خانه / فرهنگی / رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام: همه علما می توانند در سرنوشت جهان اسلام تاثیرگذار باشند/عدم اتحاد عامل اصلی مشکلات جهان اسلام

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام: همه علما می توانند در سرنوشت جهان اسلام تاثیرگذار باشند/عدم اتحاد عامل اصلی مشکلات جهان اسلام

علما و بزرگان می توانند تصمیمات بزرگ بگیرند چنانکه بسیاری از علما در سرنوشت جهان اسلام تاثیر گذار بوده اند

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۹ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۱۸:۰۹
به گزارش خبرگزاری تقریب(تنا)، آیت الله هاشمی رفسنجانی در سخنانی در مراسم اختتامیه همایش بین المللی علمای اسلام در حمایت از مقاومت فلسطین خاطرنشان کرد: علما با همین تفکرات و اظهاراتی که در این همایش مطرح شد می توانند برای نجات فلسطین راهکار ارائه دهند.
 
وی با اشاره به فتوای اخیر آیت الله سیستانی در مورد لزوم جهاد در عراق، تاکید کرد: علما و بزرگان دینی می توانند تصمیمات بزرگ بگیرند همچنان که آیت الله سیستانی در فراخوان خود به ملت عراق برای مقابله با داعش موجی از مردم را رهسپار جهاد کرد و این موقعیتی است که علما هر یک به صورت کم و بیش دارا هستند.
 
وی افزود: جهان اسلام از قدرت بالایی برخوردار است؛ ۶۰ کشور اسلامی با دارا بودن قدرت های انسانی جغرافیایی و طبیعی از امکانات خود به خوبی استفاده نمی کنند مشکل این است که ما اتحاد نداریم و گرفتن تصمیم مشترک سخت شده است لذا باید فکری عملی در این زمینه کرد.
 
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه با اشاره به آیات قرانی مبنی بر لزوم حفظ وحدت و دوری از تفرقه اظهار داشت:وحدتی که قرآن از ما خواسته بسیار صریح است و به صورت صریح نیز تنازع و اختلاف را رد کرده است همانطور که تاکید می کند که اگر تنازع داشته باشید دچار فشل خواهید شد و مجد خود را از دست می دهید.
 
وی با اشاره به تحریم ظالمانه بر ضد کشورمان، تاکید کرد: ما سالهاست تحت محاصره ایم و به چند سال گذشته محدود نمی شود ولی علی رغم این محاصره، نسبت به تسلیح مقاومت کوتاه نیامده و باصراحت و قدرت تسلیح مقاومت فلسطین و حزب الله لبنان را تایید کردیم.
 
آیت الله هاشمی رفسنجانی در ادامه گفت: کشورهایی که دارای قدرت و مکنت زیاد هستند اگر دست به دست هم دهند و با هم اتحاد داشته و در یک جبهه قرار گیرند موفقیتهای بیشتری از انچه در غزه دیدیم بدست خواهد آمد.
 
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان این که مشکل اصلی ما در اختلاف است، گفت: همه ما وظیفه بزرگی در قبال اسلام و مسلمین داریم و علما پیشتاز این مسئله هستند.
 
آقای هاشمی رفسنجانی در ادامه سخنان خود اختلاف بین مذاهب را امری طبیعی برشمرد و گفت: این اختلافات نباید منجر به نزاع شود.
وی در ادامه به جنایتهای گروه تروریستی داعش در عراق و بوکوحرام و دیگر گروه های تروریستی اشاره کرد و گفت : اینها با اقدامات غیر انسانی خود در پی بدنام کردن اسلام هستند و ما باید با آنها مقابله کنیم اما در ابتدا باید بین خودمان را اصلاح کنیم و اختلافات بین شیعه و سنی کنار گذاشته شود.
 
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین به درگیریها و اختلافات موجود در پاکستان و افغانستان اشاره و خاطر نشان کرد: خود آنها باید با وحدت و اتحاد مشکلاتشان را حل کنند.
 
آقای رفسنجانی تصریح کرد: همه ما در سه اصل توحید و نبوت و معاد اشتراک داریم بنابراین چرا نباید با هم همکاری کنیم؟ ما نمی توانیم بگوییم چون فلسطینی ها شیعه نیستند نباید از آنان حمایت کرد پس بیاید اختلافات را کنار گذاشته و همه با هم از فلسطین حمایت کنیم.
 
وی در ادامه و در مورد عوامل تفرقه بین امت ها گفت: سه عامل استکبار و استبداد و گروه های تروریستی باعث تفرقه آنان و از جمله در سوریه و عراق و لیبی و…. شده اند. آقای رفسنجانی استبداد و استکبار را به دو لبه یک قیچی تشبیه کرد که منافع مردم را از بین می برد.
 
اقای رفسنجانی در ادامه به حمایت مردم ایران از علما در همه زمانها اشاره و بر نقش علما در تأثیر گذاری بر مردم جامعه خود تأکید کرد و اختلافات را سبب عقیم کردن امت اسلامی برشمرد.
 
آقای هاشمی خاطرنشان کرد: امروز فلسطین راه خود را پیدا کرده و اگر از آن حمایت تسلیحاتی شود می تواند پیروز میدان باشد؛ بنابراین همه کشورها باید به حمایت همه جانبه از فلسطین برخیزند و حمایت خوب با اتحاد بین همه ما کامل می شود؛ مردم فلسطین مظلومترین مردم هستند و باید از بیشترین حمایت جهانی برخوردار شوند.
 
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان تأکید کرد: ما کشورهای اسلامی باید برای نجات مظلومان مسلمان و جلوگیری از طغیان برخی جوانان با هم همکاری داشته باشیم.

شناسه خبر : 4769

این خبر رو هم ببینید

یادی از علامه تقی جعفری و حضورش در کردستان/ شهباز محسنی

دانشجوی مقطع کارشناسی که بودم علاوه بر کلاس های دانشکده، در جلسات و سخنرانی های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 2 =