خانه / اجتماعی / روحانی: پیروزی بزرگ اقتصادی دولت را به ملت تبریک می گویم/ به قول های خودم وفادار هستم

روحانی: پیروزی بزرگ اقتصادی دولت را به ملت تبریک می گویم/ به قول های خودم وفادار هستم

دولت تورم را مهار کرده است و هم زمان توانسته ایم از رکود خارج شویم. این پیروزی بزرگ اقتصادی را به ملت ایران تبریک می گویم چرا که این کار مردم است و اگر امیدواری و حضور مردم در اقتصاد نبود، به این نتایج نمی رسیدیم

تهران-دکتر حسن روحانی رییس جمهوری دوشنبه شب گفت: دولت تورم را مهار کرده است و هم زمان توانسته ایم از رکود خارج شویم. این پیروزی بزرگ اقتصادی را به ملت ایران تبریک می گویم چرا که این کار مردم است و اگر امیدواری و حضور مردم در اقتصاد نبود، به این نتایج نمی رسیدیم.
 
حجت الاسلام والمسلمین «حسن روحانی» شامگاه دیروز دوشنبه (۲۰مهرماه) در یک گفت و گوی زنده رادیو و تلویزیونی با تشریح دستاوردهای دولت در زمینه های مختلف اقتصادی، نسبت به حل مساله هسته ای و توافق نهایی در این زمینه با گروه ۱ + ۵ نیز ابراز خوش بینی کرد.
 
وی گفت: در مساله هسته ای، دو طرف حتما به تفاهم می رسند و این تفاهم بر مبنای قاعده برد – برد خواهد بود.
 
رییس قوه مجریه در خصوص خروج اقتصاد ایران از رکود گفت: ما از آغاز دولت با رکود تورمی مواجه بودیم، که معضل بسیار بزرگی بود و طبیعی بود که حل آن به سادگی امکان پذیر نباشد.
 
روحانی گفت: می خواهم به مردم شریف ایران عرض کنم که همه کارهایی که دولت انجام داده و قدم هایی که برداشته با مشورت صاحب نظران و متخصصین بوده است. در واقع، اگر کمک آن ها، حمایت عامه مردم و هدایت های رهبر معظم انقلاب نبود، به این نقطه نمی رسیدیم.
 
روحانی یادآور شد: زمستان پارسال اولین بخش اقتصاد از رکود خارج شد و صادرات ما در بخش نفت ۱۳٫۷ رشد نشان داد. همچنین در زمستان پارسال رشد واردات افزایش یافت و در مجموع ۲۲٫۲ رشد داشتیم.
 
روحانی اظهار داشت: در سه ماهه اول امسال یعنی سال ۹۳ نیز تحرک خوبی در بخش های مختلف اقتصاد دیدیم. در بخش های دیگر هم این تحرک را دیدیم مثلا در بخش گردشگری رشد خوبی دیدیم، البته آن هم از زمستان شروع شده بود و در بهار امسال رشد گردشگری خوبی داشتیم به گونه ای که رشد گردشگری دو برابر فصل اول سال گذشته است.
 
رییس جمهوری افزود: در بخش تولید نفت هم امسال نسبت به سه ماهه اول پارسال بیش از ۶٫۱ درصد رشد داشته ایم.
 
وی با تشریح دستاوردهای دولت در سایر عرصه های اقتصادی اظهارداشت: در بخش های دیگر هم مثل خدمات کشاورزی این رشد را می بینیم. کشاورزی ۳٫۳ درصد در سه ماهه اول امسال رشد داشته است و در مجموع، در همه بخش ها حرکتی را داشتیم که شروع این حرکت از زمستان پارسال انجام شد.
 
روحانی در خصوص نقش مذاکرات هسته ای در رشد اقتصادی گفت: علت اینکه حرکت اقتصادی در ایران شروع شد، اولین عامل آن، اعتماد و امید مردم بود؛ مردم به دولت اعتماد کردند؛ دولت به کارشناسان خود، به صاحبنظران و دانشگاهیان و کل ملت ایران که حامی اش بودند اعتماد کرد. در واقع، اساس این رشد، سرمایه اجتماعی است.
 
رییس جمهوری افزود: امروز وقتی به یک اجلاس بین المللی می رویم کشور بزرگی نیست که داوطلب مذاکره نباشد، ممکن است با کشوری ما به دلایلی نخواهیم صحبت کنیم اما همه داوطلبند.
 
روحانی با تاکید بر اینکه بحث هسته ای یکی از مباحث مهم ما است، گفت: در قدم اول موفق شدیم به توافق موقت دست پیدا کنیم، الان هم کار بزرگی پیش رو داریم و آن توافق نهایی است و این کار، کار بسیار بزرگی است.
 
رییس جمهوری خاطرنشان کرد: ما در کلیات اتفاق نظر با ۱+۵ داریم، البته جزئیات خیلی مهم است و راجع به جزئیات هنوز بحث های مهمی داریم اما امروز ۱+۵ موضوع هسته ای ایران را قبول کرده و حق ایران را به رسمیت شناخته است.
 
وی تصریح کرد: ما قبل از توافق نهایی و برداشته شدن تحریم به طور کامل از رکود عبور کردیم و امروز هیچ تردیدی وجود ندارد که ما از رکود خارج شده ایم؛ البته مردم باید بدانند وقتی می گوییم از رکود عبور کرده ایم، معنای آن رونق اقتصادی نیست و باید در این زمینه خیلی کار بکنیم و این یعنی اینکه ملت ایران به مانند همیشه باید همراه دولت باشد.
 
وی با بیان اینکه موضوع هسته ای برگشت ناپذیر است، تصریح کرد: یعنی در موضوع هسته ای، ما به شرایط یک سال قبل بر نمی گردیم، اما در باره اینکه چگونه پیشرفت می کنیم و در ۴۰ روز آینده چه اتفاقاتی می افتد، مباحثی مطرح است ولی اراده ما بر حل آن است و فکر می کنیم در مدت زمان اعلام شده، مسائل قابل حل و فصل است.
 
روحانی ادامه داد: ملت ایران بداند، دنیا قبول کرده است که ایران باید دارای فناوری هسته ای باشد و این موضوع باید در قالب مذاکرات حل شود و دنیا قبول کرده است که این تفاهم به نفع همه خواهد بود و می تواند در قالب قاعده برد – برد حل وفصل شود.
 
رییس جمهوری خاطرنشان کرد: نقد به دولت باید ادامه پیدا کند. دانشمندان، صاحبنظران و دانشگاهیان ما برخی اوقات برای من نامه انتقادی می نویسند که ما از این اقدام آنها استقبال می کنیم چرا که به وظیفه خود عمل می کنند.
 
رییس جمهوری در باره میزان ایجاد اشتغال در کشور گفت: ما به دنبال رونق و رشد اقتصادی هستیم که یکی از بزرگترین آثار آن، اشتغال است، اما نباید فراموش شود که اشتغال بلافاصله پس از خروج از رکود بوجود نمی آید.
 
وی افزود: علت آن است که وقتی کارخانجات با رکود مواجه شدند کارگران خود را اخراج نکردند، بنابراین در صورت خارج شدن از وضعیت نامناسب، ممکن است بخواهند با همان تعداد نیرو کارخانجات را اداره کنند.
 
دکتر روحانی گفت: اشتغال با یک فاصله زمانی ایجاد می شود اما در برخی از حوزه ها از جمله گردشگری رشد داشته ایم و اشتغال نیز ایجاد شده است.
 
رییس جمهوری افزود: وزارت کار در شش ماه نخست سال جاری، بالای ۴۰۰ هزار اشتغال جدید را در مقابل ۸۰ هزار خروج از کار گزارش داده است.
 
وی گفت: امیدواریم روند اشتغال در شش ماهه دوم به همین صورت، رو به جلو حرکت کند و از اینکه ما در بحث بیکاری تک رقمی شده ایم، خوشحالیم و امیدوارم در زمینه تورم نیز تک رقمی شویم.
 
رییس جمهوری در مورد تدابیر اتخاذ شده برای خروج از رکود گفت: برای خروج از رکود، دولت بسته ای آماده کرده و آن را در قالب لایحه ای به مجلس شورای اسلامی ارایه کرده ایم .
 
رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود به معضل کمبود آب در کشور اشاره کرد و گفت: راه حل های مختلفی در ارتباط با کاهش مصرف آب در نظر گرفته شده که از آن جمله مدرنیزه کردن آبیاری در بخش کشاورزی است.
 
وی ادامه داد: در طول دهه های گذشته مجموعه زمین های کشاورزی که به سیستم آبیاری مدرن مجهز شده اند یک میلیون و ۳۳۰ هزار هکتار است در حالی که در دولت یازدهم و در سال ۹۳ توانسته ایم ۲۸۴ هزار هکتار از زمین های کشاورزی را به آبیاری مدرن تجهیز کنیم.
 
رییس دولت یازدهم گفت: در استانهای سیستان و بلوچستان،خوزستان و ایلام برنامه ریزیهای مفصلی برای اجرای طرح آبیاری مدرن صورت گرفته است که در نتیجه آن، مصرف آب کاهش و میزان محصولات کشاورزی افزایش خواهد داشت.
 
رییس جمهوری در خصوص تصمیم دولت برای ادامه پرداخت نقدی یارانه ها گفت: در این زمینه خیلی فکر کردیم و با صاحب نظران در جلساتی مختلف بحث کرده ایم؛ عده ای از مردم که یارانه می گیرند برای ما روشن است که نیاز ندارند و می شود طبق قانون آن را قطع کرد، اما مشکلی پیش می آید که عده ای دیگر نیاز ندارند اما شناسایی آنها سخت است؛ مثلا ۱۰۰ نفر باید یارانه نگیرند، ما ۵۰ نفر را شناسایی می کنیم و یارانه به آنها نمی دهیم ولی ۵۰ نفر دیگر که ممکن است وضعشان هم بهتر باشد یارانه بگیرند؛ البته، یک راه برای اینکه همه را شناسایی کنیم وجود دارد که من تاکنون با آن موافقت نکرده ام و آن سرک کشیدن به زندگی خصوصی و اموال مردم است که به عقیده من، ضررش بیش از نفعش است.
 
وی افزود: شاید بتوانیم مبلغ پرداخت یارانه را کم کنیم تا آن مقدار به کمک بخش هایی بیاید که کشور به آن نیاز دارد، اما اعتماد مردم به دولت و این که مردم در زندگی خصوصی شان احساس راحتی بکنند خیلی مهمتر است.
 
رییس جمهوری، توجه به مسایل اجتماعی، حقوق شهروندی مردم و مسایل سیاسی جامعه را از دیگر اولویت های خود عنوان کرد و گفت: مردم باید احساس راحتی کنند. من باید خدمت مردم عزیز بگویم که در برخی از موارد، دولت به تنهایی نمی تواند کار را تمام کند و از اقتضائات حکومت این است که ما با اجماع نظر و هماهنگی با قوای دیگر و جلب نظر دیگران به نقطه مطلوب برسیم.
 
وی تاکید کرد: من هیچ چیز را فراموش نکرده ام. بعضی ها برای من از طریق نامه می نویسند که فلان موضوع یادت رفته اما من هیچ چیز یادم نرفته است. به قول های خودم وفادار هستم اما برخی از موارد را باید همه دنبال کنیم تا به نتیجه برسیم.
 
 
 
کد مطلب: ۷۱۵۸۲  |  تاريخ: ۱۳۹۳/۷/۲۲  |  ساعت: ۷ : ۴۵

شناسه خبر : 8343

این خبر رو هم ببینید

نگاهی به مشکلات یک هنر اقلیمی در گفت و گو با صابر محمودی، هنرمند نازک کار اهل سنندج؛ نازک کاری را به رسمیت بشناسید/حتی یک صندوق حمایتی نداریم

صابر محمودی از جمله هنرمندان اهل سنندج است که هنر نازک کاری نسل به نسل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × یک =