رشد 60 درصدی سوادآموزان در کامیاران  

رئیس نهضت سواد‌آموزی کامیاران از رشد 60 درصدی سوادآموزان بعد از پیروزی انقلاب تاکنون در این شهرستان خبر داد.
 

پرویز دولتیاری امروز در کامیاران با اشاره به رشد 60 درصدی سوادآموزان این شهرستان اظهار کرد: قبل از پیروزی انقلاب 30 درصد از مردم کامیاران با سواد بودند و در حال حاضر این آمار به 90 درصد رسیده است.
وی به تغییر رویکرد فعالیت‌های نهضت سوادآموزی در سال‌جاری اشاره کرد و افزود: نهضت سوادآموزی کامیاران در راستای تحقق رویکردهای جدید در قالب تفاهم‌نامه و قراردادهایی با تشکل‌های غیردولتی بخشی از رسالت‌های خود را اجرایی می‌کند.
به گفته رئیس نهضت سوادآموزی کامیاران، این دو تشکل در قالب این تفاهم‌نامه‌ها اقدام به برگزاری دوره‌های انتقال و سواد‌آموزی در سطح شهرستان می‌کنند.
دولت‌یاری با اشاره به سهم 7 درصدی باسوادی کامیاران نسبت به استان  ادامه داد: طبق آمار مربوط به واجدین شرایط سوادآموزی، در سال 90 بالغ بر 8 هزار نفر واجد شرایط سواد‌آموزی در این شهرستان وجود داشته است.
وی افزود: با توجه به میانگین نرم 6 تا 7 کلاس در کشور، میانگین سطح سوادآموزی کامیاران با توجه به سطح فرهنگی آن 5 کلاس طبق سرشماری سال 90 است.
رئیس نهضت سوادآموزی کامیاران با اشاره به اینکه در زمان انقلاب کامیاران بخشی از سنندج محسوب می‌شد، گفت: تا قبل از پیروزی انقلاب  30 درصد از مردم کامیاران با سواد بودند و در حال حاضر این آمار به 90 درصد رسیده است.
دولتیاری خاطرنشان کرد: در زمینه برنامه‌های پوشش کم‌سوادان و بی‌سوادان رده سنی 10 تا 49 سال در دوره سوادآموزی 233 نفر و دوره تحکیم سواد  627 نفر زیرپوشش آموزش قرار دارند.
وی در خصوص دوره تحکیم سوادآموزی نیز اظهار کرد: در این دوره به منظور جلوگیری از رجعت افراد سوادآموز به بی‌سوادی برنامه‌های آموزشی ویِژه‌ای به میزان 2 ساعت آموزش برابر محتوا به مخاطبین قبول شده در دوره‌های سواد‌آموزی، تکمیلی و پایانی ارائه می‌شود.
به گفته این مسئول، دوره تحکیم شامل 11 محتوا از جمله، خواندن و نوشتن، حساب کردن، قرآن‌آموزی، مهارت‌های بهداشتی، مهارت‌های زندگی، آموزش احکام و نماز و مجموعه‌ایی از اطلاعات عمومی مربوط به روابط میان خانواده و شخصیتی مورد نیاز خانواده‌ها است.
دولتیاری تصریح کرد: توزیع  و تهیه تراکت‌های پلاکارت‌ها و بنرها و نصب آن در سطح شهر از جمله اقدامات این اداره در راستای اطلاع‌رسانی عمومی طی سال‌جاری بوده است.
وی در پایان با اشاره به برنامه‌های گرامی‌داشت هفته نهضت سوادآموزی در این شهرستان گفت: تقدیر از فعالان عرصه سواد و سواد‌آموزی، دیدار با بازنشستگان حوزه سواد‌آموزی، شرکت در نماز جمعه، تشکیل ستاد اجرایی استانی و اخذ مشارکت‌های  دستگاه‌های اجرایی سطح شهر در برنامه سوادآموزی از برنامه‌های این هفته در سطح شهرستان است.
 
 

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *