روایت زندگی کردها و شیعیان کردستان در نشریه انگلیسی

روزنامه بریتانیایی فایننشال تایمز در گزارشی به قلم نجمه بزرگمهر که از سنندج در استان کردستان ایران منتشر کرده است به زندگی کردهای سنی‌ مذهب ایران و همزیستی آنها با اکثریت شیعه آن کشور می‌پردازد.

روزنامه بريتانيايي فايننشال تايمز در گزارشي به قلم نجمه بزرگمهر که از سنندج در استان کردستان ايران منتشر کرده است به زندگي کردهاي سني‌مذهب ايران و همزيستي آنها با اکثريت شيعه آن کشور مي‌پردازد.
مقاله با معرفي «وفا»، يک شهروند کرد ايراني، آغاز مي‌شود که در بحبوحه انقلاب اسلامي ايران در سال 1979 ميلادي (1357خورشيدي) در شهر سنندج مرکز استان کردستان به دنيا آمد.
کردهاي ايراني در چندين استان غربي اين کشور سکونت دارند. ايران کشوري داراي اقوام مختلف است و در صورت دادن امتياز خودمختاري به هر کدام، ممکن است کشور از هم پاشيده شود.
وفا که صاحب يک کتاب‌فروشي در سنندج است، مي‌گويد «من مي‌توانم با هر دولتي، يا هر حکومتي که حقوق مرا به عنوان  يک شهروند بپذيرد، همزيستي داشته باشم
به گفته نويسنده مقاله، کردهاي ايران به اين مساله اذعان دارند که «بخشي از جمهوري اسلامي بودن»، مزايايي را به ارمغان آورده است. در امان بودن از حملات گروه داعش، افزايش سطح باسوادي تا 90 درصد و داشتن حدود 80 هزار دانش‌آموخته دانشگاه، از جمله اين مزيت‌ها است.
با اين حال، با وجود اين که بيکاري کماکان بزرگترين معزل در اين استان است،اما سپاه پاسداران انقلاب اسلامي که وظيفه دفاع از نظام جمهوري اسلامي را دارد، بر اين اعتقاد است که بايد در مناطقي که اقليت‌هاي قومي و مذهبي زندگي مي‌کنند، سياست‌هاي امنيتي اعمال شود و با توجه به اقدامات خشونت‌آميز گروه پژاک، که از حزب کارگران کردستان پ.ک.ک منشعب شده، سياست‌هاي اعمال شده در اين مناطق را توجيه مي‌کند.
به گفته او «اين ديدگاه که ايران متعلق به همه اقوام است در حال تقويت شدن است.»منبع خبر: کورد نیوز

این خبر رو هم ببینید

با تایید آیت‌الله خامنه‌ای، محمد مخبر، موقتا جانشین ابراهیم رئيسی شد

آیت‌‌الله خامنه‌ای، در پیامی، «درگذشتِ شهادت گونه‌ی» ابراهیم رئيسی، را تسلیت گفتند و نوشتند: «اینجانب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *