رزم ناوهای ایرانی وارد خلیج عدن شدند/ ذوق کردن سعودی ها از ناو امریکایی

درشرایطی که سعودی ها حضور ناوچه های امریکایی را باعث قوت قلب خود می دانند، مقامات پنتاگون تاکید کردند کشتی های امریکا نه تنها نمی توانند مزاحمتی برای ناوگروه ایرانی ایجاد کنند، بلکه حتی قصد رهگیری کشتی های نظامی ایران را نیز ندارند

زمان انتشار خبر: سه شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۴ – ۱۷:۰۳
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، رسانه های سعودی و برخی کشورهای عربی همراه با آنها، با شور و هیجان از مقابله ناوهای امریکایی با ناوگروه نیروی دریایی ایران در خلیج عدن خبر داده و مدعی شدند که امریکایی ها مانع از حضور کشتی های ایرانی در سواحل نزدیک یمن خواهند شد.
 
خبرگزاری سعودی وامس مدعی شد که امریکا با دقت از 9 کشتی نظامی ایران که احتمالا سلاح برای یمنی ها می برند، مراقبت می کند، اما باوجود انتخاب این تیتر و نقل قول از منابع ناشناس، به ناچار اظهارات رسمی سخنگوی پنتاگون را نیز ذکر کرده که در آن استیون وارن و سایر مقامات پنتاگون هرگونه ایجاد مزاحت برای کشتی های ایرانی را تکذیب کرده و تاکید کرده اند که اصولا امکان نزدیک شدن، سوال پرسیدن و یا تفتیش کشتی های ایرانی وجود ندارد.
 
فرانس پرس نیز به نقل از مقاامات پنتاگون افزوده است: در صورت حضور ناوگروه ایرانی در آب های کشورهای منطقه از جمله مصر و عربستان، پرس و جو از کشتی های ایرانی بر عهده خود آنهاست و امریکا نمی تواند دخالت کند.
 
این خبرگزاری سعودی مدعی شده که 9 کشتی ایرانی از جمله یک کشتی گشت زنی درحال حرکت به سمت سواحل یمن هستند.
 
باوجود اظهارات صریح مقامات پنتاگون، خبرگزاری امریکایی آسوشیتدپرس با رسانه های سعودی همراه شده و به نقل از منابع مجهول نوشته است: مقامات نیروی دریایی آمریکا می گویند که ناو هوپامابر تئودور روزولت در حال حرکت به سمت آب های یمن است و به دیگر کشتی های آمریکایی که اماده ی متوقف کردن کشتی های ایرانی حامل سلاح برای حوثی هستند، ملحق خواهد شد.
 
این خبرگزاری باتکرار ادعای انتشار گزارشهایی مبنی بر حرکت کشتی های ایرانی حامل سلاح برای حوثی ها، می افزاید: نیروی دریایی آمریکا در حال افزایش حضور نظامی خود در خلیج عدن و جنوب دریایی عرب است و هم اکنون 9 کشتی جنگی از جمله یک ناوشکن در منطقه حضور دارند.
 
آسوشیتدپرس نیز همانند سعودی ها ادعا کرده که این مقام های نیروی دریایی امریکا به دلیل حساست موضوع حاضر به افشای نام خود نشدند.
 
با این وجود، استیو وارن، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا به رویترز گفت که ماموریت این ناوگان رهگیری و مقابله با کشتی‌های جنگی ایران نیست که به خلیج عدن در اطراف یمن رفته‌اند.
 
سرهنگ «استیو وارن» درباره اعزام دو کشتی آمریکایی به خلیج عدن گفت: مقامات آمریکایی رفت و آمدهای دریایی در منطقه خلیج عدن را رصد می کنند اما من این موضوع را تکذیب می کنم که حرکت این دو ناو به سمت خلیج عدن برای مقابله با ایران بوده است.
 
 
تلاش رسانه های امریکایی و همراهان عرب آنها برای القا این ادعا که کشتی های ایرانی اسلحه برای یمنی ها می برند و امریکا جلو آنها را می گیرد، ادامه رویکرد متجاوزان به یمن است که می کوشند کشتار زنان و کودکان یمنی را مقابله با ایران قلمداد کنند.
 
این درحالی است که «برنادت میهان» سخنگوی شورای امنیت ملی امریکا نیز اعلام کرده که ایران نفوذ و کنترل چندانی بر حوثی های یمن ندارد اما ما در حال ارزیابی این اتهام هستیم.
 
روزنامه هافینگتون پست نیز از بدست آمدن مدارکی جدید خبر داد که نشان می دهد آنگونه که جنگ طلبان ادعا می کنند ایران در پس تحولات یمن نیست.
 
این روزنامه نوشته است: شاید اغلب کارشناسان گمان کنند که حوثی های یمن گروهی هستند که از جانب ایران حمایت شده و دستورات تهران را به اجرا گذاشته و وارد یک جنگ نیابتی شده اند اما مدارک جدیدی بدست آمده که نشان می دهد ایران ارتباط چندانی با حوثی های یمن ندارد.
 
از آغاز تجاوز نظامی سعودی ها به یمن، رسانه های عربی می کوشند با نشان دادن همراهی امریکا با این جنگ افروزی به شیوخ و مردم خود قوت قلب دهند و حتی ناچار شده اند برخلاف خواسته سیاستمداران امریکایی که تمایلی به فاش شدن نقششان در حمله به یمن ندارند، برخی اسرار این تجاوز را برملا کنند و در انتهای همین خبر نیز تاکید کرده اند که امریکا اگرچه حضور مستقیم در درگیری ها ندارد اما به صورت لجستیکی و اطلاعاتی در کنار سعودی هاست.
 
با این حال چند روزی است ناچار شده اند به مخاطبان خود توضیح دهند که با ادعای این همه قدرت، چرا نتوانسته اند حوثی ها را یک قدم به عقب برانند و حتی از زمان آغاز جنگ، مناطق بیشتری از یمن با انصارالله همراه شده اند.
 
 
 
محمد البخیتی، یکی از رهبران مردم یمن تاکید کرد که افزایش کشتی های جنگی امریکایی در اطراف یمن، برای تشدید محاصره یمن است و یکی دیگر از شواهد شرکت امریکا در جنگ علیه مردم ماست.
* ناوگروه 34 ایران امروز وارد خلیج عدن شد
ناوگروه 34 رزمی اطلاعاتی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران متشکل از ناوشکن البرز و ناو لجستیکی بوشهر صبح امروز وارد خلیج عدن شد.
 
این ناوگروه بر اساس درخواست سازمان جهانی دریانوردی برای تامین امنیت خطوط کشتیرانی و کمک به اقتصاد جهانی و مبارزه با پدیده شوم دزدی دریایی به گشت زنی در محدوده خلیج عدن کرد و ماموریت خود را آغاز کرد.
در بدو ورود این ناوگروه به خلیج عدن اعلامیه ای دریایی مبنی بر حضور این ناوگروه در خلیج عدن برای همه کشتی های حاضر و عبوری در این محدوده قرائت و اعلام شد ناوگروه 34 نیروی دریایی راهبردی ارتش آمادگی هرگونه کمک به کشتی های عبوری در این محدوده را دارد.
این ناوگروه که به فرماندهی ناخدا یکم ارتش مصطفی تاج الدینی از 20 فروردین 94 حرکت خود را از بندر عباس آغاز کرد تا دو ماه دیگر در محدوده خلیج عدن و تنگه باب المندب برای تامین امنیت خطوط کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و کمک رسانی به سایر یگان‌های شناور حضور دارد.
 
فرماندهی ناوشکن البرز با ناخدا سوم عرشه حسن مقصود لو و فرماندهی ناو لجستیک بوشهر با ناخدا سوم عرشه رضا بداغی است.
این ناوگروه ها فقط و فقط بر اساس قوانین بین المللی و درخواست سازمان جهانی دریانوردی IMO وظیفه خود را در آب های بین المللی انجام می دهند.

این خبر رو هم ببینید

دلنوشته عبدالسلام كريمي در پي شهادت رئيس‌جمهوري اسلامي ايران و هيأت همراه

سقوط بالگرد حامل آيت‌الله رئيسي؛ خادم محبوب مردم ايران، دكتر امير عبدالهيان؛ ديپلمات نجيب، آیت‌الله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *