رئیس کانون وکلای دادگستری کردستان: قوانین کنونی در خصوص زنان نیاز به اصلاح دارد

رئیس کانون وکلای دادگستری کردستان اضافه کرد: در جامعه امروزه باید قوانین موجود در مورد زنان اصلاح شود چرا که این قوانین برای زنان محدود کننده است و این مهم باید توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی پیگیری شود

به گزارش خبرگزاری فارس از سنندج، حبیب‌الله مرادی پیش از ظهر امروز در همایش یک‌روزه خشونت در خانواده با محوریت خشونت علیه زنان که در مجتمع فجر سنندج برگزار شد، اظهار کرد: آگاهی زنان جامعه اسلامی به قانون اساسی و شرع دین مقدس اسلام باعث می‌شود که کسی نتواند علیه آنها خشونت داشته باشد.
 
وی با اشاره به اینکه آشنایی با دین مبین اسلام و قانون می‌تواند مانع بروز خشونت علیه زنان باشد، افزود: باید سعی شود زنان جامعه را نسبت به این موارد آگاه‌تر کرد.
 
وی خاطرنشان کرد: زن در عرصه‌های مختلف از جمله اشتغال، تحصیل و همچنین در پست‌های مختلف و کلیدی با مردان برابر است و می‌تواند در همه عرصه‌ها همگام با مردان فعالیت کند و کسی نمی‌تواند مانع فعالیت آنها در جامعه شود.
 
رئیس کانون وکلای دادگستری استان کردستان اضافه کرد: در جامعه امروزه باید قوانین موجود در مورد زنان اصلاح شود چرا که این قوانین برای زنان محدود کننده است و این مهم باید توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی پیگیری شود.
 
مرادی خانواده را رکن اصلی جامعه برشمرد و گفت: وجود خانواده سالم در جامعه نیازمند حضور موفق زنان در خانواده و جامعه است و دین مبین اسلام نیز به زن و خانواده اهمیت زیادی داده است.
 
وی نقش زنان در مدیریت خانواده را مهم دانست و بیان کرد: زنان نقش کلیدی در تربیت فرزندان نیز دارند و نباید نقش اثرگذار آنها در جامعه و خانواده نادیده گرفته شود.
 
*موفقیت زنان متاثر از خانواده است
 
عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج نیز در این همایش با اشاره به اینکه موفقیت زنان موجب موفقیت جامعه می‌شود، افزود: موفقیت زنان متاثر از خانواده‌ها است و رفتار افراد خانواده باید با زنان مورد توجه باشد.
 
جلیل سحابی اظهار کرد: زنان امروزه در جامعه کمتر در معرض خشونت قرار دارند و این خشونت بیشتر در محیط خانواده متوجه این قشر می‌شود.
 
وی با اشاره به وجود خشونت‌هایی مانند خشونت نمادین، خاطرنشان کرد: خشونت‌هایی مانند خشونت‌های جسمی، جنسی، روانی، اقتصادی و مالی قابل دیدن است اما خشونت نمادین خشونتی است که با همدستی ضمنی کسانی که این خشونت بر آن‌ها اعمال می‌شود و نیز کسانی که آن‌را اعمال می‌کنند، انجام می‌شود؛ زیرا هر دو گروه، نسبت به اعمال آن، آگاهی ندارند و باید افراد جامعه را نسبت به آن آگاه کرد.
 
وی افزود: بوردیو از نظریه‌پردازانی که خشونت نمادین را مطرح کرده، معتقد است چنین خشونتی، تحمیل‌کننده اطاعت‌هایی است که نه فقط به‌مثابه اطاعت درک نمی‌شوند؛ بلکه با اتکا بر انتظارات جمعی و باورهایی از لحاظ اجتماعی درونی‌ شده، فهمیده می‌شوند.
 
وی خاطرنشان کرد: بوردیو، دولت را مکان کشمکش بر سر انحصار خشونت نمادین می‌داند و بیان می‌کند خشونت نمادین به‌گونه‌ای غیر مستقیم و بیشتر از طریق مکانیسم‌های فرهنگی اعمال می‌شود و با صورت‌های مستقیم‌تر نظارت اجتماعی که جامعه‌شناسان غالباً بر آن‌ها تأکید دارند، متفاوت است.
 
عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج اضافه کرد: خشونت علیه زنان بحثی حقوقی، روانی و زیستی است و پیامدهای متنوعی دارد که مسئله زنان به عنوان بحث اجتماعی در جامعه ما جدید است و باید به صورت گسترده‌تر به آن پرداخته شود.
 
در این همایش که با حضور جمعی از مسئولان استانی، بانوان نماینده ادارات استان، اساتید دانشگاهی و وکلای دادگستری استان برگزار شد، 6 مقاله برگزیده همایش نیز مورد تجلیل قرار گرفت.
 

این خبر رو هم ببینید

«گل نساء» همچنان جایزه می گیرد

فیلم سینمایی «گل نساء» ساخته بلند کارگردان خوش آتیه و خوش ذوق کردستانی در سال …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *