خانه / اقتصادی / رایزن بازرگانی ایران در عراق اعلام کرد: کالای ترک رقیب ایران در عراق/ ورود روزانه ۴هزار کامیون به بصره

رایزن بازرگانی ایران در عراق اعلام کرد: کالای ترک رقیب ایران در عراق/ ورود روزانه ۴هزار کامیون به بصره

رایزن بازرگانی ایران در عراق، کالاهای ترک را همچنان رقیب محصولات ایرانی در این کشور دانست و گفت: روزانه ۴ هزار کامیون از بندر بصره به عراق می رود.

به گزارش خبرگزاری مهر، ابراهیم محمدرضازاده گفت: استان بصره در حال حاضر تنها منطقه آزاد تجاری عراق را در حال حاضر در خود جای داده است و بندری بودن شهر بصره باعث شده بیشترین کالاهای وارداتی به عراق از این استان انجام شود، همچنین سایر مناطق عراق نظیر منطقه آزاد استان انبار و منطقه آزاد استان موصل و بغداد عملا در حال حاضر بلا استفاده هستند و این در حالی است که می‌توان از منطقه آزاد خورزبیر در استان بصره برای همکاری‌های مشترک و حضور صنعتی در این استان و حتی ایجاد منطقه آزاد، منطقه صنعتی یا شهرک صنعتی مشترک بین دو کشور بهره برد و نسبت به توسعه روابط با این استان و یا از طریق این استان با عراق اقدام کرد.
رایزن بازرگانی ایران در عراق افزود: روزانه از بندر بصره حدود چهار هزار کامیون کالا وارد عراق می‌شود و از طرفی منطقه آزاد «خور زبیر» در بصره باعث شده محلی جهت دپوی کالای وارداتی در این استان به وجود آید و کالاهایی که به عراق وارد می‌شوند در آن منطقه تجمیع شده تا حقوق و عوارض گمرکی آن‌ها پرداخت و پس از آن وارد عراق شوند.
وی با بیان اینکه بیشتر جمعیت استان بصره شیعه هستند و از طرفی هم مرزی آن با استان خوزستان و قرابت‌های فرهنگی و تنیدگی عشایر، قبایل و اقوام مختلف باعث شده ارتباط بین خوزستان با عراق به حداکثر برسد، گفت: بصره پس از بغداد و نینوا در بخش عربی، سومین استان پرجمعیت عراق است، هر چند بغداد به تنهایی بیش از یک پنجم جمعیت عراق را در خود جای داده و ۱۰ درصد جمعیت عراق در استان نینوا و شهر موصل مستقر هستند ولی بصره به عنوان سومین شهر پرجمعیت بخش عربی و به عنوان شهر مهم بندری عراق است که باید برای تجارت با این استان برنامه‌ریزی بلندمدت صورت پذیرد.
رضازاده گفت: با وجود تمام مزایایی که گفته شد شرکت‌های ایرانی حضور قوی و قدرتمندی را در تمام استان‌های عراق به ویژه بصره ندارند و تعداد انگشت‌شماری از شرکت‌های ایرانی آنجا مستقر شده و کالاهای خود را تبلیغ می‌کنند و در بازار نسبت به توزیع و یا حتی پخش مویرگی و فروش مستقیم کالا اقدام کرده‌اند. اکثر شرکت‌ها و تولیدکنندگان ما حداکثر مکانی را که برای تحویل کالا در نظر می‌گیرند لب مرز است و تعداد اندکی از شرکت‌های ایرانی وارد قلب عراق شده و برای کالاهای خود  بازاریابی کرده‌اند، این شرکت‌ها کالای خودشان را در قفسه فروشگاهی تحویل خرده فروش عراقی می‌دهند و موفقیت خیلی زیادی هم داشته‌اند.
وی در پاسخ به این سوال که در بازار عراق کالاهای ترکیه‌ای به میزان زیادی به چشم می‌خورد، درباره دلایل این موضوع توضیح داد: یکی از دلایل مهم آن داشتن نمایندگی قوی و فروش مستقیم، فروش وعده‌ای و یا به صورت یوزانس است که تاجر عراقی کالا را دریافت و پس از فروش، مبلغ را به فروشنده پرداخت می‌کند و این باعث شده استقبال بیشتری از کالاهای ترکیه‌ای شود. برگزاری همایش‌ها و نشست‌های مشترک بین تجار دو کشور در استان‌های مختلف و ارتباطات بیشتر بین تجار با توجه به اینکه مشکلات زبانی هم وجود ندارد، می‌تواند یکی از راه‌های نفوذ به بازار عراق باشد، به علاوه تجار خوزستانی نیز می‌توانند نماینده برخی از شرکت‌های تولیدکننده خودمان برای صادرات به عراق باشند.
رضازاده در عین حال بیان کرد: ایجاد مرکز و یا بازار تجاری که پیش از این در برنامه‌های دو کشور بوده می‌تواند به حضور شرکت‌های ایرانی در بازار عراق کمک کند. البته اکنون یکی از مشکلات تجار ما برای حضور در بصره ممانعت از خروج زمینی افراد از مرز شلمچه به طرف عراق بوده تجار و بازرگانان اگر بخواهند در بصره حضور یابند، یا باید به صورت هوایی از تهران به بغداد و پس از آن به بصره بروند و یا منتظر شوند روزهای خاصی از طریق مسیر آبی وارد عراق شده و از آن جا با  قایق به سمت بندر بصره حرکت کنند و این در حالی است که تجار به راحتی می‌توانند از مرز شلمچه وارد شوند.
رضازاده ادامه داد: ممانعت‌های برخی سازمان‌ها از ورود زمینی به بصره باعث شده روابط تجاری دو کشور با مشکلاتی مواجه شود، به علاوه سختگیری‌هایی که برای ورود و یا خروج کامیون‌های ایرانی در دو کشور به ویژه در کشور ما صورت می‌گیرد باعث کند شدن روابط تجاری دو کشور شده است که امیدواریم این مسائل با توجه به اهمیت استراتژیک بازار عراق به صورت حل‌ و فصل شود.

شناسهٔ خبر: ۳۶۵۷۸۶۵ – شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ – ۱۱:۴۵
لینک گروه تلگرام پایگاه خبرگزاری کردنور

شناسه خبر : 1041

این خبر رو هم ببینید

استاندار آذربایجان‌غربی: تعدد دستگاه‌های تصمیم گیر در مرزها مانعی برای توسعه است

استاندار آذربایجان‌غربی با تاکید بر ضرورت توسعه پایانه‌های مرزی و مدیرت واحد در مرزهای استان، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 1 =