خانه / اجتماعی / ربیس مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور خبر داد: تلاش برای کاهش قاچاق سیگار در کشور به ۳ میلیارد نخ در سال جاری

ربیس مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور خبر داد: تلاش برای کاهش قاچاق سیگار در کشور به ۳ میلیارد نخ در سال جاری

سنندج- ربیس مرکز برنامه ریزی و نظارت بر سازمان دخانیات کشور گفت: برنامه امسال ما کاهش قاچاق سیگار به ۳ میلیارد نخ است.

به گزارش خبرنگارمهر، علی اصغر رمزی صبح امروز سه شنبه در جلسه کارگروه مبارزه با قاچاق کالای دخانی کردستان در سنندج گفت: سال گذشته میزان قاچاق سیگار از ۱۲ میلیارد نخ به ۶ میلیارد نخ کاهش پیدا کرد.
وی عنوان مرد: یکی از مهمترین برنامه های ما در سال جاری کاهش قاچاق سیگار در کشور به ۳ میلیارد نخ با افزایش تولید داخلی و کنترل بیشتر است.
وی با اشاره به وضعیت قاچاق سیگار در جهان، اظهارداشت: بر اساس آمار جهانی معمولا ۳۰ درصد سیگارهایی که در دنیا توزیع می شود، قاچاق است.
رییس مرکز برنامه ریزی و نظارت بر دخانیات کشور ادامه داد: کشورهایی که ۱۰ درصد سیگارهای توزیع شده آنها قاچاق است جزو کشورهایی هستند که خوب عمل کردند.
 رمزی اضافه کرد: اگر حدود ۶۰ میلیارد نخ سیگار در کشورمان مصرف شود با برآورد میزان قاچاق سال گذشته ایران هم جزو کشورهایی است که در راستای مبارزه با قاچاق سیگار خوب عمل کرده است.
وی با اشاره به اینکه در سال ۸۷ قرار بود توزیع کنندگان سیگار مجوزدار شوند، گفت: توزیع سیگار بدون مجوز ممنوع و قاچاق محسوب می شود که دستورالعمل و بخشنامه آن از ابتدای سال ۹۳ آماده شد و تاکنون ۳۰ هزار واحد صنفی پروانه خرده فروشی سیگار دریافت کردند.
وی اضافه کرد: دکه داران شامل توزیع کنندگان دارای مجوز توزیع سیگار نمی شوند با این وجود این افراد همچنان سیگار توزیع می کنند که باید برای این کار هم تدبیری اندیشیده شود.
وی با اشاره به اینکه از دو ماه گذشته در ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ، کمیته فرهنگی تشکیل شده است، گفت: اطلاع رسانی و تبلیع محصولات دخانی در کشور ما ممنوع است بنابراین در این کمیته شیوه های اطلاع رسانی صحیح طراحی شده که می تواند بسیار موثر باشد.
وی به وضعیت کارخانه سیگار در شهر سقز اشاره کرد و اظهار داشت: کارخانه سیگار سقز در ابتدا قرار بود در یکی دیگر از استان های کشور احداث شود که با پیگیری آقایان بیگلری و بیاتیان نمایندگان مردم استان در مجلس شورای این کارخانه در سقز ایجاد شد.

شناسه خبر : 6031

این خبر رو هم ببینید

الزامات مدیریت و توسعه روستایی/ یحیی دباغی *

قش روستاییان و روستا به عنوان یکی از اجزای تشکیل دهنده توسعه از اهمیت به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − هشت =