رفع مشکل کمبود آب استان سی سال زمان می خواهد

سنندج – ایرنا – مدیرکل هواشناسی کردستان گفت: در صورتی که مسوولان استان به شیوه مجدانه در فکر رفع مشکل کمبود آب باشند 30 سال طول خواهد کشید تا این مشکل حل شود.

محمد طالب حیدری روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به روند خشکسالی و کمبود آب در استان افزود: خشکسالی در کردستان از سال 77 آغاز شده که اوج آن در سال های 86 و 87 بود.
وی اضافه کرد: به طور کلی روند خشکسالی 16 تا 17 سال است که غرب ایران را در برگرفته و در این مدت، بارش ها هر سال کمتر از میانگین بوده یا به میانگین رسیده و یا کاهش یافته است.
وی ادامه داد: هواشناسی نقش ظریفی در پیش بینی بحث های مربوط به خشکسالی و کمبود آب دارد که ضروری است ادارات استان تعامل مناسبتری با این اداره داشته باشند.
به گفته وی کمبود آب در استان بسیار جدی است به شیوه که آبی که هم اکنون در بیشتر موارد مورد استفاده به ویژه در بخش کشاورزی واز طریق چاه ها استفاده می شود مربوط به ذخایر چندین ساله است.
وی پیرامون وجود گرد و غبار در شهرهای استان هم بیان کرد: در فصل بهار با سیلاب های بهاری رودخانه های دجله و فرات، خاک کشور عراق مرطوب بود اما هم اکنون این دو رود مانند گذشته پرآب نیستند و سیلاب ندارند بلکه اکنون رودخانه های آرامی هستند و خاک عراق خشک شده است که منشاء بیشتر این گردو غبارها این موضوع است.

این خبر رو هم ببینید

روز قلم، این شمشیر غلاف نشدنی عدالت مبارک/ تانیا شعفی

روز قلم، را تنها با یک بیت شعر از «احمد خانی»، شاعر و نویسنده کُرد، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *