خانه / سیاسی / رسانه های خارجی گزارش می دهند؛ جبهه مشترک آمریکا، پ.ک.ک و پیشمرگه علیه داعش

رسانه های خارجی گزارش می دهند؛ جبهه مشترک آمریکا، پ.ک.ک و پیشمرگه علیه داعش

اغلب رسانه های مهم جهان به طور گسترده به بازتاب حضور نیروهای نظامی وابسته به پ.ک.ک و حزب اتحاد دموکراتیک کردهای سوریه در اقلیم کردستان و شرکت آنها در جنگ علیه داعش پرداخته اند

به دنبال حملات دو هفته اخیر داعش به مناطق کردنشین عراق، نیروهای نظامی وابسته به پ.ک.ک و واحدهای نظامی دفاع از خلق وابسته به حزب اتحاد دموکراتیک کردهای سوریه وارد جبهه های نبرد علیه داعش خصوصا در منطقه شنگال شدند. رسانه های انگلیسی زبان شرکت کردهای سویه و ترکیه در کنار نیروهای پیشمرگ را برای رفع اختلافات حزبی از جمله میان حزب دموکرات کردستان عراق و پ.ک.ک مهم ارزیابی کرده اند و از احتمال هر چند ضعیف خروج پ.ک.ک از لیست ترور کشورهای غربی به دنبال حضور آنها در جبهه ای مشترک با آمریکا در مقابله با داعش خبر می دهند.
 
سایت تحلیلی Middle East Eye   در مطلبی با عناون « اتحاد گروههای تروریستی و احزاب کُرد علیه داعش» نوشت:« همزمان با فرمان اوباما برای بمباران مواضع داعش، جنگجویان ورزیده پ.ک.ک از جمله زنان پیکارجوی آنها ابتدا وارد پارک سامی عبدالرحمان اربیل شدند و سپس برای دفاع از ساکنان شنگال به کوهستانهای اطراف این شهر اعزام شدند و حتی برخی گزارشها حاکی از مراوده آنها با نیروی دریایی ارتش آمریکا حکایت دارد؛ کشوری که آنها را درلیست ترور قرار داده است.»
 
شوان زلال، از موسسه کردوچی لندن و کارشناس مسائل امنیتی عراق و اقلیم کردستان به این سایت گفته است:« ظاهرا نیروهای پ.ک.ک و نیروی دریایی آمریکا در کوههای شنگال برای ارزیابی موقعیت داعش و وضعیت آوارگان با هم تماسهایی داشته اند. جای تعجب دارد آمریکا که این گروه را در لیست ترور قرار داده با آنها به طور مستقیم کار می کند.»
 
وی نیروهای پ.ک.ک را در مبارزه با داعش موفق دانسته و می گوید:« اعضای پ.ک.ک جنگجویان بسیار باتجربه و ورزیده ای هستند هر چند نمی توان آنها را با نیروهای داعش که قاتلان بی رحمی هستند مقایسه کرد.»
 
این کارشناس حوزه کردها هر چند از کنار هم قرار گرفتن پ.ک.ک و آمریکا اظهار تعجب می کند اما معتقد است پ.ک.ک منافع آمریکا را تهدید نکرده است و فقط به دلیل فشارهای ترکیه که عضو ناتو است، این گروه را درلیست ترور قرار داده است.
 
این سایت بازدید مسعود بارزانی از کمپ نیروهای پ.ک.ک در مخمور – که با همکاری نیروهای پیشمرگ و پ.ک.ک آزاد شد را نشانه استقبال مقامات اقلیم کردستان و خصوصا حزب دموکرات- رقیب دیرینه پ.ک.ک- از ورود نیروهای پ.ک.ک به اقلیم کردستان دانسته است.
 
وال استریت ژورنال با بیان این که نیروهای پ.ک.ک در کنار نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان برای نجات جان هزاران آواره ایزدی در کوههای شنگال و آزادسازی مخمور حضور یافتند، احتمال می دهد اعضای پ.ک.ک در نبرد برای بازپس گیری سد موصل از دست داعش در کنار نیروهای ارتش عراق و نیروهای پیشمرگ حضور داشته باشند.
 
این نشریه به نقل از فرماندهان پ.ک.ک از دیدار آنها با مشاوران نظامی آمریکا خبر داده و به نوشته این نشریه فرماندهان پ.ک.ک گفتگوها با آمریکائیان را « گفتگوهای سازنده» توصیف کرده اند. اما مقامات آمریکا در واشنگتن به این نشریه گفته اند نمی توانند چنین دیدارهایی با پ.ک.ک را تایید کنند و حتی در پاسخ به گزارشهایی درباره همکاری پ.ک.ک و نیروهای پیشمرگ در درگیری با داعش گفته اند:« نمی توان از واشنگتن فهمید چه کسانی در نبرد کردی- عراقی حضور دارند.»
 
مقامات آمریکا به وال استریت ژورنال گفته اند آمریکا با این گروه کاری ندارد.
 
مایکل نایت،پژوهشگر موسسه واشنگتن نقش نیروهای پ.ک.ک را در مبارزه با داعش مهم ارزیابی کرده و به این نشریه گفته است:« پیشمرگها در دو هفته گذشته روزهای سختی را دردرگیری با داعش داشته اند و به نظر می رسد پ.ک.ک بتواند به بازیگر مهمی در میدان مبارزه باداعش در اقلیم کردستان تبدیل شود و آمریکا هم هر چند با گروههای تروریستی کاری ندارد اما در این موقعیت بخصوص می تواند بسیاری از چیزها را نادیده بگیرد.»
 
وال استریت ژورنال همکاری نیروهای پ.ک.ک با نیروهای پیشمرگ را در مبارزه با داعش برای بهبود روابط میان کردهای عراق و این گروه بخصوص میان حزب دموکرات کردستان عراق و پ.ک.ک مفید ارزیابی میکند. زاگرس یکی از سخنگویان پ.ک.ک در قندیل به این نشریه می گوید تلاش می کنیم روابط میان ما توسعه یابد. اکنون ما در موضع دفاعی در برابر داعش قرار داریم اما به زودی تهاجم علیه آنها را آغاز می کنیم.
 
فایننشال تایمز هم دیروز در مطلبی با عنوان« توریستهای پ.ک.ک، نقش اساسی در مقابله با داعش دارند» نوشت:« غربیها پ.ک.ک را تروریست می دانند اما این گروه هم اکنون در راستای منافع غربیها و در جبهه ای مشترک با آمریکا برای کمک به نیروهای کرد عراقی و دفع تهاجم یک گروه متخاصم جهادی می جنگند.»
 
این نشریه حضور نیروهای پ.ک.ک را در منطق نبرد علیه داعش در اقلیم کردستان چنین توصیف می کند:« زنان و مردانی با چهرهای آفتاب سوخته عضو گروهی هستند که فعالیت آن غیر قانونی اعلام شده است.آنها از پایگاهی که پس از بازپس گرفتن مخمور از داعش ایجاد کرده اند، حفاظت می کنند. یکی از فرماندهان زن این پایگاه به فایننشال تایمز گفته است:« اهمینت حمایت ما از نیروهای پیشمرگ کمتر از بمباران مواضع داعش از سوی آمریکا نیست؛ تجربه به ما ثابت کرده است که با بمباران نمی توان از دست یک گروه گریلا(اینجا داعش) خلاصی یافت. تا آزادسازی کامل اقلیم کردستان اینجا خواهیم جنگید.»
 
فایننشال تایمز حملات داعش را باعث تغییر مرز کشورها و کنار هم قراردادن گروههای مخالف مانند پ.ک.ک و آمریکا می داند و می نویسد: «بمباران هوایی امریکا علیه داعش به طور غیر مستقیم حمایت از پ.ک.ک محسوب می شود.»
 
هنری بارکی،  مقام سابق وزارت خارجه آمریکا و محقق در دانشگاه لای در پنسیلوانیا  به این نشریه گفته است جنگها معمولا کاتالیزوری برای ایجاد تغییر هستند؛ حضور پ.ک.ک در اقلیم کردستان و حمایت از نیروهای پیشمرگ به قدرتمند تر شدن موقعیت آنها و بهبود وجهه آنها در نظر کشورهای غربی کمک می کند.
 
به گفته این مقام سابق وزارت خارجه آمریکا، ترکیه در حال حاضر نمی تواند به مسعود بارزانی بگوید با پ.ک.ک همکاری نکن، زیرا وی در جواب خواهد گفت که به آنها نیاز دارد.
 
یکی از فرماندهان پ.ک.ک حضور این گروه در اقلیم کردستان برای مبارزه با داعش را حیاتی می داند زیرا به گفته وی پ.ک.ک تنها گروهی است که تحت نام  YPG در دوسال گذشته با داعش مبارزه کرده است. وی از جمله نقاط مشترک نیروهای پ.ک.ک و داعش را تسلیم دشمن نشدن و انجام اقدامات انتحاری می داند.
 
فایننشال تایمز حضور نیروهای پ.ک.ک در اقلیم کردستان برای بازگشت اعتماد به نفس نیروی پیشمرگ که به گفته این نشریه به دنبال شکست از داعش خدشه دار شده، مهم دانسته است.
 
خبرگزاری رویترز، شبکه تلویزیونی سکای نیوز، نشریه فارن پالسی و فرانس ۲۴ هم با تهیه گزارشهایی مفصل از حضور نیروهای وابسته به پ.ک.ک و حزب اتحاد دموکراتیک کردهای سوریه در اقلیم کردستان، گزارشهایی تصویری نیز از اردوگاههای YPG در مرزهای سوریه و عراق و همچنین در قامیشلوی سوریه منتشر کرده اند که نشان می دهد آنها به گروهی از ایزدیان شنگال آموزش نظامی می دهند تا به زودی برای روبه رو شدن با داعش، و پس گرفتن آن از دست این گروه به اقلیم کردستان بازگردند./B
 
 
 
کد مطلب: ۶۸۳۷۶  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۵/۲۸  |  ساعت: ۱۶ : ۳۲ – کرد پرس

شناسه خبر : 18249

این خبر رو هم ببینید

امیر دریادار ایرانی: امروز هیچ قدرتی توان تجاوز به مرزهای دریایی ایران را ندارد

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفت: امروز به واسطه اقتداری که در مرزهای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × چهار =