خانه / اجتماعی / رئیس سازمان حج و زیارت خبر داد ؛ احتمال آغاز سفر زیارتی به سوریه از نوروز / صدور حکم دو مأمور خاطی عربستان

رئیس سازمان حج و زیارت خبر داد ؛ احتمال آغاز سفر زیارتی به سوریه از نوروز / صدور حکم دو مأمور خاطی عربستان

رییس سازمان حج و زیارت با اعلام زمان شروع اعزام های حج که از ۲۱ مردادماه سال ۹۵ آغاز می‌شود، از احتمال از سرگیری سفرهای زیارتی سوریه در نوروز نیز خبر داد

به گزارش کردنور از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حج و زیارت؛ سعید اوحدی با اشاره به تفاهم‌نامه سوریه و ایران که قرار بود شش ماه روی آن کار شود تا موضوع امنیت آن به نتیجه‌گیری برسد، یادآور شد: با توجه به پیروزی سوریه در قطعنامه سازمان ملل و پیروزی‌های میدانی دولت این کشور در نبرد با گروه های تکفیری به نظر می‌رسد، امنیت در این کشور به سمت قابل قبولی پیش می‌رود.
وی ادامه داد: تفاهم‌نامه ایران و سوریه پیوست امنیتی دارد که براساس مذاکره با سفیر این کشور در ایران که وی با حکم نخست وزیر سوریه مسئول پیگیری این مسأله می باشد، قرار شده تا دو هفته آینده این پیوست تکمیل و هیأت مشترکی برای کارشناسی وضعیت به سوریه اعزام شود که امیدواریم به زودی شاهد از سرگیری اعزام زائران ایرانی به سوریه با تأمین امنیت باشیم.
اوحدی با بیان این‌که تدابیر برای آغاز سفر به سوریه باید هوشیارانه اتخاذ شود، این احتمال را داد که درصورت تامین امنیت در سوریه، اعزام زائران ایرانی در نوروز از سر گرفته شود.
حکم دو مامور مجرم فرودگاه جده
وی اضافه کرد: پرونده فرود اضطراری در فرودگاه تا حدی به نتیجه رسیده و بر اساس قوانین عربستان حکم صادر شده اما خواسته دولت ایران پرداخت خسارت بر اساس قوانین بین‌المللی هوایی است. همچنین حکم پرونده دو پلیس مجرم فرودگاه جده از قوه قضاییه به وزارت کشور عربستان ابلاغ شده که منتظر اجرای ابلاغ آن هستیم.
وی با بیان اینکه از این حکم اطلاعی ندارد، افزود: باید منتظر ابلاغ آن باشیم بعد از صدور حکم طبق مصوبه شورای امنیت ملی، بعثه مقام معظم رهبری و سازمان حج و زیارت درباره ازسرگیری عمره تصمیم می‌گیرند.
وی در ادامه از تصمیم ستاد اربعین برای تغییر استراتژی در سال آینده خبر داد و افزود: اربعین سال آینده اعزام‌ها کاروانی خواهد بود، البته به این شرط که از دو ماه قبل با دولت عراق برای صدور ویزا هماهنگی‌های لازم انجام شود تا آن ازدحام جمعیتی که در مرزهای خاکی اتفاق افتاد و سبب معطلی دو روزه برخی زائران شد بار دیگر تکرار نشود.
اوحدی همچنین با انتقاد به نرخ ویزای عراق در اربعین گذشته اظهار کرد:‌ ما با اصا صدور روادید برای زائران اربعین موافقیم اما هزینه آن از ۴۰ دلار به حداقل ممکن باید کاهش یابد.
وی با تأکید بر اینکه اربعین به صورت دولتی قابل اجرا نیست، بیان کرد: اگر اربعین را دولتی کنیم، همه چیز را از دست می‌دهیم. دلیل افزایش سیل مشتاقان فقط به خاطر حمایت‌های مردمی بوده است. با بودجه‌های دولتی نمی‌توان اربعین را اجرا کرد.

شناسه خبر : 7109

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + 20 =