خانه / سیاسی /  رابطه ی دشوار کُردها با دونالد ترامپ و ترس آنها از خیانت آمریکا

 رابطه ی دشوار کُردها با دونالد ترامپ و ترس آنها از خیانت آمریکا

سرویس جهان- کردهای عراق از ۱۹۹۱ به بعد خود را متحد وفادار و حیاتی آمریکا دانسته اند. سال ۱۹۹۱ آمریکایی ها یک منطقه ی پرواز ممنوع ایجاد کردند که زمینه ی رشد و تحول منطقه ی نیمه خودمختار کردستان در شمال عراق را فراهم کرد.

تا همین چند روز پیش کردها اسم دونالد ترامپ رئیس جمهور منتخب آمریکا را روی نوزادان پسر و رستوران های خود می گذاشتند.
کردها از دیرباز مورد سرکوب قرار گرفته اند و مثل شهروندان درجه دو با آنها رفتار شده است اماهنگامی که ترامپ قول داد که “دوست کردها” باشد، از استقلال کردها حمایت کند و کمک بیشتری برای حکومت اقلیم کردستان در عراق ارسال کند، بسیاری از آنها از خوشحالی در پوست خود نمی گنجیدند.
اما هنوز جوهر شناسنامه های نوزدان خشک نشده بود که روز جمعه اعلام شد شهروندان هفت کشور مسلمان از جمله عراق تا سه ماه اجازه ی ورود به آمریکا را ندارند. به گفته ی دولت ترامپ کردهای عراق هم به این علت که شهروند عراق هستند، مشمول این سیاست جدید منع ورود می شوند.
با این حال کردهای عراق از ۱۹۹۱ به بعد خود را متحد وفادار و حیاتی آمریکا دانسته اند. سال ۱۹۹۱ آمریکایی ها یک منطقه ی پرواز ممنوع ایجاد کردند که زمینه ی رشد و تحول منطقه ی نیمه خودمختار کردستان در شمال عراق را فراهم کرد.
نقش کردها در جنگ ۲۰۰۳ در عراق که منجر به سرنگونی صدام حسین و انحلال حزب بعث شد، این حس قوی را عمیق تر کرد. باوری که وجود دارد – دست کم در میان کردها – این است که آمریکا در “عملیات آزادی عراق” بدون پشتیبانی زمینی و مشاوره ی کردها هیچ وقت نمی توانست کنترل شهرهای حیاتی شمال عراق مانند کرکوک و موصل را به دست گیرد.
امروز در همان حال که صدها هزار تن از پیشمرگ های کرد درگیر جنگ زمینی با گروه داعش به ویژه در نبرد سرنوشت ساز موصل هستند، کردهای عراق بار دیگر احساس می کنند که به آنها خیانت شده است و مثل معروف “در عشق و جنگ همه چیز رواست” را زیر سؤال می برند. کردها به موضوع اینگونه نگاه می کنند که حالا که آنها در عراق و سوریه قسمت سخت کار را برای آمریکایی ها انجام داده اند، روی هیچ چیز نمی توان حساب کرد.
نامو عبدالله خبرنگار کرد عراقی شبکه ی خبری روداو که محل کارش در واشنگتن است، گفت:”حالا این منع فراگیر ما و افراط گراها را یکی می داند و فرقی بین یک مسلمان خوب و یک مسلمان بد قائل نمی شود. ما همه عین هم هستیم: تروریست های بالقوه، تنها به این دلیل که در عراق زندگی می کنیم.”
ریباز قره داغی یک مشاور توسعه ی کسب و کار کُرد و آمریکایی که محل کارش در شهر کردنشین سلیمانیه در عراق است، با این نظر موافق است.
او به “عرب نیوز” گفت:”بسیار ناامید کننده است به این دلیل که رئیس جمهور ترامپ و بسیاری از اعضای کابینه اش کردها را به عنوان بهترین متحدان آمریکا در جنگ با تروریسم داعش ستوده اند. بسیاری از کردها در عراق و سوریه دوشادوش نیروهای ویژه ی آمریکایی جنگیده اند. بنابراین، این خبر که آنها نمی توانند به آمریکا بروند، ناامید کننده است.”
این نخستین باری نیست که کردها پس از انجام قسمت سخت کار برای یک قدرت خارجی به حال خود رها می شوند.
در اوائل دهه ی ۱۹۲۰ و به دنبال جنگ جهانی اول، هنگامی که دولت – ملت ها از امپراتوری عثمانی مضمحل سربرمی آوردند، کردها دیدند که کنار گذاشته شده اند و احساس کردند که آنها را فریفته اند.
در ۱۹۲۳ پیمان لوزان تعهداتی را که در پیمان سور در ۱۹۲۰ برای تشکیل کشور کردستان داده شده بود، نادیده گرفت. در ۱۹۷۵ این آمریکایی ها بودند که به شاه ایران توصیه کردند دست از حمایت از قیام کردها در عراق بردارد در حالی که واشنتگتن پیش از آن به شکل غیرمستقیم از این قیام حمایت کرده بود.
آمریکایی ها در ۱۹۹۱ کردها را به قیام علیه صدام تشویق کردند اما هیچ حمایت نظامی از آنها به عمل نیاوردند و همین منجر به آن شد که صدام شورش را در هم بکوبد که خود به آوارگی بیش از یک میلیون کرد انجامید. سال ۲۰۰۳ هم پس از تبلیغات بسیار در مورد چشم انداز استقلال کامل کردها از عراق در دوره ی پس از صدام حسین، این رؤیای بسیاری از کردهای عراق همچنان به همان اندازه ی ۱۹۲۳ دور از دسترس است.
لاوین آزاد یک کرد بریتانیایی که در سلیمانیه به عنوان مدیر ارتباطات و روابط عمومی کار می کند، گفت:”من فکر می کنم [برای آمریکا] مهم نیست که کردها در کل طرف دار آمریکا یا قوی ترین متحد آمریکا هستند. منافع آمریکا همیشه در اولویت خواهد بود و به نظر من ما کردها هرچه زودتر این را بفهمیم، وضعیت مان بهتر می شود.”
او افزود: “امیدوارم که این ممنوعیت حمایت آمریکا از کردها در جنگ با گروه داعش را وچار وقفه نکند. نیروهای کرد به برتری های قابل توجهی دست یافته اند و مناطق زیادی را در عراق و سوریه بازپس گرفته اند و توقف حمایت ائتلاف واقعاً بر جنگ [با داعش] تأثیر منفی می گذارد.”
این دستور اجرایی در همین چند روزی که امضا شده است، فارغ از پیامدهای سیاسی و حس بی عدالتی و خیانت، همین حالا هم روی زندگی شخصی بسیاری از کردها تأثیر گذاشته است. گفته می شود کردهایی که ملیت دوگانه دارند، به خاطر اینکه به آنها اجازه ی ورود به آمریکا داده نشده، در فرودگاه های اروپا بلاتکلیف مانده اند.
ناظم زهاوی از نمایندگان محافظه کار پارلمان بریتانیا گفت که ورود او به آمریکا ممنوع شده است. زهاوی که اصالتاً کرد است در عراق به دنیا آمده اما تنها تابعیت بریتانیا را دارد.
برخی از کردهای ایزدی که از کشتار سنجار در سال ۲۰۱۴ جان به در بردند نیز اجازه ی ورود به آمریکا به عنوان پناهجو را ندارند.
کردها در شبکه های اجتماعی خشم و حیرت خود را از اینکه حالا برادران شان در سوریه ی جنگ زده برای پناهجویی در آمریکا با مشکل روبه رو هستند، به شدت ابراز کرده اند.
همسر قره داغی یک کرد بریتانیایی متولد عراق و دخترشان آمریکایی است.
قره داغی گفت:”این دستور به معنای این است که من و همسرم تا زمانی که این ممنوعیت برداشته نشود، نمی توانیم به خانه مان در نشویل برویم.”
سرگردانی و بلاتکلیفی زیادی در مورد اینکه این دستور چه تأثیری بر زندگی کسانی می گذارد که تابعیت دوگانه دارند، وجود دارد.
عبدالله که گرین کارت دارد، نمی خواهد دست به خطر زده و آمریکا را ترک کند مبادا نتواند به این کشور برگردد.
او گفت:”همسر من از ماه سپتامبر تا الآن منتظر است که سفارت آمریکا در بغداد ویزای آمریکایش را صادر کند. من می خواستم سفری به لبنان داشته باشم تا روز دوم فوریه همسرم را آنجا ببینم اما قانون منع ورود ترامپ ممکن است باعث شود من نتوانم به آمریکا برگردم. این آمریکایی نیست که من همیشه رؤیای زندگی در آن را داشتم.”
بی تردید این سیاست جدید تنها روی زندگی کردهایی تأثیر می گذارد که توان سفر به آمریکا، خواه سفر کاری یا تفریحی را دارند. بخش عظیمی از کردها در شمال عراق اصلاً امکان سفر کردن ندارند.
اقتصاد منطقه که زمانی رو به شکوفایی بود، دو سال است که در نتیجه ی اختلاف حکومت اقلیم کردستان و بغداد بر سر درآمدهای نفتی به حالت فلج درآمده است. حقوق کارمندان و بازنشستگان دیر به دیر پرداخت می شود و در عین حال کاهش یافته است. پروژه های عمرانی متوقف شده اند و بن بست سیاسی ناشی از اتمام دوره ی ریاست رئیس اقلیم کردستان اختلافات در درون حکومت اقیلم را دوباره شعله ور و مشکلات اقتصادی را پیچیده تر کرده است.
در حالی که کشورهای دیگر این دستور ترامپ را محکوم کرده اند و بغداد در مورد ممنوعیت متقابل ورود آمریکایی ها به عراق تبلیغات راه انداخته است، حکومت اقلیم کردستان تا کنون به طور رسمی به این اقدام آمریکا واکنشی نشان نداده است.
کد مطلب: ۱۲۳۱۶۶  |  تاريخ: ۱۳۹۵/۱۱/۱۲  |  ساعت: ۱۲ : ۴۴

شناسه خبر : 12297

این خبر رو هم ببینید

بازگشت آمریکا به برجام بدون رفع تحریم ها معنی ندارد /ورود واکسن آمریکایی و انگلیسی به کشور ممنوع است

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای صبح امروز در سخنانی که به مناسبت ۱۹ دی‌ماه سالروز قیام مردم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − پنج =