خانه / سیاسی / رئیس فراکسیون HDP در مجلس ترکیه: حداقل اجازه دهید اجساد عزیزانمان را که در خیابان مانده دفن کنیم

رئیس فراکسیون HDP در مجلس ترکیه: حداقل اجازه دهید اجساد عزیزانمان را که در خیابان مانده دفن کنیم

برای حل و فصل مسئله دفن جنازه های موجود در مناطق کردنشین باید حداقل چند روز حکومت نظامی برداشته شده تا مردم بتوانند اجساد عزیزان خود را دفن کرده و مراسم تعزیه برپا کنند.

به گزارش کردپرس به نقل از روزنامه زمان، ادریس بالوکن، رئیس فراکسیون حزب دموکراتیک خلق ها در پارلمان ترکیه در اظهاراتی با اشاره به درگیری های موجود در ترکیه گفت: اکنون در سیلوپ، سور، جزیره و شرناخ در بیمارستان های دولتی بیش از ۵۰ جسد شهروندان عادی این مناطق وجود دارد که اجازه دفن آنها صادر نمی شود. حق دفن جنازه ها نیزدر مناطق کردنشین ترکیه نادیده گرفته می شود. این مسئله ای بسیار خجالت آور برای ترکیه است. در طول تاریخ جمهوری ترکیه دورانی نبوده که در عرض ۲ هفته ۵۰ شهروند ترکیه کشته شود. برای حل و فصل مسئله دفن جنازه های موجود در مناطق کردنشین باید حداقل چند روز حکومت نظامی برداشته شده تا مردم بتوانند اجساد عزیزان خود را دفن کرده و مراسم تعزیه برپا کنند.
بالوکن تاکید کرد: ما این درخواست را به وزارت دادگستری ابلاغ کردیم ولی متاسفانه این وزارتخانه جوابی خجالت آور در برابر این خواسته انسانی به ما داد. وزات دادگستری در نظر دارد بدون اطلاع به خانواده کشته شده ها آنها را توسط نیروهای نظامی در مکان هایی نامشخص دفن کند. ما این خاطره تلخ را از سال های ۹۰ میلادی به یاد داریم. جنازه هایی که بدون کفن شدن، بدون اقامه نماز میت و به صورت دسته جمعی دفن می شدند.
بعد از بالوکن هدی کایا، نماینده استانبول در پارلمان ترکیه از حزب دموکراتیک خلق ها به صحن علنی مجلس رفته و در اظهاراتی عنوان کرد: در سور جسد ۳ جوان کرد ۱۵ روز است که در خیابان مانده است. دستگاه های دولتی اجازه دفن را صادر نمی کنند. از وزارت امور دینی ترکیه در خصوص رسیدگی به مسئله جنازه ها در مناطق کردنشین ترکیه دعوت به عمل می آوریم وارد این موضوع حساس شوند.
کد مطلب: ۹۸۵۹۸  |  تاريخ: ۱۳۹۴/۱۰/۱۹  |  ساعت: ۹ : ۴۹       کانال تلگرام کردنور @kurdnoor

شناسه خبر : 14707

این خبر رو هم ببینید

بلومبرگ: سرکردۀ جدید داعش در استانبول دستگیر شد

روزنامۀ بلومبرگ از قول مقامات ترکیه مدعی شد، سرکردۀ جدید داعش در استانبول توسط پلیس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × یک =