقه ما، شبه قاره هند، آسیای مرکزی و همسایه ها، ایران را با حافظ و سعدی و در دانشگاه های خود با ابن سینا، زکریای رازی و فارابی می شناسند.
رئیس جمهور تاکید کرد: کتاب هم راه علقه و هم دیپلماسی واقعی با ملت ها و دولت هاست و باید یکی از راه های حل معضلات و مسایل منطقه از طریق کتاب و نوشتن و خواندن باشد.
دکتر روحانی در ادامه با اشاره به بحران آفرینی امروز غرب در منطقه خاطرنشان کرد: امروز در منطقه ، ما با معضل ترور، انفجار و نابودی آثار تمدنی مواجهیم.
رئیس جمهور افزود: دنیا به معضل منطقه ما لبخند نزند ، فلان کشور اروپایی و آمریکایی با فروش سلاح بیشتر به این و آن افتخار نکند، منطقه را ناامن و کشورهای همسایه را به ناروا از هم هراسان می کنند و زمینه را برای بازار سلاح فراهم می‌آورند و به منطقه می آیند و افتخار هم می کنند و سپس میلیاردها دلار یا یورو سلاح به این کشورها می فروشند.
دکتر روحانی تاکید کرد: نکند بعضی ها از ناامنی منطقه خوشحال شوند؛ آیا این چنین می خواهیم صنعت را در دنیا رونق دهیم و در کشورهای غربی اشتغال درست کنیم؟ اشتغال کارگر در کارخانه سلاح سازی با کشتار مردم در بغداد و دمشق و صنعا ؟ آیا مردم باید کشته و آثار تمدنی ویران شوند؟
رئیس جمهور با اشاره به ائتلاف علیه داعش که با حضور همپیمانان و حامیان تروریست ها تشکیل شده است، گفت: به ظاهر ائتلاف علیه تروریسم تشکیل شد اما واقعیت چیست ؟ چرا از بمباران مردم بی گناه حمایت می کنید و بین مذاهب و اقوام، اختلاف می افکنید؟
دکتر روحانی تاکید کرد: ما شیعه و سنی، ترک و فارس و عرب، بلوچ و ترکمن قرن ها باهم زندگی کرده ایم و نه جنگی و نه اختلافی داشته ایم.
رئیس جمهور ادامه داد: در بازار تهران و بغداد و دمشق ، مغازه مسلمان و یهودی و مسیحی و مغازه این قوم و آن قوم کنار هم بود؛ صبح ها به هم سلام و شب ها نیز با روی باز و روی خوش از هم خداحافظی می کردند، چرا اختلاف و کشتار درست کردید؟
دکتر روحانی تاکید کرد: علاج درد منطقه و جامعه امروز و جهان معاصر، جز اعتدال ، اخلاق و ادب نیست.
 
رئیس جمهور: باید کتابخانه های مساجد را رونق دهیم     
رئیس جمهور گفت : تا روزی که افراط و افراطی گری و خشونت وجود دارد ، دیگران بر این اسب سوار می شوند و برای جامعه معضلات می آفرینند.
دکتر  روحانی در ادامه سخنان خود افزود : دین ما ، دین کتاب و انقلاب ما هم انقلاب کتاب بود و با آن نشر پیدا کرد .
وی گفت : امروز همه ما این رسالت بزرگ را بر دوش داریم تا فرهنگ و اخلاق را توسعه دهیم و جوان و نوجوان را به خواندن کتاب تشویق کنیم.
رئیس جمهور افزود : تا در مدارس زنگ کتابخوانی احیا نشود و تا نوجوان و جوان ها در دبستان و دبیرستان ها با کتاب صمیمی نشوند معضل کتابخوانی حل نخواهد شد.
دکتر روحانی گفت : ما باید از آموزش و پرورش و مساجد شروع کنیم و همانگونه که کتابخانه ها در دوران انقلاب در مساجد پر رونق بود ، اکنون نیز باید کتابخانه های مساجد را رونق دهیم.
وی با بیان اینکه برای تحقق این مهم همه باید تلاش کنیم ، افزود : زمانی که کتاب و نشر آن جایگاه واقعی خود را در جامعه پیدا می کند ، اثر آن در جامعه، تعالی فرهنگی، رشد و توسعه خواهد بود .

شناسه خبر : 4493

این خبر رو هم ببینید

وحدت پایدار، ضرورتی ماندگار/ *محمد هادیفر

وحدت در لغت به انسجام و پیوستگی معنا شده که در مقابل تفرقه و کثرت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 14 =