خانه / فرهنگی / رئیس دانشگاه کردستان: عدالت عامل اصلی پایداری و دوام حکومت ها در جهان است

رئیس دانشگاه کردستان: عدالت عامل اصلی پایداری و دوام حکومت ها در جهان است

سنندج – رئیس دانشگاه کردستان اظهار داشت: تنها عامل پایداری تمام حکومت‌ های جهان عدالت است و هیچ یک از حکومت ها با متوسل شدن زور راه به جایی نبرند.

فردین اخلاقیان شامگاه روز دوشنبه در مراسم یادبود شهدای بمباران شیمیایی حلبچه که با حضور اساتیدی از دانشگاه‌ های اقلیم کردستان عراق در تالار مولوی دانشگاه کردستان برگزار شد، گفت: خشونت و تمامیت‌ خواهی به هم نزدیک هستند و قادر به قبول تفاوت‌ ها نیستند پس در نتیجه از هم جدایی ناپذیرند.
وی افزود: رژیم بعث حکومتی بود که نمی‌توانست با تفکرات جدا از راه خود رویارویی کند و در نتیجه به خشونت روی می آورد و آن را بر سر مرمان مظلوم و بی دفاع خالی می کرد.
رئیس دانشگاه کردستان با اشاره به جنایات حکومت بعث نسبت به مردم حلبچه، عنوان کرد: شهیدان حلبچه رفتند اما یاد آنان همیشه بر سر زبان ها باقی می ماند و وظیفه هر شخصی است که یاد آنها را زنده نگه دارد تا فراموش نشوند.
اخلاقیان با بیان اینکه مسئله ای که در دانشگاه ها وارد جامعه شود زودتر مورد قبول مردم واقع می شود، افزود: اکنون که در کردستان عراق و ایران حکومت به دست مردم است باید دانشگاه ها روشن کننده راه مردم باشند و با تحلیل چنین موضوعاتی به مردم نشان دهیم که جنایاتی علیه کرد ها صورت گرفته است.
وی با اشاره به اینکه تنها عامل پایداری تمام حکومت‌ های جهان عدالت است، افزود: وظیفه ما در مقابل جانفشانی و ایثار شهیدان استمرار راه آنان و مقابله با چنین عمل ظالمانه حکومت بعثی و جلوگیری از تکرار این فاجعه انسانی است.
رئیس دانشگاه کردستان اظهار داشت: هدف از برگزاری اینگونه مراسمات محکوم کردن چنین جنایاتی در جهان و جلوگیری از تکرار آنها است که امروزه با وجود رسانه های جمعی به راحتی می توان اهداف خود  را به تمام دنیا انتقال داد و مانعه تکرار آنها شد.
اخلاقیان افزود: دانشگاه کردستان با دانشگاه های اقلیم کردستان عراق به ویژه دانشگاه حلبچه همکاری و تعامل خود را اعلام می نماید و امید است که در آینده با انجام پروژه‌ هایی جدید این دو مرکز همکاری‌ های لازم را در راستای اهداف علمی داشته باشند و کنواسیون منع کشتار دسته جمعی یا جینوساید را به تمام دنیا بشناسانند.

شناسهٔ خبر: ۳۹۲۵۴۲۷ – سه‌شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۵ – ۰۸:۰۳

شناسه خبر : 3981

این خبر رو هم ببینید

روستاهای اورامان؛ نقوش اصیل ایرانی در دامان طبیعت / نصرت اله سپهر

“هر کدام از روستاهای توریستی و تاریخی هورامان آداب، رسوم و فرهنگ کهن، اصیل و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش − پنج =