رد طرح استانی شدن انتخابات در مجمع تشخیص‌مصلحت‌نظام

دبیر مجمع ‌تشخیص‌مصلحت‌نظام از عدم تصویب طرح مجلس برای ثبت استانی-شهرستانی شدن انتخابات در سیاست‌های کلی انتخابات خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کُرد نور ؛ محسن رضایی ظهر امروز در نشست خبری خود پس از برگزاری جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: بحث امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام در مورد سیاست‌های کلی انتخابات ادامه یافت.
دبیر مجمع‌ تشخیص‌ مصلحت‌ نظام ادامه داد: ابتدا رئیس و اعضای مجمع به روح بلند امام درود فرستادند و خاطراتی از ایشان نقل کردند و سپس سالگرد زعامت مقام معظم رهبری را به ایشان تبریک گفته و سرانجام سالگرد ۱۵ خرداد ۴۲ را گرامی داشتند.
وی با بیان اینکه در جلسه امروز دو مسئله در رابطه با سیاست‌های کلی انتخابات مورد بررسی قرار گرفت، اظهار داشت: اولین مساله طرح جدید مجلس است که آنها پیشنهاد داشتند تا در سیاست‌های کلی انتخابات ایده‌ استانی‌-شهرستانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی به عنوان یک بند ارائه شود که موافقان و مخالفان این ایده نظرات خود را بیان کردند.
رضایی با بیان اینکه در رای‌گیری نهایی پیشنهاد مجلس برای استانی-شهرستانی شدن انتخابات به عنوان یک بند در سیاست‌های کلی انتخابات رای نیاورد، ابراز داشت: قرار شد مجمع تشخیص مصلحت نظام فعلا در سیاست‌های کلی انتخابات در این رابطه بحثی نکند و این پیشنهاد از دستور خارج شد و مدافعان نتوانستند جمع را قانع کنند تا این پیشنهاد به عنوان یک بند ثبت شود و لذا این طرح بر عهده مجلس خواهد ماند.
وی با اشاره به مساله دومی که در جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام در رابطه با سیاست‌های کلی انتخابات مورد بحث قرار گرفت، یادآور شد: مسئله دوم این بود که ما چه کنیم که از دخالت قوای سه گانه جلوگیری کنیم. هرچند که جمهوری اسلامی ایران مردم‌سالاری دینی را رعایت کرده و بالاتر از قواعد و نرم‌های منطقه‌ای عمل کرده٬ اما سیاست‌های کلی برای بالا بردن این نُرم‌هاست و به همین دلیل سیاست‌های کلی به شکل آرمانی بحث می‌شوند.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: ما بندی را تصویب کردیم که دخالت قوای سه‌گانه اعم از وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و نهادهای عمومی را در دسته‌بندی های سیاسی و جناحی و جانب‌داری از کاندیداها ممنوع می‌کند٬ البته هر یک از افراد می‌توانند فارغ از شخصیت‌ حقوقی‌شان از جناح‌ها حمایت کنند.
رضایی با یادآوری اینکه دستگاه‌های اجرایی مانند وزارتخانه‌ها و نهادهای عمومی مانند شهرداری،‌ مجلس و قوه قضاییه نمی‌توانند از لیستی حمایت کنند٬ عنوان کرد: هر گونه حمایت تشکیلاتی توسط قوای سه گانه در انتخابات ممنوع شد٬ همچنین مجریان انتخابات حق حمایت از کاندیداها را ندارند.
دبیر مجمع‌ تشخیص‌ مصلحت‌ نظام در ادامه این نشست خبری به بحران‌ها و مسائل منطقه‌ای اشاره کرد و گفت: ما شاهد کشتار وحشیانه ملت یمن به دست ارتش عربستان هستیم و متاسفانه سازمان‌های بین‌المللی و به ویژه دبیر کل سازمان ملل در سکوت غیرقابل قبولی هستند و تلاشی برای توقف حملات نمی‌کنند.
وی بحران‌ها و تحولات کنونی منطقه را بی‌سابقه‌ترین ناامنی‌ها در خاورمیانه دانست و اظهار داشت: نهادهای بین‌المللی باید به این خونریزی‌ها پایان دهند٬ هر چند که گروه‌های یمنی مجبور به دفاع از خود شده‌اند٬ اما منطقه آبستن گسترش جنگ‌ها و تحولات جدیدی است و نیازمند بسیج بین‌المللی و به خصوص همکاری کشورهای اسلامی برای پایان دادن به جنگ‌ها و جلوگیری از وقوع بحران‌های جدید است.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در روزهای اخیر تصریح کرد: مقام معظم رهبری نکات مهمی را در صحبت‌های خود مطرح کردند و مجمع تشخیص در سیاست‌های کلی رهنمودهایشان را مد نظر دارد و ما آنها را اعمال می‌کنیم.
رضایی تاکید کرد: هر نوع تحریف و انحراف از راه امام٬ نتیجه‌ای جز عقب‌ماندگی ملت ایران ندارد.
وی در پاسخ به سوال خبرنگار ایلنا٬ مبنی بر اینکه آیا در جلسه امروز مجمع تشخیص مصلحت نظام در رابطه با هزینه‌های انتخاباتی افراد بحثی صورت گرفت یا خیر٬خاطرنشان کرد: در سیاست‌های کلی انتخابات قبلا این مساله تصویب شده و قرار است نظارت دقیقی در هزینه‌های کاندیدا صورت بگیرد و قوانین لازم در مجلس تصویب شود.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: شاهد هستیم که منابع انتخاباتی٬ اکنون مبهم و آسیب‌پذیر است. به طوری که هر فردی٬ هر چیزی را به داوطلبان انتخابات نسبت می‌دهد و سیاست‌ ما شفافیت در این هزینه‌ها و نظارت بر آنهاست.
رضایی در خصوص نظرهای موافقان و منتقدان مذاکرات هسته‌ای ابراز داشت: هم طرفدران و هم معترضان تیم مذاکره کننده را باید جزو مذاکرات محسوب کنیم٬ چراکه اینها به اظهار عقیده می‌پردازند و این خود بخشی از مذاکرات است و نباید فکر شود که بیرون از مذاکرات است.
وی با یادآوری اینکه تیم مذاکره‌کننده از طرف ملت ایران مذاکره می‌کندT بیان کرد: مردم حق اعتراض دارند و دنیا باید بداند که واقعیات درونی ایران چیستT لذا نباید به حامیان یا به مخالفان توهین شود.
خبرنگاری در پایان پرسید آیا این خبر که قرار است توافق‌نامه امنیتی ایران و سوریه اجرا شود و نیروهای نظامی از سوی ایران به سوریه اعزام شوند٬ صحت دارد که رضایی پاسخ داد: چنین بحثی در میان مسئولان ایران به هیچ وجه صورت نگرفته است. سیاست ما روشن بوده و کمک‌های ما به سوریه و عراق به شکل انسانی و مستشاری است ولی برای ارسال و اعزام مستقیم نیرو در دستگاه‌های مسئول چنین بحثی صورت نگرفته است.

این خبر رو هم ببینید

دلنوشته عبدالسلام كريمي در پي شهادت رئيس‌جمهوري اسلامي ايران و هيأت همراه

سقوط بالگرد حامل آيت‌الله رئيسي؛ خادم محبوب مردم ايران، دكتر امير عبدالهيان؛ ديپلمات نجيب، آیت‌الله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *