روحاني امروز در داووس سخن مي‌گويد

اين اجلاس يکي از گردهمايي‌هاي بسيار مؤثر جهاني است که سياستمداران، صاحبنظران، اساتيد دانشگاه، مديران بنگاه‌هاي بزرگ اقتصادي و مسئولان کشورها در آن شرکت مي‌کنند.

 
رئيس‌جمهوري براي شرکت در اجلاس مجمع جهاني اقتصاد، به سوييس رفت .
 
در مراسم بدرقه رسمي رئيس‌جمهوري، حجت الاسلام والمسلمين محمدي گلپايگاني رئيس دفتر مقام معظم رهبري، اسحاق جهانگيري معاون اول رئيس‌جمهوري، محمد باقر نوبخت سخنگوي دولت، رضا فرجي دانا وزير علوم، تحقيقات و فناوري ، محمود واعظي وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات، دهقان وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح و سيف رئيس کل بانک مرکزي حضور داشتند.
 
روحاني را در اين سفر محمد جواد ظريف، وزير امور خارجه، بيژن زنگنه وزير نفت و حسين فريدون دستيار ويژه رئيس‌جمهوري همراهي مي‌کنند.
 
دكتر روحاني پيش از ترک تهران ، در گفتگو با خبرنگاران در پاسخ به اين سئوال که اهداف و برنامه‌هاي حضور جناب عالي در اجلاس مجمع جهاني اقتصاد در داووس چيست گفت: اين اجلاس يکي از گردهمايي‌هاي بسيار مؤثر جهاني است که سياستمداران، صاحبنظران، اساتيد دانشگاه، مديران بنگاه‌هاي بزرگ اقتصادي و مسئولان کشورها در آن شرکت مي‌کنند.
 
دکتر روحاني افزود: در دنياي امروز نياز است ميان سياست عملي و نظري و و مراجع تصميم‌ساز و تصميم‌گير پيوند برقرار باشد و اين اجلاس که در آن صاحبنظران و مديران اجرايي به طور همزمان حضور مي‌يابند، بهترين فرصت و محل براي همفکري ميان اين دو بخش است.
 
رئيس‌جمهوري ادامه داد : دعوت از جمهوري اسلامي ايران براي شرکت در اين اجلاس براي اين است که دنيا چهره جديد ايران را بعد از اتفاقات مهم 24خرداد ببيند و از ديدگاه مسئولان کشور درباره اقتصاد و همچنين پيوند اقتصاد ايران با جهان و چشم‌انداز اقتصادي ايران مطلع شود.
 
دکتر روحاني تصريح کرد: بي شک حضور جمهوري اسلامي ايران در اين اجلاس در اين سطح هم براي مسائل اقتصادي و هم براي تبيين سياست‌هاي منطقه‌اي و بين‌المللي کشورمان مفيد و فرصتي است تا نظرات مختلف در جلساتي که برگزار مي‌شود، تبيين شود.
 
رئيس‌جمهوري خاطر نشان کرد: در اين اجلاس علاوه بر سخنراني در نشست اصلي، دو سخنراني ديگر در نشست مسئولان بنگاه‌هاي جهاني و مديران شرکت‌هاي نفت و گاز خواهم داشت و جلسات ديگري با رسانه‌ها و مقام هاي کشورها و ديدارهاي دوجانبه هم خواهيم داشت.
 
دکتر روحاني در ادامه در پاسخ به سئوال ديگري درباره همزماني حضور وي در سوييس و برگزاري اجلاس ژنو 2در باره بحران سوريه گفت: اينها دو مقوله متفاوت هستند؛ اجلاس ژنو2کاملاً سياسي است و با اجلاس اقتصادي داووس کاملاً تفاوت دارد .
 
رئيس‌جمهوري اضافه کرد: درباره اجلاس ژنو2خواست ايران استقرار صلح و ثبات در سوريه و منطقه و مبارزه با تروريست‌هاست که اگر برگزاري اين نشست به اين هدف کمک کند، مي‌تواند مؤثر واقع شود؛اما از مجموعه علائم اميد چنداني به موفقيت اين نشست در مبارزه با تروريسم وجود ندارد، چرا که برخي کشورهاي حامي تروريسم و کساني که بي‌ثباتي را در منطقه به وجود آورده‌اند ،در اين اجلاس حضور دارند.
 
دکتر روحاني تصريح کرد: البته در هر صورت اگر برگزاري اين نشست، کمکي به برقراري صلح و ثبات و آرامش براي مردم سوريه و منطقه کند، جمهوري اسلامي ايران از اين دستاورد خوشحال خواهد شد.منبع: روزنامه اطلاعات

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به چشم انداز صدساله سنندج! / دکتر سید هاشم هدایتی

سنندج همانند هر شهر نامدار دیگر پیشینه ای دارد به قدمت سالیان حیات آن. پیشینه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *