خانه / سیاسی /  رئیس دستگاه‌ اطلاعات و امنیت اقلیم کردستان: از استقلال کردستان سخن می‌گویند، اما سایکس پیکوی دیگری را به‌ کُردها تحمیل کرده‌اند

 رئیس دستگاه‌ اطلاعات و امنیت اقلیم کردستان: از استقلال کردستان سخن می‌گویند، اما سایکس پیکوی دیگری را به‌ کُردها تحمیل کرده‌اند

سرویس عراق و اقلیم کردستان – رئیس دستگاه‌ اطلاعات و امنیت اقلیم کردستان عراق با اشاره‌ به‌ اینکه‌ یکی از احزاب سیاسی، بحث استقلال اقلیم کردستان را برای سرپوش نهادن بر‌ اشتباهات خود به‌ کار می‌گیرد، گفت: درحالی‌که‌ از پایان سایکس پیکو سخن می‌گویند تجزیه‌ دیگری را به‌ کردستان تحمیل کرده‌اند.

به‌ گزارش کردپرس، لاهور شیخ جنگی رئیس دستگاه‌ اطلاعات و امنیت اقلیم کردستان عراق در پانلی که‌ از سوی پارلمان اروپا در خصوص اوضاع عراق و تحولات منطقه‌ برگزار شد، گفت: یکی از احزاب سیاسی اقلیم کردستان بحث استقلال کردستان را برای سرپوش نهادن بر اشتباهات و نقصان‌های خود به‌ کار می‌گیرد.
وی درباره‌ برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان، گفت: پیش‌تر همه‌پرسی را برگزار کرده‌ایم، در وضعیت کنونی با مشکلات جدی اقتصادی و نظامی دست‌به‌گریبان هستیم و باید فرصتی به‌ بغداد داده‌ شود.
شیخ جنگی که‌ یکی از رهبران اتحادیه‌ میهنی کردستان (یکیتی) است در پاسخ به‌ سؤال یکی از حاضرین درباره‌ حفر خندق میان اقلیم کردستان عراق و کردستان سوریه‌، گفت:  از پایان سایکس پیکو سخن می‌رانند، اما سایکس پیکوی دیگری را میان اقلیم کردستان و روژاوا (کردستان سوریه‌) ایجاد کرده‌اند، آن‌ها نیازمند کمک‌های ما هستند و باید در کمترین زمان ممکن این مرزهای ساختگی را از میان برداریم.
وی ضمن اشاره‌ به‌ کمک‌های ائتلاف جهانی به‌ مدافعین کُرد سوری در جنگ با داعش، از ترکیه‌ درخواست کرد این نیرو را دشمن خود نداند، زیرا مسئله‌ کُرد با جنگ حل نمی‌شود.
این مقام امنیتی کُرد به‌ تلاش‌ها برای آزادسازی موصل اشاره‌ کرد و ضمن ناتوان خواندن ارتش عراق در انجام این عملیات، اشاره‌ کرد که‌ رقه‌ در سوریه‌ زودتر از موصل از اشغال داعش آزاد می‌شود.
رئیس دستگاه‌ اطلاعات و امنیت اقلیم کردستان عراق همچنین بر ضرورت افزایش کمک‌های تسلیحاتی به‌ نیروهای پیشمرگ برای ادامه‌ جنگ با تروریست‌های داعش تأکید و از همکاری اطلاعاتی گسترده‌ این سازمان با آمریکا و کشورهای اروپایی خبر داد.
شیخ جنگی به‌ اوضاع داخلی اقلیم کردستان نیز اشاره‌ کرد و ضمن مهم و سرنوشت‌ساز خواندن توافق اخیر اتحادیه‌ میهنی و جنبش تغییر، ابراز امیدواری کرد که‌ گفتگوها با حزب دمکرات (پارتی) برای حل بحران‌های اقلیم کردستان آغاز گردد.
کد مطلب: ۱۰۶۶۸۲  |  تاريخ: ۱۳۹۵/۳/۴  |  ساعت: ۱۱ : ۱۳لینک گروه تلگرام پایگاه خبرگزاری کردنور

شناسه خبر : 13219

این خبر رو هم ببینید

لزوم تبیین اهمیت روز قدس در رسانه‌ها و فضای مجازی

مدیرکل صدا و سیمای مرکز کردستان گفت: فضای مجازی و رسانه‌های جمعی نقش مهمی در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × سه =